Ulica i obelisk Reymana

Z Historia Wisły

Henryk Reyman - żołnierz, patriota, piłkarz, działacz sportowy, selekcjoner - wielki człowiek, który dzięki honorowi i zawsze szlachetnej postawie zasłużył na pamięć kolejnych pokoleń.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Henryk Reyman.

Doczekał się także uhonorowania przez nadanie kliku obiektom Jego imienia. O stadionie, akademii piłkarskiej oraz Szkole Mistrzostwa Sportowego piszemy w osobnych artykułach. Tutaj skupiamy się wyłącznie na ulicy Reymana oraz na obelisku.

Spis treści

Ulica Reymana

W 1973 roku uchwałą Miejskiej Rady Nadzorczej, odcinek dawnej ulicy Miechowskiej został nazwany imieniem Henryka Reymana. Ulica znajdowała się pomiędzy parkiem Jordana a stadionem Wisły. Z jednej strony graniczyła z aleją 3 Maja, z drugiej zaś z ulicą Reymonta. Asfaltowa dróżka o długości 539 m. umożliwiała przejazd tamtędy samochodów. Wzdłuż pobocza znajdował się chodnik dla pieszych. Odcinek ten stanowił najszybszą drogę spod miasteczka studenckiego oraz kompleksu Akademii Górniczo-Hutniczej do błoń krakowskich.

W 2008 roku rozpoczęły się prace nad budową trybuny wschodniej wraz z narożnikami. Ulicę Reymana wyłączono z ruchu na czas budowy. Gabaryty nowej trybuny okazały się tak wielkie, że z ulicy trzeba było zrezygnować. W jej miejscu powstała ścieżka rowerowa oraz deptak, który służy kibicom udającym się na trybunę wschodnią, oraz turystom a także mieszkańcom miasta.


Obelisk Reymana

Płyta pomnikowa w roku 2009.
Płyta pomnikowa w roku 2009.

Obelisk ku czci Henryka Reymana usytuowany został na skraju ulic Henryka Reymana i Władysława Reymonta. Projekt (zrobiony w czynie społecznym) jest dziełem prof. dr Wiktora Zina, mgr inż. arch. Adama Koczura oraz mgr. inż. arch. Jacka Budyna. Obelisk powstał na zlecenie Towarzystwa Sportowego Wisła, a wykonany został przez pracowników Kombinatu Kamienia Budowlanego "KAMBUD" w Krakowie pod osobistym nadzorem dyrektora naczelnego mgr.inż. Domosławskiego oraz zastępcy dyrektora d/s technicznych inż. Józefa Maślańca. Pracami kierował Stanisław Kapera.

Pomnik odsłonięto 16 grudnia 1976 roku. Znajduje się na nim napis:

H. Reyman 1897-1963. Zasłużony działacz polskiego sportu. Honorowy prezes GTS "Wisła". Wybitny piłkarz, kapitan drużyny narodowej na olimpiadzie 1924 r. w Paryżu. Żył dla chwały polskiego sportu. Jest wzorem dla młodych pokoleń.


Na początku kwietnie 2008 roku, SKWK zorganizowało zbiórkę pieniędzy na renowację obelisku. W tym celu wyemitowano okazjonalne cegiełki o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Sprzedawały je wiślackie sklepy ("Wiślacki Świat", "Fanatyk z Reymonta) oraz "Restauracja u Wiślaków". Cegiełki rozprowadzano także na meczach. Zamożniejsi kibice wpłacali większe sumy wprost na konto SKWK.


Wybrane publikacje

Renowacja pomnika Henryka Reymana

Piątek, 4 kwietnia 2008 r

Cegiełki, 2008.
Cegiełki, 2008.

Renowacja pomnika Henryka Reymana – to kolejna cenna idea, z jaką wystąpiło Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków. Aby zdobyć na ten cel środki, SKWK wyemitowało specjalne cegiełki o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Można je nabyć w sklepach „Wiślacki Świat” i „Fanatyk z Reymonta”, oraz w „Restauracji u Wiślaków”. Wkrótce będą także dostępne w innych punktach na terenie miasta. Będzie je można także nabyć na sobotnich meczach koszykarek i piłkarzy.

Dla osób zamożniejszych SKWK przewidziało możliwość większego wsparcia swojego przedsięwzięcia. Każda osoba, która wpłaci na ten cel kwotę 1000 zł lub większą, zostanie uhonorowana specjalną statuetką. Numer konta, na który można dokonywać wpłat, jest dostępny na stronie www.skwk.pl.

Zebrane ze sprzedaży cegiełek oraz statuetek pieniądze, SKWK przeznaczy na renowację pomnika, jego ogrodzenie, zaś po doprowadzeniu go do należytego stanu, na stałą dbałość o jego wygląd.

Wydaje się, że nikomu z prawdziwych wiślaków nie trzeba wyjaśniać, kim był Henryk Reyman. Ponieważ jednak o ludziach wielkich nigdy dosyć…

Henryk Reyman, jako piłkarz, zapisał się złotymi zgłoskami w historii wiślackiego i polskiego sportu. Do Niego należy rekord w ilości bramek strzelonych w jednym sezonie ligowym (37 goli w roku 1927). To On, wraz z Mieczysławem Wiśniewskim, był pierwszym wiślackim olimpijczykiem (Paryż, rok 1924). To On, w ostatniej minucie finału pierwszych rozgrywek o Puchar Polski, zdobył zwycięską bramkę dla "Białej Gwiazdy" (2:1 za Spartą Lwów w roku 1926). Wreszcie to On, jako jedyny wiślak, zdobył w jednym meczu ligowym sześć bramek (wygrany przez Wisłę 15:0 mecz z TKS Toruń w roku 1927). Trudno jednoznacznie określić, co Henryk Reyman uważał za swoje największe życiowe osiągnięcie. Może dwukrotne mistrzostwo Polski w piłce nożnej? Może Krzyże Walecznych, którymi był odznaczony czterokrotnie? Może estymę, jaką cieszył się wśród Jemu współczesnych? A może... Może najwyższe wyróżnienie jakie spotkać może członka Towarzystwa Sportowego Wisła – godność prezesa honorowego klubu. Bo Henryk Reyman i Wisła oznacza właściwie to samo.

Źródło: wislaportal.pl

Kartka z kalendarza: 41 lat temu odsłonięto obelisk ku pamięci Henryka Reymana

Data publikacji: 16-12-2017 10:00

16 grudnia 1976 roku przy ulicy Reymonta u wylotu ulicy Miechowskiej odsłonięty został obelisk zaprojektowany przez profesora Wiktora Zina. Pomnik ten upamiętnia Henryka Reymana.

W 1973 roku - w 10 lat po śmierci Reymana - Rada Miasta Krakowa postanowiła uhonorować Wiślaka, nadając jego imię odcinkowi ulicy Miechowskiej. Dziś jest to deptak ciągnący się od miasteczka AGH, wzdłuż trybuny wschodniej stadionu Wisły, do Błoń. 3 lata później, 16 grudnia 1976 roku, przy skrzyżowaniu ulic Reymonta, Reymana i Miechowskiej odsłonięty został obelisk ku czci Henryka Reymana. Pomnik ten zaprojektował profesor Wiktor Zin, a w pracach brał także udział między innymi Adam Koczur - architekt, wieloletni działacz Wisły, kierownik sekcji gimnastyki i członek zarządu klubu.

Obelisk Reymana jest prosty w swojej formie - trzy bryły kamienia ułożone są w taki sposób, że tworzą obramowanie dla tablicy. Ona też zwięźle i bez zbędnych upiększeń opisuje dokonania Henryka Reymana: „Zasłużony działacz, honorowy prezes, wybitny piłkarz, kapitan drużyny narodowej - Żył dla chwały polskiego sportu. Jest wzorem dla młodych pokoleń”.

W 2008 roku obelisk przeszedł renowację dzięki staraniom Stowarzyszenia Kibiców Wisły i dzięki ofiarności kibiców, którzy kupowali specjalne cegiełki na ten cel.

Współcześnie przed pomnikiem często zbierają się sportowcy, działacze i kibice Wisły by złożyć kwiaty, zapalić znicze i oddać cześć Henrykowi Reymanowi. Tak dzieje się w rocznicę jego urodzin 28 lipca i rocznicę śmierci 11 kwietnia, a także 1 listopada. Bo tak jak Reyman nie wyobrażał sobie życia bez Wisły, tak trudno wyobrazić sobie Wisłę bez Reymana - legendarny piłkarz po dziś dzień jest uosobieniem wiślackich cnót, wzorem oddania i poświęcenia dla barw klubowych, przykładem niezłomności i honoru.

historiawisly.pl

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA

Źródło: wisla.krakow.pl

Zobacz też