Turniej o srebrną siatkę 1989/1990 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie VIII Memoriał W.Tumidajewicz i J. Moszczaka
Turniej o srebrną siatkę
Kadra Zarząd Statystyki Spis Sezonów

„Dziennik Polski” nr 235. Do 8.10 Srebrna Siatka Wisły. Wisła 3. miejsce.

Spis treści

Wyniki turnieju

1989. Wisła Kraków - Politechnik Irkuck 2:1
1989. Wisła Kraków - Slavia Bratysława 2:0
1989. Wisła Kraków - Płomień Sosnowiec 1:1
1989. Wisła Kraków - ŁKS Łódź 2:0
1989. Wisła Kraków - Stal Mielec 2:0
1989. Wisła Kraków - Budowlani Toruń 1:1
1989. Wisła Kraków - Spójnia Gdańsk 2:0

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1989, nr 193 (4 X) nr 13002

AŻ 9 ZESPOŁÓW wystartuje w tegorocznej edycji międzynarodowego turnieju kobiet „O srebrną siatkę Wisły”. Niewykluczone, że uf ostatniej chwili dołączy także 10 drużyna — i Dinamo Bukareszt, choć do tej pory z Rumunii nie nadeszło jeszcze potwierdzenie udziału. Rywalizacja toczyć się będzie przez dwa dni — w najbliższą sobotę i niedzielę — w nowej hali Wisły, a wystąpią Oprócz gospodyń: Politechnik Irkuck, Slavia Bratysława, ŁKS, Płomień Sosnowiec, Budowlani Toruń. Spójnia Gdańsk, Kolejarz Katowice i Stal Mielec Przyjęto formułę rozgrywek „każdy ż każdym do dwóch wygranych setów, z tie-breakiem w ewentualnym trzecim secie. Przed tym ważnym sprawdzianem formy trener siatkarek Wisły Lesław Kędryna ma sporo kłopotów. Na zgrupowaniu przygotowawczym w Międzybrodziu nie było Anny Kosek, która z mistrzostw Europy w RFN po wróciła z poważnymi dolegliwościami kolan i musiała poddać się leczeniu, kontuzjowane są także: Beata Skibicka i Dorota Gawryluk. Przypomnijmy, że zgodę na podpisanie zagranicznych kontraktów otrzymały Lidia Krawczyk i Urszula Kasperzec, obie przebywają już we Francji, (sas)


Echo Krakowa. 1989, nr 195 (6/8 X) nr 13004

NAJCIEKAWSZE sportowe wydarzenie nadchodzącego weekendu to bez wątpienia międzynarodowy turniej kobiet o „Srebrną siatkę Wisły”. Nowa, atrakcyjna formuła gier, mocna obsada (szczegółowo pisaliśmy na ten temat w środowym wydaniu „Echa”) wydają się gwarantować dobry poziom i duże emocje. Z innych imprez ciekawie zapowiada się mecz II ligi koszykówki mężczyzn pomiędzy Wis1q a krakowskim AZS-em. NOWA HALA WISŁY — piątek — godz. 16 — sobota — godz. 10 i 16 — niedziela - godz. 10 -międzynarodowy turniej kobiet o „Srebrną siatkę Wisły” z udziałem 10 zespołów.


Echo Krakowa. 1989, nr 196 (9 X) nr 13005

Równocześnie na 4 boiskach

„Srebrna siatka“ dla Płomienia

TRENERZY drużyn uczestniczących w międzynarodowym turnieju siatkarek o „Srebrną siatkę” byli zadowoleni z formuły rozgrywek. Każdy zespół w ciągu trzech dni wystąpił aż 9 razy, zmierzył swe siły w spotkaniach z przeciwnikami o zróżnicowanych umiejętnościach. W nieco gorszej, niż zwykłe, sytuacji znaleźli się natomiast kibice. Ciągle musieli dokonywać wyboru — co oglądać, z czego zrezygnować, ponieważ mecze boiskach! Ten prawdziwy maraton siatkówki (w sumie 45 potyczek po 2 sety) zakończył się sukcesem Płomienia Sosnowiec. Ekipa, prowadzona przez F. Rogowicza odniosła 8 zwycięstw, 1 spotkanie — z ŁKS — zremisowała. Tym razem regulamin zawodów dopuszczał także wyniki nie rozstrzygnięte (po 1:1).

Na drugim miejscu w końcowej klasyfikacji uplasowała się Stal Mielec — 13 pkt., trzecia lokata przypadła gospodyniom, czyli siatkarkom Wisły — 12 pkt.

Krakowianki zaprezentowały się w pełnym składzie, z A. Kosek, E. Wroną, M. Szryniawską, grały także D. Gawryluk i B. Skibicka, choć odczuwały jeszcze skutki kontuzji. Podkreślić wypada wiele udanych akcji rokującej duże nadzieje B. Bolek.

Po rocznej przerwie, w barwach Wisły ujrzeliśmy znów Z. Sendor, która w ostatnim sezonie grała w AZS AWF.

Wiślaczki pokonały po 2:0 Politechnikę Irkuck, Slavię Bratysława, Budowlanych Toruń, ŁKS i Spójnię, zremisowały po 1:1 z Dinamem Bukareszt i Kolejarzem Katowice, przegrały po 0:2 ze Stalą Mielec i z Płomieniem.

Zawiodły w krakowskim turnieju drużyny zagraniczne. Dinamo Bukareszt prz. jechało co prawda do Polski z 4 reprezentantkami kraju (przypomnijmy, że Rumunki zajęły 4. miejsce w mistrzostwach Europy) spisywało się jednak bardzo przeciętnie. Trener O. Dimofte, równocześnie selekcjoner reprezentacji, tłumaczył słabszą postawę swoich podopiecznych zmęczeniem. Slawia Bratysława przysłała na „Srebrną siatkę” juniorki, seniorki tego klubu skorzystały bowiem z zaproszenia do... Kanady. A z kolei Politechnika Irkuck, to zespół niemal amatorski. Nic więc dziwnego, że w nowej hali Wisły dominowały polskie siatkarki.

W wyniku plebiscytu, przeprowadzonego wśród trenerów nagrody indywidualne otrzymały: najwszechstronniejsza — Corina Pirv (Dinamo), rozgrywająca — Jolanta Ziębacz (Płomień) i atakująca — Anna Kosek (Wisła). Sędzią głównym był Zdzisław Śpiewla


Gazeta Krakowska. 1989, nr 235 (9 X) nr 12640

‎‎‎

A oto wyniki Wisły: Politechnik Irkuck 2:0, Slavia 2:0, Stal Mielec 0:2, Spójnia 2:0, Płomień 0:2, Dinamo 1:1, Kolejarz 1:1, ŁKS 2:0, Budowlani Toruń 2:0. Najwszechstronniejszą zawodniczką ogłoszono Pirv (Dinamo), najlepszą atakującą Kosek z Wisły, najlepszą rozgrywającą Ziębacz z Płomienia. „To był bardzo ciekawy i pożyteczny turniej z punktu szkoleniowego — mówi trener Wisły L. Kędryna