Stadion Miejski im. Henryka Reymana w Kutnie

Z Historia Wisły

HENRYK REYMAN PATRONEM STADIONU W KUTNIE

4 maja 2010

Odsłonięcie tablicy na stadionie w Kutnie w dniu nadania imienia, 3 maja 2010
Odsłonięcie tablicy na stadionie w Kutnie w dniu nadania imienia, 3 maja 2010
Afisz meczowy w 2021 roku informujący o meczu piłkarskim na stadionie Henryka Reymana w Kutnie.
Afisz meczowy w 2021 roku informujący o meczu piłkarskim na stadionie Henryka Reymana w Kutnie.

Wczoraj w Kutnie doszło do niezwykle miłej uroczystości – tamtejszemu Stadionowi Miejskiemu nadano oficjalnie imię Henryka Reymana. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej, informującej o tym zdarzeniu, dokonali przedstawiciele władz miasta oraz siostrzeniec naszego legendarnego napastnika Janusz Tomaszewski. W specjalnie z tej okazji zorganizowanym meczu piłkarskim, amatorska reprezentacja Małopolski, zrzeszająca zawodników grających na co dzień w klubach trzecio i czwarto ligowych, pokonała drużynę Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej 2:0.

Henryk Reyman z Kutnem związany był w drugiej połowie lat 30. XX wieku. W mieście tym był dowódcą I batalionu 37 pułku piechoty. Jak pisze w swojej książce „Z Białą Gwiazdą w sercu” Paweł Pierzchała:

„Z właściwą sobie energią rozruszał niemrawe życie miasteczka w tej dziedzinie, w której czuł się najlepiej – w sporcie. Był współzałożycielem wielosekcyjnego WKS Boruta Kutno, działającego w oparciu o 37 pp. Piłkarze tego klubu występowali w rozgrywkach B-klasowych, a mecze swoje rozgrywali na boisku znajdującym się na terenie koszar pułkowych. Nie trzeba dodawać, że boisko to powstało z inicjatywy majora Reymana. Także dzięki jego wysiłkom PZPN zgodził się na przeniesienie z Włocławka do Kutna siedziby Zachodniego Podokręgu Piłki Nożnej. (...) Nic dziwnego, że to właśnie jemu powierzono zaszczytną funkcję prezesa podokręgu, którą sprawował od 1936 roku. (...) To właśnie dzięki jego osobistym kontaktom do Kutna przyjeżdżały wówczas na mecze towarzyskie czołowe kluby piłkarskie z Warszawy, Łodzi i Poznania (Polonia, Legia, ŁKS, Warta). Jak ta praca była owocna, świadczyła pamięć o nim zachowana przez tamtejszych działaczy, którzy po wielu latach z okazji obchodów jubileuszowych zwracali się do niego o pozwolenie na umieszczenie jego nazwiska w Komitecie Organizacyjnym i o przyjazd na organizowane uroczystości. Potwierdza to zresztą i teraźniejszość: w roku 2004 Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wystąpiło z propozycją, by patronem stadionu miejskiego został ppłk Henryk Tomasz Reyman”. W dniu 3 maja 2010 roku stało się to faktem.

Źródło: tswisla.pl