Vlepki

Z Historia Wisły

Czym Jest Vlepka, każdy doskonale wie, ale już skąd się wzięła, wie niewielu. Historia Vlepki w Polsce rozpoczęła się już podczas II Wojny Światowej. Przejawiało się to głównie podczas antyhitlerowskiej akcji "Wawer" w Warszawie. Następnie za czasów PRL-u, małych naklejanych kartoników używały zarówno władze (w celach propagandowych), jak i zwykli ludzie (w celu wyśmiania głównie PZPR). Kwestią czasu stało się pojawienie Vlepek na stadionach Piłkarskich.

Pierwsza seria pojawiła się "na Wiśle" 31 maja 2003 roku podczas meczu z Widzewem Łódź (1:0). Seria, to w tym przepadku zbyt obszerne określenie. Pojawił się bowiem jeden wzór (Zobacz), który z miejsca osiągnął wielką popularność. Od tego czasu, Vlepy, stały się atrybutem kibica. Wzory ewoluowały z początkowo prostych obrazków, do niekiedy małych dzieł graficznych. Stale podnosząc swój poziom, Wiślackie Vlepki osiągnęły szczyt graficznych możliwości, przez co zostały uznane za jedne z najlepszych w kraju. Najbardziej rozpoznawanym wzorem w całej gamie wiślackich projektów jest popularny "rekinek". Vlepka, z hasłem "Czy ciemno, czy jasno, płynie Wisła przez miasto, bo to miasto jest nasze", bo o niej mowa doczekała się wydania aż w pięciu seriach (3, 9, 12, 29 oraz w 32).

Wraz z początkiem kibicowskich vlepek, zorganizowano na łamach "To my kibice!", konkurs na najlepszą z nich. "Vleper 2003" zakończył się 20 lutego 2004. Swoje głosy oddawali kibice w sondzie internetowej oraz smsami. Zwyciężyła Wislacka propozycja: "Czy ciemno, czy jasno, płynie Wisła przez miasto, bo to miasto jest nasze". Pierwszą trójkę dopełniły jeszcze prace GKS Katowice oraz Śląska Wrocław ("Fanatycy z Oporowskiej"). Warto dodać, że w pierwszej dziesiątce jest jeszcze jedna vlepka białej gwiazdy (na miejscu dziesiątym znalazła się "Tylko Wisła, nasz TS").



Vlepki wydawało Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków, przy czym projektantem mógł zostać każdy. Swoje Vlepki wydają także fankluby, wiślackie osiedla, oraz szkoły.


Uwaga!

Hasła zawarte na vlepkach, wyrażają jedynie zdanie ludzi którzy je wyprodukowali. Nie jest to "głos" ogółu kibiców, tudzież Towarzystwa Sportowego Wisła oraz Wisły Kraków SA. W Encyklopedii Internetowej Wisły Kraków, pojawiły się jedynie w celach informacyjnych. Jako własność ich wydawców, zabrania się kopiowania i wykorzystywania w celach komercyjnych.