Statystyki 2021/2022 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze Ekstraklasa Puchar Polski Mecze towarzyskie i sparingi Mecze towarzyskie międzynarodowe
Piłkarki Juniorzy Juniorzy młodsi Trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Artykuły. Wywiady

Statystyczne podsumowanie rundy jesiennej 2021/2022

Runda jesienna PKO Bank Polski Ekstraklasy sezonu 2021/2022 przeszła już do historii. W 19 ligowych spotkaniach koszulkę z białą gwiazdą przywdziewało 25 zawodników, którzy na chwilę obecną uzbierali 21 punktów, co plasuje ich na 13. miejscu w tabeli. Najwyższy czas sprawdzić, jak piłkarze 13-krotnego mistrza Polski prezentowali się w liczbach.


27.12.2021r.

J. Sumera

Bramki

W rundzie jesiennej sezonu 2021/2022 na listę strzelców wpisywało się 11 piłkarzy krakowskiej Wisły. Miano najskuteczniejszego Wiślaka należy do Yawa Yeboaha, który 5-krotnie posyłał piłkę do siatki rywala. Cztery trafienia na swoim koncie ma drugi w tej klasyfikacji - Michal Frydrych. Po dwie bramki zdobyli Michal Škvarka, Jan Kliment oraz Felicio Brown Forbes, z kolei po jednym trafieniu dołożyli Konrad Gruszkowski, Serafin Szota, Maciej Sadlok, Gieorgij Żukow, Aschraf El Mahdioui, a także Mateusz Młyński.

Asysty

Miano najlepszego asystenta dzierży trzech zawodników: Matěj Hanousek, Michal Škvarka oraz Dor Hugi, którzy 4-krotnie asystowali przy bramkach zespołu z R22. Po jednym ostatnim podaniu mają z kolei Konrad Gruszkowski, Stefan Savić, Yaw Yeboah oraz Jan Kliment.

Instat Index

Najwyższy Instat Index w pojedynczym meczu osiągnął Yaw Yeboah, który w spotkaniu 1. kolejki przeciwko Zagłębiu Lubin zdobył 334 punkty, co jest najlepszym rezultatem w rundzie jesiennej spośród pozostałych Wiślaków. Drugie miejsce w tej klasyfikacji należy do Michala Frydrycha, który w pojedynku z Lechią Gdańsk osiągnął 326 punktów. Podium uzupełnia z kolei Maciej Sadlok za wyjazdowe spotkanie 2. Kolejki przeciwko Bruk-Bet Termalice Nieciecza, kiedy to defensor Białej Gwiazdy zdobył 309 punktów.

Przebiegnięte kilometry

Najwięcej kilometrów w jednym spotkaniu przebiegł Patryk Plewka. Miało to miejsce podczas domowego starcia z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza, kiedy to 21-letni pomocnik pokonał dystans 13,02 km. Z kolei drugie i trzecie miejsce należy do Aschrafa El Mahdiouiego, który w meczach z Pogonią Szczecin oraz z Radomiakiem Radom przebiegł kolejno 12,91 km i 12,93 km.

Liczba sprintów

W meczu 8. serii gier przeciwko Lechowi Poznań Konrad Gruszkowski zanotował najwięcej, bo aż 23 sprinty, co jest najlepszym wynikiem spośród Wiślaków w rundzie jesiennej. Tuż za jego plecami uplasowali się natomiast Matěj Hanousek oraz Jan Kliment, którzy wykonali kolejno 21 oraz 20 sprintów.

Najszybszy


Miano najszybszego zawodnika Białej Gwiazdy po rundzie jesiennej należy do Matěja Hanouska, który w meczu przeciwko Lechii Gdańsk pobiegł z prędkością 34,51 km/h. Do czeskiego defensora należy również trzeci stopień podium za mecz z Pogonią Szczecin, kiedy to rozwinął prędkość 34,27 km/h. Drugi miejsce w tej klasyfikacji zajął z kolei Michal Frydrych, który podczas potyczki z Legią Warszawa rozwinął prędkość 34,43 km/h.

Najwięcej rozgranych minut

W rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 najwięcej minut spośród wszystkich zawodników Białej Gwiazdy na ekstraklasowych boiskach spędził Matěj Hanousek, który rozegrał 19 spotkań i uzbierał łącznie 1683 minuty, co stanowi 93% maksymalnego czasu gry. Za plecami czeskiego defensora uplasował się Michal Škvarka, który w 18 spotkaniach rozegrał 1519 minut (89 % maksymalnego czasu gry). Podium w tej klasyfikacji uzupełnia Aschraf El Mahdioui. Środkowy pomocnik rozegrał 16 meczów, w trakcie których na spędził na murawie 1437 minut, co stanowi 84% maksymalnego czasu gry.

Podsumowanie formacji: Bramkarze

Koniec 2021 roku zbliża się wielkimi krokami. Nadszedł więc odpowiedni moment na to, by podsumować występy piłkarzy, którzy w mijających dwunastu miesiącach wystąpili w barwach Białej Gwiazdy. Jako pierwsi w centrum uwagi znaleźli się bramkarze.


28.12.2021r.

B. Juruć

Michał Buchalik

Zestawienie rozpoczynamy od golkipera, który jako pierwszy wyszedł na boisko w tegorocznym spotkaniu o punkty. Rybniczanin swój jedyny występ w 2021 roku zanotował w styczniu w meczu 15. kolejki (2020/2021) przeciwko Piastowi Gliwice. Wiślacy przegrali ten mecz 3:4, a po nim Buchal dwukrotnie zasiadł jeszcze na ławce rezerwowych - w wygranych starciach z Jagiellonią Białystok i z Pogonią Szczecin.

Pod koniec grudnia 2021 roku zawodnik opuścił stolicę Małopolski i został zawodnikiem Lechii Gdańsk.

Mateusz Lis

Urodzony w Żarach Mateusz Lis pojawił się w bramce w spotkaniu 16. kolejki PKO BP Ekstraklasy przeciwko Jagielloni. Golkiper zachował w nim czyste konto i od tego momentu rozpoczęła się seria 5 meczów bez porażki Wiślaków, którzy odnieśli w tym czasie 3 zwycięstwa i dwukrotnie podzielili się punktami z rywalami. Lis zachował miejsce w składzie do końca sezonu, a następnie wystąpił w inauguracyjnym starciu rozgrywek 2021/2022 z Zagłębiem Lubin, w którym nie dał się pokonać zawodnikom z Dolnego Śląska. Jego wysokie umiejętności niejednokrotnie ratowały zespół 13-krotnego mistrza Polski przed utratą gola. W 2021 roku Mateusz Lis bronił bramki Wisły Kraków w 16 spotkaniach, w których zachował w nich 5 czystych kont i 19 razy wyjmował futbolówkę z siatki. Latem golkiper zmienił barwy klubowe i obecnie reprezentuje turecki Altay SK.

Paweł Kieszek

Po sierpniowym transferze Paweł Kieszek zadebiutował w 4. kolejce sezonu 2021/2022 w przegranym meczu ze Stalą Mielec, a pierwsze czyste konto zanotował w swoim trzecim spotkaniu - przeciwko warszawskiej Legii. Po siedmiu występach z rzędu urodzony w stolicy golkiper usiadł na ławce rezerwowych. Kieszek wskoczył ponownie między słupki na dwa grudniowe starcia z Widzewem i z Wartą Poznań. Jego dobra dyspozycja przyczyniła się do wywalczenia w Łodzi awansu do ćwierćfinałów Pucharu Polski. 37-letni bramkarz wystąpił w 9 spotkaniach Białej Gwiazdy, w których zanotował jedno czyste konto i 16 razy został pokonany przez zawodników rywali.

Mikołaj Biegański

Mikołaj Biegański został zawodnikiem krakowskiej Wisły w czerwcu 2021 roku. 19-latek trafił pod Wawel ze Skry Częstochowa. Golkiper zadebiutował w bluzie z białą gwiazdą na piersi w 2. kolejce trwającego sezonu w spotkaniu z BRUK-BET Termaliką Nieciecza, w którym zespoły podzieliły się punktami. Zanim częstochowianin usiadł na ławce rezerwowych, wystąpił w meczu z drużyną ze swojego rodzinnego miasta - Rakowem. Biegański wrócił do bramki na stałe w starciu z Górnikiem Zabrze i wtedy po raz pierwszy udało mu się zachować czyste konto. Bez jego świetnych interwencji trudno byłoby o pokonanie Cracovii, której zawodnicy wielokrotnie wystawili jego umiejętności na próbę. Mikołaj Biegański reprezentował w tym roku barwy Białej Gwiazdy w 12 spotkaniach, w których 3 razy zachował czyste konto i 19-krotnie sięgał po piłkę do siatki.

Kamil Broda

20-letni Kamil Broda nie ma jeszcze na koncie występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. W rundzie wiosennej poprzedniego sezonu 15 razy znalazł się w kadrze meczowej Białej Gwiazdy. Obecnie golkiper przebywa na wypożyczeniu w drugoligowej Chojniczance Chojnice, w której rozegrał dotąd 20 spotkań.

Kacper Rosa

27-latek nie zadebiutował jeszcze w barwach krakowskiej Wisły, do której dołączył w letnim okienku transferowym. Bramkarz trzykrotnie znalazł się w kadrze meczowej - dwukrotnie w spotkaniach ligowych oraz w jednym Pucharu Polski.

Podsumowanie formacji: Obrońcy

Podsumować ciąg dalszy. Po przeanalizowaniu poczynań bramkarzy przyszedł czas na zawodników, którzy w 2021 roku tworzyli defensywę 13-krotnego mistrza Polski. Zapraszamy na podsumowanie występów na wiślackich obrońców.


29.12.2021r.

A. Warchał

Dawid Szot

Początek roku dla Dawida Szota był obiecujący, ponieważ wziął udział w pierwszych dwóch spotkaniach w lidze, kiedy to Biała Gwiazda rozgrywała mecze z Piastem Gliwice oraz z Jagiellonią Białystok. Po tych rywalizacjach młodego obrońcę czekała dość długa przerwa, po czym powrócił do składu w 22. kolejce poprzedniego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy. Od tego czasu regularnie pojawiał się w kadrze meczowej krakowskiej Wisły, a kiedy już meldował się na boisku, to najczęściej znajdował się w podstawowym składzie drużyny. W obecnej kampanii Szocik rozegrał sześć meczów ligowych oraz w trzech potyczkach w rozgrywkach Fortuna Pucharu Polski. 20-letni defensor dwukrotnie asystował przy bramkach kolegów - w spotkaniach z Widzewem Łódź oraz z GKS-em Tychy.

Konrad Gruszkowski

Na początku roku Konrad Gruszkowski nie otrzymał zbyt wielu szans na zaprezentowanie swoich umiejętności, a poczynania swoich kolegów oglądał najczęściej z wysokości ławki rezerwowych. 20-latek mocno pracował na swoją szansę, dzięki czemu wywalczył sobie pewne miejsce na prawej stronie defensywy. Pierwsze spotkanie w 2021 roku Gruszkowski rozegrał w 2021 roku, kiedy to Wisła podejmowała przy R22 Raków Częstochowa, natomiast w czterech ostatnich meczach poprzedniej kampanii wybiegał na boisko od pierwszej minuty. Z kolei w obecnym sezonie Gruszkowski jest jednym z najczęściej grających zawodników w drużynie z Krakowa. W rundzie jesiennej obrońca rozegrał 17 spotkań, co przełożyło się łącznie na 1419 minut spędzonych na murawie. W tym czasie udało mu się zarówno zdobyć bramkę, jak i zanotować asystę. Młodzieżowy reprezentant Polski zaliczył także dwa mecze w ramach Pucharu Polski - ze Stalą Mielec oraz z Widzewem Łódź.

Michal Frydrych

Kończący się rok dla czeskiego defensora rozpoczął się bardzo dobrze. Michal Frydrych od początku był jednym z podstawowych graczy Białej Gwiazdy i niejednokrotnie udowadniał swoją przydatność dla zespołu. W rundzie wiosennej poprzedniego sezonu czeski defensor opuścił zaledwie jedno spotkanie, co było spowodowane absencją za nadmiar żółtych kartek. W obecnej edycji rozgrywek rola Frydrycha nie zmieniła się i 31-latek nadal jest kluczową postacią w układance krakowskiego zespołu, a w 17 spotkaniach zdobył aż 4 bramki. Obrońca 2-krotnie obejrzał żółty i czerwony kartonik, przez co przedwcześnie zmuszony był opuszczać boisko. Ponadto zagrał także w dwóch meczach Pucharu Polski.

Maciej Sadlok

Dla piłkarza urodzonego w Oświęcimiu rok 2021 rozpoczął się bardzo dobrze, ponieważ wiślacki defensor prezentował wysoką formę, co miało odzwierciedlenie w meczach z Piastem Gliwice oraz z Jagiellonią Białystok, kiedy to Sado wpisywał się na listę strzelców. Obrońca grał nieprzerwanie aż do 29. kolejki poprzedniego sezonu i opuścił dwie ostatnie gry, kiedy to Wisła Kraków mierzyła się z Lechem Poznań oraz z Piastem Gliwice. W trwającym sezonie Maciej Sadlok nadal pełni ważną funkcję w drużynie spod Wawelu i zagrał w trzynastu grach ligowych. W ich trakcie strzelił bramkę oraz trzykrotnie zostawał upominany żółtymi kartkami. Ponadto miał możliwość wystąpić trzech spotkaniach w ramach Pucharu Polski - we wszystkich od pierwszej minuty.

Matěj Hanousek

Czeski lewy obrońca został wypożyczony do krakowskiej Wisły w lipcu 2021 roku. Defensor bardzo szybko dał się poznać jako waleczny i nieustępliwy gracz, dzięki czemu momentalnie wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie. 28-latek miał okazję wystąpić we wszystkich dotychczasowych meczach na szczeblu PKO Bank Polski Ekstraklasy, kiedy to meldował się na boisku od pierwszej minuty. W tym czasie udało mu się zanotować aż cztery asysty. Ponadto Czech zagrał w trzech meczach Pucharu Polski. W spotkaniu z GKS-em Tychy wykonał ostatnie podanie przed strzeleniem gola przez kolegę z drużyny.

Serafin Szota

Piłkarz urodzony w Namysłowie swoje granie w 2021 roku w rozgrywkach ligowych w barwach Białej Gwiazdy rozpoczął od meczu z Pogonią Szczecin, kiedy to pojawił się na placu gry jeszcze podczas trwania pierwszej połowy, notując swój debiut w PKO Bank Polski Ekstraklasie. W trwającym sezonie Serafin Szota jest jednym z podstawowych graczy Białej Gwiazdy, mimo że na swoją szansę czekać musiał aż do 5. kolejki. Od tego czasu zagrał w każdym z możliwych spotkań w lidze, w tym 12-krotnie od pierwszej minuty, a w starciu z Jagiellonią Białystok zdobył bramkę. Na listę strzelców 22-latek wpisał się także podczas meczu ze Stalą Mielec w ramach 1/16 Fortuna Pucharu Polski.

Alan Uryga

Alan Uryga z pewnością nie tak wyobrażał sobie swój powrót do krakowskiej Wisły. Obrońca może mówić o sporym pechu, ponieważ już na początku swojej kolejnej przygody z Białą Gwiazdą nabawił się kontuzji, która wykluczyła go z gry na wiele tygodni. 27-latek wrócił dopiero na mecz z Górnikiem Zabrze w ramach 11. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy, po czym wystąpił jeszcze w starciach ze Śląskiem Wrocław oraz z Wisłą Płock, przebywając na boisku od pierwszej do ostatniej minuty.

Adi Mehremić

Wisła Kraków swój pierwszy mecz w 2021 roku w rozgrywkach ligowych rozegrała z Piastem Gliwice. Wówczas Adi Mehremić był jednym z podstawowych zawodników swojej drużyny. Właśnie wtedy został także upomniany żółtą kartką w końcowych fragmentach spotkania. Opuścił kolejne spotkanie, kiedy to Wiślacy mierzyli się z Jagiellonią Białystok, jednakże powrócił do gry już w starciu przeciwko Śląskowi Wrocław. Miał okazję zagrać także w meczu z Pogonią Szczecin, jednak wówczas nabawił się urazu, przez który zmuszony był opuścić dalszą część sezonu. W trwającej kampanii Bośniak kilkakrotnie miał okazję znaleźć się w kadrze meczowej Białej Gwiazdy, ale w żadnym z tych meczów nie zagrał.

Paweł Koncewicz-Żyłka

Młody zawodnik krakowskiej Wisły został włączony do pierwszej drużyny Białej Gwiazdy w czerwcu 2021 roku. Na ten moment nie miał jeszcze okazji, by zadebiutować w seniorskiej drużynie, jednak regularnie trenuje z bardziej doświadczonymi defensorami 13-krotnego mistrza Polski, zdobywając cenne doświadczenie. Ponadto jest ważnym punktem drużyny występującej w Centralnej Lidze Juniorów.

Krystian Wachowiak

Krystian Wachowiak trafił do krakowskiej Wisły na początku 2021 roku z Chojniczanki Chojnice. Zadebiutował w meczu 18. kolejki poprzedniego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy, kiedy to Wiślacy mierzyli się z Pogonią Szczecin i spędził na murawie ponad dwadzieścia minut. W trwającej edycji rozgrywek Ekstraklasy 20-letni obrońca także wystąpił w jednej grze ligowej, meldując się na murawie podczas starcia z Wisłą Płock. Ponadto wziął udział w wygranym meczu z GKS-em Tychy w ramach Fortuna Pucharu Polski.

Łukasz Burliga

Urodzony w Suchej Beskidzkiej obrońca koszulkę z białą gwiazdą w 2021 roku przywdziewał wyłącznie podczas rundy wiosennej poprzedniego sezonu. Ligowe granie w mijających dwunastu miesiącach Bury rozpoczął od bramki i asysty w meczu przeciwko Piastowi Gliwice. Ostatnie podanie dorzucił również podczas ostatniej kolejki, kiedy to rywalem Wiślaków również była drużyna dowodzona przez trenera Waldemara Fornalika. Łącznie w 2021 roku Łukasz Burliga rozegrał 14 meczów, zdobył jedną bramkę i zanotował dwie asysty.

Uroš Radaković

Serbski zawodnik pod Wawelem spędził rundę wiosenną sezonu 2020/2021. Już w swoim debiucie w niebiesko-biało-czerwonych barwach zdobył bramkę, czym przyczynił się do zwycięstwa Białej Gwiazdy w starciu z imienniczką z Płocka. Łącznie Radaković w koszulce drużyny z R22 rozegrał 6 spotkań.

Souleymane Kone

Iworyjski defensor do stolicy Małopolski trafił w styczniu 2021 roku, a barwy krakowskiej Wisły reprezentował jedynie w trakcie rundy wiosennej poprzedniego sezonu. W jej trakcie Kone rozegrał 7 spotkań, współtworząc linię defensywną zespołu 13-krotnego mistrza Polski.

Podsumowanie formacji: pomocnicy

Koniec roku jest tuż za rogiem, a zegar z każdą sekundą tyka coraz głośniej. My również powoli zbliżamy się do końca tegorocznych podsumowań. Przyszła pora na zawodników drugiej linii, którzy w 2021 roku zakładali koszulkę z białą gwiazdą na piersi.


30.12.2021r.

B. Juruć

Jakub Błaszczykowski

Zestawienie rozpoczynamy od kapitana zespołu, którego ambicja i umiejętności mocno przydałyby się Wiślakom. Problemy zdrowotne Jakuba Błaszczykowskiego nie pozwoliły mu na pokazanie pełni możliwości. W rundzie wiosennej sezonu 2020/2021 PKO BP Ekstraklasy rozegrał zaledwie 131 minut, ale udało mu się zdobyć bramkę w przegranym 1:2 meczu z Lechem Poznań. W obecnych rozgrywkach Kuba rozegrał zaledwie dwa spotkania - przeciwko Stali Mielec i Górnikowi Łęczna, a w starciach z Rakowem Częstochowa i Legią Warszawa znalazł się na ławce rezerwowych, natomiast dalsze występy uniemożliwiła mu kontuzja. Łącznie w 2021 roku Jakub Błaszczykowski wystąpił w 13 spotkaniach i zdobył jednego gola.

Patryk Plewka

Wychowanek Białej Gwiazdy rozpoczął rok 2021 od serii spotkań. Wyszedł w na boisko w pierwszym meczu z Piastem Gliwice w 15. kolejce PKO BP Ekstraklasy i nie opuścił ani minuty aż do meczu 22. serii gier, kiedy to został zmieniony w przerwie starcia ze Stalą Mielec. Była to ostatnia okazja do obejrzenia 21-latka na boisku w poprzednim sezonie. Plewka wrócił do składu w 3. kolejce trwających rozgrywek, kiedy Wiślacy mierzyli się z Rakowem, ale nie mógł już liczyć na występy „od deski do deski”. Urodzony w Chrzanowie pomocnik doznał kolejnego urazu przed meczem z Pogonią, w efekcie czego opuścił kolejne spotkania. Zawodnik pojawił się ponownie na murawie w październiku i zaliczył minuty w każdym z następnych meczów. W 2021 roku Plewka wybiegł na boisko łącznie 23 razy.

David Mawutor

Ghański pomocnik bronił barw Białej Gwiazdy w rundzie wiosennej sezonu 2020/2021. Na boisku po raz pierwszy pojawił się w spotkaniu z płocką Wisłą i spędził na nim 18 minut. Urodzony w Akrze zawodnik wystąpił w 7 spotkaniach drużyny spod Wawelu i nie zdobył punktów do klasyfikacji kanadyjskiej. Mawutor zmienił barwy klubowe w letnim okienku transferowym i obecnie reprezentuje Szachtior Karaganda.

Vullnet Basha

31-letni Albańczyk znajdował się w kadrze zespołu wiosną, ale nie wyszedł na boisko ani razu. Po zakończeniu sezonu Basha po blisko czterech latach pożegnał się z Krakowem i obecnie występuje w greckim Ionikosie Nikeas.

Gieorgij Żukow

Reprezentant Kazachstanu jest jednym z zawodników, który rozegrał najwięcej minut w koszulce z białą gwiazdą na piersi w 2021 roku. Żukow często wychodził na boisko w pierwszym składzie, co pokazuje rolę, jaką pełni w zespole. Jego umiejętności nie tylko pozwalają na wywalczenie sobie gry w barwach Wisły, ale również w kadrze narodowej. W ostatnich dwunastu miesiącach 27-latek wystąpił w 27 spotkaniach, w których strzelił jedną bramkę i zanotował trzy asysty.

Nikola Kuveljić

Serb po raz pierwszy w 2021 roku na boisku pojawił się dopiero w marcu. Mierzący 194 centymetry zawodnik wystąpił w spotkaniu z mielecką Stalą i zaliczył serię pięciu występów z rzędu, a mecz z Zagłębiem Lubin był jego ostatnim w poprzednim sezonie. Obecnie trwające rozgrywki również nie są zbyt udane dla 24-latka z Belgradu. Problemy ze zdrowiem uniemożliwiają mu zaprezentowanie pełni swojego potencjału i z tego względu Kuveljić notuje raczej epizodyczne występy. W całym 2021 roku Niko skompletował jedynie 546 minut w 16 meczach, w których nie zanotował zdobyczy do „kanadyjki”.

Stefan Savić

Austriak był podstawowym zawodnikiem Wisły Kraków w poprzednim sezonie, co dobrze oddaje liczba minut, które spędził na boisku w rundzie wiosennej. W 16 spotkaniach opuścił jedynie 28 minut i stanowił o sile środka pola. W aktualnie trwających rozgrywkach napotyka więcej problemów zdrowotnych, które uniemożliwiają mu dojście do pełnej sprawności, przez co wystąpił jedynie 12 razy. W 2021 roku Austriak zdobył 3 bramki i zanotował 2 asysty w 28 spotkaniach.

Víctor Moya Martínez

24-letni Hiszpan występował w tym roku z białą gwiazdą na piersi jedynie w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu, w których wystąpił w 3 spotkaniach, a w kolejnych sześciu znalazł się w kadrze meczowej. W starciach z Pogonią Szczecin, Wisłą Płock i Górnikiem Zabrze spędził na boisku łącznie 104 minuty, podczas których nie udało mu się zdobyć punktów do klasyfikacji kanadyjskiej. W sierpniu odszedł z Wisły Kraków i dołączył do pierwszoligowej Miedzi Legnica.

Rafał Boguski

Urodzony w Ostrołęce zawodnik ostatnie mecze w barwach klubu rozegrał w rundzie wiosennej sezonu 2020/2021. Boguś nie znalazł się w kadrze meczowej tylko na spotkanie z Podbeskidziem Bielsko-Biała. W 19. kolejce zdobył dwie bramki, czym przyczynił się do zwycięstwa nad Wisłą Płock. Łącznie Rafał Boguski wystąpił w 8 meczach i siedmiokrotnie znalazł się w kadrze meczowej, w których dwukrotnie trafił do siatki. W ostatnim spotkaniu sezonu przeciwko Piastowi Gliwice założył opaskę kapitańską. Po sezonie odszedł do pierwszoligowej Puszczy Niepołomice.

Jean Carlos Silva

Urodzony w Ameryce Południowej piłkarz reprezentował w tym roku barwy Wisły Kraków jedynie w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu, a licznik jego występów zatrzymał się na 9 meczach, w których nie udało mu się pokonać bramkarza. Jean Carlos wybiegł na boisko m.in. w obu meczach z Piastem Gliwice, które zaczynały i kończyły wiosenne zmagania Wiślaków. Po zakończeniu sezonu 25-latek zmienił barwy klubowe i dołączył do szczecińskiej Pogoni.

Piotr Starzyński

Siedemnastolatek zadebiutował na szczeblu Ekstraklasy w przegranym 3:4 starciu z Piastem Gliwice na inaugurację rundy wiosennej sezonu 2020/2021. Na zakończenie poprzednich rozgrywek urodzony w Katowicach zawodnik zdobył swoją pierwszą bramkę dla Białej Gwiazdy, a całą kampanię zakończył z 15 występami, z których aż 10 rozpoczął w wyjściowej jedenastce. W obecnie trwającym sezonie Starzyński pojawił się na boisku 17 razy i nie udało mu się dopisać na swoim koncie kolejnych bramek lub asyst. Łącznie w tym roku zagrał w 32 meczach.

Michał Mak

Trzydziestoletni skrzydłowy opuścił dawną siedzibę królów Polski w lutym tego roku. Mak nie znalazł się w kadrze meczowej na spotkania z Piastem Gliwice i Jagiellonią Białystok, po czym dołączył do Górnika Łęczna.

Yaw Yeboah

Reprezentant Ghany nie opuścił w tym roku żadnego spotkania Białej Gwiazdy i pojawił się na murawie 39-krotnie. Yeboah zdecydowaną większość spotkań rozpoczął w pierwszym składzie, co pokazuje jak istotnym zawodnikiem jest w wiślackiej układance. Jego dorobek w 2021 roku to 7 goli i 3 asysty. Bramka zdobyta w spotkaniu z Górnikiem Łęczna w 5. kolejce aktualnego sezonu obiegła media na całym świecie. Skrzydłowy potrafi zaczarować obrońców swoją techniką, a kiedy wykorzystuje przy tym szybkość, to robi na boisku zdecydowaną różnicę. Jest najskuteczniejszym piłkarzem Białej Gwiazdy w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2021/2022.

Aschraf El Mahdioui

Holender, który występował wcześniej w słowackim FK AS Trenčín, zawodnikiem Wisły Kraków został w lipcu 2021 roku. 25-latek z miejsca stał się jednym z filarów drużyny, co potwierdza 18 występów na 22 możliwe, w których opuścił jedynie 11 minut. Defensywny pomocnik zdobył jedną, ale efektowną bramkę , pokonując strzałem z dystansu bramkarza Bruk-Bet Termaliki Nieciescza.

Michal Škvarka

Występujący wcześniej w słowackiej MŠK Žilina Skvarka szeregi Białej Gwiazdy zasilił na początku lipca tego roku. W swoim debiutanckim występie z Zagłębiem Lubin w pierwszej kolejce sezonu 2021/2022 PKO BP Ekstraklasy zanotował dwie asysty, czym walnie przyczynił się do zwycięstwa 3:0 nad zespołem z Dolnego Śląska. Kolejne bardzo udane spotkanie rozgrywający zaliczył przeciwko Górnikowi Łęczna, kiedy to zapisał na swoim koncie premierowe trafienie i dorzucił trzecią asystę. Skvarka jest kluczowym zawodnikiem Wisły i nie pojawił się na murawie jedynie w rewanżowym starciu z Miedziowymi. W 22 meczach strzelił 2 gole i 4-krotnie zanotował ostatnie podanie przy trafieniach kolegów.

Dor Hugi

26-letni zawodnik pojawia się na boisku głównie z ławki rezerwowych. Ofensywny pomocnik dołączył do Białej Gwiazdy w lipcu z austriackiego St. Polten, a na boisku po raz pierwszy zameldował się w inauguracyjnym starciu sezonu ligowego 2021/2022 przeciwko Zagłębiu Lubin. Najlepszy występ zanotował w 7. kolejce, kiedy Wiślacy zmierzyli się z Lechią Gdańsk, a Hugi zanotował dwie asysty w trakcie 24-minutowego występu. W 22 meczach tylko raz nie pojawił się w kadrze Białej Gwiazdy, a 2-krotnie nie udało mu się zameldować na murawie choćby na minutę. Na jego koncie w klasyfikacji kanadyjskiej widnieją 4 ostatnie podania.

Mateusz Młyński

Urodzony w 2001 roku zawodnik do Wisły Kraków w lipcu z Arki Gdynia. Młody skrzydłowy zadebiutował w meczu 1. kolejki sezonu z Zagłębiem Lubin - wszedł na boisko z ławki rezerwowych i zdobył bramkę. W lidze wystąpił w 16 spotkaniach i nie powiększył swojego dorobku strzeleckiego. Znacznie lepiej wygląda jego bilans w rozgrywkach o Puchar Polski, w których 21-latek wystąpił w 3 spotkaniach i 2-krotnie trafiał do siatki przeciwko ekipom Stali Mielec i GKS Tychy.

Kacper Duda

Urodzony w Lędzinach 17-latek nie zanotował do tej pory debiutu w barwach pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. Duda 6-krotnie znalazł się w kadrze meczowej Wisły Kraków w rundzie wiosennej sezonu 2020/2021. Obecnie zawodnik przebywa na wypożyczeniu w krakowskiej Garbarni, dla której rozegrał 15 spotkań.

Dorian Gądek

Występujący na co dzień w zespole CLJ U-18 zawodnik wciąż czeka na debiut w seniorskiej drużynie Białej Gwiazdy. 17-latek dwukrotnie znalazł się w kadrze meczowej na spotkania z Wisłą Płock i z Cracovią.

Podsumowanie formacji: Napastnicy

Ostatni dzień roku to najwyższa pora na podsumowanie ostatniej z wiślackich formacji. Po bramkarzach, obrońcach i pomocnikach bierzemy na tapet zawodników z linii ataku, którzy w ostatnich 12 miesiącach przywdziewali koszulkę z białą gwiazdą. Czas na podsumowanie występów napastników!


31.12.2021r.

A. Warchał

Jan Kliment

Czeski napastnik trafił do krakowskiej Wisły w lipcu 2021 roku, a w barwach Białej Gwiazdy zadebiutował już w meczu 1. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Wisła Kraków mierzyła się wówczas z Zagłębiem Lubin, a Kliment rozpoczął swoją przygodę z zespołem spod Wawelu w najlepszy możliwy sposób, bowiem strzelił bramkę, a jego nowy Klub zwyciężył. 28-latek grał nieprzerwanie do 4. kolejki. W kolejnej serii gier czekała go przerwa, jednak szybko powrócił na boisko, bo już w starciu z Legią Warszawa, natomiast w kolejnych meczach był regularnie wystawiany w wyjściowym składzie 13-krotnego mistrza Polski. Kolejna przerwa w grze czekała go w 12. oraz w 13. kolejce, po czym powrócił do kadry meczowej na Wielkie Derby Krakowa. Kliment występował w każdym z późniejszych spotkań, a jego bilans to 16 gier Ekstraklasie, 2 bramki, jedna asysta oraz 3 żółte kartki. Zagrał także w dwóch meczach Pucharu Polski, gdzie 2-krotnie wpisał się na listę strzelców, a także zanotował asystę.

Felicio Brown Forbes

Kostarykanin od początku swojej przygody z krakowską Wisłą był ważną częścią zespołu. Napastnik w pierwszych tygodniach kończącego się roku regularnie występował na boiskach PKO Bank Polski Ekstraklasy w barwach krakowskiej drużyny, odpłacając się dobrą grą. Strzelił bramkę zarówno w pierwszym, jak i w drugim meczu, kiedy to Wiślacy mierzyli się odpowiednio z Piastem Gliwice oraz z Jagiellonią Białystok. Po krótkiej przerwie dorzucił także trzecie trafienie, a biorąc pod uwagę poprzedni sezon i 2021 rok Felicio Brown Forbes 4-krotnie trafiał do siatki rywali. Udało mu się także 2-krotnie asystować przy bramkach kolegów z drużyny. W obecnie trwającym sezonie zawodnik może liczyć na regularne występy, choć nie zawsze od pierwszej minuty. Jedynym meczem w lidze, który opuścił było spotkanie z Cracovią, a absencja spowodowana była nadmiarem żółtych kartek. W bieżącym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy Brown Forbes dwukrotnie trafiał do siatki rywali w meczach ligowych. Zagrał także 2-krotnie w meczach Pucharu Polski i tam wykazał się skutecznością, strzelając bramkę Widzewowi Łódź, a także 2 gole GKS-owi Tychy.

Hubert Sobol

Hubert Sobol dołączył do krakowskiej Wisły w lipcu 2021 roku. Od tej pory miał okazję kilkukrotnie znaleźć się w kadrze meczowej Białej Gwiazdy, a także zagrać w meczach o stawkę. Wszystkie z tych spotkań rozpoczynał jednak na ławce rezerwowych. Młody zawodnik 7-krotnie pojawiał się na murawie, jednak nie udało mu się ani strzelić bramki, ani zanotować asysty. Sobol został natomiast upomniany żółtą kartką w starciu z Wisłą Płock. Dostał także szansę na pokazanie swoich piłkarskich umiejętności w pucharowym starciu z GKS-em Tychy.

Przemysław Zdybowicz

Przemysław Zdybowicz wiosnę 2021 roku spędził na wypożyczeniu Resovii Rzeszów, gdzie regularnie pojawiał się na murawie, nabywał cennego piłkarskiego doświadczenia i pomagał drużynie w osiąganiu jak najlepszych wyników w meczach o stawkę. Po powrocie z wypożyczenia „Zdybo” regularnie brał udział w treningach z drużyną, jednak nie miał okazji jeszcze wystąpić w meczu o stawkę.

Žan Medved

Słoweński napastnik dołączył do krakowskiej Wisły pod koniec stycznia 2021 roku na zasadzie półrocznego wypożyczenia. Przez całą swoją przygodę z Białą Gwiazdą regularnie pojawiał się w kadrze meczowej na spotkania PKO Bank Polski Ekstraklasy. Łącznie udało mu się zaliczyć 14 występów, z czego 5 w podstawowym składzie. W tym czasie nie strzelił bramki, ale zanotował asystę. Został także upomniany żółtą kartką.

Aleksander Buksa

W 2021 roku Aleksander Buksa pojawiał się na placu gry w meczach PKO Bank Polski Ekstraklasy 4-krotnie. Młody napastnik wszystkie z tych spotkań rozpoczynał jednak na ławce rezerwowych. W meczu z Zagłębiem Lubin został upomniany żółtą kartką. Nie udało mu się ani strzelić bramki, ani zanotować asysty. Oprócz występów w pierwszej drużynie Buksa zbierał doświadczenie w meczach Centralnej Ligi Juniorów U-18.

Fatos Beqiraj

Doświadczony napastnik z Czarnogóry na początku 2021 roku został wypożyczony do izraelskiego Bnei Yehuda, gdzie zbierał doświadczenie, pomagając swojemu zespołowi w osiągnięciu jak najlepszych wyników. Po powrocie z wypożyczenia kontrakt z zawodnikiem został rozwiązany za porozumieniem stron.

Źródło: wisla.krakow.pl

Taki był 2021 rok

Rok 2021 powoli przechodzi do historii. Rok wyjątkowy, który przyniósł ze sobą jubileusz 115-lecia istnienia najstarszego polskiego klubu. Rok, w którym nie brakowało rozczarowań oraz trudnych momentów, ale i poczucia dumy oraz chwil radości. Postanowiliśmy raz jeszcze zebrać wszystkie chwile i podsumować kończące się 12 miesięcy.


30.12.2021r.

Redakcja

Pewnym krokiem w Nowy Rok

W jubileuszowy 2021 rok Biała Gwiazda wkroczyła z nowym Partnerem - firmą Maximus s.c - która we wcześniejszym etapie służyła pomocą zawodnikom 13-krotnego mistrza Polski w zakresie odnowy biologicznej. Kolejnym krokiem było zacieśnienie stosunków pomiędzy TS Wisłą Kraków a Spółką Akcyjną o tej samej nazwie, które 25 stycznia dokonały połączenia organizacyjnego, podpisując stosowne Memorandum. Akt ten jeszcze mocniej podkreślił jedność całej wiślackiej społeczności będącej u progu obchodów jubileuszu 115-lecia krakowskiego klubu. Jeszcze w styczniu do ligowej rywalizacji powrócili piłkarze 13-krotnego mistrza Polski, którzy po kilkutygodniowym okresie przygotowawczym pod wodzą trenera Petera Hyballi podejmowali przy R22 drużynę Piasta Gliwice. Po niezwykle emocjonującym pojedynku lepsi okazali się podopieczni Waldemara Fornalika, którzy w końcowym rozrachunku wygrali 4:3.

Pod koniec stycznia stało się jasne, że pod Wawel wraca wychowanek Białej Gwiazdy - Alan Uryga - którego umowa obowiązuje od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2026 roku.

Rozdział zamknięty

Po wiosennym falstarcie piłkarze ze stolicy Małopolski szybko się zrehabilitowali, pokonując Jagiellonię Białystok 2:0. Niedługo później pod Wawelem doszło do spotkania niemieckiej myśli szkoleniowej, kiedy to dowodzeni przez trenera Hyballę Wiślacy stanęli naprzeciw podopiecznych Kosty Runjaicia ze szczecińskiej Pogoni. Spotkanie obfitowało w wiele emocji i ostatecznie zakończyło się zwycięstwem krakowian, którzy po samobójczym trafieniu Benedikta Zecha oraz bramce Felicio Brown Forbesa pokonali Portowców 2:1. W dalszej fazie sezonu Biała Gwiazda poczynała sobie ze zmiennym szczęściem, co w finalnym rozrachunku pozwoliło jej na zajęcie 13. miejsca w ligowej tabeli. Ponadto przed ostatnim meczu sezonu 2020/2021 doszło do zmiany na ławce trenerskiej Wisły Kraków, gdzie miejsce Petera Hyballi zajął duet Kazimierz Kmiecik i Mariusz Jop. Obaj szkoleniowcy poprowadzili drużynę w starciu przeciwko Piastowi Gliwice, który uległ przy Okrzei Wiślakom 2:3.

Nowe otwarcie

Przygotowania do nowego sezonu Wisła rozpoczęła pod kierownictwem nowego Dyrektora Sportowego, którym został Tomasz Pasieczny oraz z nowym sternikiem na trenerskiej ławce - Adriánem Guľą. Klub postawił również na wzmocnienia na polu biznesowym, podpisując umowę z firmą ORLEN OIL - która na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej została zaprezentowana jako nowy Sponsor Strategiczny Wisły Kraków. W niedługim okresie zdecydowano się również przedłużyć umowy ze Sponsorami, którzy dotychczas z wielkim zaangażowaniem kooperowali z 13-krotnym mistrzem Polski. W tym gronie znalazły się między innymi takie firmy, jak ASTOR, LV Bet czy CASS.

W jednym kierunku

Czerwiec był miesiącem, który zapoczątkował obchody jubileuszu 115-lecia istnienia Wisły Kraków. 19 czerwca 2021 roku uroczysta msza święta pod przewodnictwem księdza infułata Bronisława Fidelusa zainaugurowała ten niezwykły czas podkreślający bogatą historię i tradycję najstarszego polskiego klubu. Tego samego dnia na płycie Rynku Głównego w Krakowie rozbrzmiały słowa „Jak długo na Wawelu”, z kolei po zmroku dawna stolica Polski rozbłysła w niebiesko-biało-czerwonych barwach, w których mieniły się znane punkty na mapie miasta.

Obchody nie powiodłyby się bez Mecenasów 115-lecia: Sponsora Strategicznego jubileuszu firmy Nowak-Mosty, a także pozostałych Sponsorów: CASS, PRODiM, Suempol, Volvo Wadowscy oraz Term Krakowskich. W realizacji obchodów pomogli także Ambasadorzy - znani na polskiej i międzynarodowej scenie sportowo-kulturalnej.

Po wicemistrzostwo CLJ U-18 sięgnęli podopieczni trenera Adriana Filipka, udanie kończąc rozgrywki w sezonie 2020/2021.

Ostatnie szlify

W czerwcu i w lipcu przy Reymonta rozkręciła się transferowa karuzela, skutkiem czego szeregi zespołu Białej Gwiazdy zasiliła spora grupa nowych zawodników, którzy następnie udali się do Arłamowa, gdzie przez tydzień szlifowali formę pod czujnym okiem trenera Adriána Guľi. Wśród nich znaleźli się m.in.: Mikołaj Biegański, Michal Skvarka, Jank Kliment, Dor Hugi czy Matej Hanousek. Z drużyną na obóz pojechali także gracze, których kontrakty zawarte zostały wcześniej, lecz zaczęły obowiazywać wraz z nadejściem lipca: Mateusz Młyński, Aschraf El Mahdioui, Hubert Sobol czy Alan Uryga. Po powrocie z Podkarpacia nastąpiła oficjalna prezentacja drużyny, która przy R22 zmierzyła się z Podbeskidziem Bielsko-Biała. 26 lipca nadszedł długo wyczekiwany moment, czyli inauguracja sezonu 2021/2022. Inauguracja niezwykle udana, gdyż zakończona zwycięstwem 3:0 nad Zagłębiem Lubin.

Spod Wezuwiusza pod Wawel

Główne punkty obchodów 115-lecia Białej Gwiazdy przypadły na sierpień. Właśnie wtedy pod Wawel zawitała słynna drużyna SSC Napoli, z którą krakowianie rozegrali mecz jubileuszowy. Na starcie z 2-krotnym mistrzem Włoch piłkarze z Grodu Kraka wybiegli w unikatowych koszulkach stworzonych przez Macron na podstawie projektu agencji Veneo. Spotkaniu towarzyszyło wiele innych wydarzeń, jak chociażby uhonorowanie jedenastek 115-lecia „Retro” oraz „Złotej Ery”, członków TS Wisła Kraków czy pożegnanie dwóch zasłużonych Wiślaków - Łukasza Burligi oraz Rafała Boguskiego. Sponsorem tej wyjątkowej potyczki był ORLEN OIL. Z ligowych boisk kibice z pewnością zapamiętali mecz z Legią Warszawa, która po trafieniu Felicio Brown Forbesa przegrała 0:1 i wyjechała z Krakowa na tarczy.

Sierpień przyniósł przedłużenie kooperacji z Socios Wisła Kraków, co zaowocowało wprowadzeniem #Wiślackie w dwóch wersjach na stadion przy R22. Dzięki współpracy udało się zrealizować wiele projektów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania klubu.

Niezmiennie z Wisłą Kraków pozostali także PRODiM oraz Volvo Wadowscy. Tej drugiej firmie tym razem przypadło miano Sponsora motoryzacyjnego klubu.

Wisła w mistrzowskiej koronie!

We wrześniu piłkarze Białej Gwiazdy rozpoczęli zmagania na szczeblu Pucharu Polski, a ich przeciwnikiem w 1/32 finału była Stal Mielec, z którą krakowianie rozprawili się w delegacji 3:1. W październiku wiślacka społeczność aktywnie uczciła jubileusz Białej Gwiazdy, biorąc udział w specjalnie zorganizowanym biegu za smokiem na dystansie 1906 metrów. 2 listopada podopieczni trenera Guľi postawili kolejny krok na pucharowym szlaku, pokonując GKS Tychy 3:1. Z kolei pięć dni później triumfowali w Wielkich Derbach Krakowa, które z wysokości trybun śledziło ponad 25 tysięcy kibiców. Wielkie powody do dumy dostarczyli zawodnicy Wisły Kraków Amp Futbol oraz Wisły Kraków All in! Games Kraków, którzy na krajowym podwórku okazali się bezkonkurencyjni i wywalczyli tytuły mistrzowskie.

Dopełnieniem roku jubileuszowego było uroczyste odsłonięcie tablic z wizerunkami członków wybranych do jedenastek "Retro" oraz "Złotej Ery", które zawisły na elewacji trybuny wschodniej Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie. Podsumowanie jubileuszu znajduje się TUTAJ.

Zwycięski koniec

Grudzień rozpoczął się od zwycięstwa 3:1 nad Widzewem Łódź i awansem do ćwierćfinału Pucharu Polski. Radosne chwile dostarczyli także zawodnicy z sekcji Blind Footballu, którzy niedługo później sięgnęli po krajowy Puchar. Rok zakończyło domowe spotkanie z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza, w którym to Wiślacy pewnie triumfowali 3:0, dopisując do swojego konta cenne trzy punkty.

Końcówka roku zapewniła również zmiany właścicielskie. Do Jakuba Błaszczykowskiego, Tomasza Jażdżyńskiego i Jarosława Królewskiego dołączyli Władysław Nowak, Adam Adamczyk, a także Adam Łanoszka jako mniejszościowi akcjonariusze klubu.

To był niezwykły rok, który na długo pozostanie w naszej pamięci! Dziękujemy wszystkim kibicom za obecność oraz wsparcie w tych dobrych i trudnych chwilach. Wyrażamy głębokie nadzieje, że w nadchodzącym 2022 roku ponownie będziemy mogli spotkać się na stadionie, by wszyscy razem dopingować Białą Gwiazdę w walce o najwyższe cele. Tego Wam i sobie życzymy.

Do zobaczenia!


Źródło: wisla.krakow.pl