Tyniecka NWP Kraków

Z Historia Wisły

Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków - krakowska drużyna uprawiająca wyjątkową odmianę piłki nożnej - blind football. Uczestnik akcji Kluby dla klubu. W kwietniu 2019 roku Wisła Kraków dzięki umowie partnerskiej wzięła pod swoje skrzydła drużynę Tyniecka NWP, tworząc sekcję Blind Footballu.

Spis treści

Blind Football

Jest to dyscyplina bardzo zbliżona do futsalu, jednak z pewnymi modyfikacjami dostosowującymi rozgrywkę do wymagań osób niewidomych. Stosuje się specjalne piłki, które dzwonią. Zawodnicy - występujący w opaskach na oczach - krzyczą "voy" (po hiszpańsku "idę") by umożliwić kolegom z drużyny i przeciwnikom ustalenie swojego położenia. Poza placem gry znajdują się osoby, które głośno opisują sytuację na boisku, by umożliwić zawodnikom przeprowadzanie akcji. Z tych powodów publiczność musi zachować ciszę, o co... nie jest łatwo! Emocje bowiem potrafią sięgać zenitu. Gra jest bardzo widowiskowa. By panować nad piłką zawodnicy biegnąc z futbolówką przy każdym kroku "przerzucają" ją z jednej nogi na drugą. W efekcie dużo jest tego, co w dawnej prasie nazywano "wózkowaniem" - krótkiego prowadzenia piłki i kiwania kolejnych przeciwników. Bramkarze jako jedyni na boisku są osobami widzącymi, za to ich pole gry jest bardzo małe, a przekroczenie go skutkuje rzutem karnym. Golkiperzy pomimo swojej pozornej "przewagi" nad napastnikami bardzo często są bezsilni w obliczu mocnych i precyzyjnych strzałów. Blind football można też uznać za dość niebezpieczną grę - nie brakuje fizycznych starć, a faule są dość częste. Mecze jednak przepełnione są duchem fair play, a bezpieczeństwo zapewniają też specjalne bandy na liniach bocznych.

Tyniecka NWP w akcji Kluby dla klubu

Tyniecka NWP Kraków jest prekursorem blind footballu w Polsce. W styczniu 2019 roku drużyna przyłączyła się do akcji wsparcia Wisły Kraków - Kluby dla klubu.

Akcja #KlubyDlaKlubu po raz kolejny pozytywnie zaskakuje. Drużyna niewidomych piłkarzy Tyniecki NWP Kraków mimo ograniczonych środków finansowych chce wesprzeć inicjatywę kwotą 200 zł. Jest to kilkuosobowy klub uprawiający specyficzną odmianę piłki, który sam działa dzięki wsparciu osób trzecich. Mimo to Klub bardzo chce włączyć się w pomoc dla Wisły Kraków. Oto część wiadomości jaką otrzymaliśmy: "Mieliśmy przyjemność kilkukrotnie spotkać się z młodymi graczami Wisły podczas wspólnych treningów uświadamiających społeczeństwo w kwestiach sporu osób niepełnosprawnych i czujemy, że takie symboliczne wsparcie to nasz obowiązek." Bardzo dziękujemy za ten gest solidarności! - poinformował 12 stycznia 2019 roku na facebooku Glinik Gorlice - organizator akcji.

Wspólne treningi z juniorskimi drużynami, wsparcie kampanii #SiłkaDlaNiepełnosprawnegoOsiłka przez Arka Głowackiego, czy wreszcie udział naszej drużyny w Turbokozaku, który rozegrany został na stadionie Białej Gwiazdy. Po prostu nie mogliśmy nie włączyć się w akcję wsparcia Wisły Kraków! Choć jesteśmy niewielkim i amatorskim klubem, który sam działa dzięki wsparciu osób trzecich, musieliśmy dołączyć do wydarzenia #KlubyDlaKlubu, którego inicjatorem jest GKS Glinik Gorlice, a którego celem jest wsparcie trzynastokrotnego mistrza Polski w walce z wielkim kryzysem. Mamy nadzieję, że przekazana przez nas symboliczna kwota pomoże przetrwać trudny czas naszemu wielkiemu sąsiadowi. Wierzymy, że wszystko dobrze się skończy, a nasze drużyny będą miały jeszcze nie raz okazję wspólnie promować najpiękniejszą z pasji! - na swoim profilu na facebboku wyjaśniała drużyna NWP.

Historia Tynieckiej NWP Kraków

Początki krakowskiego blind footballu sięgają 2005-6 roku, a jego prekursorem był Marcin Ryszka. Ryszka może pochwalić się niezwykłym dorobkiem sportowym - jest między innymi trzykrotnym mistrzem świata w pływaniu na Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób Niewidomych, reprezentantem Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie 2012, a także wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski. Jego wielką pasją jest też piłka nożna. Utrata wzroku w wieku 5 lat nie przeszkadzała mu w graniu w piłkę z kolegami z osiedla. Słyszał też o tym, że zagranicą w futbol grają też osoby niewidome i w 2008 roku udało mu się skontaktować z władzami Międzynarodowej Federacji Sportu Osób Niepełnosprawnych. Dzięki staraniom Ryszki i przy wsparciu innych osób udało się sprowadzić dzwoniące piłki, przetłumaczyć z języka angielskiego przepisy gry i w ośrodku przy ulicy Tynieckiej w Krakowie rozpocząć treningi. Trenerem drużyny został Mateusz Stawarz.

Początkowo blind football był przede wszystkim okazją do spotkania się ze znajomymi i grania dla przyjemności. Dalej tak jest, ale z biegiem czasu Tyniecka NWP Kraków nawiązała też szersze kontakty. Zespół przystąpił między innymi do międzynarodowych rozgrywek - Ligi Centralnej Europy, gdzie rywalizuje z drużynami z Czech i Węgier. Zawodnicy Tynieckiej NWP regularnie otrzymują powołania do reprezentacji Polski, drużyna często wyjeżdża też na międzynarodowe turnieje.

Tyniecka NWP Kraków angażuje się w wiele inicjatyw społecznych i kampanii promujących sport i integrację społeczną.

W marcu 2017 roku drużyna zainicjowała akcję #SiłkaDlaNiepełnosprawnegoOsiłka przeciwko dyskryminacji osób niewidomych (była to odpowiedź na wyproszenie Marcin Ryszki z jednej z siłowni ze względu na bycie osobą niewidomą). Akcję wsparł między innymi Arkadiusz Głowacki.

30 maja 2017 roku Tyniecka NWP na Rynku Głównym w Krakowie odbyła pokazowy trening i mecz z juniorami starszymi Wisły Kraków w ramach XVIII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych.

3 sierpnia 2017 roku drużyna odbyła trening i rozegrała mecz sparingowy z juniorami młodszymi Wisły. Dla młodych graczy „Białej Gwiazdy” był to pierwszy kontakt z nietypową odmianą uprawianej przez nich dyscypliny. Juniorzy z Krakowa założyli opaski i odbyli pełny trening blind footballu, podczas którego uczyli się m. in. prowadzenia futbolówki, podań oraz strzałów. Młodzi gracze podeszli do ćwiczeń niezwykle ambitnie i w krótkim czasie opanowali podstawy, które pozwoliły im rozegrać mecz z naszą drużyną. Pragniemy gorąco podziękować młodym wiślakom, ich rodzicom oraz trenerom za tak fantastycznie spędzony dzień. Była to niezwykła lekcja nie tylko dla Juniorów Wisły, ale i dla naszej drużyny. Cieszymy się, iż uprawiana przez nas dyscyplina dociera do coraz szerszego grona odbiorców, a niewidomi piłkarze mogą stanowić przykład dla młodych graczy tak znanych marek jak Wisła Kraków - podsumowano ten dzień na profilu Tynieckiej na facebooku.

W lutym 2018 roku Marcin Ryszka wystąpił w popularnym programie Canal + Turbokozak, co bardzo przyczyniło się do podniesienia świadomości społecznej wobec sportu osób niewidomych. Odcinek z udziałem Ryszki na youtube obejrzano ponad 170 tysięcy razy! Program nagrano na stadionie Wisły Kraków.

11 i 12 listopada 2017 roku odbył się historyczny, pierwszy w Krakowie turniej blind footballu. Była to 3. kolejka Ligi Centralnej Europy.

29 i 30 kwietnia 2018 roku rozegrano finałową rundę Ligi Centralnej Europy. W debiutanckim sezonie krakowski zespół zajął drugie miejsce w końcowej tabeli ligi. W 20 spotkaniach Tyniecka zdobyła 33 punkty przy bilansie bramkowym 20 goli do 8.

W maju 2018 roku reprezentacja Polski z 5 zawodnikami z Krakowa w składzie wygrała turniej IBSA Euro Challenge, pokonując takie drużyny, jak Szwajcaria, Białoruś czy Irlandia. Turniej rozegrano w Krakowie.

Jesienią 2018 roku rozpoczęła się kolejna edycja Ligi Centralnej Europy, tym razem z udzialem także zespołu z Austrii. Na koniec 2018 roku Tyniecka NWP zajmowała 2 miejsce w lidze.

Źródła

Od redakcji historiawisly.pl

O postawie zawodników Tynieckiej można powiedzieć jedno - jest to piłkarska pasja w najczystszej postaci, wbrew przeciwnościom i nie dla sławy czy profitów, ale z miłości do futbolu. Fakt, że zawodnicy blind footballu w życiu codziennym spotykają się z trudnościami, brakiem zrozumienia lub wręcz dyskryminacją (czego przykładem wyproszenie jednego z zawodników z siłowni), a mimo to nie ustają w realizacji swojej pasji - co więcej, sami gotowi są pomagać innym... wszystko to napawa podziwem. Panowie, dziękujemy Wam - nie tylko za wsparcie Wisły w trudnym dla Białej Gwiazdy momencie, ale za to, że możecie być dla każdego inspiracją!