Sezon 2020/2021 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze Ekstraklasa Puchar Polski Mecze towarzyskie i sparingi Mecze towarzyskie międzynarodowe
Juniorzy Juniorzy młodsi Trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Transfery

Ważniejsze wydarzenia

Podsumowanie letnich transferów

Letnie okienko transferowe już za nami. W jego trakcie drużynę Wisły Kraków wzmocniło grono nowych zawodników, którzy od teraz swoje piłkarskie umiejętności mogą prezentować w koszulce z białą gwiazdą na piersi. Postanowiliśmy więc raz jeszcze przyjrzeć się nowym nabytkom zespołu z ulicy Reymonta.


10.10.2020r.

Jakub Sumera

Adi Mehremić

Środkowy obrońca rodem z Bośni i Hercegowiny urodził się 26 kwietnia 1992 roku. W swojej karierze defensor miał możliwość reprezentować barwy takich klubów, jak m.in. MFK Ruzomberok, FK Zeljeznicar Sarajewo, Karpaty Lwów, a ostatnio Desportivo Aves. W wiślackich barwach zadebiutował 24 sierpnia 2020 roku w meczu 1. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy z Jagiellonią Białystok. Do tej pory Adi Mehremić wystąpił w trzech spotkaniach.


Dawid Abramowicz

Zawodnik, który może występować zarówno na lewej obronie, jak i w drugiej linii urodził się 16 maja 1991 roku. Przed przenosinami pod Wawel występował w m.in. Śląsku Wrocław, Wiśle Płock, GKS-ie Katowica, a także Radomiaku Radom, z którego w sierpniu 2020 roku trafił do Wisły. W barwach 13-krotnego mistrza Polski Abramowicz rozegrał dotychczas cztery spotkania.


Michal Frydrych

Michal Frydrych urodził się 27 lutego 1990 roku. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w drużynie Banika Ostrawa, skąd następnie przeniósł się do Slavii Praga. W barwach klubu ze stolicy Czech Frydrych trzykrotnie wywalczył tytuł mistrza kraju i dwukrotnie triumfował w Pucharze Czech. Defensor miał również okazję posmakować występów w rozgrywkach Ligi Mistrzów, mierząc się z takimi zespołami, jak FC Barcelona czy Inter Mediolan. We wrześniu 2020 roku Frydrych zasilił szeregi krakowskiej Wisły, a w wyjazdowym spotkaniu z Górnikiem Zabrze zadebiutował w jej barwach. Wiślacka „25” spędziła na placu gry pełne 90 minut i pomogła kolegom z zespołu w wywalczeniu korzystnego rezultatu.


Stefan Savić

Pochodzący z Austrii Stefan Savić urodził się 9 stycznia 1994 roku. W swojej dotychczasowej karierze grał w Red Bullu Salzburg, Slavenie Belupo Koprivnica czy NK Olimpiji Ljubljana, którą w sierpniu 2020 roku zamienił na Wisłę. Dotychczas w koszulce z białą gwiazdą na piersi Savić zagrał w pięciu spotkaniach, w trackie których prezentował swoje ponadprzeciętne umiejętności i dwukrotnie zanotował asysty przy bramkach swoich kolegów. Wiślacka „77” na boisku może występować na pozycji ofensywnego pomocnika, a także na obu skrzydłach.


Yaw Yeboah

Urodzony 28 marca 1997 roku skrzydłowy piłkarskie umiejętności szlifował pod czujnym okiem trenerów w Akademii Manchesteru City, do której przeniósł się w 2014 roku. W następnych latach zawodnik z Ghany miał okazję szkolić się we francuskim LOSC Lille czy holenderskim FC Twente Enschede, by następnie przenieść się do Hiszpani. Na Półwyspie Iberyjskim bronił barw kolejno: Realu Oviedo, CD Numancia i Celty Vigo B. W sierpniu 2020 roku Yeboah postawił spróbować swoich sił w Wiśle, szybko stając się ważnym ogniwem w zespole prowadzonym przez trenera Artura Skowronka. Zawodnik z „40” na plecach w barwach Białej Gwiazdy rozegrał dotychczas cztery spotkania i popisał się jedną asystą.


Fatos Beqiraj

Czarnogórski napastnik urodził się 5 maja 1988 roku. W piłkarskim CV napastnika widnieją takie kluby, jak Dinamo Zagrzeb, Dynamo Moskwa czy KV Mechelen. W szeregach zespołu ze stolicy Chorwacji Beqiraj mógł zaprezentować swoje umiejętności w rozgrywkach Ligi Mistrzów, gdzie trafił do siatki w starciu z Realem Madryt na Estadio Santiago Bernabeu. Ostatnie dwa sezony reprezentant Czarnogóry spędził w izraelskim Maccabi Netanya, opuszczając klub na rzecz Białej Gwiazdy. 32-letni zawodnik na ekstraklasowych boiskach wystąpił dotychczas w pięciu spotkaniach, jednak nie zdołał jeszcze umieścić piłki w siatce. Na swoim koncie ma również występ w Pucharze Polski.


Felicio Brown Forbes

Najnowszy nabytek Białej Gwiazdy urodził się 28 sieprnia 1991 roku. Napastnik dał się poznać jako waleczny i silny zawodnik, który potrafi odnaleźć się pod bramką przeciwnika. Na boiskach ekstraklasy 29-latek występował w zespołach Korony Kielce i Rakowa Częstochowa. W poprzednim sezonie w barwach z zespołu z województwa śląskiego Brown-Forbes wystąpił w 27 spotkaniach i strzelił 10 bramek, dzięki czemu był najskuteczniejszym piłkarzem drużyny prowadzonej przez trenera Marka Papszuna. Teraz Kostarykańczyk z niemieckim paszportem swój snajperski instynkt będzie prezentował pod Wawelem.


Powroty z wypożyczeń:


Konrad Gruszkowski

Prawy defensor urodził się 27 stycznia 2001 roku. Wychowanek Turbacza Mszana Dolna po raz pierwszy przybył pod Wawel w lipcu 2018 roku, kiedy to przeniósł się z Akademii Sportu Progres do Wisły, zasilając szeregi drużyny U-19. W poprzednim sezonie Gruszkowski przebywał na wypożyczeniu w zespole Motoru Lublin, gdzie nabywał cennego doświadczenia i pomógł w wywalczeniu awansu do II ligi. W lipcu 2020 roku 19-letni obrońca powrócił do Krakowa, gdzie będzie walczył w koszulce z białą gwiazdą.


Patryk Plewka

Urodzony 2 stycznia 2000 roku Patryk Plewka ostatni sezon spędził w II-ligowej Stali Rzeszów, gdzie przebywał na zasadzie transferu czasowego. Wcześniej 20-latek zdążył rozegrać 19 spotkań na szczeblu Ekstraklasy, przywdziewając wiślacki trykot. W obecnym sezonie środkowy pomocnik ponownie znalazł się w szeregach 13-krotnego mistrza Polski, gdzie czekają na niego kolejne wyzwania. Zawodnik otrzymał od trenera Artura Skowronka szansę na pokazanie się w meczu z Górnikiem Zabrze, w czasie którego zaprezentował się z dobrej strony i dał szkoleniowcowi mocne argumenty.


Powodzenia!


Źródło: wisla.krakow.pl


Taki był 2020 rok

Już niebawem pożegnamy mijający rok 2020, który zmusił nas do funkcjonowania w niecodziennych warunkach i przyniósł dobre oraz złe momenty. Zanim jednak to nastąpi, spójrzmy jeszcze raz na wydarzenia, których byliśmy świadkami. Gotowi? To zaczynamy!


31.12.2020r.

Ania Matoga

Wisła Kraków wkroczyła w rok 2020 pewnym krokiem. Już na początku stycznia zdecydowano o przedłużeniu współpracy z firmami takimi, jak: PRODiM czy Niebieski Art Hotel & Spa. Do grona partnerów klubu dołączyło również przedsiębiorstwo INTENSE Group. Ważne zmiany zaszły także w strukturach drużyn. Z zespołem pożegnali się Emmanuel Kumah oraz Jakub Bartosz. Na wypożyczenie do Termaliki Bruk-Bet Nieciecza udał się Marcin Grabowski oraz Serafin Szota, który skierował swoje kroki do Stomilu Olsztyn. Początek roku to nie tylko czas pożegnań. W pierwszych miesiącach na Reymonta pojawiło się kilka nowych twarzy - Mateusz Hołownia, Lubomir Tupta, Hebert Silva Santos (wypożyczenie) i Nikola Kuveljić, a później także Alon Turgeman (transfer czasowy). W międzyczasie Wiślacy rozpoczęli intensywne przygotowania do rundy wiosennej. W ramach pierwszego meczu kontrolnego w zimowej przerwie podejmowali I-ligową wtedy Stal Mielec. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy, co dodało skrzydeł zawodnikom i zmobilizowało do dalszej ciężkiej pracy. Następnie podopieczni Artura Skowronka udali się na zgrupowanie do tureckiego miasta Belek, gdzie kontynuowali treningi. Tam rozegrali kolejne gry kontrolne, w których trzy razy triumfowali, a dwa razy remisowali. Przeciwnikami Białej Gwiazdy w tych meczach byli: Sileks Kratovo, FK Vozdovac,, Dinamo Batumi, Lokomotiw Moskwa B, Dinamo Tbilisi. Drużyna powróciła do Krakowa w dobrych nastrojach i z pozytywnym nastawieniem.

Dobry początek

Wisła Kraków rozpoczęła wiosenną rundę rozgrywek Lotto Ekstraklasy w najlepszym stylu. W pierwszym meczu, rozgrywanym przy Reymonta, pokonali Jagiellonię Białystok, trzykrotnie odnajdując drogę do bramki rywali. Autorami trafień byli Alon Turgeman, Kamil Wojtkowski oraz Aleksander Buksa. Dobra postawa zawodników w tym oraz kolejnych spotkaniach pozwoliła znacznie poprawić sytuację drużyny w tabeli ligi. To nie jedyny powód do dumy dla sympatyków Białej Gwiazdy. Zawodnicy spod Wawelu zostali nagrodzeni podczas uroczystej gali organizowanej przez Małopolski Związek Piłki Nożnej. W dziesiątce najlepszych piłkarzy znalazły się nazwiska trzech Wiślaków. Na drugim miejscu uplasował się Jakub Błaszczykowski, stanowisko tuż za podium zajął Paweł Brożek, a na ósmym miejscu znalazł się Vullnet Basha. Krakowski klub został doceniony także na arenie biznesowej, otrzymując nominację do jednej z nagród na Invest Cuffs 2020. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem było zorganizowanie pierwszej w historii Gali Wisła Biznes, podczas której podsumowano rok 2019 pod kątem biznesowym oraz zaprezentowano plan działań na kolejne miesiące. Innym istotnym krokiem, szczególnie dla młodych zawodników Białej Gwiazdy, było nawiązanie współpracy z Krzysztofem Kołaczykiem, który stał się oficjalnym pełnomocnikiem ds. Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków. Zawarto również umowę partnerską z firmą PKM OLKUSZ. Poważne zmiany zaszły w drużynie e-sportowej CS:GO Wisła All! Games Kraków. Po kilku miesiącach współpracy, zespół opuściło dwóch graczy - Kacper „kaper” Słoma oraz Piotr „morelz” Taterka.

Wygrane derby i pandemiczna przerwa

Marzec 2020 również rozpoczął się dobrze dla drużyny z Reymonta. Zawodnicy po raz kolejny udowodnili dobrą dyspozycję, pokonując w derbach Cracovię 2:0. Pierwszą bramkę zdobył Jakub Błaszczykowski, wykorzystują „jedenastkę” podyktowaną dla Wisły. Kolejny gol padł dopiero w doliczonym czasie gry po strzale Heberta. Radość została zakłócona, bowiem kilka dni później podjęto decyzję o zawieszeniu rozgrywek z powodu koronawirusa. Przerwa dla pierwszej drużyny potrwała do 29 maja, natomiast drużyny młodzieżowe U-18, U-17, U-15 i rezerwy Wisły nie wróciły już w ówczesnym sezonie na murawę. W tym trudnym czasie zawodników wspierała partnerska sieć siłowni Fitness Platinum, która udostępniała swój sprzęt, by piłkarze mogli dbać o formę w warunkach domowych. Doceniono również dotychczasową pracę Artura Skowronka, który przez pozostałych szkoleniowców z Ekstraklasy został wybrany Trenerem Lutego. Wiele dobrego działo się również w szeregach zespołu e-sportowego. Mariusz „Loord” Cybulski objął stery trenerskie sekcji, a do składu dołączyli Dominik "fanatyk" Barkiet, Olek "hades" Miśkiewicz oraz Grzegorz "jedqr" Jędras.

Powrót do normalności

Po prawie dwóch miesiącach pauzy w treningach, drużyna Białej Gwiazdy ponownie wybiegła na murawę bazy treningowej w Myślenicach, by szlifować formę przed kolejnymi kolejkami PKO Bank Polski Ekstraklasy. Następnie udali się na pięciodniowe zgrupowanie do Arłamowa, gdzie prowadzono dalsze przygotowania. Premierowy mecz po tak długiej przerwie nie ułożył się pomyślnie dla zawodników z Reymonta, który ulegli Piastowi w Gliwicach 0:4. Pomimo zakończonych rozgrywek, czasu nie tracili również zawodnicy U-18. Podążając śladem starszych kolegów podopieczni Adriana Filipka szlifowali formę, a miesiąc później rozegrali sparing z Prądniczanką Kraków, którą pokonali 3:1. W maju klub podał informację o zawieszeniu działalności drużyny rezerw aż do odwołania. Z kolei miesiąc później Rada Nadzorcza powołała nowy dwuosobowy Zarząd, w którym obok Prezesa Dawida Błaszczykowskiego fotel Wiceprezesa zajął Maciej Bałaziński. Wtedy też do Wisły z wypożyczenia powrócił Konrad Gruszkowski, wiążąc się z klubem dwuletnim kontraktem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sympatyków zespołu, którzy nie mogli zasiadać na trybunach i dopingować swojej ukochanej drużyny, klub wdrożył nowy projekt R22azem w domu. Kibice kupując bilety-cegiełki mogli wspierać zawodników, jednocząc się i wchodząc w świat wirtualnego stadionu.

Pożegnania i roszady

Lipiec pod wieloma względami był przełomowy dla Białej Gwiazdy. Właśnie wtedy Akademia Piłkarska oficjalnie weszła w struktury spółki Wisły Kraków SA. Powody do zadowolenia dostarczali również zawodnicy drużyny e-sportowej. W finałowych rozgrywkach Ekstraklasa Games dwaj Wiślacy uplasowali się na podium. Jakub "cyanide" Mikołajewski zajął drugie miejsce w zmaganiach na konsoli PS4, natomiast Bartosz "bejott" Jakubowski zakończył rozgrywki na trzecim miejscu. W tym miesiącu o zakończeniu kariery poinformowali dwaj zasłużeni gracze - Paweł Brożek i Marcin Wasilewski. Szeregi drużyny zasilił natomiast Miłosz Jaskuła, który rozpoczął treningi z CLJ U-18. Na zakończenie rozrywek w sezonie 2019/2020 Wisła Kraków zmierzyła się z Arką Gdynia. Wiślakom nie udało się pokonać Żółto-Niebieskich, a spotkanie zakończyło się wynikiem 0:1. Gracze trenera Skowronka ostatecznie uplasowali się na 13. pozycji w tabeli. Wówczas nastąpiły znaczące zmiany w sztabie szkoleniowym pierwszej zespołu. Z klubu odeszli - Dawid Szulczek, Paweł Sikora oraz Leszek Dyja. Następnie z Wisłą pożegnali się tacy zawodnicy, jak Vukan Savićević, Kamil Wojtkowski, Kacper Chorążka. Umowy przedłużyli natomiast: Rafał Boguski, Lukas Klemenz, Michał Mak oraz młodzieżowcy: Kamil Broda, Daniel Hoyo-Kowalski i Dawid Szot. Nowym nabytkiem został czarnogórski napastnik kosowskiego pochodzenia - Fatos Beqiraj. W sztabie szkoleniowym znalazło się miejsce dla Piotra Jankowicza, który objął stanowisko trenera przygotowania fizycznego. Ważnym wydarzeniem było również zakończeni - po 10 latach - współpracy z firma Adidas. Nowym sponsorem technicznym został Macron, który dostarcza sprzęt sportowy oraz oficjalne stroje meczowe pierwszej drużynie, a także młodzieży z Akademii.

Zmiany, zmiany, zmiany

Następne miesiące obfitowały w kolejne ważne wydarzenia. W sierpniu z drużyną e-sportową pożegnał się Dominik „fanatyk” Barkiet, który reprezentował zespół Wisły od kwietnia 2020 roku. Z kolei Akademia Piłkarska prężnie poszerzała swoją działalność w mediach społecznościowych. Od tego momentu informacje na jej temat można na bieżąco śledzić również na Facebooku, Instagramie czy na Twitterze. Klub poinformował również o kolejnych podejmowanych lub kontynuowanych współpracach z partnerami takimi, jak: Multikino, Stowarzyszenie Socios, Dematec, Astor, Volvo Wadowscy, CREATIVE GROUP 303, Dasta Invest, INTERIA, Go Rental Cars, FoodCare i Salumanus. Z kolei dumnie wspierająca Białą Gwiazdę firma Nowak - Mosty zdecydowała się zwiększyć swoje zaangażowanie, a od tej pory logo Sponsora widnieje nie tylko na strojach seniorów, ale także adeptów Akademii. Nie inaczej było w przypadku CASS Construction and Steel Structures, które zasiliło grono Sponsorów i „weszło” na spodenki meczowe. Wisła zyskała również klub partnerski - Pogoń Staszów - nawiązując kooperację na polu piłkarskim. Nieco zmieniło się również oblicze drużyny - zawodnikami Białej Gwiazdy zostali Adi Mehremić, Stefan Savić, Yaw Yeboah, Dawid Abramowicz, Michal Frydrych i Felicio Brown Forbes. Z kolei Mateusz Duda i Artur Balicki udali się na wypożyczenie do Garbarni Kraków, a do klubu z niemałym doświadczeniem wrócił natomiast Patryk Plewka.

Wzloty i upadki

W przerwie między meczami ligowymi Wiślacy rozpoczęli również rozgrywki w Pucharze Polski. Niestety już w pierwszym meczu ponieśli porażkę z drużyną KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, ulegając rywalowi 1:2, co przekreśliło ich szanse na dalszy udział w tych rozgrywkach. Początek kolejnego sezonu również nie ułożył się po myśli zawodników z Krakowa. Zawodnicy 13-krotnego mistrza Polski zremisowali na inaugurację z Jagiellonią Białystok 1:1 i byli zmuszeni podzielić się punktami z rywalami z Podlasia. Kolejne mecze nie toczyły się po myśli zawodników ani kibiców, a drużyna zmuszona była przełykać gorycz porażki, notując zbyt mało punktów. W dobrym stylu rozgrywki rozpoczęła natomiast drużyna U-18. Podopieczni Adriana Filipka pokonali szczecińską Pogoń 6:3. Młodzi gracze konsekwentnie realizowali założenia swojego opiekuna, systematycznie zgarniając oczka i aż do końca rundy nie oddając przewodzenia w tabeli. Po wielu roszadach w składzie, dobrą dyspozycją wykazali się także zawodnicy CS:GO Wisła All in! Games Kraków, którzy ostatecznie wywalczyli wicemistrzostwo Polski. W listopadzie ten tytuł przypadł także Wiśle AMP Futbol Kraków, która niedługo po wcieleniu sekcji pod skrzydła Białej Gwiazdy, stanęła na drugim stopniu podium.

Jubileusze i laury

Druga połowa 2020 roku przynosiła powody do zadowolenia, nie tylko za sprawą sukcesów drużynowych, ale także indywidualnych. Jakub Błaszczykowski świętował 100. mecz w niebiesko-białych-czerwonych barwach. Piłkarz swój jubileusz obchodził 18 września przy okazji spotkania z Wisłą Płock. Kolejnym jubilatem był Maciej Sadlok, który rozegrał ponad 300. meczów w Ekstraklasie oraz Łukasz Burliga, mający za sobą już przeszło 150 pojedynków jako zawodnik Wisły Kraków. Ponadto Michał Frydrych został wybrany zawodnikiem października, a nazwisko Aleksander Buksa znalazło się ma liście najbardziej utalentowanych zawodników świata z rocznika 2003 brytyjskiego magazynu „The Guardian”.


Idzie nowe

W grudniu władze klubu zdecydowały o zmianie na stanowisku trenera. Miejsce Artura Skowronka zajął Peter Hyballa. Do sztabu szkoleniowego dołączył także Maik Drzensla, który pełni rolę asystenta-analityka. Z Wisłą pożegnał się trener przygotowania fizycznego Piotr Jankowicz, którego zastąpił Robin Adriaenssen. W pierwszym meczu pod wodzą Hyballi zawodnicy z Reymonta zremisowali w Derbach z Cracovią 1:1, pokazując nowe oblicze. W kolejnych dwóch spotkaniach pod wodzą nowego szkoleniowca widoczna była zmiana sposobu gry krakowian. Upragnione zwycięstwo przyszło 19 grudnia, a jedyne trafienie w starciu z Lechem Poznań zaliczył nikt inny, jak kapitan 13-krotnego mistrza Polski - Jakub Błaszczykowski. Ostatecznie krakowianie zakończyli rundę jesienną na 12. miejscu w tabeli, gromadząc 14 punktów. W grudniu swój sukces odnotowali także zawodnicy Białej Gwiazdy BF, którzy triumfowali w rozgrywkach o Puchar Polski w Blind Footballu 2020. Na słowa pochwały zapracowali również kibice, którzy dzięki zaangażowaniu pobili rekord nabytych wirtualnych biletów, po raz kolejny pokazując wielką siłę! W ostatnich dniach miesiąca pojawiły się informacje o kolejnych zmianach w klubie. Wiadomo już, że po przerwie noworocznej w wiślackich barwach nie zobaczymy Rafała Janickiego, który przenosi się do Podbeskidzia Bielsko-Biała. Z klubem pożegnał się także dotychczasowy asystent w sztabie szkoleniowym - Grzegorz Mokry. Władze Wisły postanowiły zatrzymać na dłuższej zawodników odgrywających ważne role w zespole spod Wawelu, przedłużając umowy z Patrykiem Plewką i aktywując klauzulę w kontrakcie Mateusza Lisa.

Mijający rok dla Wisły Kraków był bardzo intensywny. Dziękujemy wszystkim kibicom za obecność oraz wsparcie w tych dobrych i trudnych chwilach. Wyrażamy głębokie nadzieję, że w nadchodzącym 2021 roku ponownie będziemy mogli spotkać się na stadionie, by wszyscy razem dopingować Białą Gwiazdę w walce o najwyższe cele. Tego Wam i sobie życzymy.

Do zobaczenia!

Źródło: wisla.krakow.pl