Sekcja krzewienia kultury fizycznej 1985

Z Historia Wisły

(Przekierowano z Szachy 1985)

Sekcja Krzewienia Kultury Fizycznej działa na dotychczasowych zasadach jako jedna z sekcji w strukturze organizacyjnej GTS "Wlała" w Krakowie. Sekcja liczy 2034 członków rekrutujących się głównie z funkcjonariuszy MO i SB WUSW w Krakowie oraz pracowników cywilnych. Działalność Sekcji ukierunkowana była na rozwijanie sportu masowego 1 rekreacji z myślą o objęciu jak największej liczby swoich członków czynnym życiem sportowym. M.in. w 1985 roku przeprowadzono po raz 17 dwurundowe rozgrywki 7-osobowych drużyn piłki nożnej pomiędzy jednostkami terenowymi i wydziałami WUSW w Krakowie.

W rozgrywkach uczestniczyło 11 zespołów - startowało w nich około 220 funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. Rozgrywki stały na dobrym poziomie sportowym, większoość startujących drużyn reprezentowała wysokie umiejętności techniczne z zakresu gry a piłkę nożną. Przeprowadzono wzorem rozgrywek w piłce nożnej również rozgrywki w piłce siatkowej systemem każdy z każdym. W rozgrywkach startowało 8 drużyn reprezentujących jednostki terenowe oraz wydziały WUSW. W zespołach mogły startować również kobiety, co jest godne podkreślenia. Poziom poszczególnych drużyn był bardzo zróżnicowany zarówno pod względem wiekowym jak i sportowym.

W roku 1985 organizowana również turnieje w tenisie stołowym, zawody strzeleckie oraz zawody rekreacyjne na lodowisku. Do dyspozycji członków był kort tenisowy przy ul. Mogilskiej 119 oraz obiekty GTS "Wisła" takie jak pływalnia, sauna, siłownia, hale: główna i treningowa.

Sekcja prowadzi pożyteczną działalność w zakresie wypożyczania sprzętu sportowego 1 turystycznego łagodząc w pewnym stopniu trudności związane z jego zakupywaniem.

Działalność Sekcji Krzewienia Kultury Fizycznej finansowana jest ze składek członkowskich, które w całości przeznaczone są na potrzeby sekcji oraz częściowo z funduszy Wydziału Szkolenia Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. W ramach działalności Sekcji Krzewienia Kultury Fizycznej już 6-ty rok rozwija działalność wyczynowy Zespół Szachowy. Działalność koła była prowadzona w dwu kierunkach - popularyzacji gry szachowej oraz prowadzenia działalności w ramach Polskiego Związku Szachowego.

Liczebność sekcji — 2034 członków (1680 mężczyzn, 340 kobiet, 14 działaczy)

Spis treści

Skład Zarządu Zespołu Szachowego

Członkowie:

Koło skupiało 280 członków, w tym zarejestrowano w PZ.Szach 108.

Klasy sportowe:
II klasa - 4
III klasa - 8

Kategorie szachowe:
kandydat na Mistrza - 2
I kat. - 4
II kat. -14
III kat. - 7
IV kat. - 10
V kat. - 11
bez kat. - 60


Zorganizowano 12 imprez o charakterze masowym, w których startowało 460 osób. Najbardziej popularne masowe imprezy to: turniej dla dzieci z okazji "Dnia Dziecka” oraz turniej dla funkcjonariuszy i członków ich rodzin - 7 października.

Wyniki sportowe

  • W rozgrywkach drużynowych ligi okręgowej seniorzy - IV miejsce, juniorzy - II miejsce.
  • W półfinale Indywidualnych Mistrzostw okręgu - Zdzisław Maj- I miejsce.
  • Wicemistrzem okręgu został - Tadeusz Maczek.
  • Krzysztof Jewulski zajął IV miejsce a Wojciech Lepiarczyk VI, w turnieju "Roztocze 85".
  • Juniorka Elżbieta Markiewicz reprezentowała okręg w meczu Lipsk (NRD) - Kraków.
  • Drugi zespół uzyskał awans z klasy "C" do "B".


Echo Krakowa. 1985, nr 10 (15 I) nr 11804

W cieniu futbolistów, siatkarek, bokserów

Szachiści Wisły też grają.

KTO w Krakowie wie, że w Wiśle działa sekcja szachowa. Z pewnością niewielu kibiców sportu. Piłka nożna, koszykówka, siatkówka, judo, boks, to dziś główne wizytówki gwardyjskiego klubu, a szachiści? Wywodzą się z sekcji krzewienia kultury fizycznej klubu, w której w styczniu 1979 roku powstał zespół szachowy, za sprawą entuzjasty królewskiej gry — Lucjana Sobczyka. Skupił on wokół siebie podobnych amatorów szachów i zaczął popularyzować arę wśród funkcjonariuszy MO i ich rodzin, szczególną uwagę kierując na młodzież.

Działali z rozmachem, organizując każdego roku liczne turnieje szachowe, mistrzostwa MO.

rozgrywki pomiędzy jednostkami, masowe turnieje z okazji rocznic milicyjnych, turnieje dla dzieci w ramach „Wiślackich dni sportu” i „Dnia dziecka”, turnieje o mistrzostwo Wisły. Szachiści klubu uczestniczyli także w różnych turniejach i zawodach urządzanych przez Związek Szachowy. zdobywali, kategorie zawodnicze. walczyli w mistrzostwach okręgu, juniorzy w Ogólnopolskich Spartakiadach Młodzieży.

Zespół zyskiwał coraz większe uznanie, coraz wyższa formę.

Zaczął od startów w klasie B i po jednym sezonie wygrał współzawodnictwo awansując do wyższej kategorii. Tu był przez cztery sezony zajmując dwukrotnie drugie, raz czwarte, a w 1983 r. pierwsze miejsce awansując do ligi okręgowej. Józef Sumera był w 1980 r. mistrzem okręgu, uczestnikiem półfinałów mistrzostw Polski w grze korespondencyjnej. Elżbieta Markiewicz wywalczyła trzecia lokatę wśród krakowskich juniorek. Tadeusz Maczek był trzeci w Turnieju wyzwolenia Krakowa w 1982 r., Ryszard Kurlit został wicemistrzem okręgu seniorów w 1983 r. i wygrał turniej z okazji „Dni Krakowa”.

Dziś zespół liczy z górą 200 osób ma w swoich szeregach dwóch kandydatów na mistrzów szachowych i pięciu z pierwsza kategorią. Wszyscy są ogromnie zapalonymi szachistami. W każdy piątek spotykają się w świetlicy nowej hali klubowej i przez cztery godziny rozwiązują problemy szachowe. grają, dyskutują. Można bez przesady napisać, że jest to sekcja sportowych zapaleńców, która kosztuje klub grosze (budżet w 1983 r.

— 25 tys. zł.). Prowadzą współzawodnictwo sekcyjne, wydają każdego roku sprawozdania ze swej działalności. zawierające wyniki wszystkich turniejów i klasyfikacji. grają, bo lubią, bo ich to cieszy. Miejmy nadzieję, że z czasem: dościgną najlepsza dziś w naszym mieście sekcje KKSz — Hutnik, że będą zyskiwać wciąż więcej amatorów tej pięknej i mądrej gry. Zabiegają o to zresztą nieustannie, m. in. prowadzać społeczne zajęcia szachowe z dziećmi w różnych szkołach krakowskich. Np. znany lekkoatleta, a zarazem amator szachów — Zbigniew Pierzynka, olimpijczyk z Moskwy, systematycznie uczy dzieci w jednej ze szkół nowohuckich. Szachiści Wisły grają... Życzymy powodzenia. G) ZESPÓŁ szachistów Wisły, który wywalczył awans do ligi okręgowej. Od lewej: Elżbieta Markiewicz, Krzysztof Jewulski, Ryszard Kurlit, Wojciech Lepiarczyk, Łucjan Sobczyk, zmarły w zeszłym roku Romuald Nowakowski i Tadeusz Maczek. Brak na zdjęciu jeszcze jednego ze współtwórców tego osiągnięcia — Józefa Sumery.


Echo Krakowa. 1985, nr 89 (8 V) nr 11883

14 UCZESTNIKÓW brało udział w szachowych mistrzostwach okręgu krakowskiego.

Zwyciężył Zdzisław Maj z Wisły 10,5 pkt przed Tadeuszem Waksmundzkim z Drogowca i Józefem Kijanią z Tramwaju — po 9 pkt oraz Andrzejem Kumelą z Drogowca i Józefem Bujakiem z Cracovii — po 8,5 pkt. Szósty był Józef Bułat z Borku — 8 pkt.

PO CZTERECH rundach rozgrywek ligi wojewódzkiej (uczestniczy osiem zespołów), prowadzi Korona — 29,5 pkt przed Drogowcem — 25 pkt i Wisłą — 22,5 pkt.

W OTWARTYCH mistrzostwach GTS Wisła zwyciężyli: Tadeusz Maczek przed Ryszardem Kurlitem (obaj z Wisły) po 8,5 pkt i Tadeuszem Waksmundzkim (Drogowiec) — 7 pkt


Echo Krakowa. 1985, nr 181 (17 IX) nr 11975

24 ZAWODNIKÓW startowało w szachowych mistrzostwach okręgu. Zwycięzcą został Bogusław Łatas z KKSz i Hutnik, który zgromadził 9 , punktów. Wicemistrzostwo , przypadło Tadeuszowi Maczkowi z Wisły —8,5,pkt a na dalszych pozycjach uplasowali się: 3. Andrzej Doniec (KKSz- ( Hutnik) 7 pkt, 4. Józef Kijania (Tramwaj) 7 pkt, 5. Ryszard Kurlit (Wisła) 6,5 pkt, 6. Piotr i Sanetra (KKSz-Hutnik) 6,5 pkt. Nagrodę fair play turnieju mistrzowskiego przyznano Stanisławowi Irlikowi z Czarnych Staniątki, natomiast nagrodę dla najlepszego juniora otrzymał Piotr Ładoś z Cracovii. Sędzią głównym imprezy był Kazimierz Madeja

Echo Krakowa. 1985, nr 209 (25/27 X) nr 12003

ZAKOŃCZYŁA się pierwsza część rozgrywek szachowych w lidze wojewódzkiej. Teraz pierwsza czwórka rozegra zawody o mistrzowski tytuł, druga czwórka grać będzie o to 4cto spadnie a kto zostanie w tej klasie rozgrywkowej. Na półmetku sytuacja w tabeli jest następująca: 1. Korona 54,5 pkt, 2. KKSz II 40 pkt. 3. Wisła 33,5 pkt, 4. LZS Wilga Koźmice 33 pkt (ta czwórka grać będzie o mistrzostwo), 5. Drogo¬ wiec 32,5 pkt, 6. Skawinka 31,5 pkt, 7. Cracovia 30 pkt, 8. AZS UJ 21 pkt.

Echo Krakowa. 1985, nr 211 (29 X) nr 12005

SEKCJA szachowa Wisły przyjmuje zapisy dzieci we wtorki i piątki w godz. 17 — 18 w nowej hali klubowej przy ul. Reymonta 22 (sala 114 — 115).

Poprzedni sezon Powrót Następny sezon