Tadeusz Polaczek-Kornecki

Z Historia Wisły

Tadeusz Polaczek - Kornecki, dyrektor Krakowskiej Spółki Tramwajowej.
Tadeusz Polaczek - Kornecki, dyrektor Krakowskiej Spółki Tramwajowej.

Tadeusz Polaczek-Kornecki (ur. 8 lutego 1885 r. w Rudawie, zm. 2 czerwca 1942 r. w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz)
W zarządzie TS Wisła w 1929 roku. Odpowiadał za dział propagandy, jak wówczas nazywano marketing i promocję. Z zawodu inż. budowy maszyn.


Urodził się jako jedno z dziewięciorga dzieci Stanisława i Bronisławy Polaczków. Obydwoje rodzice pracowali jako nauczyciele. Ojciec Stanisław był dyrektorem szkoły w Krzeszowicach i prowadził działalność naukowo-badawczą i społeczną. Matka Bronisława pochodziła z rodziny kupieckiej, a jej ojciec, Jan Kornecki, brał udział w powstaniu styczniowym. \Po ukończeniu szkoły krzeszowickiej rozpoczął naukę w III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Po uzyskaniu matury wstąpił na Wydział Budowy Maszyn Politechniki we Lwowie. W czasie studiów odbywał praktyki w Odlewni Żelaza i Metali oraz w krakowskim węźle kolejowym. Potem został powołany do wojska i przeszkolenie odbywał w dziale maszynowym na najnowszym krążowniku. W 1912 r. rozpoczął pracę przy wydobyciu ropy naftowej w Borysławiu, a następnie był szefem Pierwszego Galicyjskiego Przedsiębiorstwa Robót Asfaltowych i Betonowych Marii Wasilkowskiej w Krakowie. W 1914 r. objął posadę inżyniera w Gazowni Miejskiej. Po wybuchu wojny powołano go do służby na Adriatyku. Służbę tę zakończył w stopniu kapitana. W 1918 r. wrócił do pracy w gazowni.

W 1925 r. Tadeusz Polaczek-Kornecki został dyrektorem spółki Krakowska Miejska Kolej (KMKE) Elektryczna. Za jego dyrekcji przypadły dwa okresy rozwoju krakowskiej komunikacji zbiorowej firmowanej przez miasto w latach 1925-1931 oraz 1936-1939.

Realizację planu rozbudowy sieci krakowskiej komunikacji przerwał wybuch II wojny światowej. Po jej rozpoczęciu Tadeusz Polaczek-Kornecki dalej szefował KMKE i sprzedawszy swój dom założył z własnych pieniędzy wypłatę pensji dla załogi za wrzesień. Później niejednokrotnie interweniował w sprawie aresztowanych pracowników KMKE.


Wojenne losy

Fotografia obozowa Tadeusza Polaczeka-Korneckiego nr 35727Informacja o więźniach Auschwitz.
Fotografia obozowa Tadeusza Polaczeka-Korneckiego nr 35727
Informacja o więźniach Auschwitz.

W czasie wojny Tadeusz Polaczek-Kornecki przyjmował do pracy ludzi, pragnących się w ten sposób uchronić od wywózki. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, profesorowie, osoby pochodzenia żydowskiego, ludzie ukrywający się pod fałszywymi nazwiskami. Być może wystawiał też fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu. Prawdopodobnie ten zarzut przesądził o aresztowaniu go przez gestapo 28 kwietnia 1942 r. Tadeusza Polaczka-Korneckiego włączono do transportu z więzienia Montelupich w Krakowie do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz gdzie przybył 18 maja 1942 r. (numer obozowy 35727). Już przed aresztowaniem był poważnie chory na wrzód dwunastnicy. Stan jego zdrowia wykluczał przeprowadzenie operacji w obozowych warunkach. Zmarł w KL Auschwitz 2 czerwca 1942 r. Pośmiertnie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi".


Budowali Kraków


Galeria

  • Źródło:

krakowianie1939-56.mhk.pl
dziennikpolski24.pl
przelom.pl.