Sezon po sezonie - objaśnienie

Z Historia Wisły

Kategoryzacja, tabele wyniki

Rys. 1
Rys. 1

Piękna, ponad stu letnia historia i tradycja Wisły opisana została w postaci sezonów. Sezony z kolej podzielono na konkretne rozgrywki, tak aby całość odzwierciedlała stan rozgrywek w każdym roku. Zawarto w zestawieniu wszystkie mecze Białej Gwiazdy wraz z datą rozgrywania meczu, jego wynikiem, a także strzelcami bramek (o ile takowe informację zostały podane w źródłach). Symbol daty wygląda tak: rrrr.mm.dd, oznacz to, że w pierwszej kolejności podano rok, potem miesiąc i na końcu dzień. Kolejne kolumny w tabelach obrazujący wyniki są czytelnie przedstawione i nikomu nie powinno sprawić problemu w odnalezieniu konkretnych informacji. Poniżej usytuowano tabele z wynikami. Tabelka jest standardowa. Jako, że serwis ten traktuje o historii i tradycji Wisły Kraków, zaznaczona jest tylko pozycja naszego klubu. Mistrzowie, wicemistrzowie oraz spadkowicze wypisani są poniżej. W istocie jest to wiślacki portal, jednak zdecydowaliśmy się umieścić również wyniki innych klubów w danych rozgrywkach, aby przedstawić pełny obraz danych zawodów. Tabele, a także wyniki nie dotyczą jedynie ligi, ale też wszystkich turniejów w jakich Wisła brała udział. Można tu zatem znaleźć nie tylko zestawienia z Pucharem Polski, czy Ligą Mistrzów, ale też z Turniejem Jesiennym (1906), czy I. Igrzyskami Polskimi (1911). Ponad to rozgrywki wzbogacono licznymi opisami. Wszystko w przystępnej i czytelnej formie. Jedynie oznaczenie skrótowe meczów może sprawić problemy (rys. 1). Wyjaśnijmy więc te oznaczenia:

  • 1, 2 – W rozgrywkach ligowych oznacza to nr kolejki w której mecz się odbył
  • T – Towarzyskie (w pierwszych latach istnienia klubu)
  • T turniej – Towarzyski Turniej
  • TM – Towarzyski Międzynarodowy
  • TK – Towarzyski Krajowy
  • TK Turniej – Towarzyski Krajowy Turniej
  • o I. klasę - Zapasy kwalifikacyjne o I. klasę
  • 1PP / ½ PP – Oznaczenie rundy Pucharu Polski
  • I. runda PUEFA – runda Pucharu UEFA
  • III. runda el. LM – runda Ligii Mistrzów
  • Superpuchar – Superpuchar Polski
  • Grupa A1 – Grupa A, pierwszy mecz
  • IT – Puchar Intertoto

Opis każdego sezonu został wzbogacony o statystyki, najważniejsze wydarzenia, kadrę oraz zarząd. Na koniec należy dodać, że kliknięcie w wynik meczu spowoduje przeniesienie do opisu tego meczu, natomiast kliknięcie w nazwę zespołu do jego wizytówki.

Oznaczenia meczowe

Tabela opisująca każdy mecz została podzielona na trzy części.

Rys. 2
Rys. 2

Część pierwsza (rys 2.) – znajduje się na samej górze. Można się dowiedzieć z niej o miejscu rozgrywania spotkania, godzinie, jaki był wynik, ilu było widzów etc. Istotną rzeczą są tutaj nazwy zespołów oraz ich herby. Niemal w każdym innym miejscu na stronie przyjęto używanie obecnych nazw klubów. Inaczej rzecz ma się w tabelce opisującej dany mecz. W niej wypisane są nazwy pochodzące z danego okresu historycznego i tak np. Ruch Chorzów w meczu w 1935 roku opisany jest jako Ruch Hajduki Wielkie, bowiem tak się wówczas nazywał, a Wisła w 1950 roku w tabelce widnieje jako Gwardia Kraków. Herby klubów również pochodzą z czasów, w których kluby ich używały. W przypadku braku takowego loga, zastąpiono je najbardziej aktualnym jak to tylko możliwe.

Rys. 3
Rys. 3

Część druga (rys. 3) – strzelcy bramek podani w kolejności strzelania. Przy strzelcu widnieje minuta zdobycia gola, a także, jeśli to konieczne, inne oznaczenia:

  • (k) – rzut karny
  • (w) – rzut wolne
  • (g) – gol z „główki”
  • (r) – gol bezpośrednio z rzutu rożnego
  • (sam.) – gol samobójczy
  • 2x – oznacza że dany gracz strzelił dwie bramki, 3x oznacza, że trzy itd.

Jeżeli przy golu nie ma podanego strzelca lub minuty zdobycia gola, lub wręcz nie ma wyszczególnionej kolejności podania bramek to oznacza to, że taki informacji nie ma w źródłach.

Rys. 4
Rys. 4

Część trzecia (rys. 4) – ostatnia część zawiera informacje o zawodnikach jacy grali w meczu. Zaraz pod nazwą zespołu widnieje oznaczenie taktyki. O ile ustawienia 4-4-2 nikomu tłumaczyć nie trzeba to już np. 2-3-5 musi budzić zdziwienie u kibiców nieobeznanych w historii footballu. Ustawienie 2-3-5, tgz. „W”, oznacza, że drużyna składała się z dwóch obrońców, trzech pomocników oraz aż pięciu napastników. Takie ustawienie zespołu sprawiało, że dobry zespół strzelał wiele bramek, natomiast słabszy wiele tracił. W Polsce korzystała z tego m. in. Wisła, która w pierwszym w historii sezonie ligowym (1927) strzeliła jedynie w 26 meczach aż 95 goli. Wysokie wyniki, często dwucyfrowe zdarzały się nadspodziewanie często. Składy pochodzą bezpośrednio z archiwalnych relacji prasowych. Niejedno krotnie relacje były nieczytelne albo niekompletne, dlatego możliwe iż wkradły się błędy w pisowni nazwisk. Zdarzało się także w relacjach, że nazwiska zagranicznych zawodników zostały spolszczone.

O składach nie wiele trzeba mówić. W niektórych meczach są braki w zestawieniach lub w ogóle nie ma nic wpisane co świadczy o tym, że uczestników danych zawodów nie podają relacje. Przy zawodnikach również są oznaczenia. Symbole są bardzo charakterystyczne, ale przypomnijmy:

Grafika:Zmiana.PNG - zmiana
Grafika:Kontuzja.png - kontuzja
Grafika:Zk.jpg - żółta kartka
Grafika:Cz.jpg - czerwona kartka

Żółte i czerwone kartki na stałe weszły do użytku w latach 70 XX wieku. Wcześniej za niesportowe zachowanie sędziowie po prostu usuwali z boiska bądź dawali upomnienie. O usunięciu grającego z placu zawodów informowały media, o upomnieniach jedynie sporadycznie. W Internetowej Encyklopedii Wisły Kraków postanowiliśmy zaznaczać takie wykluczenia symbolem czerwonej kartki. Żółtych kartek aż do lat 70' nie ma, bo jak, już informowaliśmy, o upomnieniach są jedynie szczątkowe wzmianki w źródłach.

Opisy meczów

Poniżej części statystycznej jest relacja z meczu. Opisy pochodzą z prasy ówczesnej, książek sportowych, wspomnień kibiców oraz piłkarzy, a także (w przypadku nowych meczów) z portali internetowych. Wszystkie źródła podane są bezpośrednio przy każdym opisie oraz w Bibliografii. Opisy wzbogacono zdjęciami, filmami i nagraniami dźwiękowymi. Po meczowe wypowiedzi również tutaj znalazły swoje miejsce. Wywiady nie ograniczają się jedynie do trenerów, bowiem często są zamieszczone również wypowiedzi piłkarzy.

Relacje z przedwojennych spotkań, opisywane w prasie są w sposób daleko inny od obecnego. Nie chodzi tutaj, bynajmniej o styl pisania z przed reformy, tylko o zastosowane sformułowania dotyczące samej gry. Wyjaśnijmy kilka z nich:

Gra na fora – W dzisiejszych czasach, powiedziano by raczej "Podanie na zapalenie płuc", bowiem styl ten polegał na mocnym wybiciu piłki do przodu, gdzie napastnicy mieli za zadanie do niej zdążyć i zrobić zagrożenie pod bramką.

Kombinacja i hiperkombinacja – z dzisiejszego żargonu piłkarskiego, najlepiej pasowałoby do tego sformułowanie: "Piłka krąży, jak po sznurku". Była to po prostu gra kombinacyjna z wieloma podaniami.

Łącznik – Była to pozycja na boisku. W każdej drużynie było dwóch łączników (prawy i lewy), którzy, jak sama nazwa wskazuje, mieli "łączyć" linię pomocy i ataku. Dziś za łącznika można by uznać cofniętego napastnika, lub ofensywnego, środkowego pomocnika.

Back – z ang. tył. W prasie polskiej "spolszczali" ten wyraz np. Przegląd Sportowy w 1921 roku pisał: "(…)natrafiając na opór silny ze strony backów". Back to był tył drużyny, obrońcy.

Wózek – zwód, kiwka

Wyzyskać – zdobyć, odebrać