Sezon 1983/1984 (boks)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, II Liga, Drużynowe mistrzostwa okręgowe, Indywidualne mistrzostwa okręgowe, Mistrzostwa Polski,
Mecze towarzyskie, Międzynarodowy Turniej Bokserski o „Złotą Rękawicę Wisły"
Kadra Spis Sezonów



55. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie.Ze zbiorów prywatnych Teofila Kowalskiego.
55. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie.
Ze zbiorów prywatnych Teofila Kowalskiego.
55. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie.Ze zbiorów prywatnych Teofila Kowalskiego.
55. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie.
Ze zbiorów prywatnych Teofila Kowalskiego.

Spis treści

Ważniejsze wydarzenia w sezonie

  • Wisła występuje w II lidze, zajmując 1. miejsce w Grupie III i uzyskując awans do II Ligi.

1983

1984


Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1983, nr 264 (9 XI) nr 10833

Młodzież musi się jeszcze uczyć

W ubiegłym sezonie pięściarze Wisły znaleźli się o krok od pierwszej ligi. Kiedy więc na konferencji prasowej przed sezonem działacze zapewniali, że drużyna znajdzie się w czołówce II ligi a w następnym sezonie wejdzie do ekstraklasy, nikt nie wątpił w możliwości wiślaków. Niestety, pięściarze Wisły w przyszłym roku będą walczyli nie o ekstraklasę ale o powrót do II ligi. Jak do tego doszło? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć kierownik sekcji bokserskiej GTS Wisła kpt. mgr Tadeusz Kurdziel.

...Ta degradacja była dla nas szokiem. Wprawdzie przed sezonem karierę sportową zakończyło aż siedmiu zawodników ale liczyliśmy na utalentowaną młodzież. Niestety, nasi wychowankowie muszą się jeszcze dużo uczyć. W pierwszych występach w ringu zabrakło im doświadczenia i już na początku sezonu ponieśliśmy znaczne straty, których nie zdołaliśmy odrobić.

Czy musiało do tego dojść? Wydaje mi się, że już wcześniej popełniliśmy podstawowy błąd, polegał on na tym że prawie przez siedem lat boksowaliśmy jednym składem nie wprowadzając do drużyny młodzieży.

Zbyt szybko chcieliśmy odmłodzić drużynę, co niestety, się nie udało. W pewnym sensie winę za to ponosi były trener Zbigniew Pietrzykowski, który niechętnie korzystał z młodych zawodników. W trakcie rozgrywek próbowaliśmy wprowadzić do drużyny kilku doświadczonych zawodników z innych klubów ale próby te były niewypałem. Wisła nie jest potentatem finansowym i trudno tutaj ściągnąć na stałe dobrych pięściarzy. Nie korzystaliśmy również z możliwości pozyskiwania zawodników, którzy odbywają służbę wojskową w jednostkach MSW. To musi się zmienić. Nie wyobrażam sobie aby kwarantanna mogła trwać dłużej niż jeden sezon.

Boks w Wiśle nie należy do dyscyplin priorytetowych. Szkoda by było jednak aby sekcja, która ma w Krakowie tradycje, musiała pozostać na dłużej w trzeciej lidze. Kilku utalentowanych pięściarzy takich jak Korbiel, Winiarski, Kruszyna czy Tomczyk powinno być w przyszłym sezonie mocnymi punktami drużyny. Jest jeszcze Edward Maj, który pomimo ofert z Igloopolu i Jastrzębia postanowił pozostać w Krakowie.

W Wiśle służbę wojskową będzie odbywało dwóch znanych pięściarzy. Myślę, że ten skład powinien zagwarantować szybką odbudowę „wiślackiego” boksu. (JK)


Gazeta Krakowska. 1984, nr 32 (7 II) nr 10909

Do ligowych zmagań przystępują również pięściarze Wisły, którym przyszło walczyć o. po¬ wrót do grona drugoligowców. W grupie III występują wraz z drużynami Stall Sanok, KSZO Ostrowiec, GKS Katowice, Moto-Jelcz Oława i Hetmana Zamość. Krakowianie są faworytami i chyba już za rok powinni ponownie walczyć w H lidze. Wisła wzmocniła się odbywającym służbę wojskową Mytychem z Igloopolu. Być może w jej barwach zobaczymy również Tomasza Kucharskiego ze Startu Włocławek. Do pierwszej drużyny awansowali również wychowankowie: Konieczny, Kalicki, Banduła, Tomczyk. Karierę zakończyli dwaj długoletni reprezentacji „Białej Gwiazdy” Jan Szponder i Andrzej Zieliński. Wisła inauguruje rozgrywki na własnym ringu z Hetmanem.


Przeciwnikami bokserów „Białej gwiazdy” w rozgrywkach o wejście do II ligi są

Echo Krakowa. 1984, nr 30 (10/12 II) nr 11568

Przeciwnikami bokserów „Białej gwiazdy” w rozgrywkach o wejście do II ligi są: Hetman Zamość, Stal Sanok, Moto Jelcz Oława, GKS Katowice i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

W składzie Wisły spore zmiany. Zakończyli karierę Jan Szponder i Andrzej Zieliński. Nowe twarze to członek kadry narodowej Kazimierz Mytych z Igloopolu Dębica (służba wojskowa w organach MO). Równocześnie trwają starania o pozyskanie 5- krotnego mistrza Polski — Henryka Pielesiaka z Gwardii Łódź.

W nowym sezonie zobaczymy także w akcji wychowanków „Białej gwiazdy”: Aleksandra Koniecznego, Grzegorza Bandułę i Romana Ostromęckiego.

Do rozgrywek wiślacy przygotowywali się najpierw na własnych obiektach, a później na zgrupowaniu w Jarosławiu. Drużynę prowadzić będzie Teofil Kowalski, a jego nowym asystentem został mistrz Polski z 1959 r. Ludwik Ochman.



SEKCJA BOKSU GTS Wisła przyjmuje zapisy chłopców

Echo Krakowa. 1984, nr 66 (30/31 III/1 IV) nr 11624

SEKCJA BOKSU GTS Wisła (ul. Reymonta 22) przyjmuje zapisy chłopców (rocznik 68—72). we wszystkie dni tygodnia od godziny 16, oraz do szkółki bokserskiej w Wieliczce — w każdy wtorek, czwartek i sobotę od godz. 16 w Szkole Podstawowej nr 1.



Poprzedni sezon Powrót Następny sezon