Sztandar

Z Historia Wisły

Sztandar TS Wisła
Sztandar TS Wisła
2002. Przekazanie nowego sztandaru TS Wisła. "Gazeta Krakowska"
2002. Przekazanie nowego sztandaru TS Wisła. "Gazeta Krakowska"
Hej na Krakowskim rynku,
Sztandary z Gwiazdami, sztandary z Gwiazdami.
Idzie wielka armia - to Wisełki fani


Nowy Sztandar Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków jest czwartym sztandarem w historii TS. Pierwszy zaginął podczas wojny. Następne z 1963 i 1986 roku mają nieaktualną symbolikę i nazwę klubu, ponadto w 1991 r. zmieniono też godło.

Najnowszy sztandar został ufundowany w 2002 roku z inicjatywy Rady Seniorów przez zawodników, działaczy i sympatyków klubu. Sztandar wyhaftowała Halina Bania, artystka z Makowa Podhalańskiego. - To już czwarty sztandar. Przedwojenny zaginął. Dwa powojenne mają w nazwie Gwardyjskie Towarzystwo Sportowe, co nie jest już aktualne. Jest też na sztandarach nieaktualny herb klubu. Rozpoczęliśmy już przygotowania do obchodów jubileuszu 100-lecia klubu, który będziemy obchodzić w 2006 roku - mówił Polskiej Agencji Prasowej prezes Ludwik Miętta-Mikołajewicz.

Sztandar został poświęcony 18 grudnia 2002 roku w Bazylice Mariackiej przez Arcyprezbitera Bazyliki, księdza doktora Bronisława Fidelusa. Podczas poświęcenia poczet sztandarowy tworzyli: Roman Muzyk, Kazimierz Kościelny i Roman Pyjos.

19 grudnia 2002 roku podczas klubowego opłatka miał miejsce ciąg dalszy akcji sztandarowej. Poczet tworzyli: Władysław Kawula, Edward Szymeczko i Kazimierz Mamro, zaś oficjalnego przekazania sztandaru prezesowi TS dokonał ówczesny szef Rady Seniorów Wisły, Leszek Snopkowski. Sztandar przejął Ludwik Miętta-Mikołajewicz, by symbolicznie przekazać go kolejnym pokoleniom sportowców Białej Gwiazdy, siatkarce Beacie Mijakowskiej, koszykarce Małgorzacie Downar-Zapolskiej, piłkarzowi Kazimierzowi Moskalowi, gimnastyczce Monice Frandofert, członkowi Szkóki Piłkarskiej Kamilowi Moskalowi (synowi Kazimierza) oraz rodzeństwu z sekcji judo, Katarzynie i Krzysztofowi Filipkom.

- Niech ten nowy sztandar wskazuje nam wszystkim drogę, będąc też symbolem przywiązania do barw klubowych, które w Towarzystwie nie jest pustym sloganem. Tak na sukcesy, jak i na ten nowy sztandar pracowało wiele wiślackich pokoleń. Dziękuję więc Radzie Seniorów za tę inicjatywę, a wszystkim za dołożenie swoich cegiełek w powstanie naszego sztandaru - powiedział wzruszony Prezes Wisły.

Źródła:

Sztandar Wisły towarzyszy sportowcom, działaczom i sympatykom Klubu, reprezentując ich podczas najważniejszych uroczystości państwowych, obchodów jubileuszowych, ceremonii odsłonięcia tablic czy pomników, podczas świąt regionalnych czy pogrzebów. To na sztandar najmłodsi sportowcy Białej Gwiazdy ślubują wierność wiślackim barwom.

Poczet sztandarowy tworzą zazwyczaj ci przedstawiciele klubu, najczęściej wyróżniający się lub wybitni sportowcy, którzy cieszą się nieposzlakowaną opinią i szacunkiem w środowisku.

Pierwszy sztandar Wisły nie przetrwał II wojny światowej. Gdy w 1939 roku hitlerowcy przejęli obiekty Wisły, ich łupem padł sprzęt i wyposażenie, ale też część klubowych pamiątek. Sztandar zdołano wynieść przed wtargnięciem Niemców i ukryto na strychu gmachu miejskich wodociągów, gdzie pieczę nad nim sprawował gospodarz stadionu Wisły, Władysław Latko. Niestety, aresztowanie kierownika wodociągów, Tadeusza Orzelskiego, w 1940 roku doprowadziło do przeszukania budynków wodociągów i w ten sposób sztandar Wisły i inne pamiątki uległy zagładzie.

Źródło: "Wisła Kraków. Kolekcja klubów.Tom 3.Encyklopedia Piłkarska Fuji", Andrzej Gowarzewski (1996)

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1959, nr 69 (24 III) nr 4279

‎‎

RADA Seniorów TS Wisła ufundowała klubowi sztandar, który przed rozpoczęciem meczu Wisła— Górnik Radlin został wręczony honorowemu prezesowi Towarzystwa — płk. H. Reymanowi. Następnie odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia gwoździ w drzewce sztandaru przez przedstawicieli partii, władz wojewódzkich i miejskich, delegatów poszczególnych organizacji i klubów sportowych oraz najwierniejszych sympatyków Wisły.

Galeria zdjęć