Sekcja krzewienia kultury fizycznej 1980

Z Historia Wisły

(Przekierowano z Szachy 1980)

Różne były koleje i ramy strukturalne działalności SKKF. Do czerwca 1974 r. sekcja ta działała jako jedno z ogniw aportowych GTS Wisła. Od czerwca 1974 r. w oparciu o zalecenia MSW sekcję wyłączono ze struktury organizacyjnej klubu, określając jej działalność przy KWMO. W takiej strukturze organizacyjnej sekcja działała przez ostatnie 6 lat, ściśle jednak współdziałając i korzystając z dużej pomocy GTS Wisła. W lipcu 1960 r. Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych określiło nowe ramy organizacyjno-strukturalne działalności w zakresie sportu masowego i rekreacji w resorcie spraw wewnętrznych, włączając ponownie SKKF do organizmu klubowego GTS Wisła. W dotychczasowej wieloletniej działalności SKKF, a zwłaszcza od lipca 1980 r. możliwości uprawiania w sposób zorganizowany różnych form sportu masowego i rekreacji były duże, aczkolwiek nie w pełni jeszcze wykorzystywane.

Dzięki dużemu zaangażowaniu aktywu społecznego sekcji, przy ścisłej współpracy z Wydziałem Szkolenia KWMO i poszczególnymi ogniwami GTS "Wisła” rok rocznie e także w ostatnio okresie organizowano wiele imprez sportowych, turystycznych i rekreacyjnych o charakterze masowym. Wspomnieć tu przykładowo można o niektórych z nich:

  • coroczny turniej piłki nożnej poszczególnych ogniw i jednostek służbowych KWMO, w tym także z udziałem reprezentacji GTS Wisła,
  • coroczny udział reprezentacji KWMO w ogólnokrajowej zimowej spartakiadzie MO i SB,
  • zawody strzeleckie i w wieloboju milicyjnym tak w skali regionu, jak też w skali krajowej,
  • turnieje szachowe, tenisa stołowego 1 w piłce siatkowej,
  • rajdy i wycieczki turystyczno-krajoznawcze.

Rozwijając kontakty sportowe na zewnątrz, organizowano coroczne spotkania na zasadzie rewanżu z "Radmorem" w Gdyni, rozgrywając zawody w piłce nożnej i siatkowej. Ponadto w 1979 r. reprezentacja KWMO (z udziałem pracowników GTS Wisła) uczestniczyła w piłkarskim turnieju o "Puchar Zakładów Pracy Regionu Krakowskiego" z okazji 35-lecia PRL i powołania organów MO i SB. W imprezie tej reprezentacja KWMO zdobyła tytuł wicemistrzowski, ulegając w finale reprezentacji Zakładów Futrzarskich 2:3.

SKKF udostępnia również dla pracowników KWMO i ich rodzin:

  • sztuczne lodowisko "Krakowianka",
  • krytą pływalnie GTS Wisła,
  • korty tenisowe SKS "Nadwiślan".

Prowadzi również wypożyczalnią sprzętu sportowego i turystycznego z której corocznie korzysta kilkaset osób. Sekcja liczy około 2.000 członków i pozostaje na własnym rozrachunku finansowym, korzystając jedynie z obiektów GTS Wisła. Składki członkowskie przeznaczana są w całości na działalność sekcji. Te przykładowo tylko wskazane formy działalności SKKF świadczą o prawidłowych generalnie kierunkach działania. Trzeba jednak stwierdzić, że nie jest to wszystko, nowego na polu krzewienia masowej kultury fizycznej, sportu i rekreacji można w naszych warunkach dokonać. Chodzi tu głównie o poszerzania ilościowe i rodzajowe imprez, oraz o szersze włączanie do nich funkcjonariuszy i pracowników jednostek terenowych, a takie ich rodzin.

W ramach działalności SKKF istnieje i aktywnie działa już drugi rok zespół Sekcji Szachowej, którego zadaniem jest nie tylko popularyzacja masowa tej dyscypliny wśród środowiska pracowników resortu MSW, lecz również prowadzenie działalności wyczynowej. Na czele Sekcji Krzewienia Kultury Fizycznej stoi jej kierownik Kazimierz Bielecki, natomiast zespołem Sekcji Szschowej kieruje Lucjan Sobczyk.

Zespół Sekcji Szachowej liczy 131 zawodników i zawodniczek.

Ocena sportowo-organizacyjna

Zespół Sekcji Szachowej pomimo iż istnieje niewiele ponad dwa lata, rozwiną bardzo szeroką działalność szczególnie wśród młodzieży. Pozyskano w roku sprawozdawczym 74 nowych członków, skupiając w sekcji dość liczną grupę zawodniczek i zawodników. Wyniki sportowe uzyskane w krótkim okresie istnienia zespołu wskazują na prawidłowość działania pod względem sportowym, a także organizacyjnym. Zarząd Zespołu Sekcji pokonał wiele trudności od strony pozyskania bazy i sprzętu, tak że obecnie zaliczany jest do czołówki drużyn w okręgu krakowskim,

Dla przypomnienia podajemy pozycją naszego klubu w wojewódzkim i krajowym współzawodnictwie w ostatnich latach. Klasyfikacja wojewódzka:

  • 1973 rok - I miejsce
  • 1975 rok - I miejsce
  • 1977 rok - II miejsce
  • 1979 rok - II miejsce
  • 1960 rok - II miejsce

Klasyfikacja ogólnopolska:

  • 1973 rok - II miejsce
  • 1975 rok - VIII miejsce
  • 1977 rok - XIX miejsce
  • 1979 rok - XXVII miejsce
  • 1960 rok - poza pierwszą dwudziestką klubów w kraju


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon