TS Wisła 1925

Z Historia Wisły

Poprzedni rok Powrót Następny rok

Spis treści

Zarząd TS Wisła

O punkty na boiskach, parkietach, matach ...

Wydarzenia

 • 1925.01 - Konflikt w ramach KOZPN. Działacze Wisły opuszczają salę obrad Walnego Zgromadzenia Związku i nie obsadzają związkowych stanowisk.
 • 1925.03.29 - W meczu wyjazdowym z ŁKS-em w barwach Wisły oficjalnie zadebiutowali Jan Kotlarczyk, Witold Gieras, Marian Kiliński i Stanisław Czulak.
 • 1925.04.08 - Odbywa się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie TS Wisła.
 • 1925.05.03 - Legendarny mecz z Cracovią 5:5. Jedne z najbardziej emocjonujących Derbów w historii. Do przerwy było 1:5. Po pauzie koncert gry w wykonaniu „Białej Gwiazdy” i remis 5:5. Cztery gole zdobył Henryk Reyman;
 • 1925.05.19 - Odbyło się Walne Zgromadzenie sekcji lekkoatletycznej wraz z wyborem nowych władz. Na jej czele stanął por. Stefan Zakrzewski.
 • 1925.05.21 - W przegranym meczu z Vrsovicami po raz pierwszy na boisku pojawili się razem trzej bracia Reymanowie, występując w linii ataku.
 • 1925.07 - Powódź na stadionie Wisły.
 • 1925.08.14-16. Na stadionie Wisły odbywają się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski.
 • 1925.08.27 - Na posiedzeniu Zarządu TS Wisła zapada decyzja o przystąpieniu drużyny piłkarskiej do rozgrywek o Puchar Polski.
 • 1925.08.30 - W finałach Mistrzostw Polski w piłce nożnej Wisła "zaledwie" na 3. miejscu.
 • 1925.10.18 - Inauguracja rozgrywek o Puchar Polski w wykonaniu Wisły. B-klasowy Zwierzyniecki nie był w stanie zagrozić Wiśle i przegrał 0:2.
 • 1925.11.01 - Odbyło się Walne Zgromadzenie TS Wisła. Prezesem zostaje wybrany Zygmunt Bieżeński.
 • 1925.11.20 - W lokalu TS Wisła przy ul. Długiej 5 odbywa się zebranie konstytuujące sekcji narciarskiej naszego klubu. Pierwszym kierownikiem sekcji został wybrany Władysław Zajączkowski.
 • 1925.11.01 - Aleksander Pychowski debiutuje w reprezentacji Polski.
 • 1925.12.05 - Podczas walnego zjazdu Towarzystw Atletycznych w Katowicach: „Zorganizowanie oraz rozszerzenie okręgu krakowskiego polecono p. Mieczysławowi Tylko z T. S. Wisła”. W Zarządzie Polskiego Związku Atletycznego zasiada Franciszek Pawlikowski.
 • 1925.12.26-27 - W hali "Sokoła" odbywają się zorganizowane przez Wisłę zawody atletyczne. Magnesem, który miał przyciągnąć kibiców był występ Zbyszka Cyganiewicza.

W 1925 urodzili się

Artykuły prasowe

NIESŁYCHANA NAPAŚĆ PISM GÓRNOŚLĄSKICH NA „WISŁĘ”. 1925

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1925, nr 86 (27 III)

NIESŁYCHANA NAPAŚĆ PISM GÓRNOŚLĄSKICH NA „WISŁĘ”. Od T. S. „Wisła otrzymaliśmy następujące pismo: „ Z okazji zawodów footballowych rozegranych w dniu 15 bm. na naszem boisku przez naszą drużynę przeciw drużynie Klubu Sportowego Ruch z W. Hajduków, pojawiły się w pismach codziennych katowickich „Der Oberschlesische Kurier” i „Polonia” artykuły o treści niebywale napastliwej przeciw naszemu Towarzystwu i jego drużynie, przytaczające cały szereg niezwykle ciężkich a wierutnie kłamiiwych zarzutów, jak to, że drużynę Ruchu obrzucono na boisku kamieniami, że wszyscy jej gracze zostali poranieni, a jeden aż stracił przytomność i t. p. Jak dalece zarzuty te mijają się z prawdą poświadczyć może cała obecna na zawodach publiczność, to też jesteśmy spokojni, że podobna napaść dozna w Krakowie zasłużonego przyjęcia, gorzej jednak, że artykuły te noszą wszelkie znamiona prowokatorstwa i podburzania! Bowiem dr użyna nasza w dniu 5 kwietnia ma wystąpić na G. Śląsku w Kr. Hucie w spotkaniu z tamt. Amatorskim Klubem Sportowym o tytuł mistrza

Polski, a po takiem „przygotowaniu” w prasie miejscowej, nie trudno o ekscesy ze strony bezkrytycznego tłumu, zagrażające zdrowiu naszych graczy. Równocześnie zwracamy się do Polskiego Związku Piłki Nożnej г prośbą o przeprowadzenie najdokładniejszego śledztwa, które nas oczyści od podobnie oszczerczych zarzutów a ukarze winnych, bowiem stwierdzić należy, że autorem w mowie będącego artykułu, jest niejaki p. Maksymilian Chrobok, „naczelnik" K. S. Ruch, który podczas powyższych zawodów występował, jako oficjalny przedstawiciel tego Klubu. Zanim orzeczenie P. Z. P. N. załatwi tę sprawę, prosimy najuprzejmiej o łaskawe zamieszczenie treści niniejszego naszego pisma, jako odpowiedzi naskierowane przeciw nam napaści”.

Galeria

Cytat roku

Kto z was nie czuje się na siłach, aby w drugiej połowie meczu wydać z siebie wszystkie siły dla zmazania hańby,
jaka w tej chwili wisi nad nami - to niech lepiej nie wychodzi na boisko. Nikt nie wymaga od was samych zwycięstw.
Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od was ambitnej i nieustępliwej walki.
Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali was za niegodnych... podania ręki.
— Henryk Reyman do kolegów z drużyny w przerwie meczu derbowego, przy stanie 1:5 (ostateczny wynik 5:5)
Poprzedni rok Powrót Następny rok