Statystyki 2006/2007 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 08:45, 17 gru 2008; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

== Źródło: The White Star Division

==

Podsumowanie rundy jesiennej w piłkarskiej statystyce


Jesienią 2006 roku Wisła Kraków rozegrała 28 meczów, biorąc udział w czterech typach rozgrywek. 12 zwycięstw, 9 remisów i 7 porażek dało jej piąte miejsce w lidze, drugie miejsce w grupie A Pucharu Ekstraklasy, odpadnięcie z Pucharu Polski na etapie 1/8 finału oraz zakwalifikowanie się do fazy grupowej Pucharu UEFA i odpadnięcie z niej z czwartej lokaty.


We wszystkich jesiennych meczach Wisła zdobyła 47 goli (26 w lidze, 10 w europucharach, 6 w PP, 5 w PE). Tylko jedno trafienie nie należało do wiślaka. Najskuteczniejszym piłkarzem "Białej Gwiazdy" okazał się Paweł Brożek, który dziesięciokrotnie wpisał się na listę strzelców. Branko Radovanović zanotował 8 trafień, brazylijski obrońca Cleber 5 goli, co dało mu miano najlepszego ligowego strzelca w Wiśle.

Zestawienie strzelców bramek dla Wisły:
10 goli - Paweł Brożek
8 goli - Branko Radovanović
5 goli - Cleber
4 gole - Paweł Kryszałowicz
3 gole - Jakub Błaszczykowski, Piotr Brożek, Mauro Cantoro
2 gole - Marek Penksa, Jean Paulista
1 gol - Nikola Mijailović, Arkadiusz Głowacki, Dariusz Dudka, Radosław Sobolewski, Maciej Stolarczyk, Marek Zieńczuk

Marek Zieńczuk był zawodnikiem, którego podania najczęściej w całej rundzie inni zawodnicy wymieniali na bramki. "Zieniu" asystował 10-krotnie. 7 asyst na koncie ma Jakub Błaszczykowski, który był najlepiej podającym Wisły w europejskich pucharach (aż 5 asyst w Pucharze UEFA). Pięć asyst ma na swym koncie Paweł Brożek (cztery z nich w Pucharze Polski). Po 3 asysty zanotowali Piotr Brożek i Jean Paulista, po dwie Dariusz Dudka i Paweł Kryszałowicz.

Najwięcej żółtych kartek obejrzał oczywiście Nikola Mijailović, który został także ukarany zawieszeniem przez UEFA (8 żółtych, 1 czerwona). 7 razy żółtą kartką (raz w konsekwencji czerwoną) ukarany został Cleber. 6 żółtych kartek we wszystkich meczach jesieni ujrzał Sobolewski.

W całej rundzie dwaj trenerzy Wisły wykorzystali 32 zawodników: 3 bramkarzy, 11 obrońców, 11 pomocników, 7 napastników.

(zestawienie pod względem największej ilości gry wg pozycji; kolejno mecze ligowe + Puchar UEFA + Puchar Polski + Puchar Ekstraklasy = wszystkie mecze w rundzie, w nawiasie liczba gier w pełnym wymiarze czasowym)

Dolha 8+5+1+0=14 (14); 1 żółta kartka
Pawełek 7+3+1+1=12 (12); 2 żółte
Juszczyk 0+0+0+2=2 (2)

Cleber 14+7+1+1=23 (20); 1 asysta; 7 żółtych, 1 czerwona
Dudka 14+7+2+0=23 (19); 2 asysty; 4 żółte, 1 czerwona
Mijailović 13+5+2+0=20 (16); 1 asysta; 8 żółtych, 1 czerwona
Baszczyński 8+5+1+1=15 (15); 1 asysta; 4 żółte
Głowacki 8+4+0+2=14 (12); 1 asysta; 4 żółte
Thwaite 3+3+1+3=10 (6); 1 asysta
Stolarczyk 4+0+1+3=8 (5)
Kokoszka 3+2+0+1=6 (3); 1 żółta
Kaczorowski 0+0+0+1=1 (1); 1 żółta
Jacek 0+0+0+1=1 (0)
Dąbrowski 0+0+0+1=1 (0)

Sobolewski 11+7+1+1=20 (17); 1 asysta; 6 żółtych
Błaszczykowski 13+8+0+1=22 (14); 7 asyst; 3 żółte
Zieńczuk 15+8+1+2=26 (12); 10 asyst; 3 żółte
Piotr Brożek 11+7+2+3=23 (5); 3 asysty; 2 żółte
Burns 8+3+0+2=13 (8), 5 żółtych, 1 czerwona
Penksa 11+4+2+1=18 (7)
Cantoro 9+6+1+1=17 (5); 1 asysta; 5 żółtych
Varga 2+1+2+1=6 (3); 2 żółte, 1 czerwona
Chiacu 4+1+1+2=8 (1)
Kubowicz 0+0+0+1=1 (0)
Gołoś 1+0+0+0=1 (0)

Paulista 14+8+2+3=27 (13); 3 asysty; 2 żółte
Paweł Brożek 9+6+2+1=18 (6); 5 asyst; 2 żółte
Radovanović 8+7+2+2=19 (4); 2 żółte
Kryszałowicz 8+2+2+1=13 (1); 2 asysty; 1 żółta
Małecki 1+1+0+2=4 (2); 1 asysta
Svitlica 2+0+0+0=2 (0)
Dawidowski 0+0+0+1=1 (0)

wislakrakow.com
(nikol)

Od Arki do Zieńczuka - rok 2006 w wiślackim alfabecie

Jaki był ten kończący się 2006 rok? Podsumowujemy go w naszym wiślackim alfabecie. Alfabecie subiektywnym, bo każdy kibic ma przecież swój własny. Zachęcamy do wymiany spostrzeżeń.

A - Arka, nadbałtycki koszmar Wisły. Pamiętny bezbramkowy remis na wyjeździe w Gdyni, 4. sierpnia. Dan Petrescu zaatakował wówczas Ryszarda Szula, ówczesnego fizjologa Arki, byłego fizjologa Wisły Kraków, obecnego fizjologa Legii, który w mediach oskarżył rumuńskiego szkoleniowca o "zajechanie" wiślaków. Komisja Dyscyplinarna Ekstraklasy nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania wobec Petrescu.

B - Błaszczykowski - Brożek - Basel: trzy w jednym. Jakub Błaszczykowski, uważany przez Zbigniewa Bońka za najlepszego ligowego piłkarza marnującego się na ojczystej ziemi, zagrał ze Szwajcarami mecz życia. Po jego podaniach padły wszystkie gole dla Białej Gwiazdy, w tym dwa Pawła Brożka, najlepszego napastnika Wisły w mijającym roku. Zwycięski mecz z Basel dał kibicom Wisły nadzieję na przetrwanie w europejskich pucharach do wiosny. Nadzieja dożyła do meczu w Rotterdamie.

C - Cleber i Cracovia - Cleber Guedes de Lima, lat 32, dwukrotnie pokonał bramkarza Cracovii, Cabaja, w jubileuszowych derbach na stadionie przy Reymonta. Cleber, opoka wiślackiej obrony (jako jedyny zawodnik Wisły spędził na boisku ponad 2000 minut, dokładnie 2021), długo znajdował się w czołówce snajperów Ekstraklasy i istniała nawet uzasadniona obawa, że idzie na króla strzelców...

D - Dariusz Dudka, swoisty fenomen, piłkarz - zagadka. Końskie zdrowie, 1891 minut na boisku, grywa na czterech pozycjach. Wysoko ceniony przez byłego trenera Wisły, Dana Petrescu, którego opinię podziela selekcjoner Reprezentacji Narodowej, Leo Beenhakker. Udane interwencje przeplata koszmarnymi, gdyż - jak twierdzi w jednym z wywiadów - "czasem na boisku się zamyśla".

E - "Ema" czyli Emilian Dolha, letni transfer, rumuński bramkarz Wisły, zastąpił w wyjściowym składzie Mariusza Pawełka, gdy ten doznał kontuzji. "Ema", skromy chłopak, pozostał między słupkami do końca rundy. Kilkoma meczami zapracował na miano rewelacji. Emilian deklaruje, że w Wiśle może grać choćby kolejne dziesięć lat.

F - Fizjolog Wisły. Do 19 września był nim Włoch Michele Bon, ale odszedł wraz z rumuńskim trenerem Danem Petrescu. Serbski trener Dragomir Okuka nie korzystał z pomocy fizjologa od czasu, gdy jego następca, obecny trener a wówczas dyrektor sportowy, Adam Nawałka, nie zmusił go do współpracy z Andrzejem Bahrem, ówczesnym trenerem rezerw.

G - GKS Bełchatów, zaskakujący lider Ekstraklasy po rundzie jesiennej; drużyna, która przerwała wiślacką, rekordową passę meczów bez porażki na własnym stadionie. To przez GKS trzeba będzie wszystko zaczynać od nowa. Damy radę.

H - "Hard work" - zasada, którą kierował się były trener Wisły, Dan Petrescu. Rumuński szkoleniowiec wierzył, że poprzez ciężką pracę można osiągnąć sukces w sporcie. Do dziś - również wśród piłkarzy - trwają polemiki na temat zasadności wprowadzania tej zasady do wiślackich treningów.

I - Iraklis, grecka drużyna, który gościnnie pozwoliła Wiśle awansować do fazy grupowej Pucharu UEFA. Po słabym początku meczu (czyli, jak ktoś na Forum napisał, po 92 minutach) Wisła zaczęła grać, a konkretnie Nikola Mijailović fenomenalnie/niechcący wykonał niezwykły rzut wolny, którym - sekundy przed końcowym gwizdkiem - doprowadził do zwycięskiej dla Wisły dogrywki.

J - Jerzy Jurczyński, "JJ", błyskotliwy rzecznik prasowy Wisły i jednocześnie wiceprezes, zwany też "Dementorem" z powodu częstego dementowania doniesień prasowych. Człowiek, który mógłby być autorem słów: "Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa...". Można przyjąć, że chodzi o głowę właściciela klubu.

K - Kapka Zdzisław, zwany "Niezatapialnym". W przeszłości wielki piłkarz, pozostał wierny Wiśle, w której spędził wszystkie lata piłkarskiej kariery (13 sezonów). Czasem odchodzi, ale zawsze wraca - jako prezes, doradca, skaut... Nie był jeszcze trenerem i smokiem, ale wszystko przed nim - przecież Zdzisław Kapka ma dopiero 52 lata.

L - Legia - stary dobry wróg, bez którego ani rusz. Tylko z nimi walczymy o Mistrza, nawet jeśli w tabeli Wisełka jest piąta a Legiuna czwarta - a więc niejako z nawyku i z nietaktownym zignorowaniem pozostałych rywali. Wzajemne przywiązanie owocuje wymianą na rynku personalnym - my im byłego trenera, oni nam byłego fizjologa. Póki co jesteśmy lepsi o głowę, albowiem posiadamy Svitlicę. Złośliwi twierdzą, że to punkt dla Legii.

M - "Moskal Kazimierz, nie rusz Kazika, bo zginiesz". Więc nikt go nie rusza. Zmieniają się trenerzy, a Moskal jak skała, pozostaje asystentem kolejnych, zapewniając drużynie namiastkę stabilności. No i zawsze jest ktoś, kto może awaryjnie zostać trenerem, gdy akurat Wisła trenera nie posiada.

N - Nawałka, Adam Nawałka. Czwarty trener Wisly w 2006 roku. Poprzednio dwukrotnie szkoleniowiec Wisły, teraz wszedł po raz trzeci do tej samej rzeki - zresztą wkrótce po serii deklaracji, jakoby posada trenera Wisły nie mieściła się w zakresie jego zainteresowań. Dymisjonowany z poprzednich klubów, odważnie obiecał wiślackiej społeczności Mistrzostwo 2007. Autor haseł "dość skakania z kwiatka na kwiatek" (o tym, że trener Okuka nie musi się obawiać zwolnienia) oraz "odchudznia kadry" (plan zrezygnowania z usług 9 -15 piłkarzy Wisły).

O - Ośrodek treningowy Wisły - mówi się, że mógłby powstać, gdyby prezes Wisły i właściciel Wisły potrafili ze sobą rozmawiać.

P - Puchar Polski - nie dla Wisły kolejny rok z rzędu. W zeszłym sezonie też wiosny nie doczekaliśmy, wówczas wyeliminowało nas Zagłębie, teraz drugoligowy Ruch Chorzów.

R - Reprezentacja Polski - złośliwi twierdzą, że im słabiej Wisła gra, tym więcej powołań dla wiślaków dociera na Reymonta. Ostatnio otrzymał je młodziutki obrońca, Adam Kokoszka, który w pierwszej drużynie Wisły rozegrał dotychczas zaledwie ... 290 minut. Po debiucie w barwach narodowych brakuje mu juz tylko 201 minut, by mieć większy staż w Reprezentacji niż w Wiśle.

S - Smutne Stulecie z Sevillą. 20 września hiszpańska drużyna zagrała przy Reymonta w Meczu Jubileuszowym, uświetniającym obchody 100 - lecia Wisły Kraków. Biała Gwiazda wygrała 1:0 po golu Hristu Chiacu, który wykończył znakomitą akcję Branko Radovanovica. Trenerem Wisły w tym jedynym meczu był Kazimierz Moskal, który zastąpił zwolnionego dzień wcześniej Dana Petrescu, a z Dragomirem Okuką jeszcze nie zdążono podpisać kontraktu. Podczas pierwszej połowy meczu nie prowadzono dopingu a na trybunach pojawił się transparent: "Wy zepsuliście mecz 100-lecia. My się dostosowujemy".

T - Tabela i transfery - na pierwsze nie możemy patrzeć bez bólu, na drugie z bólem i nadzieją wyczekujemy.

U - Ujek Mariusz, zawodnik GKS Bełchatów, autor najszybszego gola strzelonego Wiśle w mijającym roku - pokonał Emiliana Dolhę w pierwszej minucie meczu rozgrywanego przy Reymonta 11 listopada.

V - Varga Norbert - podobno dobry pomocnik, trudno to jednak definitywnie stwierdzić, bo 26-letni Rumun ma pecha: nie dość, że często się leczy, to jeszcze gra na pozycji, gdzie panuje największa rywalizacja.

W - Wicemistrzostwo - po "tłustych latach" liderowania - wiosną 2006 przyjęte z głębokim niezadowoleniem. Istnieją powody, by sądzić, że na koniec sezonu 2006/2007 byłoby mile widziane.

Z - Zieńczuk; Marek Zieńczuk, jedyny piłkarz Wisły, który wystąpił we wszystkich (15) meczach Orange Ekstraklasy w rundzie jesiennej. Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki minionej rundy, na boisku spędził 1992 minuty, ustępując w tej klasyfikacji jedynie Cleberowi (grał 29 minut dłużej niż "Zieniu").


wislakrakow.com (dorotja)