Wojciech Żuchowicz

Z Historia Wisły

Wojciech Żuchowicz w sezonie 2016/2017.Foto: wisla.krakow.pl]
Wojciech Żuchowicz w sezonie 2016/2017.
Foto: wisla.krakow.pl]

Wojciech Żuchowicz (ur. 14 czerwca 1980 r.) - trener przygotowania fizycznego zawodników Wisły Kraków od sezonu 2014/2015.

Początkowo Wojciech Żuchowicz znalazł się w kadrze drużyny rezerwowej. W marcu 2016 roku dołączył do sztabu Dariusza Wdowczyka, zastępując Jakuba Sage. W styczniu 2017 roku został przesunięty do pracy z zespołem występującym w Centralnej Lidze Juniorów. W kadrze pierwszej drużyny jego miejsce zajął Hiszpan Jordi Jodar.

Artykuły. Wywiady

Trener Żuchowicz - nowy człowiek w sztabie rezerw

Data publikacji: 23-07-2014 15:13

Wojciech Żuchowicz w sezonie 2014/2015.Foto: wisla.krakow.pl
Wojciech Żuchowicz w sezonie 2014/2015.
Foto: wisla.krakow.pl


Piłkarze Franciszka Smudy okres przygotowawczy mają już za sobą. Do pierwszego meczu w III lidze przygotowuje się natomiast drugi zespół krakowskiej Wisły, w czym pomaga mu nowy członek sztabu szkoleniowego, Wojciech Żuchowicz.

Wojciech Żuchowicz z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego. Pełni rolę trenera przygotowania motorycznego, a w przeszłości był związany z Białą Gwiazdą jako piłkarz. Profesjonalnego kontaktu z zawodową drużyną piłkarską wcześniej nie miał, lecz doświadczenie zdobywał, pracując z grupami siatkarzy, narciarzy czy też podczas treningów indywidualnych ze sportowcami.

Za co będzie odpowiedzialny nowy człowiek w sztabie trenera Musiała? „Z trenerem Musiałem ustalaliśmy moją rolę na poziomie prewencji kontuzji oraz poprawie wszystkich parametrów motorycznych, takich jak: szybkość ogólna, szybkość specjalna. W skrócie, można powiedzieć, że dbam o to, aby zawodnicy lepiej prezentowali się na boisku” – wyjaśnia trener Żuchowicz.

Drugi zespół krakowskiej Wisły składa się głównie z młodych zawodników, jednak wykonują oni sumiennie pracę podczas każdej jednostki treningowej. „Przede wszystkim bardzo się cieszę, że mogę pracować z tymi młodymi chłopakami. Chciałem ich pochwalić, ponieważ przez ostatnie dwa tygodnie wykonali kawał dobrej roboty. Nie narzekają, realizują wszystkie polecenia bardzo dokładnie. Jeśli chodzi o obciążenia, jakie są nakładane na tych zawodników, to działamy perspektywicznie. Pierwszy etap jest tylko przejściowy, trwa on cztery tygodnie. Wszystko, co robimy teraz, tak naprawdę jest wstępem do przygotowań zimowych, bo wtedy będzie więcej czasu, żeby przepracować pełny cykl przygotowań, z odpowiednimi fazami. Oczywiście, dbam o to, aby nie przeciążyć organizmów chłopaków, lecz cały czas balansujemy na granicy ich możliwości. Są w takim wieku, że regenerują się dość szybko. We wszystkim należy jednak zachować rozsądek, tak aby z ich potencjału wydobyć jak najwięcej, a nie doprowadzić do skrajnej eksploatacji”.

Dla Żuchowicza możliwość trenowania zawodników Białej Gwiazdy jest krokiem do spełnienia marzeń. „Pomału realizuję swoje założenia, które w przeszłości sobie poczyniłem. Chcę się rozwijać w dziedzinie przygotowania motorycznego. Skończyłem kilka stosownych kursów oraz studia, które obejmują ten rodzaj trenerskich działań. Uczę się cały czas, a przy okazji szukam odpowiedzi na kilka pytań, które mnie nurtują. Na pewno jest to pierwszy krok, aby w przyszłości, być może, pracować z pierwszą drużyną” – kontynuuje.

Jak będzie wyglądać współpraca trenera z drugą drużyną w najbliższym czasie? „Podczas rozmowy z prezesem Bednarzem ustaliliśmy moje zadania. Chciałbym zostać z drużyną na całą rundę, aby w pełni móc przełożyć swoje możliwości na możliwości zawodników. Nie da się tego zrobić w krótkim okresie, a ja jestem osobą, która myśli perspektywicznie, i lubi mieć pewne działania zaplanowane na dłuższy okres czasu. Mam nadzieję, że uda się to zrealizować razem z drużyną trenera Musiała” – zakończył Żuchowicz.

O nowego członka sztabu szkoleniowego zapytaliśmy również pierwszego trenera Wisły II Kraków, Macieja Musiała. „Wojtek Żuchowicz będzie trenerem przygotowania motorycznego w drugiej drużynie. Współpracę z nim rozpoczęliśmy już w zimie, ale nie miała ona, poza okresem przygotowawczym, regularnego charakteru. Teraz jest bardziej systematyczna. Trener Żuchowicz pracował nad motoryką zawodników. Chcemy poprawić możliwości szybkościowo-siłowe piłkarzy, i to jest jego zadanie. Ponadto zajmie się on profilaktyką kontuzji, poprowadzi treningi ogólnosprawnościowe zawodników. Jestem bardzo zadowolony, że będziemy mieć kogoś takiego w sztabie, bo dzięki temu nasza praca będzie bardziej efektywna” - prognozuje trener Musiał.

A. Koprowski

Biuro Prasowe Wisły Kraków SA


Źródło: wisla.krakow.pl

Zmiany w sztabie trenerskim Białej Gwiazdy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, modyfikacjom ulega skład sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. W większości przypadków nastąpią przesunięcia na stanowiskach, a kilka decyzji zostanie podjętych w przyszłości.


27.11.2019r.

Redakcja


Mariusz Jop zostanie szkoleniowcem rezerw Białej Gwiazdy, zastępując Adriana Filipka, który przejmie drużynę CLJ U-18. Obaj trenerzy wciąż będą ściśle współpracować z pierwszym zespołem Wisły, pracując nad rozwojem młodzieży. Dalsza praca Marcina Pluty w krakowskim Klubie, dotychczasowego opiekuna juniorów, zależeć będzie od wyników prac strategicznych nad Akademią.

Dotychczasowy trener bramkarzy pierwszego zespołu Artur Łaciak będzie odpowiadać za szkolenie golkiperów w CLJ U-18. Obok pracy z występującymi na tej pozycji zawodnikami juniorów starszych, współtworzyć będzie także dział skautingu krakowskiego Klubu.

Od pełnienia obowiązków w klubie z Reymonta odsunięty został Wojciech Żuchowicz, który nie będzie dłużej piastować funkcji trenera przygotowania fizycznego pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. Całkowitą odpowiedzialność za ten obszar przejmie Leszek Dyja. Przyszłość trenera Żuchowicza zostanie określona wkrótce.

Źródło: wisla.krakow.pl