Władysław Kaim

Z Historia Wisły

Od lewej: trener Ostrowski, Z.Tkacz, Teofil Kowalski, Jan Kudła, Wiesław Fąfara, Władysław Kaim, Ludwik Ochman, Z.Bolesta, Ludwik Chodorowski, Józef Teppich, Franciszek Kraus
Od lewej: trener Ostrowski, Z.Tkacz, Teofil Kowalski, Jan Kudła, Wiesław Fąfara, Władysław Kaim, Ludwik Ochman, Z.Bolesta, Ludwik Chodorowski, Józef Teppich, Franciszek Kraus

Władysław Kaim (ur.30.05.1939 w Krakowie) - zawodnik sekcji bokserskiej Wisły w latach 1956-1963, podopieczny Józefa Romanowa. Po rozstaniu się z Wisłą związał się z Hutnikiem i w jego barwach święcił największe triumfy.

Członek Rady Seniorów TS Wisła.

Biografia

Władysław Kaim urodził się 30 maja 1939 na krakowskim Podgórzu. Był drugim dzieckiem Gertrudy i Patrycjusza. Starszy brat, Marian, miał wówczas nieco ponad trzy lata. Chłopcom nie dane było szczęśliwe dzieciństwo. Kiedy Władek skończył trzeci miesiąc życia, wybuchła wojna. W 1943 roku rodzinę Kaimów spotkało to, czego każdy podczas okupacji obawiał się najbardziej - hitlerowcy zabrali ojca. Jak się okazało, w ich kamienicy przy Dietla ukrywał się poszukiwany rosyjski spadochroniarz, w ramach zemsty aresztowano więc trzynastu mieszkańców. Patrycjusz został wywieziony do Gross Rosen, gdzie zmarł z wycieńczenia podczas przemarszu do innego obozu.

Rok później do obozu koncentracyjnego trafiła Gertruda, którą zabrano do Auschwitz wraz z małym Władkiem. Dzięki pieniądzom przyjaciela rodziny, chłopca udało się uwolnić i zapewnić mu bezpieczne schronienie w małej miejscowości pod Krakowem, gdzie jeden z wujków pełnił funkcję zawiadowcy stacji kolejowej. Drugi syn został przygarnięty przez ciotkę.

Pani Kaimowej udało się przeżyć wojnę. Wspomniany wyżej przyjaciel nie zdołał wprawdzie wykupić jej z rąk hitlerowców, ale jego pieniądze pozwoliły na przeniesienie Gertrudy z obozu koncentracyjnego do obozu pracy, gdzie zajmowała się szyciem na potrzeby armii niemieckiej. Po zakończeniu wojny połączyła się z dziećmi. Niestety, rodzina straciła mieszkanie przy Dietla, które zajął jeden z przedstawicieli nowej władzy.

Po krótkim okresie tułaczki powiększona rodzina (Gertruda ponownie wyszła za mąż) postanowiła poszukać szczęścia w innej części kraju i zajęła jeden z porzuconych domów w Wambierzycach. Po pięciu latach wrócili do Krakowa, zamieszkali w pokoju z kuchnią na Podgórzu.

Władzio wychowywał się w dzielnicy, która stanowiła twardą szkołę życia i narzucała konieczność szybkiego nauczenia się walki o przetrwanie. Nie było dnia, w którym w drodze do domu nie stoczył paru bójek. Mimo podwórkowych pięściarskich doświadczeń, jak większość kolegów marzył o karierze piłkarza. Pierwszym krokiem do spełnienia marzeń były treningi w juniorach miejscowej Garbarni.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Władek rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym. Niestety, co po latach ze skruchą przyznaje, zabrakło wówczas chęci, by ukończyć tę szkołę. Zbyt dużo czasu zajmowało mu uganianie się za piłką. Ponadto, z woli nauczyciela wychowania fizycznego, zaczął treningi bokserskie. Po kilku miesiącach przeniósł się więc do mniej wymagającej szkoły zawodowej w Oświęcimiu. Niezwykłym zrządzeniem losu zamieszkał w internacie, w którym w okresie wojny hitlerowcy urządzili warsztaty dla więźniów z obozu pracy, właśnie tam jego matka szyła niemieckie mundury.

Zmiana szkoły oznaczała konieczność zmiany klubu, Władek został zawodnikiem Unii. Był to przełomowy moment w jego życiu.

Jednym z trenerów Unii był Władysław Wnęk, który - jak się okazało - przed wojną przyjaźnił się z ojcem Władka. Zasypał wzruszonego chłopca opowieściami o Patrycjuszu Kaimie. Władzio odnalazł w nowym trenerze przyjaciela i mistrza. To Wnęk sprawił, że nastolatek zaczął na poważnie trenować boks, rezygnując z marzeń o piłkarskiej sławie.

CDN

Dokumenty, zdjęcia i pamiątki Władysława Kaima

Osiągnięcia

1957

  • Mistrz Krakowa juniorów (waga kogucia).

1960

  • Brązowy medalista Mistrzostw Polski.
  • Mistrz Krakowa (waga lekkopółśrednia).

1961

  • Brązowy medalista Mistrzostw Polski.
  • Złoty medalista Spartakiady Zrzeszeń Gwardyjskich (waga lekka) - Bukareszt.
  • Wicemistrz Krakowa (waga lekka).

1962

  • Uczestnik Mistrzostw Europy.

1963

  • Brązowy medalista Mistrzostw Polski.
  • Mistrz Krakowa (waga lekkopółśrednia).

1964

  • Mistrz Krakowa.
  • Drużynowy Mistrz Polski.

1966

  • Brązowy medalista Mistrzostw Polski.
  • Mistrz Krakowa.
  • Drużynowy Mistrz Polski.

1967

  • Mistrz Krakowa.
  • Drużynowy Mistrz Polski.