Turniej o srebrną siatkę 1974/1975 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie Turniej o srebrną siatkę
Juniorki
Kadra Zarząd Statystyki Spis Sezonów

Spis treści

Turniej o srebrną siatkę

Grudzień 1974. Turniej o Srebrną Siatkę Wisły. Ze zbiorów Ewy Zabajewskiej-Musiał.
Grudzień 1974. Turniej o Srebrną Siatkę Wisły.
Ze zbiorów Ewy Zabajewskiej-Musiał.
Turniej o srebrną siatkę
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik
1. 1974.12.13 Kraków Wisła II 3:0
2. 1974.12.14 Kraków Dynamo Krasnodar 3:0
3. 1974.12.14 Kraków Płomień Sosnowiec 3:0
4. 1974.12.15 Kraków Dynamo Krasnodar 3:2
5. 1974.12.15 Kraków Płomień Sosnowiec -:-


Klasyfikacja końcowa

1. Płomień Sosnowiec
2. Dynamo Krasnodar
3. Wisła I Kraków
4. Wisła I Kraków


Gazeta Krakowska. 1974, nr 289 (11 XII) nr 8323

W najbliższych dniach sympatyków siatkówki w naszym mieście czekają duże emocje. Otóż w dniach 13—15 bm. krakowska Wisła organizuje 22 z kolei międzynarodowy turniej „O Srebrną Siatkę”. Obsada turnieju będzie bardzo silna — wystąpią w nim: Dozsa Budapeszt — mistrz Węgier, Dynamo Krasnodar — I liga radziecka, Płomień Milowice — aktualny mistrz Polski i jako gospodarz — Wisła Kraków. Turniej organizowany w ramach obchodów 30-lecia PRL, MO i SB oraz w 50-lecie działalności Polskiego Związku Piłki Siatkowej — rozpocznie się 13 bm. o godz. 17 meczem Wisła — Dozsa. W drugim dniu Wisła gra z Płomieniem, a turniej zakończy się 15 bm. o godz. 12 spotkaniem Wisła — Dynamo. (s)


Echo Krakowa. 1974, nr 288 (12 XII) nr 9081

JUTRO w Krakowie rozpoczyna się międzynarodowy turniej siatkówki, kobiet o „Srebrną siatkę Wisły”. Biorą w nim udział: Dynamo Krasnodar (I-ligowy zespół ZSRR), Płomień Milowice. (mistrz Polski),. ŁKS (I liga) i Wisła, która po rocznym pobycie w II lidze awansowała do ekstraklasy. Turniej o „Srebrną siatkę”, tradycyjnie organizowany przez GTS Wisła, będzie dla krakowskiego zespołu doskonałą okazją Czwartkowe, rozmowy generalnej próbie do sprawdzenia formy przed rozgrywkami mistrzowskimi, które rozpoczynają się 4 stycznia 1975 roku.

Drużyna Wisły jest obecnie najmłodszym zespołem w I lidze, w jej skład wchodzi sporo juniorek które w tym roku uzyskały wicemistrzostwo Polski.

Zawodniczki te muszą więc zdobyć jeszcze wiele doświadczenia, dlatego też z ciekawością będziemy śledzić ich grę w turnieju o „Srebrną siatkę”. W przyszłym tygodniu Wisła wyjeżdża jeszcze na międzynarodowe zawody do Berlina, okres świąteczny siatkarki krakowskie wykorzystają na trening, a później start w ekstraklasie.

Echo Krakowa. 1974, nr 291 (16 XII) nr 9084

Po raz ósmy z rzędu, rozegrano w Krakowie turniej zespołów żeńskich o „Srebrną siatkę", organizowany przez Wisłę. Trofeum uzyskała drużyna mistrza Polski — Płomienia z Milowic, która okazała się zdecydowanie najlepszym zespołem. Siatkarki z Milowic jako czwarte zdobyły „Srebrną siatkę". W 1967 i 68 r. trofeum zdobywała Wisła, w dwóch następnych turniejach zwyciężał zespół bratysławskiej Slavii, z kolei w latach 1971 i 72 wygrywał turniej Start Łódź i w minionym roku — Wisła.


Turniej tegoroczny stał na przeciętnym poziomie. Płomień wyraźnie górował nad pozostałymi drużynami, choć siatkarki z Milowic także, nie są jeszcze w swej najwyższej formie. Wisła grała bardzo nierówno. Miała momenty, w których widać było, wielkie możliwości tej drużyny, ale także okresy gry w których zawodniczki zupełnie nie panowały nad piłką, popełniały podstawowe błędy, psuły zagrywki, nie rozumiały się wzajemnie. Będą musiały wiślaczki bardzo dużo pracować Jeżeli zamierzają w rozgrywkach ekstraklasy walczyć przynajmniej o środkową lokatę w tabeli.

Klasycznym przykładem nieustabilizowanej formy krakowianek był ich niedzielny mecz z zespołem Dynama Krasnodar, drużyną o przeciętnych warunkach fizycznych i dość skromnym zasobie umiejętności. Pierwszy set wiślaczki grały niemal na stojąco i łatwo oddały punkty rywalkom, a w dwóch następnych bez specjalnego trudu uzyskały zwycięstwa. Wy dawało się, że krakowianki mecz wygrają, gdy przyszła kolejna zmiana frontu i znów, podobnie jak w pierwszym secie nasze siatkarki popełniając masę błędów oddały wygraną Dynamu, przegrywając w sumie mecz 2:3 (8:15, 15:11, 15:7, 6 :15, 11:15)i