Sezon 1976/1977 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie PZP
Liga międzywojewódzka Klasa A Juniorki
Kadra Zarząd Statystyki Spis Sezonów

Najważniejsze wydarzenia sezonu 1976/1977

Srebrny medal Elżbiety Porzec-Nowak.
Srebrny medal Elżbiety Porzec-Nowak.
Srebrny medal Elżbiety Porzec-Nowak.
Srebrny medal Elżbiety Porzec-Nowak.
  • I liga Siatkarki Wisły Kraków zdobywają wicemistrzostwo Polski.
  • PZP Wisła Kraków odpada w półfinale rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów.
  • Liga międzywojewódzka Wisła Kraków zajmuje II miejsce i awansuje do II ligi.
  • Juniorki Juniorki Wisły Kraków zajmują II miejsce w Mistrzostwach Okręgu Juniorek.
  • Klasa A Wisła Kraków zajmuje III miejsce w rozgrywkach.


Ocena sportowo-organizacyjna:
Zdobycie tytułu Wicemistrza Polski i czołowa pozycja w tabeli pod koniec roku 1977 przez I zespół była wynikiem solidnej i wszechstronnej pracy szkoleniowej trenerów oraz współdziałania całego dobrze pracującego, zaangażowanego Kierownictwa Sekcji. Awans zespołu rezerwy do II ligi nie przyniósł spodziewanych efektów, gdyż druga drużyna walczyła w niej bez powodzenia, opierając swój skład wyłącznie na młodych wiekowo juniorkach. Zapewniono im dzięki temu nabycie doświadczeń, które winny w przyszłości procentować. W tym względzie niepokój budzić musi brak wybijających się zawodniczek o dobrych warunkach fizycznych, które winny stanowić bezpośrednie zaplecze I drużyny. Utworzenie pod koniec roku sprawozdawczego 3-ch grup na- borowych może w perspektywie najbliższych lat rozwiązać ten aktualnie trudny problem sekcji pod kątem potrzeb czołowej drużyny I ligi. W tym celu niezbędnym jest uzupełnienie składu kadry szkoleniowej i jej większa stabilizacja.

Doniesienia prasowe

Podsumowanie sezonu.
Podsumowanie sezonu.I-LIGOWE zespoły krakowskie i siatkarki zakończyły w ostatnią niedzielę rozgrywki.

Echo Krakowa. 1977, nr 59 (15 III) nr 9736

I-LIGOWE zespoły krakowskie w siatkarki zakończyły w ostatnią niedzielę rozgrywki. Zarówno Wisła jak i Hutnik i w końcowych klasyfikacjach, podobne jak w roku ubiegłym pozycje. Siatkarki „Białej gwiazdy” ponownie wywalczyły tytuł wicemistrzyń Polski, a siatkarze Hutnika zajęli 7 miejsce, podczas gdy w ub. sezonie uplasowali się na 5 miejscu mając zresztą tyle samo punktów jak siódma w klasyfikacji Resovia.

Po zakończeniu ubiegłorocznych rozgrywek, trener siatkarek krakowskiej Wisły S. Poburka powiedział, iż teraz zespół winien zdobyć tytuł mistrzowski. Szkoleniowiec wiślaczek postawił bowiem przed swym zespołem — w chwili jego powrotu z II ligi — trzyletni plan. W pierwszym roku pobytu w I lidze miały wiślaczki zająć miejsce w środkowej strefie tabeli, w drugim — miejsce w pierwszej trójce, a w trzecim zdobyć tytuł mistrzowski. Plan Zrealizowano tylko w 75 procentach. W trzecim roku od powrotu do ekstraklasy wiślaczki nie zdołały sięgnąć po mistrzostwo chociaż było ono bardzo blisko.

Szansa na pierwsze miejsce zaprzepaszczona została nie w przegranym niespodziewanie w Lodzi turniejowym spotkaniu z AZS-em W-wa, lecz wcześniej podczas krakowskiego turnieju.

Siatkarki „Białej gwiazdy” występując przed własną publicznością zaprezentowały się bardzo słabo i wygrały zaledwie dwa z czterech spotkań. Szczególnie przegrana w ostatnim meczu z Płomieniem Sosnowiec była przykra. Sosnowiczanki będąc bezsprzecznie najsłabszym zespołem (potwierdziły to w ostatnim turnieju w Łodzi, — przegrywając, wszystkie mecze) nie stanowiły groźnego przeciwnika Mimo to krakowianki po b. słabej grze przegrały mecz i... straciły szanse na mistrzostwo. Nie należy jednak „rozdzierać szat” Obroni śnie tytułu mistrzowskiego było też rzeczą niełatwą.

Generalnie, W porównaniu z ubiegłym sezonem, w grze czołowych zespołów Polski nastąpiła pewna poprawa. Do grona najlepszych — Startu i Wisły doszedł jeszcze zespół Czarnych Słupsk, który zasilony doskonałymi siatkarkami — Celiną Aszkiełowicz-Łyszkiewicz, Danutą Hałaburdą czy Teresą Kasprzyk stał się od razu z beniaminka — jednym z faworytów, do tytułu. Z siatkarek krakowskich największe postępy od roku ubiegłego poczyniła — Lucyna Kuśnierz, a także Wiesława Chaberska. Pozostałe zawodniczki, z wyjątkiem Krystyny Maculewicz, nie straciły swych dawnych umiejętności. Szkoda wielka, że przerwy w treningach spowodowane głównie zajęciami na uczelni uniemożliwiły K. Maculewicz. osiągnięcie Wysokiej formy. Byłą ona w ubiegłych sezonach zawodniczką nr 1 Wisły, a jej potężne ścięcia były nie do obrony. Kto wie jeśli Maculewicz byłaby w dawnej formie, to może nie doszłoby do niektórych niespodziewanych porażek Wisły, może upragniony i tytuł mistrzowski trafiłby po raz piąty do Krakowa?.Poprzedni sezon Powrót Następny sezon