Sezon 2019/2020 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 21:54, 13 wrz 2020; Zdzis (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze Ekstraklasa Puchar Polski Mecze towarzyskie i sparingi Mecze towarzyskie międzynarodowe
Rezerwy Juniorzy Juniorzy młodsi Trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Transfery

Ważniejsze wydarzenia

Wiślacki alfabet 2019

Minione dwanaście miesięcy obfitowało w ważne i wyjątkowe wydarzenia. Wśród różnych podsumowań, postanowiliśmy przygotować także "Wiślacki alfabet", czyli krótkie skojarzenia najlepiej opisujące to, co wydarzyło się 2019 roku. Zapraszamy do lektury!


04.01.2020r.

Redakcja


A jak ATMOSFERA. Tworzona przy R22 przez najlepszych kibiców w Polsce. Są z nami na dobre i na złe, zawsze będąc 12-tym zawodnikiem Białej Gwiazdy.

B jak BROŻEK i BUKSA. Niezwykły duet wiślackich napastników. Dzieli ich 20 lat, więc Paweł… mógłby być ojcem Aleksandra. Brożek miał kończyć karierę, a mimo to wciąż stanowi o sile ataku naszej drużyny. Jednak oprócz ważnej roli na boisku, jeszcze istotniejszą odgrywa w wiślackiej szatni, bowiem swoim doświadczeniem dzieli się z młodymi zawodnikami, w tym z Olkiem, stanowiąc dla nich prawdziwą skarbnicę wiedzy. Jesteśmy pewni, że staż u boku wiślackiej Legendy da efekty w przyszłości.

C jak CZYNY, nie słowa. Czyli hasło kampanii karnetowej sprzed roku. Fani Białej Gwiazdy potwierdzili je, pobijając rekord Ekstraklasy w liczbie sprzedanych karnetów. Kampania ta przyniosła także Klubowi wyróżnienia i nagrody w prestiżowych plebiscytach.

D jak DRUŻYNA z charakterem. Tym mianem określono nasz zespół w poprzednim sezonie, gdy mimo wielu przeciwności zawodnicy toczyli walkę na boisku. Jednak naszą drużynę tworzą tak naprawdę wszyscy, także kibice, który walczą o lepszą przyszłość krakowskiego Klubu.

E jak E-SPORT. Nowa sekcja Wisły Kraków. Barwy Białej Gwiazdy reprezentują zawodnicy rywalizujący w Fifę 20, a także zespół Counter-Strike: Global Offensive. Drużyny występują pod nazwą Wisła All in! Games Kraków. Sponsorem tytularnym sekcji jest krakowska firma All in! Games, która jest także Partnerem biznesowym Klubu.

F jak FREKWENCJA, która w 2019 roku na naszych domowych meczach wyniosła łącznie 333 836 kibicek i kibiców. To jeden z najlepszych wyników w Polsce!

G jak GOLE. Tych Biała Gwiazda w minionych dwunastu miesiącach zdobyła 55 goli.

H jak HOYO-KOWALSKI. W wieku 15 lat, 9 miesięcy i 13 dni Daniel Hoyo-Kowalski zadebiutował w oficjalnym meczu pierwszej drużyny Wisły Kraków. Młody środkowy obrońca wyszedł w podstawowym składzie w meczu 32. kolejki rodzimych rozgrywek przeciwko Zagłębiu Sosnowiec i stał się tym samym najmłodszym debiutantem w historii Białej Gwiazdy, a także Lotto Ekstraklasy w XXI wieku.

I jak IMPAS. Po dziesięciu seriach porażek Wiślacy przełamali się i na koniec 2019 roku zgarnęli bardzo ważne 6 punktów, wygrywając dwa mecze: u siebie z Pogonią Szczecin oraz na wyjeździe z ŁKS-em Łódź.

J jak JAKUB BŁASZCZYKOWSKI. Kapitan Białej Gwiazdy, członek grupy ratunkowej, który pokazuje, że na boisku i poza nim liczą się czyny, a nie słowa. W styczniu, po ponad 11 latach zawodnik wrócił do Wisły, potwierdzając status Legendy. Kibice powitali go wyjątkową oprawą.

K jak KIBICE. Prawdziwa siła Białej Gwiazdy, której idealnym przykładem jest Stowarzyszenie Socios Wisła Kraków, które wspiera Wisłę na wielu płaszczyznach. Jesienią logo Socios pojawiło się na koszulkach zawodników.

L jak LINIA ŻYCIA. Limitowana edycja wyjątkowych koszulek będących symbolem heroicznej walki o przetrwanie najstarszego Klubu w Polsce. Projekt stworzony przez kibica został sprzedany w ponad 7000 egzemplarzy, a jego autor rozpoczął pracę w naszym Klubie.

Ł jak ŁUKASZ BURLIGA, który od 2000 roku związany jest z Wisłą. W styczniu 2019 roku, po trzech latach, wrócił do ekipy Białej Gwiazdy, a następnie przedłużył wygasający kontrakt, chcąc dalej walczyć o odbudowę Klubu.

M jak MURAWA Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, która na koniec sezonu 2018/2019 znalazła się na drugim miejscu w rankingu najlepszych muraw w Ekstraklasie. Jest tak z resztą od lat, ponieważ nasz Klub może pochwalić się jednym z najlepszych zespołów greenkeeperów w Polsce.

N jak NOWAK-MOSTY. Firma, która została nowym Sponsorem Wisły Kraków. Jej logo znalazło się na rękawkach trykotów meczowych zawodników Białej Gwiazdy.

O jak OTWARTE RAMIĘ BIAŁEJ GWIAZDY. Fundacja zrzeszająca niepełnosprawnych kibiców naszego Klubu. Jej podopieczni wspierają zawodników zarówno przy R22, jak i w podczas wyjazdów. Są prawdziwym przykładem bycia z klubem „na dobre i na złe, u siebie czy na wyjeździe”.

P jak POŻYCZKODAWCY. Misja ratunkowa Wisły nie byłaby możliwa bez wsparcia Pożyczkodawców, którzy pozwolili uwierzyć w jej powodzenie. Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski w najtrudniejszym momencie roku wyciągnęli do klubu pomocną dłoń, dając impuls do działania.

R jak REYMONTA 22. Najważniejszy adres w Krakowie. Nasz dom. Nie wymaga dodatkowego komentarza.

S jak STOLARCZYK i SKOWRONEK. Dwaj trenerzy, którzy w 2019 roku prowadzili Wisłę w roli pierwszego szkoleniowca. Maciej Stolarczyk kierował drużyną od czerwca 2018 roku do listopada 2019, w tym czasie wielokrotnie udowadniając swoje świetne umiejętności trenerskie. Po serii porażek zdecydowano, że zastąpi go Artur Skowronek, który teraz pisze dalszą historię Klubu.

T jak TWITTER. Miejsce uformowania się grupy kibiców, którzy pod szyldem Fundacji ReymonTTa22 pomagają krakowskiemu Klubowi. To również tu w styczniu padła chyba najsłynniejsza deklaracja pomocy we współczesnej historii polskiej piłki.

U jak UNIKATOWA. Unikatowa koszulka retro, która wyłoniona została w toku konkursu. Niezwykły trykot, z nazwiskiem klubowej Legendy, został wyprodukowany w limitowanej liczbie sztuk.

W jak WIERNOŚĆ. Hasło towarzyszące wiślackiemu środowisku, opisujące najważniejsze z wartości.

X jak XHEVAT. Drugie imię albańskiego pomocnika Wisły - Vullneta Bashy. W zeszłym roku stanowił o sile wiślackiej pomocy, przez wielu będąc uznanym za najlepszego obcokrajowca roku.

Y jak YELLOW CARDS. W 2019 roku zawodnicy Wisły obejrzeli 80 żółtych kartek.

Z jak ZWYCIĘSTWO. Wisła Kraków po serii dziesięciu meczów z rzędu bez wygranej sięgnęła po upragnione trzy punkty, pokonując u siebie Pogoń Szczecin. Radość po ostatnim gwizdku idealnie obrazuje emocje, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu.


Do zobaczenia w 2020 roku!


Źródło: wisla.krakow.pl

Transferowe podsumowanie

Nowa runda PKO Bank Polski Ekstraklasy zbliża się wielkimi krokami. Wisła Kraków nie próżnowała na rynku transferowym, co zaowocowało zakontraktowaniem szóstki piłkarzy, którzy będą walczyć o jak najlepsze wyniki dla naszego klubu. Postanowiliśmy pokrótce przedstawić Wam sylwetki naszych nowych zawodników!


05.02.2020r.

Arek Warchał


Gieorgij Żukow urodził się 19 listopada 1994 roku w Semeju. Oprócz kazachskiego paszportu posiada także obywatelstwo belgijskie. Występuje na środku pomocy. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w młodzieżowym zespole Beerschot AC. Przed przejściem do Białej Gwiazdy grał w Kairacie Ałmaty. W zakończonym niedawno sezonie Kazach zagrał w 26 meczach tamtejszej ekstraklasy i strzelił dwa gole. Miał okazję zagrać także w 15. meczach seniorskiej reprezentacji Kazachstanu. Z Wisłą związał się rocznym kontraktem z możliwością przedłużenia umowy.

Mateusz Hołownia urodził się 6 maja 1998 roku w Białej Podlaskiej. Występuje na pozycji lewego obrońcy. Pierwsze kroki w futbolu stawiał w Niwie Łomazy, skąd szybko przeniósł się do TOP 54 Biała Podlaska. Grając w Legii Warszawa zadebiutował na szczeblu seniorskim w końcówce spotkania o Superpuchar, w którym Wojskowi mierzyli się z Zawiszą Bydgoszcz. Miał wówczas zaledwie 16 lat. Hołownia jest także młodzieżowym reprezentantem naszego kraju. Zaczynał od kadry U-15 i poprzez wszystkie szczeble drużyn młodzieżowych, dotarł aż do U-21. Do Wisły trafił na zasadzie wypożyczenia, które będzie trwać do końca obecnego sezonu.

Ľubomír Tupta na świat przyszedł 27 marca 1998 roku w Prešovie. Gra na pozycji napastnika. Swoją karierę zaczynał w TJ Jarovnice. Gdy miał 16 lat postanowił przenieść się na Sycylię. W sezonie 2015/2016 został wypożyczony do włoskiego Hellas Verona, gdzie dołączył do młodzieżowego zespołu. Rozegrał w nim 76 spotkań w których strzelił 44 bramki. Nasz nowy nabytek jest także młodzieżowym reprezentantem Słowacji. Ostatnio miał możliwość gry w eliminacjach do mistrzostw Europy U-21, które rozegrane zostaną w 2021 roku na Węgrzech i w Słowenii. Do krakowskiej Wisły przeszedł na zasadzie półrocznego wypożyczenia.

Hebert Medeiros Dos Santos urodził się 23 maja 1991 roku w Barra Mansa. Występuje na środku obrony. Miał okazję grać w młodzieżowych drużynach takich klubów jak Volta Redonda, Gremio Barueri, Ponte Preta i Vasco da Gama. Przejście do Wisły Kraków nie jest pierwszym zetknięciem się tego gracza z polską ligą. W 2014 roku trafił on bowiem z portugalskiej Bragi do Piasta Gliwice w którym przez blisko cztery lata rozegrał 121 meczów i strzelił 7 bramek. W 2018 roku przeniósł się do japońskiej drużyny JEF United Chiba, skąd zimą 2020 roku trafił do Białej Gwiazdy. Został zakontraktowany na zasadzie półrocznego wypożyczenia.

Nikola Kuveljić urodził się 6 kwietnia 1997 roku w Belgradzie. Na co dzień występuje w drugiej linii. Całą swoją dotychczasową karierę spędził w Serbii. Początkowo występował w młodzieżowym zespole FK Zemun, skąd w styczniu 2016 roku przeniósł się IMT Belgrad. Jego ostatnim klubem przed przejściem do Białej Gwiazdy był Javor-Matis Ivanjica w którym w sezonie 2019/2020 zanotował 18 meczów na 20 możliwych gier. Strzelił w nich 3 bramki i dwukrotnie zaliczył asysty. Do Wisły trafił na zasadzie wypożyczenia z opcją wykupu i zawarcia 3-letniego kontraktu w dowolnym momencie do 30 maja 2020 roku.

Alon Turgeman urodził się 9 czerwca 1991 roku w Haderze. Występuje na pozycji napastnika. W swojej dotychczasowej karierze najwięcej minut spędził na izraelskich boiskach. Podczas swojej przygody w tym kraju zdecydowanie najlepiej wiodło mu się w Maccabi Hajfa, dla którego w 130 meczach zdobył 35 bramek. W 2018 roku zawodnik będący w dobrej formie został zauważony przez austriacki klub – Austrię Wiedeń. W stolicy Austrii zdobył 10 bramek i 4 asysty w 28 rozegranych meczach. W obecnie trwającym sezonie nasz nowy zawodnik rozegrał 9 spotkań, w tym jedno w ramach krajowego pucharu. Strzelił 3 gole, a także zanotował jedną asystę. Alon Turgeman jest także dwukrotnym reprezentantem seniorskiej kadry Izraela.


Źródło: wisla.krakow.pl

Podsumowanie formacji

Podsumowanie formacji: bramkarze

Za nami kolejny sezon najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Piłkarze krakowskiej Wisły zakończyli go na 13. miejscu w tabeli, co oznacza, że w przyszłym sezonie również będą walczyli o ligowe punkty w Ekstraklasie. Czas na podsumowanie poszczególnych formacji naszego zespołu, które zaczniemy od bramkarzy.


22.07.2020r.

Arek Warchał

400mm.pl

Michał Buchalik

Zawodnik urodzony w Rybniku przez większość niedawno zakończonego sezonu był podstawowym golkiperem Białej Gwiazdy i w wielu spotkaniach udowadniał, że ma bardzo duże umiejętności. Niejednokrotnie swoimi dobrymi interwencjami nie dopuszczał do straty gola przez Wiślaków. Buchal w ligowych rozgrywkach występował nieprzerwanie od pierwszej do 31. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. W meczu z Pogonią Szczecin obejrzał żółtą kartką, która jest jednocześnie jego jedynym upomnieniem w sezonie. Na ligowych boiskach spędził 2790 minut, w dziewięciu spotkaniach udało mu się zachować czyste konto. Jego ostatnim ligowym meczem było starcie z Rakowem Częstochowa, które to podopieczni trenera Artura Skowronka przegrali 1:3. Po tym spotkaniu opiekun Białej Gwiazdy zdecydował się na zmianę między słupkami krakowskiej drużyny.


Mateusz Lis

23-letni bramkarz, który w poprzednich kampaniach zdążył już zaprezentować swoje umiejętności, sezon 2019/2020 rozpoczął na ławce rezerwowych. Piłkarz urodzony w Żarach na swój pierwszy mecz w PKO Bank Polski Ekstraklasie musiał poczekać aż do 23 czerwca 2020 roku. Wówczas Biała Gwiazda mierzyła się z Wisłą Płock, a Lis wystąpił od pierwszej minuty i zachował czyste konto. Miejsca w składzie nie oddał już do końca sezonu. Łącznie udało mu się wystąpić w sześciu ligowych spotkaniach, w dwóch z nich piłkarzom przeciwnej drużyn nie udało się pokonać naszego bramkarza. Również dzięki jego skutecznym interwencjom krakowska Wisła w tych sześciu meczach odniosła trzy zwycięstwa oraz zanotowała jeden remis. Mateusz Lis zagrał także w przegranym meczu w ramach Pucharu Polski z Błękitnymi Stargard. Biała Gwiazda musiała uznać wyższość rywala, przegrywając 1:2.


Kamil Broda

Młodzieżowy reprezentant Polski w zakończonym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy miał możliwość trenowania z pierwszym zespołem Białej Gwiazdy. Piłkarz, urodzony w 2001 roku, w sezonie 2019/2020 nie zdołał zagrać w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, jednak w spotkaniu z Legią Warszawa, które rozgrywane było 7 czerwca 2020 roku usiadł na ławce rezerwowych krakowskiej drużyny. Ponadto był także jednym z kluczowych piłkarzy Wisły II Kraków. Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie nasz piłkarz będzie nabywać cennego doświadczenia i być może zadebiutuje w ekstraklasowych rozgrywkach!


Kais Al-Ani

Bramkarz urodzony w 1997 roku dołączył do krakowskiej Wisły we wrześniu ubiegłego roku. Wcześniej miał już okazję do reprezentowania Białej Gwiazdy, a przed ponownym przejściem do naszej drużyny był graczem Soły Oświęcim. W sezonie 2019/2020 zawodnik miał okazję do treningów z pierwszą drużyną 13-krotnego mistrza Polski. Al-Ani, podobnie jak Kamil Broda, grał także w rezerwach krakowskiego klubu.

Podsumowanie formacji: obrońcy

Za nami wyjątkowo długi i trudny sezon, który piłkarze Białej Gwiazdy zakończyli na 13. miejscu w ligowej tabeli, zapewniając sobie utrzymanie w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Czas więc na podsumowanie kolejnej formacji naszego zespołu. Tym razem na tapet wzięliśmy obrońców.


23.07.2020r.

Jakub Sumera

Łukasz Burliga

Nasze podsumowanie rozpoczynamy od doświadczonego prawego obrońcy, który w sezonie 2019/2020 swoje występy rozpoczął dopiero od 12. kolejki, kiedy pojawił się na boisku w domowym spotkaniu przeciwko Piastowi Gliwice. W tym spotkaniu „Bury” obejrzał również pierwszą w sezonie żółtą kartkę, których łącznie uzbierał trzy. W spotkaniu kończącym rok 2019 Łukasz Burliga zanotował asystę w wygranym starciu z ŁKS-em Łódź 4:2. Ostatnim podaniem popisał się również w spotkaniu otwierającym rok 2020 przeciwko Jagielloni Białystok, które również zakończyło się zwycięstwem Wiślaków. W domowym meczu z warszawską Legią „Bury” otworzył wynik, pokonując bramkarza rywali. Łącznie obrońca wystąpił w 13 ligowych spotkaniach, strzelił jedną bramkę i zanotował dwie asysty.

Hebert

Urodzony w 1991 roku brazylijski środkowy obrońca szeregi Białej Gwiazdy zasilił przed rozpoczęciem rundy wiosennej i z miejsca stał się jednym z kluczowych zawodników formacji defensywnej zespołu Artura Skowronka. W wielu spotkaniach udowadniał boiskową przydatność, a swoim doświadczeniem wnosił spokój pod wiślacką bramką. Były zawodnik Piasta Gliwice pokazał również swoje walory ofensywne pod bramką przeciwnika, kiedy w wielkich Derbach Krakowa strzelił bramkę i przypieczętował zwycięstwo Białej Gwiazdy. Defensor swoje ostatnie spotkanie w koszulce z białą gwiazdą na piersi rozegrał w wyjazdowym meczu z Górnikiem Zabrze, który zakończył się zwycięstwem krakowian 1:0. Łącznie Hebert wystąpił w 10 meczach, strzelił jedną bramkę i raz został upomniany żółtą kartką.

Mateusz Hołownia

22-letni lewy obrońca trafił pod Wawel w styczniu 2020 roku w ramach wypożyczenia. Swój premierowy występ w nowych barwach zanotował 23 lutego, kiedy pojawił się na boisku w domowym starciu przeciwko Koronie Kielce. 10 czerwca, w spotkaniu przeciwko Rakowowi, po raz pierwszy jako zawodnik Wisły wybiegł na boisko w podstawowej jedenastce i przebywał na nim pełne 90 minut. W trakcie tego meczu obejrzał także swój pierwszy żółty kartonik. Od tego momentu „Hoło” regularnie rozpoczynał spotkania od pierwszej minuty, przebywając na murawie w roli młodzieżowca. Urodzony w 1998 roku defensor swój ostatni występ w zespole Białej Gwiazdy zanotował 11 lipca w domowym starciu z Koroną Kielce. „Hoło” musiał opuścić przedwcześnie boisko, bowiem w 30. minucie został ukarany czerwoną kartką. Łącznie wystąpił w 9 spotkaniach, w których obejrzał jedną żółtą i jedną czerwoną kartkę.

Daniel Hoyo-Kowalski

Urodzony w hiszpańskiej Barcelonie środkowy obrońca w poprzednim sezonie szerszej publiczności mógł zaprezentować się jedynie w spotkaniu ostatniej kolejki przeciwko Arce Gdynia. Najmłodszy debiutant w historii Białej Gwiazdy wybiegł w pierwszej jedenastce, a na murawie przebywał do 64. minuty, kiedy został zmieniony przez żegnającego się z Białą Gwiazdą Marcina Wasilewskiego.

Rafał Janicki

Środkowy obrońca dołączył do Białej Gwiazdy przed sezonem 2019/2020, stając się ważnym ogniwem linii defensywnej. Były zawodnik poznańskiego Lecha na ligowych boiskach spędził 2957 minut, na co złożyły się 34 występy w PKO Ekstraklasie, w trakcie których urodzony w Szczecinie defensor zdobył jedną bramkę – dokonał tego w 29. kolejce, kiedy pokonał bramkarza Rakowa Częstochowa. Janicki w tamtym sezonie obejrzał cztery żółte kartki.

Lukas Klemenz

Urodzony w 1995 roku obrońca w minionej kampanii należał do podstawowych zawodników wiślackiej defensywy. Lukas Klemenz udowodnił swoją uniwersalność, a trenerzy mogli skorzystać z jego umiejętności nie tylko na środku, ale również na prawej stronie obrony, a także na pozycji defensywnego pomocnika. W 19. kolejce w starciu przeciwko Pogoni Szczecin Klemenz zdobył bramkę, która zapewniła Wiślakom zwycięstwo i przełamanie niekorzystnej serii. Łącznie Klemenz wystąpił w 33 spotkaniach i zdobył jedną bramkę. Obrońca ofiarnie bronił dostępu do wiślackiej bramki, za co zobaczył aż jedenaście żółtych kartek.

David Niepsuj

Prawy obrońca to zawodnik, który również zasilił wiślackie szeregi przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu i szybko wywalczył sobie miejsce w wyjściowej jedenastce. W 5. kolejce zdobył premierowego gola w barwach Białej Gwiazdy, pokonując golkipera ŁKS-u Łódź. Swoje ofensywne predyspozycje pokazał również w 12. serii gier, kiedy precyzyjnym strzałem z dystansu umieścił piłkę w siatce zespołu Piasta Gliwice. Liczne kontuzje sprawiły, że urodzony w niemieckim Wuppertal defensor zmuszony był opuścić kilka ligowych spotkań. Łącznie obrońca rozegrał 22 mecze, strzelając w nich dwie bramki i notując tyle samo asyst. David Niepsuj obejrzał również osiem żółtych kartek, a raz upomniany został kartonikiem koloru czerwonego.

Maciej Sadlok

Lewy obrońca Białej Gwiazdy po raz kolejny udowodnił, jak ważnym jest zawodnikiem, co wielokrotnie potwierdzał na boisku. „Sado” był pewnym punktem defensywy i miał niepodważalną pozycję na jej lewej flance. Swoją przydatność prezentował także w ofensywie, o czym świadczy liczba asyst, których Maciej Sadlok ma na swoim koncie sześć. 31-latek zapisał się również w protokole meczowym jako strzelec bramki, precyzyjnie uderzając z rzutu wolnego w wyjazdowym starciu przeciwko ŁKS-owi Łódź w ramach 20. serii gier. Łącznie obrońca wystąpił w 35 spotkaniach, opuszczając tylko dwa, co spowodowane było wymuszoną absencją za nadmiar żółtych kartek, których sędziowie pokazali mu w sumie osiem.

Dawid Szot

Grę w sezonie 2019/2020 Dawid Szot rozpoczął w 4. kolejce meczem w Szczecinie przeciwko Pogoni, rozgrywając pełne 90 minut na pozycji defensywnego pomocnika. W rundzie jesiennej „Szocik” wystąpił jeszcze w jednym spotkaniu, kiedy zameldował się na murawie stadionu w Poznaniu, zastępując w przerwie spotkania kontuzjowanego Rafała Janickiego. Na kolejny występ na ekstraklasowych boiskach urodzony w 2001 roku obrońca czekał aż do 7 czerwca 2020 roku, kiedy zanotował występ w pełnym wymiarze czasowym w przegranym starciu z warszawską Legią 1:3. Wiślaccy fani mogli ujrzeć Dawida Szota jeszcze w dwóch ostatnich meczach zakończonego niedawno sezonu – w Lubinie, gdzie pojawił się na boisku w 82. minucie oraz w spotkaniu z Arką, gdzie zanotował 80 minut. Łącznie „Szocik” wystąpił w 5 spotkaniach, przebywając na boisku 312 minut. Trzy mecze rozpoczynał w pierwszym składzie, a dwukrotnie meldował się na boisku jako zmiennik.

Marcin Wasilewski

Weteran linii defensywnej w zakończonym niedawno sezonie na ekstraklasowych boiskach pojawiał się łącznie 15 razy. Doświadczony obrońca siedmiokrotnie wybiegał na murawę w pierwszej jedenastce, natomiast w ośmiu przypadkach meldował się na niej jako zmiennik. Przełożyło się to na 805 minut, które „Wasyl” spędził na boisku. Czterokrotnie został także upomniany żółtym kartonikiem. Sezon 2019/2020 był ostatnim, kiedy Marcin Wasilewski mógł reprezentować barwy Białej Gwiazdy. Swój pożegnalny mecz obrońca rozegrał w 37. kolejce w domowym starciu przeciwko Wiśle Płock, pojawiając się na murawie w 64. minucie spotkania.


Podsumowanie formacji: pomocnicy

Kontynuujemy podsumowanie poszczególnych formacji krakowskiej Wisły w tym sezonie. Po bramkarzach i obrońcach czas na piłkarzy występujących w drugiej linii. Jak radzili sobie pomocnicy Białej Gwiazdy w zakończonym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy?


24.07.2020r.

Arek Warchał


Jakub Błaszczykowski

Podsumowanie wśród naszych pomocników zaczynamy od kapitana Wisły Kraków - Jakuba Błaszczykowskiego. Reprezentant Polski na swój pierwszy mecz w sezonie 2019/2020 musiał poczekać do 4. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy, kiedy to Biała Gwiazda mierzyła się w wyjazdowym meczu z Pogonią Szczecin. Wiślacy przegrali tamto spotkanie, a Błaszczykowski wszedł na boisko w drugiej części meczu. Już podczas swojego drugiego występu w rozgrywkach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce zanotował swoją pierwszą asystę w sezonie. W starciu przeciwko ŁKS-owi Łódź zagrał idealną piłkę do Pawła Brożka, który pokonał bramkarza gości. Kapitan Białej Gwiazdy łącznie w sezonie 2019/2020 wystąpił w 22 ligowych meczach, z czego w 19 od pierwszej minuty. W tym czasie udało mu się 7-krotnie pokonywać bramkarzy rywali oraz 5 razy asystować przy bramkach kolegów z drużyny. W meczach przeciwko Zagłębiu Lubin oraz Piastowi Gliwice zostawał upominany żółtymi kartkami.

Rafał Boguski

Piłkarz urodzony w Ostrołęce swój pierwszy mecz w nowym sezonie zaliczył już w ramach 1. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy, kiedy to Wisła Kraków mierzyła się ze Śląskiem Wrocław. Boguski rozegrał wówczas 90 minut, a w 30. minucie meczu został upomniany żółtą kartką. Na swoją pierwszą asystę w sezonie musiał poczekać do 7. kolejki. Wówczas Biała Gwiazda mierzyła się z Zagłębiem Lubin, a Boguski wykonał ostatnie podanie przed strzeleniem bramki na 4:2 przez Pawła Brożka. Boguś łącznie w minionym sezonie zagrał w 26 ligowych meczach. W tym czasie zaliczył dwie asysty - w meczach przeciwko Zagłębiu Lubin oraz Górnikowi Zabrze. Zostawał także 2-krotnie upominany żółtymi kartkami. Co ciekawe, miało to miejsce w trakcie pierwszej oraz ostatniej kolejki sezonu. W meczu z Koroną Kielce jeszcze podczas pierwszej części meczu musiał opuścić boisko, ponieważ został ukarany czerwoną kartką za faul na jednym z graczy Złocisto-Krwistych.

Vullnet Basha

Vullnet Basha sezon 2019/2020 rozpoczął meczem Wisły Kraków z Lechią Gdańsk w 2. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy. 30-latek wystąpił wówczas od pierwszej minuty, a Biała Gwiazda bezbramkowo zremisowała z gdańskim zespołem. Albańczyk zagrał wówczas od początku spotkania. Piłkarza krakowskiej drużyny charakteryzowała duża nieustępliwość i wola walki, czego efektem jest spora liczba żółtych kartek. Basha zostawał upominany w 5-ciu meczach. Miało to miejsce w spotkaniach przeciwko Koronie Kielce, Cracovii, Lechowi Poznań, Rakowowi Częstochowa oraz ponownie w meczu przeciwko kieleckiej ekipie. Na uwagę zasługuje również fakt, że Basha w meczu przeciwko ŁKS-owi Łódź strzelił swoją jedyną bramkę w zakończonym sezonie. Liczba zdobytych goli nie imponuje, jednak z pewnością na duże słowa uznania zasługuje styl, w jakim piłkarz Białej Gwiazdy pokonał Arkadiusza Malarza. Gracz zdecydował się na uderzenie z kilkunastu metrów i zapakował piłkę pod poprzeczkę bramki łódzkiego klubu. Basha zagrał także w meczu Pucharu Polski z Błękitnymi Stargard. Spędził wówczas na boisku niespełna 70 minut.

Michał Mak

Dla młodzieżowego reprezentanta Polski sezon 2019/2020 rozpoczął się bardzo dobrze. Mak zagrał już w 1. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy ze Śląskiem Wrocław i grał nieprzerwanie przez cztery spotkania najwyższej klasy rozgrywkowej. Wówczas opuścił mecze z ŁKS-em Łódź oraz z Jagiellonią. Na boisko wrócił w pięknym stylu, ponieważ w meczu 7. kolejki zaliczył aż 2 asysty oraz zanotował 1 trafienie. Wiślacy, którzy mierzyli się wtedy z Zagłębiem Lubin, pokonali rywala 4:2 i duża w tym zasługa właśnie Maka. W kolejnych dwóch spotkaniach zanotował po jednej asyście. Najpierw w meczu z Koroną Kielce, a później z Wisłą Płock. W spotkaniu z Nafciarzami został także upomniany swoją pierwszą żółtą kartką w sezonie. Drugą otrzymał w meczu 18. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy, kiedy to Biała Gwiazda grała z Górnikiem Zabrze. Mak w zakończonym sezonie rozegrał łącznie 21 spotkań. Strzelił w nich 1 gola oraz zanotował 5 asyst. Wystąpił także w spotkaniu Pucharu Polski. Otrzymał wówczas niespełna pół godziny na pokazanie swoich umiejętności. W tym czasie udało mu się strzelić bramkę. Jak się później okazało, był to jedyny gol Wiślaków w tamtym meczu.

Victor Moya Martinez „Chuca”

Victor Moya Martinez dołączył do Wisły Kraków w lipcu 2019 roku. Jego pierwszym spotkaniem w lidze było starcie z Górnikiem Zabrze w ramach 3. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Hiszpan zaprezentował się w tamtym spotkaniu z dobrej strony, czego efektem była bramka dająca zwycięstwo Białej Gwieździe. W większości spotkań tego sezonu hiszpański zawodnik wchodził na boisko z ławki rezerwowych. Miał okazję zagrać w 25 meczach. Udało mu się w tym czasie 2-krotnie trafić do siatek rywali. Najpierw w meczu ze wspomnianym wcześniej Górnikiem. Co ciekawe, jego drugie trafienie padło także w spotkaniu z zabrzańskim klubem, jednak było to już podczas meczu 18. kolejki. Wówczas krakowianie musieli uznać wyższość rywala, przegrywając 2:4. Do dwóch bramek Chuca dołożył również taką samą liczbę asyst. Posłał ostatnie podanie przed golem w meczach z Jagiellonią oraz z ŁKS-em Łódź. 23-latek, który spędził w tym sezonie 1133 minuty na ligowych boiskach, zostawał 2-krotnie napomniany żółtymi kartkami.

Gieorgij Zhukov

Zawodnik urodzony w kazachskim Semeju do Wisły Kraków trafił w listopadzie 2019 roku. Były gracz m.in. FK Astany swój debiutancki mecz w nowych barwach zaliczył 8 lutego 2020 roku. Wówczas Biała Gwiazda mierzyła się z Jagiellonią, a Zhukov zagrał od pierwszej minuty. Miejsca w składzie nie oddał aż do 32. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Wtedy Wiślacy rywalizowali z imienniczką z Płocka, a reprezentant Kazachstanu usiadł na ławce rezerwowych, lecz dostał szansę na występ w drugiej połowie. Łącznie w tym sezonie w najwyższej klasy rozgrywkowej zagrał w 13 meczach. Nie udało mu się w nich strzelić bramki lub zanotować asysty, jednak z pewnością jego ciężka praca w środku pola była bardzo. Zhukov swój ostatni mecz w tym sezonie zagrał pod koniec czerwca, kiedy to Biała Gwiazda mierzyła się z Górnikiem Zabrze. 25-latek otrzymał wtedy niewiele ponad 20 minut. Piłkarz krakowskiej Wisły opuścił końcówkę sezonu z powodu urazu.

Nikola Kuveljić

Nikola Kuveljić do drużyna Białej Gwiazdy dołączył w lipcu 2020 roku. Jego pierwszym spotkaniem w barwach krakowskiej Wiśle było wygrane spotkanie z Zagłębiem Lubin w ramach 22. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Były piłkarz FK Javor dostał wówczas 15 minut. Łącznie w tym sezonie pojawił się na murawie w 12 meczach. W 7 z nich wybiegł w pierwszym składzie 13-krotnego mistrza Polski. Jak na razie nie udało mu się ani strzelić bramki, ani zanotować asysty. Kuveljić jest ambitnym piłkarzem, który walczy o każdą piłkę. Dowodem tego są chociażby dwie żółte i w konsekwencji czerwona kartka, jaką otrzymał w meczu przeciwko Rakowowi Częstochowa. Oprócz tego żółte kartoniki obejrzał w meczach przeciwko Zagłębiu Lubin, ŁKS-owi Łódź i Arce Gdynia.

Kamil Wojtkowski

Młodzieżowy reprezentant Polski w zakończonym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy przez większość czasu miał okazję wychodzić w podstawowych składzie krakowskiej drużyny. Jego premierowym meczem w nowej kampanii było spotkanie ze Śląskiem Wrocław, które Wiślacy przegrali 0:1. Wojo spędził wówczas na boisku 90 minut. W 4. kolejce młody pomocnik nie zameldował się na boisku, wówczas Biała Gwiazda mierzyła się z Pogonią Szczecin, jednak w następnej serii wrócił do składu krakowskiej drużyny. Na jego pierwszą bramkę musieliśmy poczekać do 7. kolejki. Wówczas 13-krotny mistrz Polski mierzył się z Zagłębiem Lubin, wygrywając 4:2, a piłkarz urodzony w Sokołowie Podlaskim w 58. minucie gry pokonał Forenca. 22-latek łącznie w sezonie 2019/2020 strzelił 2 bramki. Ponadto 7-krotnie zostawał upominany żółtymi kartkami. Wystąpił także w przegranym meczu Pucharu Polski ze Błękitnymi Stargard.

Damian Pawłowski

Kolejny z młodych zawodników w szeregach krakowskiej Wisły, Damian Pawłowski, zasilił ekipę spod Wawelu pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Na swoją pierwszą szansę w barwach nowej drużyny w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy musiał jednak poczekać do spotkania z Piastem Gliwice, które rozgrywane było 18 października. Dostał wówczas szansę występu od pierwszej minuty i spędził na boisku ponad 80 minut. Pawłowskiemu w zakończonym sezonie nie udało się zdobyć bramki, jednak w spotkaniu przeciwko Śląskowi Wrocław po faulu właśnie na nim sędzia Stefański wskazał na 11. metr od bramki strzeżonej przez bramkarza wrocławskiej drużyny. Wówczas do piłki podszedł kapitan Białej Gwiazdy Jakub Błaszczykowski i wykorzystał podyktowany rzut karny. Pawłowski w minionym sezonie spędził na boisku 756 minut. W trakcie rozgrywek 2-krotnie zostawał ukarany żółtymi kartkami.

Vukan Savićević

Pomocnik Białej Gwiazdy na swój debiut w rozgrywkach 2019/2020 musiał poczekać do 3. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. W spotkaniu przeciwko Górnikowi Zabrze spędził na boisku 35 minut. W kolejnym meczu wyszedł już w podstawowym składzie i był to pierwszy mecz, w którym reprezentant Czarnogóry został upomniany żółtą kartką. Od 5. do 7. kolejki notował bardzo dobre występy, które w znacznym stopniu przyczyniły się do bramek zdobywanych przez Wiślaków. Savicćvić w meczu z ŁKS-em zdobył bramkę, a także zaliczył asystę, a w meczach, gdzie rywalami Wisły byli Jagiellonia oraz Zagłębie Lubin, Vukan wykonywał po jednym ostatnim podaniu przed strzeleniem gola przez kolegów z zespołu. Savicćvić w zakończonym sezonie rozegrał 22 ligowe spotkania. Udało mu się wówczas 4-krotnie pokonywać bramkarzy rywali, a jedną z najpiękniejszych bramek tego zawodnika w sezonie 2019/2020 jest bezsprzecznie trafienie w meczu przeciwko Zagłębiu Lubin. Do czterech goli Vukan dołożył także 5 asyst. Ponadto zostawał 8-krotnie upominany przez arbitrów żółtymi kartkami. Wystąpił także w meczu Pucharu Polski z Błękitnymi Stargard.


Podsumowanie formacji: napastnicy

Podsumowanie poszczególnych formacji kończymy na napastnikach, którzy w minionym sezonie mieli możliwość reprezentować barwy Białej Gwiazdy. Jak poradzili sobie poszczególni zawodnicy w linii ataku?


25.07.2020r.

Jakub Sumera


Aleksander Buksa

Młody napastnik w minionym sezonie wielokrotnie udowadniał swój talent i snajperki instynkt. Pierwszy występ w sezonie 2019/2020 zanotował już w 1. kolejce podczas domowego spotkania przeciwko Śląskowi Wrocław, które Biała Gwiazda przegrała 0:1. „Buksik” pojawił się na placu gry w 89. minucie i zastąpił Jeana Carlosa Silvę. W następnych spotkaniach zbierał kolejne minuty, meldując się na murawie w starciach z Lechią Gdańsk i z ŁKS-em Łódź. 23 sierpnia 2019 roku, w trakcie meczu 5.kolejki przeciwko Jagielloni Białystok, Buksa strzelił swojego debiutanckiego gola na ekstraklasowych boiskach, czym przeszedł do historii, stając się najmłodszym strzelcem w dziejach Wisły Kraków. W rundzie jesiennej meldował się na murawie jeszcze w pięciu spotkaniach. Wiosnę Buksa rozpoczął w najlepszy możliwy sposób, kiedy w trakcie rywalizacji z Jagiellonią Białystok zameldował się na murawie w 71. minucie, a sto osiemdziesiąt sekund później strzelił drugą bramkę w sezonie, czym ustalił wynik spotkania na 3:0 i przypieczętował zwycięstwo swojej drużyny. Dwie kolejki później, w potyczce z Koroną Kielce już w 5. minucie pokonał bramkarza, otwierając wynik rywalizacji, która zakończyła się zwycięstwem Wisły 2:0. 20 czerwca 2020 roku młody napastnik zdobył swoją czwartą bramkę w minionej już kampanii, pokonując golkipera Rakowa Częstochowa. Łącznie w sezonie 2019/2020 Aleksander Buksa wystąpił w 21 spotkaniach, zaliczył 4 trafienia i raz został napomniany żółtą kartką.

Paweł Brożek

Legendarny wiślacki snajper swój pierwszy mecz w sezonie 2019/2020 rozegrał w 1. kolejce, kiedy wybiegł na boisko w podstawowym składzie w domowych starciu przeciwko Śląskowi Wrocław. W spotkaniu 4. kolejki „Brozio” zanotował asystę przy bramce Chuki, która zapewniła zwycięstwo krakowianom. W kolejnych spotkaniach „Pawka” prezentował wspaniałą formę i był piłkarzem, który zapisywał się w meczowych protokołach jako strzelec bramki. Napastnik trafiał do siatki w pięciu kolejnych spotkaniach, pokonując kolejno bramkarzy ŁKS-u Łódź (dwukrotnie), Jagielloni Białystok, Zagłębia Lubin (dwukrotnie), Korony Kielce i Wisły Płock. W rundzie jesiennej Paweł Brożek zdobył jeszcze jedną bramkę. W trakcie wyjazdowego spotkania 18. kolejki z Górnikiem Zabrze otworzył wynik spotkania, a później zanotował asystę. W rundzie wiosennej kontuzje sprawiły, że wiślaccy fani oglądali „Brozia” tylko w dwóch spotkaniach - wyjazdowym z Piastem Gliwice i domowy przeciwko Arce Gdynia, który okazał się ostatnim w jego karierze. W swoim pożegnalnym sezonie „Pawka” rozegrał 19 spotkań, strzelił 8 bramek i dołożył 2 asysty.

Krzysztof Drzazga

Napastnik urodzony w 1995 roku w pierwszej części sezonu regularnie pojawiał się na murawie, zbierając kolejne minuty w Ekstraklasie. Kontuzja kolana, którą odniósł w grudniowym spotkaniu przeciwko Lechii Gdańsk sprawiła, że zawodnik ze Szprotawy opuścił resztę spotkań w sezonie i pojawił się na murawie dopiero w ostatnim meczu sezonu, kiedy na stadion przy ulicy Reymonta zawitała Arka Gdynia. Drzazga na 10 minut przed końcem zmienił Dawida Szota. Łącznie „Dżaga” wystąpił w 12 ligowych spotkaniach, w których obejrzał jedną żółtą kartkę. W meczu Pucharu Polski z Błękitnymi Stargard rozegrał pełne 90 minut i zanotował asystę.

Alon Turgeman

Izraelski napastnik pod Wawel trafił w ramach wypożyczenia w styczniu 2020 roku. Premierowy występ w wiślackich barwach przypadł na mecz 21. kolejki przeciwko Jagielloni Białystok i ułożył się dla Turgemana bardzo dobrze, bowiem stosunkowo szybko strzelił swoją pierwszą bramkę i otworzył wynik spotkania, które zakończyło się zwycięstwem krakowian 3:0. Kolejny mecz urodzony w 1991 roku napastnik również rozpoczął w podstawowym składzie, ale w 81. minucie musiał opuścić plac z powodu kontuzji, która wyeliminował go z gry na dłuższy okres czasu. Na boisko wrócił dopiero w 30. kolejce, kiedy Wisła mierzyła się z gdyńską Arką. W następnych spotkaniach Alon Turgeman pokazał swoje wielkie umiejętności, zdobywając pięć bramek w czterech meczach. Łącznie pochodzący z Hadery zawodnik wystąpił w 9 spotkaniach, strzelając 6 bramek.

Przemysław Zdybowicz


Młody napastnik barwy Białej Gwiazdy reprezentował w rundzie jesiennej. Swój debiut w ekstraklasie zanotował w spotkaniu 7. kolejki przeciwko Zagłębiu Lubin. Zawodnik urodzony w Bełchatowie pojawił się wówczas na murawie jako zmiennik w 89. minucie, zastępując Pawła Brożka. 5 października na stadionie w Poznaniu Zdybowicz po raz pierwszy wybiegł na boisko w podstawowym składzie. Podobna sytuacja miała miejsce 4 listopada, kiedy Wisła mierzyła się z zespołem Rakowa Częstochowa. Łącznie Przemysław Zdybowicz wystąpił w 8 spotkaniach, spędzając na murawie 229 minut. W styczniu 2020 roku trafił do swojego macierzystego klubu - GKS-u Bełchatów - na zasadzie wypożyczenia.

Denis Bałaniuk


Piłkarz z Odessy zdążył wystąpić w dwóch spotkaniach poprzedniego sezonu - 11 minut zanotował w meczu 1. Kolejki ze Śląskiem Wrocław, a w 3. kolejce w spotkaniu przeciwko Górnikowi Zabrze wybiegł w pierwszym składzie i przebywał na boisku 58 minut. W tym czasie nie zdołał wpisać się na listę strzelców ani posłać do kolegów ostatniego podania.

Źródło: wisla.krakow.pl

Statystyczne podsumowanie sezonu 2019/2020

W zakończonym niedawno sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy Wisła Kraków rozegrała 37 spotkań, w których wystąpiło 34 zawodników. Każdy miał swój udział w końcowym rezultacie, jakim było utrzymanie zespołu w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. Jak występy piłkarzy Białej Gwiazdy wyglądały w liczbach?


27.07.2020r.

Jakub Sumera


Bramki

W sezonie 2019/2020 ze zdobytej bramki cieszyć się mogło 16 zawodników. Najskuteczniejszym piłkarzem Białej Gwiazdy był legendarny snajper z R22 Paweł Brożek, który 8 razy umieszczał piłkę w siatce rywali. 7 goli zdobył kapitan Wiślaków Jakub Błaszczykowski, natomiast Alon Turgeman był autorem 6 goli. Aleksander Buksa i Vukan Savićević dorzucili 4 trafienia, a po 2 bramki zdobyli Chuca, David Niepsuj oraz Kamil Wojtkowski. Raz na listę strzelców w minionym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy zdołali wpisać się również: Maciej Sadlok, Hebert, Lukas Klemenz, Rafał Janicki, Łukasz Burliga, Vullnet Basha, Michał Mak oraz Lubomir Tupta.


Asysty

Miano najlepszego asystenta minionego sezonu przypadło dwóm zawodnikom: Maciejowi Sadlokowi oraz Michałowi Makowi, którzy 6 razy popisali się ostatnim podaniem. Jedną asystę mniej na swoim koncie zapisali natomiast Jakub Błaszczykowski i Vukan Savićević, a 2 asysty zanotowali: David Niepsuj, Łukasz Burliga, Chuca, Rafał Boguski i Paweł Brożek. Swój udział przy bramkach mieli również: Jean Carlos Silva, Damian Pawłowski oraz Lubomir Tupta, którzy asystowali po jednym razie.


Instat Index

Najwyższy Instat Index w pojedynczym meczu osiągnął Jakub Błaszczykowski, który w spotkaniu 29. kolejki przeciwko Rakowowi Częstochowa zdobył 394 punkty, co było najlepszym rezultatem w sezonie wśród zawodników Wisły. Drugim wynikiem pochwalić się może Maciej Sadlok, który w grudniowym starciu z ŁKS-em Łódź uzyskał 384 punkty. Podium zamyka natomiast Michał Mak, który zdobył 383 punkty za mecz z Zagłębiem Lubin w ramach 7. serii gier.


Przebiegnięte kilometry

Vukan Savićević jest zawodnikiem, który przebiegł najwięcej kilometrów w jednym spotkaniu. Czarnogórzec w meczu 26. kolejki przeciwko Lechowi Poznań pokonał 12,65 km. Warto podkreślić, że zawodnik z półwyspu bałkańskiego w 11 spotkaniach przebiegał najwięcej spośród wszystkich zawodników Białej Gwiazdy. 8 razy największy dystans pokonał Rafał Boguski, a Nikoli Kuveljiciowi ten wyczyn udał się 4-krotnie.


Liczba sprintów

W meczu 3. kolejki przeciwko Górnikowi Zabrze David Niepsuj zanotował najwięcej, bo 24 sprinty, co jest najlepszym wynikiem spośród Wiślaków w całym sezonie. Drugi najlepszy wynik uzyskał Kamil Wojtkowski, który podczas marcowych Wielkich Derbów Krakowa zaliczył ich 21. Miano liderów w poszczególnych spotkaniach uzyskali David Niepsuj i Michał Mak, którzy 8-krotnie byli najlepsi w tej kategorii. Maciej Sadlok przodował w 4 spotkaniach, natomiast 3-krotnie uczynił to Rafał Boguski.


Najwięcej rozegranych minut

W sezonie 2019/2020 najwięcej minut spośród wszystkich zawodników Wisły na ekstraklasowych boiskach zaliczył Rafał Janicki, który rozegrał 34 spotkania i spędził na murawie 2957 minut, co stanowi 89% maksymalnego czasu gry. Z kolei 2896 minut w 35 spotkaniach rozegrał Maciej Sadlok (87% maksymalnego czasu gry). Najniższy stopień podium w tej stawce przypadł kolejnemu zawodnikowi z bloku defensywy - Lukasowi Klemenzowi. Środkowy obrońca może pochwalić się 85% maksymalnego czasu, na co złożyły się 33 występy.

Najwięcej strzałów

W tej klasyfikacji zwycięzcą jest Jakub Błaszczykowski, który najwięcej razy nękał bramkarzy rywali. Kapitan Białej Gwiazdy oddał łącznie 22 uderzenia. O jeden strzał mniej mają na swoim koncie Alon Turgeman i Maciej Sadlok, a Vukan Savićević 19 razy próbował uderzeń na bramkę przeciwników.

Źródło: wisla.krakow.pl


Tak grali wypożyczeni, czy podsumowanie występów Wiślaków

Wiślacy kilka dni temu rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy, my jednak wracamy jeszcze na chwilę do poprzedniej kampanii. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w sezonie 2019/2020 radzili sobie zawodnicy wypożyczeni z Białej Gwiazdy do innych klubów.


03.08.2020r.

Arek Warchał


Kacper Chorążka dosyć długo czekał na swoją szansę debiutu w 1. lidze w barwach Zagłębia Sosnowiec. Zawodnik wypożyczony z krakowskiej Wisły swój pierwszy mecz w zakończonym niedawno sezonie rozegrał 7 czerwca 2020 roku, kiedy to sosnowiczanie mierzyli się ze Stomilem Olsztyn. Chorążka wyszedł wówczas w podstawowym składzie, a jego zespół zwyciężył 2:1. Młody bramkarz na poziomie Fortuna 1. ligi zagrał w pięciu meczach. Ponadto jeszcze w trzech spotkaniach znajdował się w kadrze meczowej, zasiadł również na ławce rezerwowych w meczu Pucharu Polski, kiedy Zagłębie mierzyło się z ŁKS-em Łódź.

Przemysław Zdybowicz został wypożyczony do GKS-u Bełchatów w styczniu 2020 roku. 20-letni zawodnik dosyć szybko przekonał do siebie trenera, który postanowił dawać mu szansę gry od początku spotkań. Tym sposobem piłkarz urodzony w Bełchatowie miał okazję wystąpić od pierwszej minuty w czterech kolejnych meczach. Reasumując występy w poprzedniej kampanii, to na poziomie Fortuna 1. ligi Przemysław Zdybowicz zagrał w dwunastu meczach, w których nie zaliczył żadnego trafienia.

Z kolei w lutym 2020 roku do Stomilu Olsztyn przeniósł się Serafin Szota. Środkowy obrońca praktycznie od razu stał się jednym z kluczowych zawodników Biało-Niebieskich. Zadebiutował w tych barwach 7 marca 2020 roku w meczu przeciwko Sandecji Nowy Sącz. Wszedł z ławki rezerwowych i spędził wówczas na murawie 66 minut. Łącznie zawodnik Wisły Kraków w kadrze meczowej znajdował się we wszystkich ligowych meczach, jednak na swoim koncie Serafin Szota ma dziesięć występów na poziomie Fortuna 1. ligi i co warte podkreślenia, dziewięć z nich zaliczył od pierwszej minuty.

Artur Balicki na wypożyczenie do drugoligowej Pogoni Siedlce udał się już w sierpniu ubiegłego roku. Na swoją szansę debiutu nie czekał zbyt długo, bo zagrał już w spotkaniu z drugim zespołem Lecha Poznań, które miało miejsce 31 sierpnia 2019 roku. Zespół Balickiego uległ rywalowi 0:2, a piłkarz wypożyczony z krakowskiej Wisły spędził na boisku niespełna 20 minut. W kolejnym spotkaniu Balicki wybiegł już w podstawowym składzie Biało-Niebieskich. Mecz był dla niego tym bardziej udany, że miał udział przy jednej z bramek dla Pogoni, Balicki strzelił gola na 1:0 a jego zespół ostatecznie wygrał tamten mecz 3:1. W meczu 28. kolejki kiedy Pogoń mierzyła się z Elaną Toruń, Balicki zaliczył asystę, które była jednocześnie jego jedyną asystą w barwach klubu z Siedlec w zakończonym sezonie.

Daniel Morys ostatnie miesiące spędził na wypożyczeniu w drugoligowej Olimpii Elbląg. Piłkarz urodzony w Krakowie miał możliwość występowania zarówno w meczach ligowych, jak również w spotkaniach Pucharu Polski. Jego Olimpia mierzyła się w pucharowych zmaganiach ze Stalą Brzeg oraz z Rakowem Częstochowa. Zarówno w jednym, jak i drugim spotkaniu Morys wyszedł w podstawowym składzie. Dla Olimpii przygoda z Pucharem Polski zakończyła się na starciu z Rakowem, który to okazał się zdecydowanie lepszy i wygrał aż 4:0. Jeśli chodzi o występy w lidze, to Morys aż dwadzieścia pięć razy znajdował się w kadrze meczowej swojej drużyny, a łącznie wystąpił w piętnastu meczach, z czego pięć rozpoczynał od pierwszej minuty. W meczach przeciwko Widzewowi Łódź oraz Legionovii, 19-letni zawodnik wykonywał ostatnie podanie przed strzeleniem gola. Ponadto w pięciu spotkaniach zostawał upominany żółtymi kartkami. W sumie na drugoligowych boiskach spędził 615 minut.

W zespole drugoligowej Garbarni Kraków przez ostatnie miesiące mogliśmy zobaczyć dwóch piłkarzy wypożyczonych z krakowskiej Wisły. Pierwszym z nich jest Mateusz Wyjadłowski, który pojawiał się na boiskach ligowych w trzydziestu meczach na trzydzieści cztery możliwe spotkania. W większości były to jednak rywalizacje, które Wyjadłowski rozpoczynał na ławce rezerwowych i wchodził na murawę po przerwie. Łącznie w siedmiu meczach pojawiał się w podstawowym składzie krakowskiej drużyny. Dodatkowo udało mu się dwukrotnie pokonywać bramkarzy rywali, a także zaliczyć trzy asysty. „Jodła” wystąpił także w jedynym meczu Pucharu Polski, kiedy to Garbarnia uległa Bytovii Bytów. Mateusz Duda również był ważną postacią w zespole Garbarni Kraków. Miał okazję zagrać w dwudziestu trzech ligowych meczach, z czego w siedemnastu z nich wychodził w pierwszej „11”. W starciu przeciwko Stali Stalowa Wola zaliczył jedyną asystę w sezonie. Ponadto, podobnie do Wyjadłowskiego, miał okazję zagrać w meczu pucharowym, grając od pierwszej minuty.

Dla Patryka Plewki sezon zakończył się dopiero kilka dni temu. Jego Stal Rzeszów rywalizowała bowiem w barażach o udział w przyszłym sezonie w pierwszoligowych rozgrywkach. Drużynie 20-latka udało się dojść do meczu finałowego tej fazy rozgrywek, jednak tam po rzutach karnych Stal musiała uznać wyższość innego rzeszowskiego klubu - Resovii. Co ważne, Plewka wystąpił od pierwszej minuty zarówno w meczu półfiałowym z GKS-em Katowice, jak i we wspomnianym wcześniej spotkaniu z Resovią. Jeśli chodzi o rozgrywki ligowe, to Plewka w większości rozegranych meczów pojawiał się na murawie już od początku spotkań. Miał okazję wyjść w podstawowej „11” w czternastu meczach, z kolei w ośmiu trener wprowadzał go z ławki rezerwowych. W tym czasie zdołał strzelić dwie bramki.



Źródło: wisla.krakow.pl