Tadeusz Waśko

Z Historia Wisły

Tadeusz Waśko
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 9 grudnia 1922, Kraków
zmarł 4 maja 1980, Otwock
wzost/waga 168 cm / 66 kg
pozycja pomocnik
reprezentacja 7
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1937-1945 Wisła Kraków
1945 Orzeł Częstochowa
1945-49 Legia Warszawa
1950-51 Gwardia Warszawa
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.


Tadeusz Waśko - ur. 9 grudnia 1922 w Krakowie, zm. 4 maja 1980 w Otwocku, piłkarz, pomocnik, wychowanek Wisły, reprezentant Polski.

Według zachowanych źródeł Tadeusz Waśko był zawodnikiem Wisły od 1937 roku. W pierwszym składzie pojawia się jednak dopiero w czasie okupacji, w konspiracyjnych rozgrywkach. W 1945 roku krótko występował w częstochowskim Orle, po czym na cztery lata przeniósł się do Legii Warszawa. W barwach wojskowej drużyny osiągnął szczyt swojej sportowej formy, czego przejawem było między innymi powołanie do reprezentacji Polski w 1948 roku (Waśko rozegrał w tamtym roku w sumie 7 spotkań w barwach narodowych). W latach 1950-51 Waśko występował w Gwardii Warszawa, a w 1952 roku pojawi się w Białymstoku, gdzie jako dyplomowany trener prowadził gwardyjski klub Hetman. W późniejszych latach Waśko opiekował się między innymi drużynami Arkoni Szczecin i Hutnika Warszawa.

Galeria

Relacje prasowe

Sport. 1949, nr 14

1949.02.14

Nie trudno ustalić najlepszego. Jest nim obecnie pomocnik Legli niski blondynek WAŚKO. Wychowanek dobrej krakowskiej szkoły, przetrwał przez wszystkie spotkania międzypaństwowe w ubiegłym roku na tej odpowiedzialnej pozycji a w barwach klubowych jest podporą całego zespołu. Grywa nieco słabiej, ale nie są to jakieś groźne objawy utraty formy.

Doskonały technik, żywiołowy przeciwnik tak samo bezwzględny w zadaniach obronnych mimo słabej struktury fizycznej jak I budujący dobrze akcję dodatkowy napastnik, który nie boi się brać bezpośredniego udziału pod bramką przeciwnika.

W ataku próbował też swoich sił, zresztą niepotrzebnie wykazując duże zrozumienie dla tych zadań. W dużym zasięgu działalności daje sobie dobrze radę, w miarę potrzeby znajduje wolne miejsce do gry. a w innych momentach szczelnie zakrywa swojego łącznika. Jest nawet Jednym z nielicznych pomocników nie pogardzającym celnym strzałem na bramkę. Przygotowany należycie kondycyjnie wytrzymuje ciężar gry. prosimy tylko o liczniejsze stosowanie długich podań do przeciwnego skrzydłowego, co wymagać będzie opanowania słabszej nieco lewej nogi no 1 wreszcie poprawy w główkowaniu wy raźnie słabszej a widocznej w spotkaniu z reprezentacją Węgier