Sto druga rocznica powstania Wisły

Z Historia Wisły

Sto druga rocznica powstania Wisły

Wszyscy jesteśmy zagorzałymi sympatykami Białej Gwiazdy i nikt z nas nie ma wątpliwości, że nasza ukochana drużyna powstała w roku 1906. Jednakże na pytanie: „W którym miesiącu tegoż 1906 roku odbyły się narodziny Wisły Kraków?” – nie jesteśmy już tak jednomyślni.

W niniejszym artykule postaramy się usystematyzować posiadaną w tej materii wiedzę, zaś wyprowadzona na jej podstawie teza brzmieć będzie: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków powstało w trzeciej dekadzie maja 1906 roku.

Pierwszym niezwykle cennym materiałem, który pozwoli udowodnić powyższe stwierdzenie, są wspomnienia jednego z założycieli TS Wisła, Romana Wilczyńskiego.

Pisze on w nich bowiem:

„Profesor II Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie Tadeusz Łopuszański w roku 1906, a było to na wiosnę po zajęciach szkolnych, zatrzymał nas w klasie proponując utworzenie klubu sportowego. Propozycja ta zaszokowała nas do tego stopnia, że milczeliśmy, bo wprost nie chcieliśmy wierzyć by coś podobnego mogło wyjść z ust i to profesora. Profesor jednak zrozumiał nasze milczenie i jakby nic opowiadał jak to w innych państwach rozwija się sport, więc i my Polacy musimy włączyć się w ten nurt. Na te słowa radość taka zapanowała, żeśmy zaczęli klaskać i niejednemu łza pokazała się w oku. Godziliśmy się na wszystko, że klub będzie nazywał się Wisła, i znowu oklaski i okrzyki »Polacy i Wisła to Polska«. Tę naszą Wisłę trzeba było mieć i na sercu. Uchwaliliśmy więc kolor naszych koszulek w kolorze błękitnym z emblematem na lewej piersi – przepołowioną piłką w kolorze czarnym, przy czym kołnierz i manszety wraz ze spodenkami miały być również koloru czarnego. (...)

Na koszulki, które podjęła się uszyć matka jednego z naszych kolegów, trzeba było jednak poczekać, ale w piłkę grać trzeba było zacząć natychmiast.

Umówiliśmy się, że będziemy się zbierać w każdy dzień pogodny, a miejsce będzie przy bramie do Parku Jordana, a mecze będziemy rozgrywać na Błoniach, bo tam znajdziemy najłatwiej przeciwnika. Oznaczenie boiska nie będzie nastręczało trudności, bo bramkę i szerokość boiska oznaczymy bluzami i czapkami. (...) Przychodziliśmy na Błonia codziennie, więc znano nas już dobrze i mówiono »Wiślacy już przyszli«”.

Prawdopodobnie już w pierwszych tygodniach działalności, na zaproszenie Wadowickiego Koła Sportowego, rozegrała Wisła w Wadowicach pierwszy oficjalny, zakończony zwycięstwem 7:0 mecz. Potem wiślacy wystąpili w niezwykle ważnym dla polskiej piłki „Turnieju Jesiennym”, rozegranym na przełomie września i października 1906 roku na krakowskich Błoniach. Niestety, zachowały się jedynie bardzo szczątkowe materiały prasowe mówiące o wynikach tych zawodów. Dla dalszych dziejów Wisły nie one jednak są najważniejsze. Istotniejszym jest fakt uczestnictwa w tym turnieju zespołu Czerwonych, zwanego także drużyną Jenknera. Oto bowiem w roku 1907 drużyna ta rozwiązała się, a jej zawodnicy zasilili szeregi Wisły. Równocześnie Wisła przejęła od Czerwonych barwy klubowe. Były to czerwone koszulki z niebieską gwiazdą na piersi. Wkrótce, dla podkreślenia barw narodowych, kolor gwiazdy został zmieniony na biały i w ten oto sposób powstał znany wszystkim sympatykom sportu ubiór zawodników Wisły.

Wracając jednak do głównego tematu, czyli do momentu narodzin Wisły. Niezwykle istotne, w połączeniu ze wspomnieniami Romana Wilczyńskiego, okazują się daty kolejnych uroczystości jubileuszowych. Najważniejszymi z nich wydają się być dni 20 i 21 maja 1911 roku. Wtedy to bowiem do Krakowa przybył szkocki klub Aberdeen, aby rozegrać mecze z okazji jubileuszu 5-lecia TS Wisła.

W tym momencie należy przejść do kwestii kluczowej. Otóż sądzić należy, że w roku 1911 sprawa starszeństwa klubów sportowych nie odgrywała dla nikogo żadnej poważniejszej roli, a ponieważ dla wydarzenia związane z założeniem spośród pierwszych członków Wisły wielu klubu były bardzo „świeże”, można przypuszczać, że jubileusz 5-lecia został zorganizowany niemal dokładnie w rocznicę jego powstania. Potwierdzeniem zaś tezy, że Wisła Kraków narodziła się w trzeciej dekadzie maja 1906 roku, są dane związane z obchodami jubileuszowymi 25-cio i 30-lecia Towarzystwa. Te pierwsze miały miejsce w dniach 23-25 maja 1931 roku, a na szczególną uwagę zasługuje to, iż akceptacją takiej właśnie daty powstania Wisły ze strony Cracovii, był fakt uczestnictwa jej w tychże uroczystościach oraz rozegrania w ostatnim ich dniu kolejnej „świętej wojny” z drużyną Białej Gwiazdy.

Z kolei w dniu 24 maja 1936 roku odbyły się uroczystości związane z obchodami 30-lecia istnienia klubu (protektorat nad nimi objął Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, wtedy jeszcze w stopniu generała, późniejszy Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz, zaś członkiem Prezydium Honorowego Komitetu Jubileuszowego był metropolita krakowski, arcybiskup Adam ks. Sapieha). Clou programu był mecz szacownej jubilatki z drużyną Chelsea, notabene wygrany przez Wisłę 1:0.

Tak więc, składając w całość wszystkie wymienione wcześniej fakty, powtórzmy dobitnie raz jeszcze: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków powstało w trzeciej dekadzie maja 1906 roku.

wislakrakow.com

(Dariusz Zastawny)