Stefan Kapłaniak

Z Historia Wisły

‎‎
Ekspozycja poświęcona Stefanowi Kapłaniakowi w Muzeum Pienińskim im. Jozefa Szalaya.
Ekspozycja poświęcona Stefanowi Kapłaniakowi w Muzeum Pienińskim im. Jozefa Szalaya.
Słynny kajak Stefana Kapłaniaka w Muzeum Pienińskim im. Jozefa Szalaya.
Słynny kajak Stefana Kapłaniaka w Muzeum Pienińskim im. Jozefa Szalaya.

Stefan "Cenek" Kapłaniak (ur. 10 kwietnia 1933 w Szczawnicy, zm. 8 sierpnia 2021 w Chicago, Stany Zjednoczone) – znakomity kajakarz, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista olimpijski z Rzymu (1960),mistrz Europy (1959), mistrz świata (1958), wielokrotny mistrz Polski. Specjalizował się w jedynkach, paradoksalnie jednak największe sukcesy odnosił w parze. Był też instruktorem sportu i organizatorem turystyki. Żonaty (Zofia), miał syna i córkę. Mieszkał w Chicago. Zmarł 8 sierpnia 2021, spoczywa w Szczawnicy. Pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Małopolski

Zwycięzca pierwszego spływu ze Szczawnicy do Nowego Sącza (1949). Zasłynął z ekstremalnego wyczynu, jakim było przepłynięcie pod prąd z Nowego Sącza do Nowego Targu. Dystans 120 km pokonał w ciągu czterech dni (po 10 godzin dziennie bez odkładania wioseł).

Pamiątkowy kajak, medal olimpijski i inne trofea "Cenka" znajdują się w Muzeum Pienińskim im. Jozefa Szalaya.

Co łączy Kapłaniaka ze szczawnicką Wisłą?

W artykule Stefan Kapłaniak „Cenek” powrócił do rodzinnych stron czytamy:

"Jego przygoda z kajakarstwem zaczęła się gdy miał sześć lat. Był to czas okupacji hitlerowskiej. Jako dziecko wsiadał na płynące Dunajcem drzewa i przez przełom płynął do Szczawnicy Niżnej. Kiedy pojawiły się pierwsze kajaki, wsiadł do jednego z nich, i tak rozpoczęła się jego długa i z sukcesami kariera zawodnicza. (...) Związał się z KS Pieniny, którym wówczas kierował dr Artur Karol Werner – działacz sportowy i wychowawca wielu pokoleń zawodników. To on otworzył okno na świat wielu młodym góralom, którzy dla kajakarstwa górskiego uczynili bardzo wiele."

Tuż po wojnie Kapłaniak wziął udział w VII Górskich Mistrzostwach Polski (slalom), ale ze względu na zbyt młody wiek wystartował poza konkursem i ... zawstydził dorosłych kajakarzy. Uzyskany wynik dałby mu 2. miejsce wśród seniorów!

W Szczawnicy "Cenek" trenował do 1949 roku. Później, już w latach sukcesów, był reprezentantem Sokolnicy Krościenko (1949-1953), CWKS Bydgoszcz (1954-1957), YK Nowa Huta (1958), wreszcie Pienin Szczawnica (1959-1961) i Spójni Warszawa (1962-1965).

Czytaj też: