Strzelectwo

Z Historia Wisły

Spis treści

Dzieje sekcji strzeleckiej TS Wisła

Źródło: TS Wisła

W każdej dyscyplinie sportowej koncentracja odgrywa niebagatelne znaczenie. Wydaje się jednak, że w strzelectwie determinuje ona wszystkie pozostałe – oczywiście również niezbędne – umiejętności. Techniki związanej z prawidłowym trzymaniem broni, właściwym ułożeniem ciała, wyregulowaniem oddechu, można się nauczyć w miarę szybko. Wszelako praca nad całkowitym „odłączeniem się” od otaczającej – podczas strzelania – rzeczywistości, jest rzeczą o wiele trudniejszą. O perfekcyjnym wykonaniu strzału decydują bowiem nie milimetry, a mikrometry. Strzelec powinien być skupiony do tego stopnia, by wybuch bomby atomowej nie robił na nim wrażenia, a jedynym przedmiotem absorbującym jego uwagę była tarcza strzelecka. Z wielka dumą można stwierdzić, że zdolność tę posiadło wielu strzelców Białej Gwiazdy.

Franciszek Zachariasz Brożek
Franciszek Zachariasz Brożek

Sekcja strzelecka powstała oficjalnie w roku 1954. Już jednak trzydzieści lat wcześniej Biała Gwiazda odniosła w tej dyscyplinie sukces. Jak to możliwe? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy się cofnąć jeszcze dalej, do roku 1907.

Strzelnica Wisły w latach 60-tych
Strzelnica Wisły w latach 60-tych

Powszechnie znany jest fakt, że w tymże właśnie roku, do zespołu piłkarskiego Wisły przyłączyła się drużyna Czerwonych; ale nie tylko. W barwach Królowej Polskich Rzek zapragnęli także grać chłopcy z II Gimnazjum im. św. Jacka. Wśród nich był Franciszek Zachariasz Brożek. Szybko przebił się do pierwszego składu wiślaków, grając na pozycji bramkarza. Do roku 1912 w barwach Białej Gwiazdy rozegrał 68 spotkań. W dniu 1 sierpnia 1914 roku został powołany do armii austriackiej, a po zakończeniu działań wojennych ochotniczo wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej został odznaczony orderem Virtuti Militari. Jako zawodowy oficer 13 Pułku Piechoty stacjonującego w Pułtusku, wziął udział w Pierwszych Narodowych Zawodach Strzeleckich zorganizowanych w 1924 roku we Lwowie. Dzięki wynikom tam osiągniętym, został zakwalifikowany do kadry olimpijskiej na Igrzyska w Paryżu. W dniu 27 czerwca 1924 roku, na olimpijskiej strzelnicy w leżącym 140 km od Paryża Reims, Franciszek Brożek wystartował – wraz z kolegami z zespołu narodowego – w drużynowej konkurencji karabinu dowolnego. Występ ten nie był zbyt udany, bo taki być nie mógł. Polacy bowiem mieli nieco archaiczną broń, o amunicji już nie wspominając. Dlatego też, na osiemnaście startujących drużyn, nasi reprezentanci zajęli piętnaste miejsce, z wynikiem 477 pkt.. Na rezultat ten złożyły się m.in. 94 pkt. „wystrzelane” przez kpt. Brożka (karierę wojskową zakończył w randze podpułkownika; rozstrzelany w 1940 roku przez NKWD w Charkowie). I choć formalnie podczas swego olimpijskiego startu zawodnikiem Białej Gwiazdy nie był, to jego wiślacki rodowód nie może budzić najmniejszych zastrzeżeń.

Jak wspomniano wcześniej, trzydzieści lat po występie Franciszka Brożka na Igrzyskach w Paryżu, w styczniu 1954 roku, Towarzystwo Sportowe Wisła założyło sekcję strzelecką. Z relacji jednego z najstarszych jej członków wynika jednak, że stało się to już pięć lat wcześniej. Potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że w oficjalnym protokole z Narodowych Zawodów Strzeleckich o Mistrzostwo Polski, które odbyły się w dniach 22-31 lipca 1950 roku w Szczecinie, figuruje czterech wiślackich strzelców. Zajęli oni w tych zawodach dosyć odległe pozycje, choć ostatnimi nie byli. Pierwsze sukcesy – co prawda, na lokalnym podwórku, ale jednak – odnieśli na mistrzostwach okręgu rozegranych w dniach 9-10 września 1950 roku. Biała Gwiazda zdobyła bowiem drużynowo srebrny medal, a Franciszek Ramza został wicemistrzem w konkurencji Kb.

Jerzy Pietrzak, jeden z najwybitniejszych sportowców Wisły
Jerzy Pietrzak, jeden z najwybitniejszych sportowców Wisły

Aby więc definitywnie usystematyzować kwestię narodzin wiślackiej sekcji strzelectwa; nieformalnie istniała ona od roku 1949, zaś w roku 1954 rozpoczął się okres jej w pełni profesjonalnej działalności.

Swoistym spiritus movens rozwoju strzelectwa w Wiśle był przybyły do sekcji, w tymże 1954 roku, trener Leonard Wojciechowski. Już dwa lata później jego podopieczni – Józef Wachowski i Władysław Wagner – zdobyli tytuły mistrzów Polski w konkurencji kbks, a Łucja Zdrojewska przebojem zaczęła wkraczać do grona czołowych zawodniczek w kraju. Potwierdziła to w roku 1958, kiedy to ustanowiła rekord Polski w kbks w postawie klęcząc.

W roku 1960 swój pierwszy tytuł – jeszcze w kategorii juniorów – zdobyła Bogumiła Stawowska. Panna Stawowska przez następne lata była jedną z najlepszych zawodniczek w kraju, w roku 1961 będąc bardzo blisko wywalczenia brązowego medalu mistrzostw Europy. Ostatecznie zajęła dwa razy siódme miejsce, przy okazji bijąc rekord Polski w kbks-2. Swój ostatni tytuł mistrzyni Polski wywalczyła w roku 1970, już jako pani Stawowska-Cichowicz. Rok wcześniej, na mistrzostwach Europy w Paryżu-Wersalu, osiągnęła swój największy sukces na arenie międzynarodowej, wywalczając srebrny medal w karabinie standard w konkurencji drużynowej. Nie było jej jednak dane stanąć na mistrzowskim podium. Przyczyną było wycofanie się naszej ekipy – wraz z innymi drużynami „bloku wschodniego” – z zawodów po tym, jak organizatorzy w trakcie jednej z dekoracji odmówili odegrania hymnu Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

W roku 1965 szeregi strzelców Białej Gwiazdy zasiliła Jadwiga Smagur. Zawodniczka ta w trakcie swojej kariery sportowej ustanowiła 33 rekordy Polski, a po jej zakończeniu pozostała w klubie przekazując swoją wiedzę jako trener.

Lata 70-te przyniosły Wiśle pierwszy tytuł mistrza Europy. W roku 1975 zdobył go – wraz z reprezentacją Polski – na zawodach w Bukareszcie, w konkurencji karabinu dowolnego w pozycji leżąc Andrzej Takuśki. To był dobry okres dla strzelców Białej Gwiazdy. Rok później bowiem, na zawodach tej samej rangi w Skopje, Dorota Tyrawa zdobyła srebrny medal w strzelaniu z pistoletu standard w konkurencji drużynowej.

Dorota Tyrawa (po mężu Kaczmarek), sześciokrotna Mistrzyni Polski
Dorota Tyrawa (po mężu Kaczmarek), sześciokrotna Mistrzyni Polski

W roku 1982 w Rzymie ujawnił swój nieprzeciętny talent, niewątpliwie najlepszy strzelec w historii sekcji, Jerzy Pietrzak. W Wiecznym Mieście wywalczył on bezapelacyjnie tytuł mistrza Europy juniorów. Rok później Jerzy Pietrzak po raz pierwszy w swojej karierze został mistrzem Polski seniorów, rozpoczynając tym samym kolekcjonowanie medali z najdroższego kruszcu z najważniejszej imprezy w kraju. W okresie 1983-2002 zdobył bowiem piętnaście tytułów mistrza Polski! Ponieważ zaś złoto lubi lecieć do złota, w pierwszej połowie lat 90-tych dokładał do swoich zbiorów medale w tym samym kolorze z mistrzostw Europy. W roku 1990 w Arnhem wywalczył tytuł w pistolecie pneumatycznym, zaś cztery lata później – wraz z kolegami z reprezentacji – powtórzył ten sukces w konkurencji drużynowej na zawodach w Strasbourgu. Niejako po drodze, w roku 1991 zdobył brązowy medal w pistolecie dowolnym, a w 1993 srebrny w pistolecie pneumatycznym. Aby zaś udowodnić, że nie tylko Europejczycy muszą się liczyć z jego klasą, w roku 1994 okazał się najlepszy w zawodach Pucharu Świata. Ukoronowaniem jego pięknej kariery mogły stać się Igrzyska Olimpijskie w Atlancie w roku 1996. Po eliminacjach w konkurencji pistoletu pneumatycznego zajmował bowiem ex aequo 2-3 miejsce. Niestety, w finale przeciwnicy okazali się nieco skuteczniejsi i Jerzy Pietrzak musiał zadowolić się jedynie, a może biorąc pod uwagę liczbę 50-ciu startujących zawodników, aż piątym miejscem – najlepszym w historii jego startów na Igrzyskach.

A propos startów olimpijskich Jerzego Pietrzaka. Zawodnik ten, jako jedyny sportowiec Białej Gwiazdy, może poszczycić się czterokrotnym uczestnictwem w tej najważniejszej – dla każdego czynnie uprawiającego sport – imprezie. A nie były to występy mające jedynie zaakcentować udział w zawodach. Tylko bowiem w roku 2000 w Sydney nie zakwalifikował się do fazy finałowej w swoich konkurencjach, we wszystkich wcześniejszych startach zajmując miejsca punktowane. Gdyby tak w Atlancie strzelił 1,1 pkt. więcej...

Jak wspomniano wcześniej, w roku 2002, Jerzy Pietrzak zdobył swój ostatni tytuł mistrza Polski. Uczynił to w swojej koronnej konkurencji – pistolecie pneumatycznym. Jednakże o wiślacką „pistoletową” przyszłość można być spokojnym, bowiem w tym samym roku tytuł mistrza Polski juniorów zdobył Bartłomiej Nogieć. W dodatku podwójnego mistrza, gdyż uczynił to zarówno w konkurencji pistoletu pneumatycznego, jak i dowolnego. Po tym sukcesie nie osiadł na laurach, a progresja jego wyników jest cały czas widoczna. W roku 2004 zdobył tytuł młodzieżowego mistrza Polski. Powtórzył swój sukces rok później, będąc także najlepszym w tzw. „Grupie Powszechnej” (mogą w niej startować zarówno wyczynowcy, jak i amatorzy). Jubileusz stulecia klubu uczcił pierwszym medalem w kategorii seniorów. W dniu 17 czerwca 2006 roku zdobył bowiem tytuł wicemistrza Polski w konkurencji – jakże by inaczej – pistoletu pneumatycznego!

Sekcja strzelecka Białej Gwiazdy systematycznie pnie się w górę w rankingach. Obserwując z jakim zapałem, a równocześnie spokojem, pracują wiślaccy snajperzy, jednego można być pewnym – dziewiątki będą dla nich już wkrótce jedynie wypadkiem przy pracy, standardem zaś będą dziesiątki za dziesiątkami.


TWÓRCY CHWAŁY BIAŁEJ GWIAZDY

Trenerzy:
Leonard Wojciechowski, Jadwiga Smagur, Edward Bandrowski, Jerzy Mikołajczyk, Władysław Salamoński, Ryszard Augustyniak, Henryk Radoń i wielu innych.

Zawodnicy:
Józef Wachowski, Władysław Wagner, Łucja Zdrojewska, Joanna Foryt, Bogumiła Stawowska-Cichowicz, Jadwiga Smagur, Helena Pasławska, Henryk Radoń, Jerzy Gałka, Dorota Tyrawa (po mężu Kaczmarek), Jerzy Pietrzak, Bartłomiej Nogieć i wielu innych.


Źródło: TS Wisła


Beata Bartków-Kwiatkowska i Karolina Bujakowska
Beata Bartków-Kwiatkowska i Karolina Bujakowska
Sekcja strzelecka TS Wisła
Sekcja strzelecka TS Wisła

Sukcesy 1954-2000

Mistrz Europy:

Mistrz Europy juniorów:

Wicemistrz Europy:

Brązowy medalista mistrzostw Europy:

Brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorów:

Drużynowi mistrzowie Europy:

Drużynowe wicemistrzynie Europy:

Brązowa medalistka drużynowych mistrzostw Europy:

  • Dorota Tyrawa - 3 razy (Rzym 1977, Kopenhaga 1978, Hameenlinna 1978).

Brązowy medalista drużynowych mistrzostw Europy juniorów:

Mistrzowie Polski:

Aktualny rekordzista Polski:

Olimpijczyk:

  • Jerzy Pietrzak – 4 razy (Seul 1988, Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000).


Źródło: TS Wisła

Chronologia sukcesu

W tabeli zamieszczamy medalistów zawodów rangi mistrzostw Polski, Europy i Świata oraz triumfatorów rozgrywek pucharowych.

Zestawienie niepełne i wymagające weryfikacji...

Data Medal / Puchar Ranga zawodów Dyscyplina Zawodnik Uwagi
1956.08.01-02 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 stojąc Józef Wachowski
1956.08.01-02 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks- klęcząc Władysław Wagner
1956.08.01-02 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 Józef Wachowski
1956 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 3 postawy Józef Wachowski 50-Lat?
1958 Gold Mistrzostwa Świata Strzelectwo: strzelanie eliminacyjne Józef Wachowski 60 LAT?
1959 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-15 Joanna Foryt wątpliwości
1959 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-11 Joanna Foryt wątpliwości
1960 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2 Bogumiła Stawowska
1960 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-? Bogumiła Stawowska
1960 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-? Bogumiła Stawowska
1960 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: karabin wojskowy Józef Wachowski
1960 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet wojskowy Józef Wachowski
1960 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 Bogumiła Stawowska ??
1960 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2 Bogumiła Stawowska ?/
1960 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-4 Bogumiła Stawowska
1961.10.14-15 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2 Bogumiła Stawowska
1961.10.14-15 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2 klęcząc Bogumiła Stawowska
1961.10.14-15 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2 leżąc Bogumiła Stawowska
1961.10.14-15 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 mecz olimpijski Bogumiła Stawowska
1961.10.14-15 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbd-1 leżąc Henryk Radoń
1961.10.14-15 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet wojskowy Jerzy Gałka
1962 Gold Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2 trzy postawy Bogumiła Stawowska 60 LAT?
1962 Silver Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2a leżąc Bogumiła Stawowska 60 LAT?
1962 Silver Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2b klęcząc Bogumiła Stawowska 60 LAT?
1962 Brąz Mistrzostwa Polski Judo: waga lekka Czesław Łaksa
1962 Brown Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2? Bogumiła Stawowska 60 LAT?
1963 Gold Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2c stojąc Helena Pasławska 60 LAT?
1963 Gold Mistrzostwa Polski Strzelectwo: drużynowo broń długa dowolna, 3 postawy mężczyźni 60 LAT?
1963 Gold Mistrzostwa Polski Strzelectwo: drużynowo broń długa dowolna, 3 postawy kobiety 60 LAT?
1963 Brown Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2 leżąc Władysław Wagner 60 LAT?
1965.10.05-07 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 Jadwiga Smagur
1965.10.05-07 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2 Bogumiła Stawowska
1965 Brown Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-2 leżąc Władysław Wagner 60 LAT?
1965 Brown Mistrzostwa Polski Strzelectwo: mecz olimpijski Henryk Radoń 60 LAT?
1965 Brown Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks trzy postawy Bogumiła Stawowska 60 LAT?
1966.10.08-09 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 Bogumiła Stawowska
1966.10.08-09 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pd-1 Jerzy Gałka
1966.10.08-09 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-6 leżąc Henryk Radoń wg sprawozdania 1966?
1967.07.26-27 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: drużynowo (k) standard TS Wisła
1968.08.03-04 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 Bogumiła Stawowska wg sprawozdania 1968?
1968.08.03-04 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-6 Bogumiła Stawowska
1968.08.03-04 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: drużynowo kbks-6 TS Wisła
1968.03.23 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 Bogumiła Stawowska
1969.03.28 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-6 Helena Pasławska
1969 Srebro Mistrzostwa Europy Strzelectwo: drużynowo Polska: Bogumiła Stawowska ?
1969.03.28 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-6 Bogumiła Stawowska
1970.02.13 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: wiatrówka Bogumiła Stawowska
1970.02.13 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: wiatrówka Henryk Radoń
1970.09.15-16 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 Bogumiła Stawowska
1971 Srebro Mistrzostwa Europy Strzelectwo: drużynowo Polska: Bożena Trela ?
1975 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: kbks-5 Polska: Danuta Marona ?
1975 Złoto Mistrzostwa Europy Strzelectwo: drużynowo Polska: Andrzej Takuśki ?
1976 Srebro Mistrzostwa Europy Strzelectwo: drużynowo Polska: Dorota Tyrawa ?
1977 Brąz Mistrzostwa Europy Strzelectwo: drużynowo Polska: Dorota Tyrawa
1977 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: psk Alicja Salamońska
1978.07.21 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ps 25 m Dorota Tyrawa
1978.07.21 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: karabinek standard Teresa Szuba
1978.07.21 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn Polska: Dorota Tyrawa ?
1978 Brąz Mistrzostwa Europy Strzelectwo: drużynowo Polska: Dorota Tyrawa ?
1978.02.25 Brąz Mistrzostwa Europy Strzelectwo: drużynowo ppn 40 Polska: Dorota Tyrawa
1978.09.03 Brąz Mistrzostwa Europy Strzelectwo: drużynowo ps 30+30 Polska: Dorota Tyrawa
1980.01.17 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Dorota Tyrawa
1980 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet sportowy Alicja Salamońska ?
1980 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn Grażyna Ciastoń ?
1980. Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet sportowy? Dorota Tyrawa
1982.07.01 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: Psk 30+30 Dorota Tyrawa
1983.07 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn 60 Jerzy Pietrzak
1983.07 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pd 60 Jerzy Pietrzak
1983.07 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet standardowy Dorota Tyrawa
1983.07 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: psk Alina Paszkowska
1984 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pd Jerzy Pietrzak
1984 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn Jerzy Pietrzak
1984 Brąż Mistrzostwa Polski Strzelectwo: psk 30+30 Dorota Tyrawa srebro? ppn
1985 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pd Jerzy Pietrzak
1985 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn Jerzy Pietrzak
1985 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: psk Dorota Tyrawa
1985 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn Dorota Tyrawa
1986 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pd Jerzy Pietrzak
1986 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ps Dorota Tyrawa
1986 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ps Alicja Salamońska
1987.01.18 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pd 60 Tadeusz Jurczyński
1987 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Jerzy Pietrzak
1987 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pd 60 Jerzy Pietrzak
1987 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ps Dorota Kaczmarek
1988 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ps Dorota Kaczmarek
1988 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn Dorota Kaczmarek
1988 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pd 60 Jerzy Pietrzak
1988 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn 60 Jerzy Pietrzak
1989 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn 60 Jerzy Pietrzak
1989 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pd 60 Jerzy Pietrzak
1989 Złoto Puchar Polski Strzelectwo: ppn 60 Jerzy Pietrzak
1989 Srebro Puchar Polski Strzelectwo: ps Dorota Kaczmarek
1989 Brąz Puchar Polski Strzelectwo: pd 60 Jerzy Pietrzak
1990 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pd 60 Jerzy Pietrzak
1990.03.03 Złoto Mistrzostwa Europy Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Jerzy Pietrzak
1990 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ps 30+30 Dorota Kaczmarek
1991 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pdw Jerzy Pietrzak
1991 Złoto Mistrzostwa Polski (m) Strzelectwo: ppn 60 Jerzy Pietrzak
1991 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn Jerzy Pietrzak
1991.07.28 Brąz Mistrzostwa Europy Strzelectwo: pd 60 Jerzy Pietrzak
1991 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: psp 30+30 Dorota Kaczmarek srebro?
1992 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pdw Jerzy Pietrzak
1992 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn Jerzy Pietrzak
1992 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ps Dorota Kaczmarek
1992 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn Małgorzata Malik
1993.08 Srebro Mistrzostwa Europy Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Jerzy Pietrzak wyjaśnić patrz niżej
1994.03.03-06 Złoto Mistrzostwa Europy Strzelectwo: drużynowo Polska: Jerzy Pietrzak
1994.03.03-06 Brąz Mistrzostwa Europy Strzelectwo: pd 60 Polska: Jerzy Pietrzak
1995 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ps 30+30 Dorota Kaczmarek
1996 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pdw 60 Jerzy Pietrzak
1996 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ppn 60 Jerzy Pietrzak
1996 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: ps 30+30 Dorota Kaczmarek
2000.07.07-09 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Jerzy Pietrzak
2000.07.07-09 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet dowolny Jerzy Pietrzak
2000.07.07-09 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet sportowy Dorota Kaczmarek
2002.06.13 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet sportowy Dorota Kaczmarek
2002.06.13 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Bartłomiej Nogieć
2003 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet sportowy Dorota Kaczmarek
2005.06.03 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Bartłomiej Nogieć
2005.09.29 Puchar Puchar Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Bartłomiej Nogieć
2005.09.29 Puchar Puchar Polski Strzelectwo: pistolet dowolny Bartłomiej Nogieć
2006.06.18 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Bartłomiej Nogieć
2006.10 Puchar Puchar Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny 1. Bartłomiej Nogieć
2006.10 Puchar Puchar Polski Strzelectwo: pistolet dowolny 2. Bartłomiej Nogieć
2007.02.17 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Beata Bartków-Kwiatkowska
2008.06.27 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Beata Bartków-Kwiatkowska
2008.09.27 Puchar Puchar Polski Strzelectwo: pistolet dowolny 2. Beata Bartków-Kwiatkowska
2009.06.12 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: drużynowo Beata Bartków-Kwiatkowska, Karolina Bujakowska, Dominika Mędrala
2009.06.12 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Beata Bartków-Kwiatkowska
2010.06.12 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: 300 m F/TR Rafał Walczowski
2010.06.12 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: 300 m Open Witold Rutkowski (strzelectwo)
2010.06.17 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Beata Bartków-Kwiatkowska
2010.06.17 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet sportowy Beata Bartków-Kwiatkowska
2010.06.18 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet sportowy drużynowo Beata Bartków-Kwiatkowska, Karolina Bujakowska, Dominika Mędrala
2010.09.10 Puchar Puchar Polski Strzelectwo: pistolet sportowy 2. Karolina Bujakowska
2011.01.14 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny Beata Bartków-Kwiatkowska
2011.06.11 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: 500 jardów Witold Rutkowski (strzelectwo)
2011.01.14 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet pneumatyczny drużynowo Beata Bartków-Kwiatkowska, Elżbieta Szwed, Karolina Bujakowska
2011.06.11 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: 300 m F/TR Rafał Walczowski
2011.07.02 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: pistolet sportowy Beata Bartków-Kwiatkowska
2012.09.25 Puchar Puchar Polski Strzelectwo: pistolet sportowy 1. Beata Bartków-Kwiatkowska
2016.06.12 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: Klasa Open 800m Marcin Kowalski
2017.06.10 Złoto Mistrzostwa Polski Strzelectwo: KLASA SNIPEROPEN KLASYFIKACJA GENERALNA Rafał Walczowski
2017.06.10 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: KLASA SNIPEROPEN dystans 300 m Rafał Walczowski
2017.06.10 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: KLASA SNIPEROPEN dystans 600 m Rafał Walczowski
2017.06.10 Srebro Mistrzostwa Polski Strzelectwo: KLASA OPEN dystans 1000 yd Rafał Walczowski
2017.06.10 Brąz Mistrzostwa Polski Strzelectwo: KLASA SNIPEROPEN dystans 1000 yd Rafał Walczowski

Sezon po sezonie

1949 | 1950 | 1951 | 1952 | 1953
1954 | 1955 | 1956 | 1957 | 1958 | 1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018

Strzelcy TS Wisła

Wiślacy na Mistrzostwach Europy

Zestawienie w ujęciu chronologicznym wraz z podanymi wynikami.

Dane niepełne. Będą systematycznie uzupełniane i weryfikowane.


Data Dyscyplina Miejsce Uczestnicy Wynik Uwagi
1969.06 Strzelectwo Wersal Bogumiła Stawowska drużynowo
Polska zajęła 2. miejsce – wyjaśnić patrz 1970
1970 Strzelectwo ? Jerzy Pietrzak broń kulowa: 6. miejsce
1971.08.22-29 Strzelectwo Suhl Bożena Trela psk 30+30 drużynowo
Polska zajęła 2. miejsce
1975.07 Strzelectwo Bukareszt Andrzej Takuśki kbks-5 drużynowo
Polska zajęła 1. miejsce
1976.09-15-21 Strzelectwo Skopje Dorota Tyrawa psk: drużynowo
Polska zajęła 2. miejsce
Marek Surga kbks-6: ?
1977.09.29-10.02 Strzelectwo Rzym Dorota Tyrawa psk 30+30: drużynowo
Polska zajęła 3. miejsce
1978.08 Strzelectwo Hameenlinna Dorota Tyrawa ps 30+30
Polska zajęła 3. miejsce
1978. 02.22-25 Strzelectwo Kopenhaga Dorota Tyrawa ppn 40: drużynowo
Polska zajęła 3. miejsce
1980 Strzelectwo Dorota Tyrawa ? ?
Alicja Salomońska ?
1982.09.13-20 Strzelectwo Rzym? Dorota Tyrawa psk 30+30: 7. miejsce
Jerzy Pietrzak pd 60:
1. miejsce
1983 Strzelectwo ? Dorota Tyrawa psk 30+30: 7. miejsce
Jerzy Pietrzak pd 60: 18. miejsce
1985 Strzelectwo Jugosławia Jerzy Pietrzak pd 60: 7. miejsce
1986 Strzelectwo ? Jerzy Pietrzak ppn 60: 10. miejsce
1985 Strzelectwo Warna Jerzy Pietrzak ppn 60: 14. miejsce
1987 Strzelectwo ? Jerzy Pietrzak ppn 60: 13. miejsce
1990.02.22-03.03 Strzelectwo Arnhem Jerzy Pietrzak pd 60:
1. miejsce
1990 Strzelectwo Holandia Jerzy Pietrzak broń pneumatyczna:
1. miejsce
1991.07.14-28 Strzelectwo Bologna Jerzy Pietrzak pd 60:
3. miejsce
1991 Strzelectwo ? Jerzy Pietrzak pdw:
3. miejsce
1993 Strzelectwo ? Jerzy Pietrzak ppn 60: 5. miejsce
1993.08.01-14 Strzelectwo Brno Jerzy Pietrzak ppn 60:
2. miejsce
1994.03.02-06 Strzelectwo Strasbourg Jerzy Pietrzak ppn 60: Polska zajęła 3. miejsce
1995 Strzelectwo ? Jerzy Pietrzak broń kulowa: 6. miejsce
2002.03.24? Strzelectwo Saloniki Bartłomiej Nogieć ppn: 21. miejsce
2007.03.11-18 Strzelectwo Deauville Beata Bartków-Kwiatkowska ppn: 36. miejsce
2008.02.24-03.01 Strzelectwo Winterthur Beata Bartków-Kwiatkowska ppn 40: 43. miejsce
2009.02.19-23 Strzelectwo Praga Beata Bartków-Kwiatkowska ppn 40: 28. miejsce
2011.03.01-06 Strzelectwo Brescia Beata Bartków-Kwiatkowska ppn 40: 28. miejsce
2012.02.14-20 Strzelectwo Vierumaeki Beata Bartków-Kwiatkowska ppn 40: 15. miejsce
drużynowo: 7. miejsce
Polska zajęła 7. miejsce

Trenerzy

Leonard Wojciechowski, Jadwiga Smagur, Edward Bandrowski, Jerzy Mikołajczyk, Władysław Salamoński, Ryszard Augustyniak, Henryk Radoń, Lucjan Pichliński
Piłka nożna Futsal Koszykówka Gimnastyka Pływanie Siatkówka Judo Boks Zapasy Brydż Szachy Inne