Wisła Nowy Targ

Z Historia Wisły

Spis treści

Garść podstawowych informacji

Tak o początkach oddziału nowotarskiego TS Wisła pisano w księdze jubileuszowej wydanej z okazji 30-lecia klubu:


"Równocześnie zaś [do zakopiańskiego oddziału - przyp. HW] pomyślano o założeniu oddziału w Nowym Targu, który też niebawem został założony. Ponieważ zaś zarząd główny zaopiekował się sekcją pod względem finansowym, więc mogła ona pomyśleć o sportowych wynikach. W Nowym Targu kierownictwo objał Dr Wnęk, stary członek Wisły, a pomoc wielką mieli tam pp. burmistrz Rajski i Zawiła. Dzięki poparciu Zarządu Wisły stanęła w Nowym Targu własna skocznia i została oddana do użytku."

Imponował rozmach w pracy sportowej nowotarskiej placówki. Sięgając tylko do relacji prasowych udało nam się zidentyfikować kilkudziesięciu narciarzy. Bardzo szybko narciarze z Nowego Targu przystępowali do rywalizacji z najlepszymi w tej dyscyplinie sportu na Podhalu. Charakterystyczna w tym względzie jest kariera Zygmunta Rajskiego, który w krótkim czasie dostał się do czołówki polskich skoczków narciarskich. Rozpoczynał oczywiście od sukcesów w lokalnych zawodach, siegając po laury w zawodach o Puchar Nowego Targu, Krynicy czy Jordanowa. W grudniu 1929 roku sięgnął wraz z wiślacką sztafetą po srebrny medal na Mistrzostwach Polski, a w 1930 roku był już wicemistrzem Podhala w kombinacji klasycznej, by w Mistrzostwach Polski w otwartym konkursie skoków uplasować się na 5. miejscu. Niestety złamanie nogi wiosną 1930 roku przyczyniło się do przedwczesnego zakończenia przez niego kariery sportowej...

Najważniejsze wydarzenia w dziejach sekcji w chronologicznym porządku

1928

  • Listopad. TS Wisła buduje skocznię narciarską w Nowym Targu „wedle planów inż. Meyera”. Miał być to typ „średniej skoczni pozwalającej na skoki 30-32 m. Posiada profil nieco wiszący z 7’ nachylenia progu, a 34’ w najbardziej stromym miejscu skoczni, około 40 m poniżej progu. Próg sam i „garb” skoczni poniżej progu wykonane są w drzewie”. Z doniesień prasowych wynika, że skocznię dzięki ukształtowaniu terenu wykonano w kilka tygodni!!!
  • 31. grudnia. TS Wisła otwiera konkursem skoków nowowybudowaną skocznię w Nowym Targu.
  • 3 lutego. Kombinację norweską podczas zawodów w narciarstwie klasycznym o mistrzostwo Nowego Targu wygrywa Zygmunt Rajski.

1929/1930

1930/1931

1931/1932

  • Grudzień. Prasa informuje, że TS Wisła buduje skocznię dla młodzieży w Nowym Targu, dwie w Poroninie oraz w Zakopanem i Jaszczurówce (treningowe). W roku przyszłym planuje także wybudować skocznię na Nosalu…
  • 27 grudnia. Konkurs skoków narciarskich w Nowym Targu organizowany przez SN TS Wisła.
  • Luty. Mistrzostwa Nowego Targu w narciarstwie organizowane przez SN TS Wisła.

1932/33

  • Grudzień. Pod nadzorem skoczka Wisły Nowy Targ Stanisława Fryźlewicza tamtejsze Makkabi buduje skocznię narciarską.
  • 22 stycznia. awody narciarskie organizowane przez SN TS Wisła.

1933/34

  • 1934.01.07. Drużynowy konkurs skoków. Zakopane
    • 1. Wisła Zakopane: Izydor Łuszczek, Piotr Kolesar, Jan Bochenek 614,4;
    • 2. SNPTT;
    • 3. Sokół;
    • 5. Wisła Nowy Targ: Stanisław Fryźlewicz, J. Drozdowski i Aleksander Krzystyniak.
  • '1934.02.18. Bieg Turbacz-Rabka
    • Zespołowo Wisła Nowy Targ zajęła 8. miejsce.

Zidentyfikowani zawodnicy TS Wisła Nowy Targ

  • W wypadku wątpliwości przy naziwsku pojawia się nak zapytania (?).

Lista poległych w czasie II wojny światowej uczniów i absolwentów I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu do sprawdzenia czy byli to narciarze TS Wisła:

Zawiła Stanisław 5 II 1942, Nowy Targ

Ppor. rez. Bryniczka Jan ok.15 IX 1939, Skierniewice

Rayski Zygmunt 8 X 1939, Lublin

Krauzowicz Kazimierz 4 VI1 1942, KL Auschwitz

1930/31, kl. Va St. sierż. Tętnowski Edward 16 VI 1943, Chartum

Zawody narciarskie w Nowym Targu

Lista zawodów organizowanych, bądź współorganizowanych przez Wisłę w Nowym Targu. Z reguły Wiślacy zajmowali w nich czołowe miejsca...

1928.12.31. Konkurs skoków. Nowy Targ

1929.01.1? Zawody narciarskie. Nowy Targ

1929.01.27. Konkurs skoków. Nowy Targ

1929.02.02-03. Mistrzostwa Nowego Targu w narciarstwie

1929.02.16-17. Zawody narciarskie. Nowy Targ

1930.01.05. Konkurs skoków. Nowy Targ

1930.01.21 Zawody narciarskie. Nowy Targ

1930.02.08-09. Zawody narciarskie. Nowy Targ

1930.02.08-09. Zawody narciarskie. Nowy Targ

1930.03.08-09 Zawody narciarskie młodzieży

1931.01.25. Konkurs skoków. Nowy Targ

1931.02.14-15. Zawody narciarskie o puchar Nowego Targu

1932.03.31. Konkurs skoków. Nowy Targ

1934.01.14. Konkurs skoków. Nowy Targ

1934.02.02. Konkurs skoków. Nowy Targ

Ciekawostki

  • Odział posiadał sekcje piłki nożnej, która została otwarta w 1932 roku (tak jak w Zabierzowie i Poroninie) oraz sekcję lekkiejatletyki.
  • Od 1961 roku filia ta zajmowała się, jako jedyna w wiślackim kręgu, hokejem, który "odziedziczyła" po Wiśle Zakopane. W 1967 roku grała w hokejowej II lidze (http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=15589 strona 2). I w tymże roku została sekcja hokejowa rozwiązana.

Początki filii w prasie

‎Drużyna Wisły Nowy Targ. Nieznana data - prawdopodobnie 1966 rok
‎Drużyna Wisły Nowy Targ. Nieznana data - prawdopodobnie 1966 rok
Nieznana data - prawdopodobnie 1966 rok
Nieznana data - prawdopodobnie 1966 rok

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1928, nr 315 (13 XI)

„Wisła” buduje skocznię w Nowym Targu.

Mowy Targ, 11 listopada. Krakowska „Wisła”, która jeszcze w ubiegłym roku zajęła się żywiej ruchem sportowym na terenie Nowego Targu, propagując tu w pierwszym rzędzie narciarstwo i lekką atletykę, przystąpiła do pracy na tutejszym terenie na większą skalę. Świadczy o tem rozpoczęta przed kilku tygodniami budowa wielkiej, jak na tutejsze stosunki, skoczni, której ukończenia w najbliższych kilkunastu dniach można się spodziewać. Skocznia ta będzie znakomitą placówką dla sportu narciarskiego na Podhalu i przyczyni się walnie do spopularyzowania na tym terenie tego sportu. Pod względem sportowym skocznia będzie przedstawiała pierwszorzędny objekt i pozwoli zawodnikom na osiąganie skoków do 40 mtr. długości, będzie więc przewyższać pod tym względem skocznię na Jaworzynce, której rekord skoku wy nosi tylko 32 mtr.

Inicjatywę Tow. Sport. Wisła powitać na leży z całem uznaniem, wystawia ona mu tylko jak najlepsze świadectwo pracy nad usportowieniem szerokich mas młodzieży także i na prowincji. Z drugiej strony praca „Wisły” padła na podatną glebę, gdyż na ożywienie się ruchu sportowego, a zwłaszcza na umożliwienie uprawiania narciarstwa czekały tu masy młodzieży podhalańskiej.


„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1928, nr 329 (27 XI)

Skocznia narciarska w Nowym Targu.

Jak już donosiliśmy przed kilku tygodniami krakowska „Wisła” przystąpiła do budowy skoczni w N. Targu z celem szerokiej propagandy narciarstwa na Podhalu. Budowa skoczni wedle planów inż. Meyera została już ukończona i z rozpoczęciem sezonu zimowego zostanie ona oddana: do użytku, jako nowa placówka sportu narciarskiego.


„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1928, nr 337 (5 XII)

Nowa skocznia narciarska w Nowym Targu.

Staraniem i pracą Sekcji Narciarski Towarzystwa Sportowego Wisła powstaje w Nowym Targu, stolicy Podhala, nowa skocznia narciarska. Ma ona z wielu względów znaczenie przełomowe, albowiem jest pierwszą z oby jak najliczniejszego szeregu skoczni, jakie powinny otrzymać okolice podkarpackie, by sport narciarski mógł u nas rozwinąć się. Je żeli nie na miarę' norweską, to przynajmniej na miarę, na jaką rozwinął się w górskich okolicach Czechosłowacji. Skocznia nowotarska jest nadzwyczaj potrzebną, albowiem Nowy Targ, jako miasto z stałym garnizonem wojskowym, jako siedziba gimnazjum i ośrodek tak przychylnej -dla wszelkiego Rodzaju sportów góralszczyzny, potrzebowało już od dawna odpowiedniego urządzenia dla odbywania zawodów i przygotowania zawodników do wielkich zawodów w Zakopanem lub w Krynicy, na skoczniach o rozmiarach europejskich.

Skocznia ta jest już gotową, prawdopodobnie już 1 stycznia 1932 r. odbędzie się uroczyste otwarcie skoczni. Przedstawia się nad zwyczaj dodatnio i jest typem średniej skocz ni pozwalającej na skoki do 30—32 m. Posiada profil nieco wiszący z 7° nachylenia na progu, a 34° w najbardziej stromem miejscu skoczni, około 40 m poniżej progu. Próg sam i „garb“ skoczni poniżej progu wykonane są w drzewie. Umiejętnie wybrany teren me wymagał większych wkopów. tak, że tylko nie-i wielkei roboty ziemne pozwoliły na takie stosunkowo szybkie wykończenie skoczni. Narciarstwo polskie zyskuje w niej ważną placówkę i sąsiedztwo Zakopanego będzie musiało być w tym kierunku wyzyskane, by móc narciarzom nowotarskim umożliwić korzystanie z trenera względnie innych dobrych instruktorów zakopiańskich. Zawody w Nowym Targu i w Zakopanem powinny obejmować swą konkurencją już nie samo Zakopane, ale całe Podhale. Pomocniczą rolę może spełniać skocznia w Rabce, która już prowizorycznie w zeszłym sezonie została zbudowana: i prawdopodobnie w bieżącym sezonie się utrzyma. Obecnie kolej na Żywiec i Nowy Sącz te dwa miasta predestynowane do tego, by, stać się podobnie jak Nowy Targ silnemi placówkami narciarstwa na Zachodnimi Podkarpaciu. Mjr. Ziętkiewicz, inż. Meyer (który robił plany skoczni) i „Wisła“, która po-, trafiła przeprowadzić w trudnych warunkach budowę, zasługują w pełni na wdzięczność wszystkich tych, którym rozwój narciarstwa/ leży na sercu.

Zobacz też