Wisła Rząska

Z Historia Wisły

Wisła Rząska - jedna z filii Towarzystwa Sportowego Wisła. Formalnie Wisła Rząska rozpoczęła działalność w 1936 roku, w okresie, gdy TS rozbudowywało sieć swoich oddziałów zamiejscowych. Wiślacy w Rząsce kontynuowali jednak tradycję wcześniejszego klubu sportowego, sięgającego korzeniami roku 1925.

W 1925 roku Władysław Sikorski założył w Rząsce klub Gwiazda. Rok później zespół ten przyjął nazwę Warna, a jednym z jego działaczy był Stanisław Marcinkowski. Marcinkowski - wcześniej lewoskrzydłowy krakowskiej Wisły - zamieszkał w Rząsce, został prezesem Gwiazdy-Warny i znacząco przyczynił się do rozwoju tego klubu (założył między innymi... sekcję teatralną). Warna miała zielono-białe barwy, a jej emblematem była zielona gwiazda.

Klub zawiesił działalność w 1934 roku w nietypowych okolicznościach. W czasie meczu o awans do B-klasy z zespołem z Prokocimia wywiązała się... strzelanina! Przy użyciu pistoletu swoje niezadowolenie z otrzymania czerwonej kartki wyrażał jeden z piłkarzy... Relacje z tego wydarzenia są sprzeczne w zakresie przynależności klubowej porywczego strzelca, jednak to Warna jako gospodarz meczu została surowo ukarana - dwuletnim zakazem działalności.

W 1936 roku Sikorski i Marcinkowski przystąpili do reaktywacji klubu, a zrobili to przy wsparciu Towarzystwa Sportowego. Ta pomoc nie ograniczała się jedynie do użyczenia nazwy - Wisła faktycznie dbała o rozwój swoich oddziałów zamiejscowych. Przykładem tego było choćby organizowanie "Dni propagandy sportu na wsi", gdy promowano aktywność fizyczną. Wisła wysyłała do podkrakowskich wsi instruktorów i sprzęt, a nowych członków filii zwalniano z opłat.

Wisła Rząska posiadała dwie drużyny piłkarskie i zespół juniorów. Pierwsza drużyna pod koniec lat 30. rywalizowała w rozgrywkach B-klasy.

Po II Wojnie Światowej - podobnie jak inne filie - Wisła Rząska usamodzielniła się. Rozkwit klubu nastąpił w latach 50. gdy działalność prowadziły sekcje piłki nożnej, tenisa stołowego, zapasów, strzelectwa i kolarstwa. Klub zawiesił działalność w 1968 roku - ponowna reaktywacja nastąpiła w 1992 roku.


Spis treści

Filia w prasie

Echo, 1948 (26 VII)

Budowa Domu Sportowego TS Wisła-Rzaska
Echo, 26 lipca 1944
W ub. Niedzielę odbyło się we wsi Rząska pow. Krakowski uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Domu Sportowego TS Wisła-Rząska.

Uroczystość zgromadziła całą kulturalną i rozumiejąca ideę sportową ludność wsi oraz licznych przedstawicieli towarzystw sportowych z RKS Tonianką na czele.

W poświęceniu brali udział: wójt gminy Zabierzów Wojciech Kwiatkowski, żywo interesujący się rozwojem sportu wiejskiego sołtys gromady Rząska Józef Szeleźniak i ludność okoliczna.

Uroczystość zagaił prezes TS Wisła-Rząska Stan. Czepiec, po czym kolejno przemawiali przewodn. Komitetu Budowy Franciszek Nowak, prezes RKS Tonianka oraz ks. prob. Wójcik, który dokonał aktu poświęcenia kamienia węgielnego, po czym odbyły się zawody sportowe.

Należy zaznaczyć, że Dom Sportowy buduje TS Wisła-Rząska bezinteresowną pracą swych członków przy wybitnej pomocy mieszkańców gromady, rozumiejących znaczenie Domu Sportowego dla wychowania kulturalnego i fizycznego młodzieży wiejskiej.




Echo Krakowa. 1949, nr 15 (16 I) nr 1021

WALNE ZGROMADZENIE TS WISŁA RZĄSKA
Echo, 16 stycznia 1949
Zgodnie z postanowieniami statutu odbędzie się w niedzielę dnia 23 stycznia 1049, r. w sali Domu Sportowego TS Wisła w Rzęsce Zwyczajna Walne Zgromadzenie Tow. Sport.

„Wisła-Rząska" w Rzęsce. Początek Walnego Zgromadzenia w pierwszym terminie o godz. 10.

w razie braku wymaganej statutem ilości członków, następne Walne Zgromadzenie odbędzie się w tym samym dniu i lokalu o godz. 11-tej bez względu na ilość członków.




Gazeta Krakowska. 1964, nr 204 (27 VIII) nr 5041

Gazeta Krakowska, 27 sierpnia 1964
Jednym z najstarszych Ludowych Zespołów Sportowych w województwie a na pewno najstarszym w pow. krakowskim jest LZS „Wisła” Rząska. Rok założenia 1925, kiedy miody student a późniejszy prezes klubu Władysław Sikorą, zebrał młodych chłopców w Rząsce i rozpoczął z nimi naukę gry w piłkę nożną, Rok później, już Jako zespół w którym występowali m. in. J. Czepiec, A. Musiał, J. Rząsiecki, P. Grzegorczyk i inni, rozgrywał mecze w ramach KOZPN. Pomimo nacisku i „konkurencji ze strony ówczesnego „Strzelca", który dysponował nie tylko funduszami ale również poparciem moralno-politycznym za strony ówczesnych polityków 4 kleru — działacze z obecnym sekretarzem a wówczas również czynnym zawodnikiem Franciszkiem Woszczyną, potrafili rozwinąć silną działalność sportowo kulturalną. Założona została sekcja bokserska i teatralna. Wystawiono wiele sztuk ludowych a tradycja tej sekcji pozostała do dnia dzisiejszego. Zaraz po wyzwoleniu pierwszą czynną sekcją była sekcja teatralna i piłki nożnej. Powstała również sekcja muzyczna a występy odbywały się z braku miejsca w domach prywatnych. W 1947 r. przystąpiono do budowy własnego domu sportowego a na zakupionym placu — nowego boiska sportowego. Wszystkie prace wykonano w czynie społecznym. Pierwszą dotację działacze LZS „Wisła” w wysokości około 90 tys. zł otrzymali dopiero w 1961 r. Działalność klubu jest bardzo szeroka. Oprócz pliki nożnej czynne są sekcje: tenisa stołowego, szachowa, siatkówki, lekko-atletyczna, kolarstwo turystyczne. W szeregu dyscyplinach zawodnicy uzyskują dobre wyniki. M. in. J. Majewski, M. Gorus, S. Wąchała, Czepiec, trzech Grzegorczyków, T. i M. Putka, K. Pirowski, S. Wąchał, J. Michalik, F. Slaby, A. Łabędź i inni. Klub zdobył cały szereg puchła rów, dyplomów i odznaczeń, Działacze: B. Rzymankowski — prezes, F. Woszczyną, P. Matysiak, J. Czepiec, E. Michalik, J. Wojtowicz, S. Koza, J. Paleta, S. Słomka i inni, dużo pracy poświęcili aby klub rozwijał się prawidłowo i na 40-lecie swojej działalności mógł poszczycić się jak najlepszymi wynikami.


CZ. MAŚLANA


‎‎

Piłkarze obu klubów


Zobacz też

Źródła