Wiesław Badura

Z Historia Wisły

Wiesław Badura.Źródło: up.krakow.pl.
Wiesław Badura.
Źródło: up.krakow.pl.

Wiesław Franciszek Badura urodził się 28 czerwca 1936 roku w Pozowicach. W latach 1950-1954 był zawodnikiem Wisły Kraków, trenował pod kierunkiem wybitnego szkoleniowca lekkiej atletyki Włodzimierza Puzio, startując w biegach przez płotki i w biegach na średnich dystansach.

Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego uczył w szkołach podstawowych nr 21, 31, 36 w Krakowie. Następnie rozpoczął studia w krakowskiej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego, które ukończył w 1960 roku uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego na podstawie pracy Zasada poglądowości w nauczaniu wychowania fizycznego. Po studiach pracował przez rok jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zakładzie Wychowawczym dla Dzieci Głuchych, a następnie w Szkole Podstawowej nr 91 w Nowej Hucie.

Doceniając jego wysokie kwalifikacje zaproponowano mu prowadzenie zajęć z metodyki wychowania fizycznego w Studium Nauczycielskim nr 1 i 2 w Krakowie. W 1969 roku rozpoczął pracę nauczyciela wychowania fizycznego w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Pełnił w nim szereg odpowiedzialnych funkcji, m. in. zastępcy kierownika Studium WFiS (1977-1982, 1984-1991) oraz kierownika Studium (1982-1984). W czasie swojej długoletniej pracy w Studium wiele uwagi poświęcał sprawom wychowawczym młodzieży akademickiej, należał do tego grona pracowników, którym zależało na umasowieniu sportu wśród młodzieży.

Sam zresztą w latach 1950-1954 zaczynał uprawiać sport w krakowskiej "Wiśle" pod kierunkiem znanego szkoleniowca lekkiej atletyki Włodzimierza Puzio, startując w biegach przez płotki i na średnich dystansach.

W czasie pracy trenerskiej w Klubie Uczelnianym AZS wychował wielu zawodników piłki koszykowej i tenisa stołowego. Największe sukcesy pod jego kierunkiem odnieśli tenisiści stołowi zdobywając w Mistrzostwach Polski Wyższych Szkół Pedagogicznych i Filii Uniwersytetów srebrne medale w turnieju drużynowym (Kielce 1973) oraz akademickie mistrzostwo Krakowa w 1973 r.

Żona Barbara z zawodu farmaceutka, dwoje dzieci: córka Joanna i syn Paweł.

Autorem biografii Wiesława Badury jest historyk, dr Czesław Michalski.
Źródło: up.krakow.pl