Stanisław Kozierski

Z Historia Wisły

Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1957, nr 173 (22 VII) nr 2844

‎‎

Praca szatnego obejmuje sporo obowiązków. Kiedy przyjdzie niedziela ligowa w pełni sezonu trzeba być na posterunku od wczesnych godzin do zmroku. Należy przygotować boisko, wyznaczyć linie, założyć siatki na bramki, wciągnąć na maszty flagi i wykonać wiele jeszcze czynności.

Korzystając z okazji rozmowy z szatnym TS „Wisła” — Stanisławem Kozierskim przeprowadzamy błyskawiczną ankietę. A oto pytania i odpowiedzi.

Kto nosi największy numer obuwia futbalowego? — Kawula — 43. A najmniejszy — Rogoża — 37.

Który z piłkarzy pierwszej Jedenastki Wisły wyróżnia się najbardziej pogodnym usposobieniem? — Chyba... Rogoża oraz nasz prawoskrzydłowy — Machowski.

Który z zawodników pali papierosy? — Palaczy mamy w I drużynie tylko dwóch — Snopkowski i Wł. Kościelny.

Pozostali piłkarze nie palą.

Jakie nastroje panują w szatni po wygranym meczu, a jakie po przegranej? — W wypadku zwycięstwa wszyscy są Zadowoleni. Każdy z piłkarzy cieszy się! ze zdobycia punktów-, czy też ze zwycięstwa w meczu towarzyskim. Gdy „Wisła” przegra, w szatni panuje natomiast milczenie, chociaż Jeśli któryś z piłkarzy „zawali”, to pozostali koledzy nie szczędzą mu gorzkich uwag.

Wiele jeszcze „zakulisowych” szczegółów zebrać można w czasie krótkiej rozmowy. Choćby i taki przykład: Piłkarze „Wisły” grają najczęściej piłkami produkcji węgierskiej. Najlepiej gra się piłką już kilka razy używaną, ale zwyczaj oraz przepisy nakazują, by każdy mecz ligowy rozgrywany był nową piłką. Na trening -— zależnie od zaleceń trenera — przygotować należy kilka lub nawet kilkanaście piłek.

W okresie przerwy letniej w rozgrywkach stadion „Wisły” jest troskliwie konserwowany. Murawa boiska została obsiana, co tydzień boisko strzyże się, a w okresie upałów dwukrotnie w ciągu dnia skrapia wodą. Równocześnie prowadzone są skrupulatnie prace wykończeniowe przy trybunach okalających płytę boiska. Na początek II rundy wszystkie siedzenia w podwyższanej obecnie części nasypu ziemnego będą gotowe.