Szachy

Z Historia Wisły

Zarząd sekcji szachowej:


Szachiści w wiślackich barwach
2 marca 2010

Towarzystwo Sportowe Wisła poszerza swoją działalność. Na mocy uchwały Zarządu powołana została do życia sekcja szachowa.

Wiślaccy szachiści mają bardzo ambitne plany. Przede wszystkim chcieliby zainteresować królewską grą jak najszerszą rzeszę dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie ulega wszak wątpliwości, że nic nie rozwija tak intelektu, jak umiejętność przesuwania figur i pionów po sześćdziesięciu czterech polach szachownicy. Oprócz zamierzeń edukacyjno-wychowawczych, istotne są także plany czysto sportowe sekcji. Ponieważ sezon w szachach jest zbieżny z rokiem kalendarzowym, w bieżącym roku nasz zespół nie będzie mógł wystartować w rozgrywkach ligowych. W przyszłym roku natomiast nasi szachiści chcieliby zgłosić się do rozgrywek drugoligowych, i jeśli wszystko poszłoby po ich myśli, powalczyć o awans do I ligi. A stąd byłby już tylko krok do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju, czyli Ekstraligi. Szanse na realizację powyższego scenariusza są niemałe. Inicjatorem powstania sekcji jest bowiem mistrz międzynarodowy Dariusz Mikrut (niezorientowanym należy przy tym objaśnić, że tytuł mistrza międzynarodowego jest drugim od góry szczeblem wtajemniczenia szachowego – wyżej jest już tylko arcymistrz). Dariusz Mikrut to zawodnik utytułowany, zwycięzca kilkunastu międzynarodowych turniejów w szachach klasycznych (w tym zawodów Liberec Open 2007) oraz kilkudziesięciu w szachach szybkich. Był trzykrotnym finalistą mistrzostw Polski juniorów, uczestnikiem mistrzostw Europy w szachach szybkich. Drugim filarem sekcji jest Maciej Woźniak, kandydat na mistrza krajowego, dwukrotny uczestnik mistrzostw Europy w szachach szybkich. Wymienieni wyżej zawodnicy wraz z Violettą Hosiawą stanowią zarząd nowopowstałej sekcji.

Warto wspomnieć, że szachy nie są białą plamą w historii TS Wisła. W latach 1979-1989 istniało Koło Szachowe przy Sekcji Krzewienia Kultury Fizycznej. Nasi szachiści uczestniczyli w rozgrywkach regionalnych, największy sukces odnosząc w roku 1985, kiedy to seniorzy zajęli czwarte miejsce w lidze okręgowej, a juniorzy zostali wicemistrzami województwa. Indywidualnie nasi zawodnicy kilkakrotnie stawali na podium mistrzostw województwa i Krakowa. Liczymy, że ich spadkobiercy powtórzą te sukcesy w skali ogólnopolskiej; a kto wie, może i międzynarodowej?

źródło: www.tswisla.pl

Szachiści Wisły grają na mistrzostwach świata A- A+


W Chotowej koło Dębicy rozpoczęły się Mistrzostwa Świata do lat 20 w szachach. W imprezie bierze udział 203 zawodniczek i zawodników z ponad 50 krajów, w tym dwoje przedstawicieli Wisły, Maria Gościniak i Radosław Barski.

Mistrzostwa świata do lat 20 po raz pierwszy odbyły się w roku 1951, a na liście zwycięzców sprzed lat można znaleźć takie nazwiska, jak Spasski, Karpow czy Kasparow. W czasach nieco nam bliższych tytuły zdobywali Hindus Viswanathan Anand (1987 rok) oraz Chinka Zhu Chen (1994 i 1996) - późniejsi mistrzowie w kategorii seniorów. Tegoroczne zawody są przygotowane w sposób perfekcyjny - uczestnicy grają w klimatyzowanej sali, do ich dyspozycji jest specjalne pomieszczenie do analiz gry, a zakwaterowanie i wyżywienie są również na najwyższym poziomie.

Nasi zawodnicy, którzy nie należą do faworytów, w swych pierwszych partiach grali ze zmiennym szczęściem. Maria Gościniak, rozstawiona z numerem 31., pokonała reprezentantkę Litwy Miglė Lepeškaitė, zaś Radosław Barski uległ jednemu z faworytów, Hindusowi o egzotycznym imieniu i nazwisku Lalith Babu Musunuri Rohit.

TS Wisła