Sezon 1976/1977 (boks)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, II Liga, Drużynowe mistrzostwa okręgowe, Indywidualne mistrzostwa okręgowe, Mistrzostwa Polski,
Mecze towarzyskie, Puchar Polski Juniorzy Międzynarodowy Turniej Bokserski o „Złotą Rękawicę Wisły"
Kadra Spis Sezonów


Bokserzy wraz z trenerem, rok 1976.
Bokserzy wraz z trenerem, rok 1976.

Spis treści

Ważniejsze wydarzenia w sezonie

  • Wisła występuje w II Lidze, zajmując 2. miejsce w Grupie IV.

1976

1977

Doniesienia prasowe

  • Bokserzy przed sezonem. 8



Gazeta Południowa. 1976, nr 195 (27 VIII) nr 8823

Bokserzy Wisły przed trudnym zadaniem

Za tydzień rozpoczynają się rozgrywki o mistrzostwo I i II ligi bokserskiej. W II lidze wystąpią m. in. dwa zespoły krakowskie: Wisła i Hutnik. Dziś o przygotowaniach do sezonu pięściarzy „Białej Gwiazdy” informuje nas kierownik sekcji bokserskiej GTS Wisła kpt mgr ANTONI LIPIEŃ: „Przygotowania do sezonu nasi zawodnicy rozpoczęli z początkiem sierpnia, pod kierunkiem trenerów Zb. Pietrzykowskiego i Wł. Kaima.

Nie dopisało nam szczęście w losowaniu. Trafiliśmy w grupie na bardzo silne zespoły: niedawnych I-ligowców Górnika Pszów i Stal Stalowa Wola oraz Zagłębie Lubin. W zespole nastąpiła pełna mobilizacja i postaramy się nie sprawić zawodu. W naszej drużynie nie zaszły Większe zmiany, pozyskaliśmy jedynie S. Czecha z Błękitnych Kielce, ponadto w pierwszym zespole wystąpią nasi wychowankowie — uczestnicy finałów tegorocznych MP juniorów: A. Chorabik, J. Janik, Zb. Kotula i A. Nowak.

Rozgrywki inaugurujemy wyjazdowym meczem z Górnikiem w Pszowie”.

Oto skład pierwszego zespołu Wisły (w kolejności wag): A. Chorabik, W. Dusik, J. Szponder, M. Samuś, A. Zieliński, J. Janik, S. Czech, K. Pieniążek, J. i G. Bohosiewiczowie, K. Lewandowski, Zb. Kaim, Zb. Kotula, A. Rajczyk, St. Zakorek, Wł. Ćwierz, A. Nowak.

(W. Gor.)

Już tylko dni dzielą nas od inauguracji sezonu bokserskiego.

Echo Krakowa. 1976, nr 197 (1 IX) nr 9579


Tegoroczne rozgrywki ligowe odbywać, się będą wg nowego regulaminu w myśl którego zlikwidowany został tradycyjny układ dużych i małych punktów, a tabele sporządzane będą wyłącznie w oparciu o małe punkty.

Zmiana regulaminu ma na celu m. in. zdopingowanie do walki o każdy punkt, o każde zwycięstwo, zlikwidowanie oddawania punktów walkowerami i z pewnością przyczyni się do uatrakcyjnienia widowisk bokserskich. Zbyt wiele bowiem oglądaliśmy ostatnio trwających niespełna godzinę meczy podczas których odbywało się kilka zaledwie pojedynków. Zmiana regulaminu zmusi kluby do wystawiania pełnych składów, do lepszej pracy z młodzieżą i zawodnikami drugiego rzutu celem … wyrównania ich poziomu.

To niewątpliwy plus. Wszak nie będzie się to odbywać kosztem wystawiania do walki nie przygotowanych bądź też nie reprezentujących odpowiedniego poziomu bokserów — przekonamy się podczas trwania rozgrywek.

Co słychać u krakowskich drugoligowców, bokserów Wisły i Hutnika? Mówi kierownik sekcji bokserskiej Wisły kpt. mgr A. LIPIEŃ: „Nie mieliśmy szczęścia w losowaniu, trafiliśmy na bardzo silną grupę w której walczyć będziemy z byłymi I-ligowymi zespołami Górnika Pszów i Stali St. Wola i równię silnym Zagłębiem Lubin. Nie załamujemy jednak rąk, w zespole panuje pełna mobilizacja i postaramy się wypaść jak najlepiej. Wszyscy zawodnicy trenują bardzo intensywnie pod okiem trenerów Z. Pietrzykowskiego i Wł. Kaima. Pozyskaliśmy do zespołu S.

Czecha z Błękitnych Kielce, ponadto wprowadziliśmy do szerokiej kadry naszych wychowanków, uczestników finałów tegorocznych MP juniorów: A. Chorabika, J. Janika, Z. Kotulę i A. Nowaka. Mamy do dyspozycji następujących pięściarzy: A. Chorablka, W. Dusika, J. Szpondera, A, Samusia, A. Zielińskiego, J. Janika, J. G. Bohosiewiczów, K. Lewandowskiego, Z. Kaima, Z. Kotulę, A. Rajczyka, St. Zaborka, Wł. Ćwierza i A. Nowaka.


Szkółka pięściarska w Wieliczce

Echo Krakowa. 1976, nr 249 (4 XI) nr 9631


WCZORAJ w SP nr 1 w Wieliczce dokonano otwarcia szkółki pięściarskiej. Dzięki pomocy GTS Wisła, które dostarczyło sprzęt i przychylnemu stanowisku kierownictwa szkoły z dyrektorem W. Topornickim na czele, młodzież Wieliczki będzie miała okazję poznać tajniki tej dyscypliny sportu. Kierownikiem szkółki jest mjr J. Warchoł, a zajęcia prowadzić będzie długoletni wychowawca wiślackiej młodzieży, mgr T. Kowalski.

Kulminacyjnym punktem wczorajszej uroczystości była walka pokazowa stoczona przez Chorobika i Janika. Obaj bokserzy Wisły są dobrze zaawansowani technicznie, toteż pojedynek dostarczył wielu emocji licznie zgromadzonej młodzieży i był dobrą propagandą szermierki na pięści.


Gazeta Południowa. 1976, nr 253 (5 XI) nr 8887

Szkółki bokserskie Wisły w Wieliczce i Skawinie

W Szkole Podstawowej nr 1 w Wieliczce odbyło się uroczyste otwarcie szkółki bokserskiej GTS Wisła. Walki na pięści uczyć się tu będzie ponad 100 chłopców z szkół wielickich, a także z pobliskich wiosek. Wisła dostarczyła sprzęt, natomiast szkoła udostępnia swą salę. Zajęcia z młodzieżą prowadził będzie ongiś pięściarz, były mistrz Polski — T. Kowalski. Otwarcia szkółki dokonał dyrektor SP nr 1 — W. Topornicki.

Wisła zorganizowała już także drugą szkółkę bokserską, tym razem w Skawinie. Z pomocą krakowskiemu klubowi przyszła Huta Aluminium, udostępniając własną salę oraz sprzęt. Skawińska szkółka liczy blisko 71) chłopców, a treningi prowadzi A. Stała. (tg)



Gazeta Południowa. 1976, nr 254 (6/7 XI) nr 8882

W niedzielę obie reprezentacje bokserskie stoczą rewanżowy pojedynek w Krakowie. Mecz rozpocznie się o godz. 19.00 w hali krakowskiej Wisły przy ul. Reymonta. Wliczając wczorajszy pojedynek będzie to 19 spotkanie bokserskich reprezentacji Polski i NRD.

W hali Wisły dojdzie do ciekawej konfrontacji polskiego zespołu z silną ekipą NRD

Echo Krakowa. 1976, nr 251 (6/7 XI) nr 9633

NARESZCIE kibice bokserscy doczekali się atrakcyjnego międzypaństwowego spotkania w Krakowie. Jutro na ringu w hali Wisły dojdzie do ciekawej konfrontacji polskiego zespołu z silną ekipą NRD.


Gazeta Południowa. 1976, nr 280 (9 XII) nr 8908

Gwardyjskie Towarzystwo Sportowe „Wisła” organizuje na zlecenie Polskiego Związku Bokserskiego turnieje barażowe grupy „A” o wejście do I ligi oraz o utrzymanie się w II lidze bokserskiej w dniach 10—12. XII.

W zawodach wezmą udział następujące drużyny — o wejście do I ligi: MZKS Zagłębie Lubin, KS Miedź Legnica, KS Gwardia Łódź; — o utrzymanie się w II lidze: KS Gwardia Zielona Góra, KS Sokół Piła, GTS Wisła Kraków.

Turnieje zostaną rozegrane w hali Wisły przy ul. Reymonta 22.

Program turnieju: 10. XII (piątek): Godz. 16.30 — o utrzymanie się w II lidze; godz. 18.30 — o wejście do I ligi.

11. XII (sobota): Godz. 17.45 — o utrzymanie się w II lidze; godz. 19.45 — o wejście do I ligi.

12. XII (niedziela): Godz. 10.00 — o utrzymanie się w II lidze; godz. 12.00 — o wejście do I ligi.

W czasie tej batalii pięściarskiej wystąpią m. in. tacy znani zawodnicy jak: Niemkiewicz, Pasiewicz, Massier, Borkowski, Pielesiak, Wajgielt.


Porozumienie między GTS Wisła a Skawinką

Echo Krakowa. 1977, nr 96 (29 IV) nr 9773

W ramach porozumienia między GTS Wisła a Skawinką, poza wspomnianą już wcześniej szkółką pięściarską przekazuje najzdolniejszych zawodników do klubu krakowskiego. W zamian Towarzystwo sprawuje opiekę merytoryczną nad szkoleniem i właściwą pracą poszczególnych sekcji


Gazeta Południowa. 1976, nr 147 (29 VI) nr 8775

W II lidze 25 zespołów podzielono na 6 grup (pięć po 4, jedna 5 drużyn). WISŁA wystąpi w gr. I ze Stalową Wolą, Zagłębiem Lubin i Górnikiem Pszów, HUTNIK w gr. V z Sokołem Piła, Walką Zabrze i Gwardią Łódź, a METAL TARNÓW w gr. VI z Bronią Radom, Gwardią Białystok, BBTS Bielsko i Moto Jelcz Oława.


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon