UEFA

Z Historia Wisły

Adres: UEFA, Ruote de Geneve 46, Nyon Szwajcaria
Siedziba: Nyon, Szwajcaria
Data powstania: 1954 rok
Strona www: uefa.com
Adres e-mail: info@uefa.com

UEFA – to skrót od angielskiego Union of European Football Associations, czyli "Unia Europejskich Związków Piłkarskich". UEFA została założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei (Szwajcaria). Pierwszym prezesem został Duńczyk Ebbe Schwartz (ur. 3 maja 1901, zm. 19 października 1964 na Hawajach), który uczestniczył w pracach założycielskich UEFA. Organizacja zrzesza europejskie związki piłkarskie (w tym polskie PZPN). Obecnie w jej skład wchodzą 53 federacje. Do jej zadań należy organizacja europejskich pucharów (Ligi Mistrzów, Ligi Europejskiej (dawniej - Puchar UEFA), Superpucharu, a także nierozgrywanych już: Pucharu Zdobywców Pucharów i pucharu Intertoto) Zajmuje się również Mistrzostwami Europy, które rozgrywane są co 4 lata, począwszy od 1960 roku.

Obecnie siedziba UEFA znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Unia jest członkiem FIFA.

Spis treści

Wisła a UEFA

To jest jedynie zalążek artykułu. Jeśli posiadasz odpowiednie materiały, rozbuduj go.

1998

Najdotkliwszą karę UEFA wymierzyła po spotkaniu II rundy Pucharu UEFA w sezonie 1998/1999, w którym Biała Gwiazda mierzyła się z włoską Parmą. Wynik meczu z 20 października 1998 r. (1:1) zszedł na drugi plan w konsekwencji chuligańskiego wybryku z drugiej połowy meczu. W 80 minucie sędzia odgwizdał faul Diego Fusera na Grzegorzu Kaliciaku, a przerwa w grze przedłużała się, ponieważ goście wdali się w dyskusję z arbitrem. Włoski piłkarz Dino Baggio w pewnym momencie załapał się za głowę, po czym podbiegł do linii bocznej, gdzie został opatrzony. Większość zgromadzonych kibiców na trybunach i piłkarzy na boisku nie zarejestrowała zdarzenia. Dopiero po meczu zawodnicy i sztab trenerski Parmy poinformowali sędziego i delegata o zdarzeniu. Baggio został trafiony rzuconym z trybun przedmiotem. Nie ma pewności czy był to nóż, ponieważ ów przedmiot odrzucił za linię boczną Ryszard Czerwiec. Sam zainteresowany po latach wspominał: „Tak naprawdę nigdy nie byłem przekonany co do tego, czy to był nóż. Wszystko działo się szybko, działałem intuicyjnie i nie przyjrzałem się dokładnie co to za przedmiot. Ale po co do tego wracać?”.

W Krakowie spodziewano się kary finansowej, ale UEFA była bezwzględna. Wisła została wykluczona z europejskich pucharów na rok. Jak się później okazało UEFA surowość swoich kar dostosowuje do konkretnego klubu, a nie zdarzenia. 15 września 2004 roku podczas meczu Ligii Mistrzów między AS Roma a Dynamo Kijów został raniony sędzia Anders Frisk przedmiotem rzuconym z VIP-owskiej trybuny stadionu olimpijskiego w Rzymie. Precedens miał miejsce w stolicy małopolski niespełna sześć lat wcześniej, więc kara wydawała się oczywista. AS Roma została ukarana walkowerem 0:3 w tym meczu i dwoma meczami bez udziału publiczności...

2002

26 sierpnia 2002 roku UEFA potwierdziła skład komisji i paneli. Polskę reprezentowało 13 osób oraz dwa kluby piłkarskie: Wisła Kraków oraz Legia Warszawa. Oba kluby weszły w skład Europejskiego Forum Klubowego UEFA.

29 sierpnia 2002 roku Wisła mierzyła się w meczu rewanżowym rundy wstępnej pucharu UEFA z irlandzkim Glentoran FC. Spotkanie zakończyło się wysoką wygraną Wisły (4:0), a sam mecz nie dostarczył kontrowersji. UEFA jednak nałożyła karę finansową w wysokości 3.000 franków szwajcarskich na klub z powodu… wywiadu pomeczowego i zachowania dziennikarza. Dziennikarz w przerwie i po zakończeniu meczu miał przeprowadzać wywiad poza wyznaczaną przez Europejką Unię Piłkarską strefą.

17 grudnia 2002 Wisła Kraków została „drużyną tygodnia” i było to pierwsze tego typu wyróżnienie dla polskiego zespołu w historii. Białą Gwiazda została uhonorowana za ciekawą i pozbawioną kompleksów grę z wyjazdowym meczu z Schalke 04 w pucharze UEFA (4:1).

2003

2 września 2003 roku UEFA nałożyła karę w wysokości 10.000 fraków szwajcarskich za „zachowanie rasistowskie” kibiców w meczu wyjazdowym III rundy eliminacyjnej Ligii Mistrzów z Anderlechtem Bruksela (1:3).

2004

30 lipca 2004 roku Wisła Kraków ponownie została „drużyną tygodnia UEFA” dzięki wysokiemu zwycięstwu z WIT Georgia Tbilisi (8:2) w II rundzie eliminacyjnej Ligii Mistrzów.

26 sierpnia 2004 roku UEFA wymierza karę finansową w wysokości 4.000 franków szwajcarskich za rzucenie petardą z sektora C4 podczas meczu z Realem Madryt (0:2) w III rundzie eliminacyjnej Ligii Mistrzów.

2006

28 września 2006 roku została na Wisłę nałożona kara w wysokości 5.000 franków szwajcarskich za wtargnięcie na murawę 20-sto osobowej grupy kibiców. Fani świętowali z piłkarzami zwycięstwo i awans nad Iraklis Saloniki w meczu I rundy Pucharu UEFA.

Wiceprezes i rzecznik prasowy krakowskiego klubu, Jerzy Jurczyński mówił: „Zachowanie naszych kibiców było naganne, złamane zostały regulacje UEFA dotyczące bezpieczeństwa rozgrywek. Jednak w naszej ocenie organizator, uprzedzony przez nas o takim ryzyku, nie zagwarantował właściwej ochrony sektora gości. Służby porządkowe nie ujęły żadnej z osób, które wtargnęły na murawę. Kiedy zaraz po meczu prosiliśmy Iraklis o przekazanie nagrań z monitoringu bezpieczeństwa okazało się, że na stadionie... nie było takiego systemu”.

27 października 2006 roku UEFA odrzuciła odwołanie Wisły w sprawie Nikoli Mijailovića, oskarżonego o rasistowskie zachowanie w meczu pucharowym z Blackburn Rovers. Zawodnik został wykluczony z pięciu następnych meczów w europejskich pucharach. UEFA podjęła decyzję nie posiadając żadnych dowodów. Nie ma nagrań filmowych, a informacja o rzekomym zdarzeniu nie pojawiała się w protokole sędziowskim. Trybunał UEFA dał wiarę zeznaniom angielskiego piłkarza.

Podobne odwołania Europejka Unia Piłkarska uwzględnia w identycznych sytuacjach. Trudno nie odnieść wrażenia, że znów UEFA staje po stronie bardziej wpływowych klubów, czy reprezentacji. Kilka dni po zakończeniu sprawy Mijailovića, UEFA uwzględniła odwołanie młodzieżowego reprezentanta Niemiec Aarona Hunta, ukaranego wcześniej za kierowanie rasistowskich komentarzy wobec dwóch obrońców angielskiej reprezentacji do lat 21.

3 listopada 2006 roku Cracovia wysyłała donos do UEFA, w którym poinformowała o rasistowskich i antysemickich okrzykach z trybun podczas meczu derbowego oraz o rzekome obsceniczne gesty, które miał wykonywać obrońca Wisły Nikola Mijailović w stronę kibiców Cracovii. Prezes pasów Janusz Filipiak na łamach Gazety wyborczej mówił: „Wysłaliśmy pismo do UEFA, bo do Ekstraklasy SA nie ma sensu się odwoływać. Tam nigdy nie uzyskamy sprawiedliwości. (…) Owszem, to jest donos i nie jestem z tym szczęśliwy.”

2007

25 stycznia 2007 roku po zajęciu czwartego miejsca w grupie E pucharu UEFA, Biała Gwiazda odpadła z rozgrywek. Miejsce trzecie, premiowane awansem do 1/16 finału zajął SC Feyenoord i miał zmierzyć się z Tottenhamem Hotspur. Holendrzy zostali zdyskwalifikowani, dzięki czemu pojawiła się szansa aby to Wisła zagrała z londyńczykami. UEFA kolejny raz podjęła decyzję na korzyść bardziej znanego klubu i bez gry wprowadziła Tottenhamu od razu do 1/8 finału. Europejska Unia Piłkarska (UEFA) podjęła decyzję powołując się na paragraf 32.01 regulaminu rozgrywek. Stanowi on, że "w sprawach nieprzewidzianych regulaminem ostateczne decyzje podejmuje Biuro Wykonawcze UEFA".


Zobacz też

Źródło

wikipedia