Wojciech Makowski

Z Historia Wisły

Wojciech MakowskiŹródło: wojciechmakowski.pl
Wojciech Makowski
Źródło: wojciechmakowski.pl
Wojciech MakowskiŹródło: akademiawisly.pl
Wojciech Makowski
Źródło: akademiawisly.pl

Wojciech Makowski (ur. 4 sierpnia 1990 r.) - trener w Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków w sezonie 2016/2017.

Spis treści

ZAWODNIK

  • do 21. roku życia zawodnik takich klubów jak Borek Kraków, Garbarnia Kraków, Pogoń Skotniki oraz LKS Mogilany.

TRENER

  • trener z licencją UEFA B;
  • kilkumiesięczne staże w hiszpańskich klubach Club Atlético Osasuna i Granada CF.
  • szkolenie grup dziecięcych w Szkółce Piłkarskiej Borek Kraków oraz w AP Budujemy Sukces w Liszkach.
  • w sezonie 2015/2016 trener roczników 2002 i 2004 w zespole SEMP Warszawa.

Sezon 2016/2017

Ciekawostki

Wojciech Makowski pełniąc funkcję trenera asystenta w Podbeskidziu Bielsko-Biała w zastępstwie I trenera poprowadził bielszczan w meczu przeciwko Wiśle.


PUBLIKACJE

2000: Wojciech Makowski zastąpi Goncalo Feio

16/01/2017

Będący dotychczas asystentem Goncalo Feio, Wojciech Makowski obejmie po nim drużynę Wisły Kraków 2000. Podczas treningów pomagać mu będzie Rafał Wisłocki, który w poprzednich latach miał do czynienia z tym rocznikiem.

– Uznaliśmy, że w obecnej sytuacji, gdy aż pięciu zawodników ma sporą szansę na awans do Centralnej Ligi Juniorów najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie trenera Makowskiego przy tej drużynie. Będziemy kontynuować to, co wypracowaliśmy jesienią. Z kolei cel przed chłopakami jest prosty: jesienią 2017 roku występować w Centralnej Lidze Juniorów i nad tym muszą teraz pracować – mówi Dyrektor Akademii, Rafał Wisłocki.

Wojciech Makowski do sztabu szkoleniowego Akademii dołączył latem, wcześniej pracował między innymi w klubie ze stolicy – SEMP Warszawa. Pracę asystenta łączył z funkcją trenera w roczniku 2007. – Tak jak wszystkim mówię, te pół roku z trenerem Feio nauczyły mniej więcej niż pięć lat trenowania, jeżdżenia na kursy szkoleniowe czy konferencje. Ogromny profesjonalizm, dbanie o szczegóły, szacunek do podopiecznych, ciężka praca oraz poznanie w praktyce periodyzacji taktycznej. To wszystko to duża wartość jaką wyniosłem z tej współpracy – mówi trener.

Periodyzacja, czyli metodologia pochodząca z Portugalii, opierająca się na wszystkich aspektach w piłce: taktyce, technice, motoryce i mentalności. – Każdy trening w tygodniu jest zorganizowany tak, żeby miał przełożenie w meczu, ale odpowiednio też był rozłożony w każdym z tych czterech elementów. Wszystko co się dzieje na treningu musi mieć powiązanie w meczu, trenujemy tak jak chcemy grać. Czy to jest lżejszy trening czy cięższy, ma to przełożenie na mecz. Dzięki tej współpracy oraz spotkaniom organizowanym przez trenera Feio – teraz, kiedy czytam książki o tej metodologii – łatwiej jest wszystko zrozumieć, bo mam odniesienie z praktyki. – tłumaczy Makowski.

Sytuacja w której asystent zastępuje pierwszego trenera jest dość często ostatnio spotykana w piłce seniorskiej. Trener Makowski zauważa, że zmiana szkoleniowca to wyzwanie dla każdego, zarówno trenera, ale też zawodników. – Goncalo jest bardzo dobrym trenerem, również przywódcą, ale uważam, że mnie będzie łatwiej prowadzić tę drużynę niż komuś z zewnątrz. Znam sposób pracy tej grupy, wiem jak była zarządzana. Będziemy to kontynuować, a ja będę wplatał elementy ze swojego warsztatu, aby wszystko funkcjonowało w tej drużynie jeszcze sprawniej – mówi.

Cel na najbliższy czas jest prosty: awans po sezonie jak największej liczby zawodników z rocznika 2000 do juniorów starszych występujących w Centralnej Lidze Juniorów. – Ja będę zaangażowany na 120%, ale to nie będzie nic znaczyło, jeśli chłopaki nie włożą w to tyle samo energii. Są w takim wieku, że muszą sami być świadomi gdzie są, w jakim celu i jak ciężko muszą pracować. Nie ma nic za darmo. Oni muszą wiedzieć kiedy iść spać, co jeść i jak angażować się na treningach – mówi.

– Ja ze swojej strony zrobię wszystko, żeby rozwijać ich zespołowo, jak i indywidualnie, żeby wchodząc w dorosłą piłkę byli odpowiednio przygotowani. Znam tych chłopaków i wiem, że mogę liczyć z ich strony na pełny profesjonalizm. Jesteśmy w Wiśle Kraków, wszyscy musimy tak pracować. Nie ma i nie powinno być miejsca na inne podejście – podsumowuje.

Źródło: akademiawisly.pl

Trener Wojciech Makowski przechodzi do Rakowa

26.06.2017

Po roku pracy przygodę z Akademią Piłkarską Wisła Kraków kończy Wojciech Makowski, trener rocznika 2000. Odchodzi do sztabu pierwszej drużyny pierwszoligowego Rakowa Częstochowa.

Wojciech Makowski dołączył do Akademii w lipcu 2016 roku, jako jeden z dwóch trenerów rocznika 2007 oraz asystent Goncalo Feio przy najstarszej grupie w Akademii. Na początku tego roku, po przejściu Feio do pierwszej drużyny, został samodzielnym szkoleniowcem Wisły 2000, z którą został wiosennym mistrzem Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych. Jednak w decydującym o awansie do Centralnej Ligi Juniorów Młodszych barażu wiślacy ulegli w dwumeczu Akademii Piłkarskiej 21 Kraków 0:3.

Akademia dziękuje trenerowi Makowskiemu za pełny profesjonalizm od początku do samego końca pracy przy Reymonta 22 oraz za wkład w rozwój zawodników i samej Akademii. Dziękujemy i życzymy powodzenia w nowym miejscu pracy.

Źródło: akademiawisly.pl

LINKI