Turniej Zakopiański

Z Historia Wisły

Uczestnicy
Cracovia

Wisła Kraków

Wisła Zakopane

Strzelec Zakopane


Spis treści

Opis turnieju

Dwudniowy turniej zaplanowano na 27 i 28 lutego 1932 roku. W Zakopanem spotkały się dwie drużyny z tego miasta (Wisła Zakopane i Strzelec Zakopane) oraz dwie drużyny krakowskie (Wisła oraz Cracovia). Zawody rozpoczęto zgodnie z początkowymi założeniami, czyli dnia 27 lutego. Aura sprzyjała, bowiem grano "przy dobrej pogodzie słonecznej i dobrym ubitym śniegu". Pierwszego dnia odbyły się dwa spotkania. Krakowskie drużyny potwierdziły tego dnia, że z całej stawki są najmocniejsze i zgodnie wygrały swoje mecze w takim samym stosunku bramkowym. Wisła pokonała Strzelca 7:1, a Cracovia odprawiła... Wisłę, ale tą z Zakopanego. Ówczesna filia naszego klubu nie nawiązała walki z "Pasami", mimo że wzmocniła się graczami z nowotarskiej Wisły.

Dzień później grano kolejne dwa mecze, które miały ostatecznie wyłonić zwycięzcę turnieju. W meczu zakopiańskich zespołów padł remis 1:1. Większe emocje towarzyszyły jednak słynnej "świętej wojnie". Warunki pogodowe tym razem nie dopisały, rozpisywał się o tym "Przegląd Sportowy": "W dniu dzisiejszym przy bardzo ciężkich warunkach (świeżo spadły grząski śnieg, mróz dochodzący do 10 st. i wiatr) rozegrano dwa mecze". Wisła osłabiona brakiem Balcera, Reymana, Kisielińskiego i Lubowieckiego nie sprostała rywalce "zza miedzy". Wynik 2:4 dla Cracovii dał jej zwycięstwo w całych zawodach.

"Choć warunki nie pozwoliły na grę całkiem opanowaną, zawody wypadły bardzo dobrze. Można sobie rokować nadzieję na przyszłość, że sport piłkarski znajdzie w Zakopanem wielkie poparcie".

Przebieg zawodów i tabela końcowa

Turniej w Zakopanem
msc klub m zw r p br
1. Cracovia 2 2 0 0 11-3
2. Wisła Kraków 2 1 0 1 9-5
3. Wisła Zakopane 2 0 1 1 2-8
Strzelec Zakopane 2 0 1 1 2-8

Galeria

Zobacz też

Źródła

"Przegląd Sportowy" - nr 18 z 2 marca 1932 roku