Sporty motorowe 1948

Z Historia Wisły

‎‎
‎‎
‎‎


  • 29. lutego. Wiceprezesem KOZMotocyklowego został J. Marcinek. W planach wiele zawodów na budującym się torze żużlowym Wisły. „Dziennik Polski” nr 64.
  • 7. marca. Na Walnym Zebraniu sekcji motocyklowej T. S. Wisła wybrano nowy zarząd.
  • 27. czerwca Wisła organizuje wyścig uliczny o „Błękitną Wstęgę Wisły”.
    • „Dziennik Polski” nr 175. 27.06. Zawody na torze żużlowym Wisły.
  • 18. lipca. Odbywa się ligowy trójmecz żużlowy na torze Wisły.
  • PZM ogłasza wyniki mistrzostw Polski w turystyce motocyklowej: drugim wicemistrzem został Bochaczek... 1
  • Wiceprezesem KOZM został: Marcinek; gospodarzem Zaleski; kpt. sportowym turyst. Bochaczek 4
  • Klasyfikacja Mistrzów Polski w 1948 roku w poszczególnych klasach:
    • Klasa "A" do 250 ccm: 2. Józef Wolfinger. Starty na DKW z kompresorem i dwa zwycięstwa w sezonie w cyklu trzech wyścigów o Mistrzostwo Polski, choć nie startował w pierwszym wyścigu w Warszawie 6 maja. Zobacz strona 4.
      • 3 października wygrał zawody o Mistrzostwo Warszawy, będące zarazem zaliczane przez PZM do wyścigowych Mistrzostw Polski.

Spis treści

Zawody krajowe


Relacje prasowe

Walne Zebranie sekcji motocyklowej T. S. Wisła

Echo Krakowa. 1948, nr 75 (17 III) nr 724

Na odbytym w dniu 7 marca Walnym Zebraniu sekcji motocyklowej T. S. Wisła, wybrano nowy zarząd, w następującym składzie: Kierownik: Koliński M., zastępca: Marcinek J., sekretarz- Zaleski T., kapitan sportowy: Bochaczek Cz.. kapitan tur.: Lipiarski W., skarbnik: Głowacki J., gospodarz: Witkowski Z.

‎‎

Naprzód: organ Polskiej Partii Socjalistycznej. 1948, nr 73 1948.03.14

KRAKÓW (P) — W dniu 7 bm. odbyło się pierwsze Walne Zebranie sekcji motocyklowej Towarzystwa Sportowego Wisła, na którym wybrano nowy zarząd w następującym składzie: kierownik — Kolwiecki, zastępca — Zalewski, skarbnik Głowacki, kapitan sport — Bochaczek, kapitan turystyczny — Lipiarski, gospodarz — Witkowski. W uznaniu zasług pracy organizacyjnej szereg członków sekcji zostało odznaczonymi złotymi i srebrnymi …

Tor żużlowy TS Wisła

Echo Krakowa. 1948, nr 141 (26 V) nr 790

‎‎
‎‎
‎‎
‎‎
‎‎


Dziś sytuacja zmienia się radykalnie: Kraków pozyskał nowy cenny obiekt sportowy: tor żużlowy TS Wisła. Mało tego! Jeszcze w tym roku ukończona zostanie budowa drugiego toru w Krakowie, prowadzona obecnie przez Milicyjny KS Gwardia.



Echo Krakowa. 1948, nr 178 (2 VII) nr 827

Ze sportu motocyklowego Tor żużlowy TS. Wisły został uznany przez Międzynarodową Federację Motocyklową za klasyczny.

W związku z tym projektowane zawody na żużlu Czechosłowacja—Polska mają odbyć się w Krakowie 18 lipca.

Zwycięzca niedzielnych wyścigów na żużlu Jankowski z Polonii Bytom wyraża się z uznaniem o nowym torze. zarzuca mu tylko za miękką nawierzchnię.

Nic dziwnego, gdyż tor wybudowany w tym roku, jeszcze się „nie uleżał" i dopiero po zimie może być dostatecznie wywalcowany i ubity.

Tory żużlowe pod tym względem są podobne do kortów tenisowych.

Czym starszy tor czy kort, tym lepszy.


TS. Wisła otrzymała pismo od Polskiego Związku Motocyklowego z zapytaniem, czy nie chciała by zorganizować 2-tygodniowego obozu dla żużlowców w Krakowie w sierpniu.

Wisła najprawdopodobniej przyjmie to zaproszenie. Będziemy więc mogli oglądnąć najlepszych żużlowców podczas treningów.

Do Polski przybyło kilkanaście maszyn żużlowych w pełnym tego słowa znaczeniu marki „MertinJapp“. Maszyny te są w Warszawie i na razie nie zostały rozdzielone pomiędzy okręgi.

Podobno każdy okręg otrzyma po 2 maszyny. (Mrrr)

Sport Krakowski. 1948, nr 57

1948.07.08

Na torze żużlowym Wisły, który uznany został przez Międzynarodową Federacje Motocyklowa, mają się podobno odbyć jeszcze w tym miesiącu międzypaństwowe zawody na żużlu Polska — Czechosłowacja


Sport Krakowski. 1948, nr 59

1948.07.15

Na torze żużlowym Wisły odbędą się w niedzielę zawody motocyklowe: PKM (Warszawa) — DKS (Łódź) — GMK (Gdańsk) o mistrzostwo Polski w ramach Ligi Państwowej z udziałem czołowych motocyklistów: Bruna, Wąsikowskiego Dąbrowskiego, Nikityna i in. Wielka ta impreza motocyklowa zgromadzi na pewno tłumy widzów, żądne silnych wrażeń. Zawody rozpoczynają się o godz. 16.30.

Indywidualne mistrzostwa Polski na żużlu w Krakowie

Echo Krakowa. 1948, nr 291 (23 X) nr 940


Krakowski Okr. Związek Motocyklowy zdobywa się na świetne zakończenie sezonu motocyklowego, przejąwszy od Polskiego Związku Motocyklowego organizację „Indywidualnych Mistrzostw Polski na Żużlu".

Sensacyjne te zawody, z udziałem szesnastu najlepszych żużlowców Polski z popularnym pogromcą Czechów Smoczykiem, ponadto Dragą, Jankowskim, Najdrowskim, Olejniczakiem, Wąsikowskim i innymi na czele, odbędą się w najbliższa niedzielę, dnia 24 bm. na forze „Wisły, będącym jednym z najnowocześniejszych tego rodzaju torów w Europie.

Publiczność krakowska, która nie miała jeszcze możności oglądać zawodów na żużlu z udziałem takiej ilości najlepszych zawodników Polski zaliczonych w tej chwili do ekstraklasy europejskiej, podziwiać będzie na tych zawodach brawurowe i zacięte walki o tytuł indywidualnego mistrza Polski.

Początek tych atrakcyjnych zawodów o godz. 15.

MOTOCYKLOWI MISTRZOWIE POLSKI NA ROK 1948

Sport i Wczasy. R.2, 1948, nr 77


KATEGORIA WYŚCIGOWA: W KLASIE „A“ do 250 ccm: Mistrz Polski: Milewski Wacław („Unia" Poznań) 13 pkt. Wicem.

Polski: Wolfinger Józef („Wisła” Kraków) 12 pkt.

W klasyfikacji tej nie był brany pod uwagę Międzynarodowy Wyścig „Grand Prix Polski” rozegrany w Poznaniu


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon