Sezon 1979/1980 (boks)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, II Liga, Drużynowe mistrzostwa okręgowe, Indywidualne mistrzostwa okręgowe, Mistrzostwa Polski,
Mecze towarzyskie, Mecze międzymiastowe Międzynarodowy Turniej Bokserski o „Złotą Rękawicę Wisły" Juniorzy
Kadra Spis Sezonów


Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Boksie, Włocławek.Ze zbiorów prywatnych Teofila Kowalskiego.
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Boksie, Włocławek.
Ze zbiorów prywatnych Teofila Kowalskiego.

Spis treści

Ważniejsze wydarzenia w sezonie

  • Wisła występuje w II Lidze, zajmując 2. miejsce w swojej grupie.

1979

1980

Relacje prasowe

SEKCJE: bokserska oraz dżudo Wisły przyjmują zgłoszenia kandydatów,

Echo Krakowa. 1979, nr 209 (18 IX) nr 10474

SEKCJE: bokserska oraz dżudo Wisły przyjmują zgłoszenia kandydatów, chcących uprawiać którąś z tych dyscyplin sportu. Informacje w klubie przy ul. Reymonta 22

Gazeta Południowa. 1979, nr 204 (11 IX) nr 9723

Sekcja Bokserska GTS „Wisłą” przyjmuje zapisy kandydatów do uprawiania pięściarstwa urodzonych w latach 1963 i 1964 oraz chłopców urodzonych w latach 1965 i 1966 na trening przygotowawczy do boksu. Zapisy przyjmowane są codziennie W godz. 16—18 u trenerów w sali bokserskiej przy ul. Reymonta 22, oraz we wtorki, czwartki i soboty w godz. 16—18 w. Wieliczce w sali Szk. Podst. Nr 1 przy ul; H. Sawickiej 1.

„Boks” klasyfikuje najlepszych polskich zawodników

Echo Krakowa. 1980, nr 47 (28 II) nr 10602

Na początku każdego roku pismo „Boks” klasyfikuje najlepszych polskich zawodników w tej dyscyplinie sportu. Podstawowym kryterium przy ustalaniu kolejności są wyniki osiągane w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Właśnie w numerze lutowym z bieżącego roku przedstawiono czołowe „dziesiątki” w poszczególnych kategoriach zarówno wśród seniorów jak i juniorów (16—13 lat). Na listach znalazło się 8 krakowian — 3 seniorów (K. Kaszuba — piąty w w. półciężkiej, A. Zieliński — ósmy w w. piórkowej, K. Pieniążek — dziewiąty w w. lekkopółśredniej oraz 5 juniorów (C. Rowiński — trzeci w w. piórkowej, B. Hojoł — trzeci w w. półśredniej, St. Serwoński czwarty w w. półciężkiej, Winiarski — siódmy w w. papierowej, M. Kaszowski — dziewiąty w w. muszej). Spośród tej ósemki Serwoński reprezentuje barwy Hutnika, natomiast pozostali są zawodnikami Wisły.

W tym miejscu należy podkreślić widoczne już dobre efekty pracy trenera juniorów Wisły b. mistrza Polski Teofila Kowalskiego. Niewykluczone, że już niedługo jego wychowankowie wyprowadzą wiślacki boks na nieco szersze wody.


Następcy Drogosza rosną w Wieliczce

Echo Krakowa. 1980, nr 80 (9 IV) nr 10635


SPORT w Wieliczce i jej okolicach ma dość bogate tradycje.

Z tego rejonu wywodzą się znani nie tylko polskim kibicom piłkarze KAZIMIERZ KMIECIK i ADAM MUSIAŁ, pingpongistka pierwszoligowego zespołu Wandy MAŁGORZATA NODZYŃSKA czy wreszcie zaliczający się do krajowej czołówki pięściarz ANTONI CHOROBIK. Właśnie sukces Chorobika (zdobył w 1976 roku startując wówczas w barwach Wisły tytuł mistrza Polski juniorów) sprawił, że działacze „Białej gwiazdy” zdecydowali się założyć w Wieliczce szkółkę dla adeptów tej dyscypliny sportu. „Motorem” przedsięwzięcia był TEOFIL KOWALSKI, niegdyś znany zawodnik, dwukrotnie najlepszy w kraju w wadze koguciej (1958, 1961), reprezentant barw narodowych, dzisiaj zajmujący się szkoleniem wiślackiego zaplecza.

Wyboru Wieliczki dla tej akcji nie dokonano oczywiście przypadkowo. Do 1968 roku przy tamtejszym klubie Górnik działała sekcja pięściarska, stąd pochodzili wiślacy bracia Bohosiewiczowie oraz Janusz Kmiecik.

Nie pomylono się w przewidywaniach, bowiem czteroletnia praca T. Kowalskiego z wielicką młodzieżą przynosi już pierwsze widoczne efekty. M. Kaszowski i B. Hojoł znajdują się w orbicie zainteresowań opiekuna I drużyny Zbigniewa Pietrzykowskiego, czekają na awans nie mniej utalentowani: T. Winiarski, A. Janus, W Urban, M. Satora i Zb. Posłuszny.

Aspekt sportowy działalności szkółki to jednak tylko jedna strona medalu. Liczą się również, a może jeszcze bardziej względy wychowawcze i propagandowe. Wystarczy choć raz wybrać się do Wieliczki na jedną z imprez pięściarskich, aby przekonać się, że istnieje duże zapotrzebowanie na widowiska sportowe gwarantujące niezły poziom. Dlatego dobrze się dzieje, że wszystkie ważniejsze turnieje dla juniorów organizowane przez Wisłę odbywają się tam. Ostatnio gościli w Wieliczce uczestnicy finałowego turnieju Gwardyjskiego Pionu Sportowego, wcześniej dwukrotnie wieliccy sympatycy pięściarstwa oglądali turniej „O złote rękawice Wisły”..

Teofilowi Kowalskiemu pomaga w działalności prężny aktyw działaczy z komendantem posterunku MO Janem Warchołem i jego współpracownikami T. Kurdzielem i M. Baranem na czele.

Nie stronią od pomocy zakłady pracy i szkoły (m. in. Szkoła Podstawowa nr 1 oddała do dyspozycji bokserów salę gimnastyczną). Rotacja młodzieży jest bardzo duża (przewinęło się przez szkółkę ponad 550 chłopców), ale na brak chętnych szkółka nie narzeka. Może to i dobrze. Lepiej, że młodzi ludzie wyładowują energię na sali treningowej, niż mieliby to czynić, powiedzmy, pod budką z piwem czy podczas zabaw. I jest to jeszcze jeden z argumentów na poparcie działalności trenera T. Kowalskiego w Wieliczce. (js)


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon