Wydarzenia religijne

Z Historia Wisły

Spis treści

2004.04.04 Ostatnia lekcja Ojca Świętego:

W ostatnich dniach o Krakowie ze spokojnym sumieniem można mówić jako o mieście magicznym. W poniedziałek wieczorem magiczny był także stadion Cracovii. Czy ostatnia lekcja Ojca Świętego okaże się dla nas tą najważniejszą?

Na mszy odprawianej na murawie piłkarskiego boiska za zmarłego Jana Pawła II pojawiło się około 25 tysięcy osób.

Kibice Wisły, którzy na stadion Cracovii dotarli długą na całe Błonia kolumną, na trybunach zostali przywitani gromkimi brawami. Wiślacy weszli w tłum i wymieszali się z kibicami paradującymi z szalami Cracovii, Hutnika, GKS-u Katowice, Arki Gdynia, Korony Kielce - i wielu, wielu innych klubów z całej Polski. Wrażenie było jeszcze większe, gdy kibice wznosili szale w górę i krzyczeli "Pojednanie dla Papieża!" . Innym razem jedna strona stadionu wołała "Karol", a druga odpowiadała "Wojtyła!", wreszcie zaintonowano "Nie ma lepszego od Jana Pawła drugiego!". Nie obyło się bez małych incydentów, lecz poniedziałkowy wieczór przyniósł nam odpowiedź na pytanie, które jeszcze niedawno skwitowano by śmiechem - "Czy kibice Cracovii i Wisły mogą zasiąść wspólnie na stadionie piłkarskim?".

Na stadion Cracovii z kibicami Wisły przymaszerowali piłkarze, którzy w trakcie mszy usiedli obok zawodników Pasów. Przy ul. Kałuży pojawili się także trenerzy, prezesi i inni pracownicy Wisły. Obecni byli prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz oraz prezes Piłkarskiej Ligi Polskiej Zbigniew Koźmiński. Msza miała charakter podniosły - odprawili ją kapelani Cracovii i Wisły: ks. Henryk Surma oraz infułat Bronisław Fidelus. Kibice przynieśli ze sobą świece.

Kibice zaskoczeni przyjazną atmosferą długo nie opuszczali stadionu. Wrażenie robiła zwarta grupa kilkuset fanów Hutnika. Gdy stali na torze kolarskim z szalami w górze, podeszli do nich fani Wisły i stojąc na przeciw rozpostarli swoje szale. Chwilę emocjonującej ciszy zakończyły... brawa obu grup. Zerkający z góry Ojciec Święty mógł być z nas dzisiaj dumny.


Źródło:wislakrakow.com


4 tysiące kibiców w marszu pojednania:

8. kwietnia 2005

Kilka tysięcy kibiców Wisły, Cracovii, Hutnika i klubów spoza Krakowa wzięło udział w piątek w marszu pojednania.. Kibice zatrzymali się m.in. przed Pałacem Arcybiskupim przy ul. Franciszkańskiej, gdzie modlili się i wznosili okrzyki na cześć papieża Jana Pawła II. Uczestnicy marszu nieśli duży transparent z napisem: "Dzięki papieżowi pojednanie". Następnie kibice przeszli obok stadionu Cracovii na Błonia, gdzie podali sobie na znak zgody ręce i odśpiewali m.in. ulubioną piosenkę papieża "Barka". Padały także kolejne wersje znanych przyśpiewek stadionowych, tym razem w wersji "papieskiej". Mogliśmy zobaczyć także "papieski" szalik - z białym napisem "Pojednanie dla Papieża" na białym tle. Kibice różnych drużyn chętnie pozowali do wspólnych zdjęć. Nie doszło do planowanej przez organizatorów marszu wizyty na stadionie Wisły.

Oprócz kibiców krakowskich klubów i ich zgód, widoczne były delegacje GKS-u Katowice, Groclinu Grodzisk Wielkopolski czy Szczakowianki Jaworzno. Dominowali kibice bardzo młodzi, lub ci nie pierwszej już młodości.

- Ten marsz zorganizowali sami kibice krakowskich klubów, którzy dążą do zgody. Prawdziwym sprawdzianem naszego pojednania będzie jednak dopiero piłkarski mecz derbowy pomiędzy Cracovią i Wisłą, który rozegrany zostanie na początku maja - powiedział kibic Wisły Grzegorz Mazur.

Źródło:wislakrakow.com

Msza na stadionie Ruchu Chorzów:

20 tys. wiernych, w większości kibiców, było o 20 na stadionie Ruchu Chorzów. Kibice Ruchu zaprosili fanów GKS Katowice, Górnika Zabrze i Odry Wodzisław,Wisły Kraków i innych drużyn.

W czasie mszy były zapalone jupitery na dwóch masztach. Kibice zapalili też race na koronie stadionu. Na stadionowym płocie zawiśnie 54-metrowy baner z ostatnimi słowami, jakie Jan Paweł II skierował do młodzieży. - "Szukałem Was, teraz przyszliście do mnie i za to Wam dziękuję". Natomiast kibice Wisły Kraków wywiesili transparent ,,Wisła przez Rzym płynie".

Źródło:kibice.net-forum

Źródło:http://www.tomykibice.pl/


2012.04.11 Najjaśniejsza Gwiazda na Wiślackim Niebie: Msza Święta za duszę Henryka Reymana

W środę, 11 kwietnia, byliśmy świadkami innego niż zwykle, Wiślackiego wydarzenia.

W kościele pw. Świętych Piotra i Pawła odbyła się Msza Święta za duszę Henryka Reymana - bodaj największej legendy Białej Gwiazdy. O godzinie 18 w świątyni, która znajduje się przy ulicy Grodzkiej, zgromadziło się około 100 osób, aby wspólnie pomodlić się i oddać hołd nie tylko Wiślakowi, ale też znakomitemu patriocie.

Okolicznościowe kazanie wygłosił ksiądz Łukasz Ślusarczyk. Oprócz kilku słów o samym Henryku Reymanie, który został nazwany "Najjaśniejszą Gwiazdą na Wiślackim Niebie", poruszony został temat nadziei. Aspektem tym ksiądz zajął się zarówno w kontekście obecnej sytuacji klubu, ale również sytuacji kibiców w naszym kraju. Przypominając, że naszą postawą mamy dawać przykład i nieść dobro drugiemu człowiekowi, ksiądz Łukasz powiedział, że zawsze nadzieja umiera ostatnia. Do tego wspomniał o rozlicznych akcjach dobroczynnych, których podejmują się kibice Białej Gwiazdy. Zaznaczył też, że w dzisiejszych czasach stadion pozostaje jednym z ostatnich miejsc, gdzie można, a nawet trzeba głosić wartości bezsprzecznie kluczowe, choć czasem niewygodne.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz podziękować księdzu prałatowi Markowi Głowni, proboszczowi parafii, w której odbyła się Msza, a także księdzu Łukaszowi Ślusarczykowi, za wygłoszenie kazania oraz księżą współcelebrującym Mszę Świętą. Podkreślamy też, że za rok przypada 50 rocznica śmierci Henryka Reymana. Pamiętajmy o tym już teraz, aby w przyszłym roku o wiele tłumniej stawić się w kościele i oddać hołd temu Wielkiemu Wiślakowi.

Przypominamy także o tym, żeby na mecz z ŁKS-em przynieść znicz, i przed spotkaniem zapalić go pod pomnikiem naszej legendy.


Źródło:http://skwk.pl/


2012.04.11 Msza Święta pamięci Henryka Reymana:

W Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 11 kwietnia odbyła się Msza Święta w intencji Henryka Reymana. Okolicznościowe kazanie wygłosił ksiądz Łukasz Ślusarczyk. Oprócz kilku słów o samym Henryku Reymanie, który został nazwany "Najjaśniejszą Gwiazdą na Wiślackim Niebie", poruszony został temat nadziei. Aspektem tym ksiądz zajął się zarówno w kontekście obecnej sytuacji klubu, ale również sytuacji kibiców w naszym kraju. Przypominając, że naszą postawą mamy dawać przykład i nieść dobro drugiemu człowiekowi, ksiądz Łukasz powiedział, że zawsze nadzieja umiera ostatnia. Do tego wspomniał o rozlicznych akcjach dobroczynnych, których podejmują się kibice Białej Gwiazdy. Zaznaczył też, że w dzisiejszych czasach stadion pozostaje jednym z ostatnich miejsc, gdzie można, a nawet trzeba głosić wartości bezsprzecznie kluczowe, choć czasem niewygodne.


Źródło:http://skwk.pl


2012.10.28 Zaduszki w Newark

28 października 2012 odbyły się w Newark ,w Anglii patriotyczne uroczystości Zaduszek.Miały miejsce na Newark-On-Trent Cemetery - największym cmentarzu wojennym w Wielkiej Brytanii,miejscu ,gdzie spoczywają polscy żołnierze polegli tu w czasie II wojny Światowej,gdzie pochowany był m.in. gen.Władysław Sikorski.W uroczystościach organizowanych przez Newark Town Council wzięli udział kombatanci ,rodziny poległych żołnierzy,władze miasta, angielscy kadeci,grupy rekonstrukcyjne w mundurach z czasów II Wojny Światowej.Szkoda ,ze zabrakło przedstawicieli polskiego rządu...Nie zabrakło za to polskich kibiców -przepraszam - KIBOLI !!!! W zeszłym roku ,na tym samym cmentarzu,na uroczystościach upamiętniających utworzenie Mostu Powietrznego Londyn -Warszawa,było obecnych kilkunastu kibiców Lechii Gdańsk,zrzeszonych w LGFCE (Lechia Gdańsk Fan Club England) i jeden fanatyk Śląska Wrocław. W tym roku było nas już kilkudziesięciu .Cieszy ,ze nasza zeszłoroczna akcja odbiła się takim echem w Wielkiej Brytanii.Teraz, oprócz naprawdę bardzo dużej grupy LGFCE ,licznie stawił się Śląsk Wrocław,obecna oczywiście Wisła Kraków.Przyjechali również fani Polonii Przemyśl ,Bałtyku Gdynia,Legii Warszawa,Karpat Krosno.Wszyscy zachowujący się z godnością ,stosownie do powagi święta. Spotkanie zaczęło się od przemarszu pod pomnik generała Władysława Sikorskiego. Odbyła się Msza św., następnie przemowy włodarzy miasta Newark, przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich. Odśpiewano Hymn Polski, oddano hołd polskim lotnikom, a podczas minuty ciszy w kibicowskim stylu odpaliliśmy race.Złożyliśmy wieńce ,odpaliliśmy znicze.Przyjęto nas naprawdę bardzo dobrze -łzy w oczach kombatantów - tego nie zapomnimy nigdy!!! Byli wzruszeni,co sami podkreślali ,rodaków z roku na rok jest na obchodach coraz mniej.Coraz mniej pamięta... My obiecaliśmy -nas,kibiców-patriotów , co roku będzie coraz więcej !!!

Po obchodach LGFCE udało się cała grupą na wspólne ,integracyjne piwko,z nami oczywiście Śląsk i Wisła ,również zaproszeni przez nas Polonia i Bałtyk.Przy okazji tego spotkania przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na akcje "Biało-Zielone Mikołajki" organizowaną przez Stowarzyszenie Lwy Północy na paczki dla dzieci z Domów Dziecka w Gdańsku. Pieniądze przekażemy Stowarzyszeniu już w niedzielę w Gdańsku,przed meczem z Legią ,gdzie LGFCE wybiera się w kilka osób z Anglii.W związku ze zbiórka - podziękowania dla fanów wszystkich obecnych drużyn - dla dzieciaczków z Gdańska dołożyli się wszyscy !!!! Oczywiście również podziękowania w tym miejscu dla wszystkich kibiców ,którzy przyjechali ODDAĆ HOŁD BOHATEROM. A nie mieliśmy naprawdę blisko.Zjechaliśmy się z całej Anglii,Walii i Szkocji. Do zobaczenia za rok !!! Jeszcze na koniec specjalne podziękowania dla LGFT ,szczególnie dla K. z Tczewa za pomoc w ogarnięciu pięknego wieńca i zniczy ,które zostały wysłane do nas właśnie z Tczewa.

Źródło:http://www.facebook.com/pages/LGFCE-Lechia-Gda%C5%84sk-Fan-Club-England/221117287906609


2012.11.01 Wiślaccy Patrioci z wizytą na Cmentarzu Rakowickim:

01 listopada 2012

W związku z przypadającym na dzień 1 listopada Świętem Zmarłych, jako przedstawiciele Wiślackich Patriotów, udaliśmy się na Cmentarz Rakowicki by upamiętnić historyczne, zasłużone wiślackie postaci.

Jasnym jest, iż nie sposób za jednym razem zająć się wszystkimi nagrobkami. Wierzymy jednak, iż powtarzalność tego typu akcji pomoże, w wymiarze fizycznym – na utrzymanie w dobrej kondycji ważnych dla Wiślaków grobów, w wymiarze duchowym zaś krzewić i podtrzymywać pamięć o tych, dzięki którym Wisła Kraków to coś zdecydowanie więcej niż sama nazwa składająca się z kilku liter. O wielu z nich powinni pamiętać zresztą wszyscy Polacy, a to ze względu na fakt ich wydatnego wkładu w walkach o niepodległość lub też obronę Ojczyzny. Wybrane groby zostały przez Wiślackich Patriotów „ogrzane” symbolicznym zniczem oraz krótką modlitwą. Na grobie Henryka Reymana oraz jego braci – Jana i Stefana – pojawił się dodatkowo wieniec. Niektóre nagrobki nie były w najlepszym stanie, na tyle na ile mogliśmy, uprzątnęliśmy je. Nie zmienia to jednak faktu, iż przy niektórych miejscach pochówków potrzebne jest przedsięwzięcie większych działań, do czego tak naprawdę przyczynić może się każdy Wiślak.

Poniżej przedstawiamy w skrócie sylwetki osób, których miejsca wiecznego spoczynku postanowiliśmy odwiedzić:Józef Kohut,Franciszek Turmiński ,Jan i Józef Kotlarczykowie,Artur Woźniak,Henryk, Jan i Stefan Reymanowie ,Witold Gieras,Michał i Władysław Filek,Marian i Tadeusz Orzelscy,Jan Weyssenhoff ,Stefan Dyras.


Źródło:http://skwk.pl


2013.01.05 Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców:

W sobotę 5 stycznia 2013 r. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się V Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców.

Idea pielgrzymowania do tronu Królowej Polski wyszła od śp. Tadeusza Duffeka legendarnego kibica Lechii Gdańsk, w latach 80-tych jednego z liderów Federacji Młodzieży Walczącej w Gdańsku i jednego z przywódców antykomunistycznego oporu w tym jakże bliskim sercu każdego Wiślaka mieście. Dodać tutaj wypada, że inspiracją pielgrzymowania kibiców na Jasną Górę, były solidarnościowe pielgrzymki Ludzi Pracy w których także uczestniczył w latach 80-tych Tadeusz Duffek. Niestety nie doczekał On realizacji swojej inicjatywy gdyż po długiej i ciężkiej chorobie 21 października 2005 r. zmarł. Realizacji tej patriotycznej idei podjął się Jego Przyjaciel, a zarazem także kibic gdańskiej Lechii ks. Jarosław Wąsowicz, który w grudniu 2008 r. zorganizował po raz pierwszy Pielgrzymkę Kibiców do Naszego Narodowego Sanktuarium. Już wówczas uczestniczyło w tym wydarzeniu ok. 300 kibiców. Pielgrzymka Kibiców to przede wszystkim wspólna modlitwa, ale także wykłady poświęcone Historii Polski oraz okazja do rozmowy i pokojowej wymiany poglądów kibiców klubów z całej Polski.

W tegorocznej Pielgrzymce uczestniczyła także grupa kibiców Wisły Kraków. Można podsumować, iż z roku na rok notujemy progres i liczba wiślackich pielgrzymów na Jasnej Górze powiększa się. W dotychczasowych czterech pielgrzymkach kibice „Białej Gwiazdy” uczestniczyli dojeżdżając na własną rękę. W tym roku organizacji transportu podjęła się grupa Wiślackich Patriotów. Udało nam się zorganizować busa, którym przybyliśmy na Jasną Górę. Wiślacy pielgrzymowali także własnym transportem, stąd nie jesteśmy w stanie podać naszej dokładnej liczby, ale było nas z pewnością ponad 40 osób. Najliczniejszą reprezentację obok rzecz jasna Rakowa Częstochowa i Legii, miały nasze bratnie kluby Lechia i Śląsk. Widoczni byli także kibice Jagi, Lecha, Górnika Zabrze, Górnika Wałbrzych, Widzewa, Ruchu, Pogoni, ŁKS, Szczakowianki Jaworzno, Bałtyku Gdynia, Gryfu Słupsk i wielu innych klubów.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą św., której przewodniczył ks. Leszek Zioło, a koncelebrował m.in. nowohucki kapelan „Solidarności” ks. Tadeusz Isakiewicz-Zaleski. Zebranych w imieniu Klasztoru O.O. Paulinów powitał o. Franciszek Morgiel. Modliliśmy się w intencjach Ojczyzny, aby była wierna chrześcijańskim tradycjom, w intencji wszystkich kibiców, a także w intencjach zmarłych m.in. ś.p. Dawida Zapiska (zmarłego w tym roku młodego Kibica Lechii Gdańsk), ś.p. Tadeusza Duffeka, ś.p. mjr Waldemara Szostkiewicza (prezesa pomorskiego okręgu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych). Intencje mszalne, a także wspaniałą homilię z mocnym przesłaniem (warto posłuchać) wygłosił organizator Pielgrzymki Kibiców, salezjanin – ks. Jarosław Wąsowicz. Na zakończenie mszy św. poświęcone zostały barwy klubowe przywiezione przez kibiców.

Po mszy św. udaliśmy się do sali ks. Kordeckiego gdzie mieliśmy przyjemność wysłuchania wykładu prof. dr hab. Wojciecha Polaka (wykładowcy UMK w Toruniu, a w latach 80-tych działacza NZS) autora książki „Patriotyzm dnia dzisiejszego”. Później ze względu na problemy techniczne mieliśmy możliwość obejrzenia jedynie migawek filmu poświęconego kibicom w reż. Mariusza Pilisa (przypominam kibica Naszej WisełkiJ). Następnie przeszliśmy na Wały Jasnogórskie, gdzie w imponujący sposób została uczczona przypadająca w tym roku 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Kibice Rakowa Częstochowa przygotowali transparent z napisem „Jesteśmy, Pamiętamy, Czuwamy”, który z olbrzymimi problemami ze względu na porywisty wiatr, został rozwieszony na wałach. Po uporaniu się z wietrznymi problemami, odpalonych zostało 150 rac i odśpiewaliśmy Hymn Narodowy.

Kolejnym punktem w programie Pielgrzymki był patriotyczny koncert rockowy w jednym z klubów w Częstochowie na który jednak ekipa busa nie pojechała. Co prawda siła przekonywania jednego z uczestników Pielgrzymki była ogromna, jednak nawet On musiał ustąpić wobec oporu (czy raczej uporu)… człeka dzierżącego kierownicę (obawiającego się zapewne, iż chcemy jechać na „ustawkę” – obecnie nazywa się to „tachograf”;)).

Naładowani olbrzymią dawką energii i pozytywnych wrażeń powróciliśmy do Krakowa z nadzieją, iż na kolejną Pielgrzymkę wybierzemy się w jeszcze większej grupie (czyli progres zostanie podtrzymany) Kibiców „Białej Gwiazdy”.

Film z Jasnej Góry


Źródło:http://skwk.pl


2013.04.11 Uczczono pamięć patrona stadionu: msza święta w intencji Henryka Reymana oraz kibiców Lechii Gdańsk

We czwartek popołudniu na sektorze C odbyła się msza święta w intencji zmarłego 50 lat temu Henryka Reymana oraz kibiców Lechii Gdańsk, którzy zginęli w niedawnym wypadku autobusowym.

Kibice wypełnili sektor C, by wspólnie uczcić pamięć tych osób. Wśród nich pojawili się m.in. prezes Ludwik Miętta-Mikołajewicz, trenerzy Tomasz Kulawik i Kazimierz Kmiecik oraz zawodnicy Radek Sobolewski, Michał Czekaj, Alan Uryga i Patryk Małecki, który uczestniczył w liturgii.

Źródło:wislakrakow.com

Uroczystości ku czci Henryka Reymana:

Dokładnie dziś przypada 50. rocznica śmierci najwybitniejszego zawodnika z historii naszego klubu.Dokładnie dziś przypada 50. rocznica śmierci najwybitniejszego zawodnika z historii naszego klubu.Po południu delegacje klubu, SKWK, MZPN oraz miasta Kutna spotkały się przy grobie tego wybitnego Wiślaka i Polaka. Złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono krótką modlitwę.Główne uroczystości miały miejsce wieczorem. O 18 spod Hali Głównej działacze, sportowcy i kibice Wisły udali się pod pomnik znajdujący się u zbiegu ulic Reymonta i Reymana. Zapalono tam znicze, a następnie wszyscy razem poszli na stadion, gdzie odprawiona została Msza Święta.Była to Msza nietypowa, gdyż zarówno księża jak i wierni zgromadzili się w sercu Wiślackiego stadionu - na sektorze C3.

11 kwietnia 2013

Uroczystości ku czci Henryka Reymana

Dokładnie dziś przypada 50. rocznica śmierci najwybitniejszego zawodnika z historii naszego klubu.

W związku z tym Towarzystwo Sportowe "Wisła" Kraków wraz z Wisłą SA oraz Stowarzyszeniem Kibiców Wisły Kraków i grupą Wiślackich Patriotów zorganizowało obchody, mające na celu uczczenie pamięci Henryka Reymana.

Po południu delegacje klubu, SKWK, MZPN oraz miasta Kutna spotkały się przy grobie tego wybitnego Wiślaka i Polaka. Złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono krótką modlitwę.

Główne uroczystości miały miejsce wieczorem. O 18 spod Hali Głównej działacze, sportowcy i kibice Wisły udali się pod pomnik znajdujący się u zbiegu ulic Reymonta i Reymana. Zapalono tam znicze, a następnie wszyscy razem poszli na stadion, gdzie odprawiona została Msza Święta.

Była to Msza nietypowa, gdyż zarówno księża jak i wierni zgromadzili się w sercu Wiślackiego stadionu - na sektorze C3.

Zanim jednak rozpoczęła się liturgia, na telebimach wyświetlono krótki film poświęcony pamięci Reymana. O mocy jego przekazu niech świadczy fakt, że po zakończeniu projekcji na stadionie nastała cisza. Dopiero po chwili rozległy się brawa.

Później przystąpiono do liturgii. Mszę koncelebrowało czterech księży, z księdzem infułatem Bronisławem Fidelusem, kapelanem TS Wisła, na czele.

We mszy wzięli udział przedstawiciele TS Wisła Kraków z Prezesem Ludwikiem Miętta - Mikołajewiczem na czele, zawodnicy i zawodniczki wszystkich 14 sekcji Towarzystwa, a także przedstawiciele Wisły Kraków SA, wśród których byli m.in. trenerzy Kulawik i Kmiecik, Radosław Sobolewski i Prezes Jacek Bednarz.

11 kwietnia 2013

Uroczystości ku czci Henryka Reymana

Dokładnie dziś przypada 50. rocznica śmierci najwybitniejszego zawodnika z historii naszego klubu.

W związku z tym Towarzystwo Sportowe "Wisła" Kraków wraz z Wisłą SA oraz Stowarzyszeniem Kibiców Wisły Kraków i grupą Wiślackich Patriotów zorganizowało obchody, mające na celu uczczenie pamięci Henryka Reymana.

Po południu delegacje klubu, SKWK, MZPN oraz miasta Kutna spotkały się przy grobie tego wybitnego Wiślaka i Polaka. Złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono krótką modlitwę.

Główne uroczystości miały miejsce wieczorem. O 18 spod Hali Głównej działacze, sportowcy i kibice Wisły udali się pod pomnik znajdujący się u zbiegu ulic Reymonta i Reymana. Zapalono tam znicze, a następnie wszyscy razem poszli na stadion, gdzie odprawiona została Msza Święta.

Była to Msza nietypowa, gdyż zarówno księża jak i wierni zgromadzili się w sercu Wiślackiego stadionu - na sektorze C3.

Zanim jednak rozpoczęła się liturgia, na telebimach wyświetlono krótki film poświęcony pamięci Reymana. O mocy jego przekazu niech świadczy fakt, że po zakończeniu projekcji na stadionie nastała cisza. Dopiero po chwili rozległy się brawa.

Później przystąpiono do liturgii. Mszę koncelebrowało czterech księży, z księdzem infułatem Bronisławem Fidelusem, kapelanem TS Wisła, na czele.

We mszy wzięli udział przedstawiciele TS Wisła Kraków z Prezesem Ludwikiem Miętta - Mikołajewiczem na czele, zawodnicy i zawodniczki wszystkich 14 sekcji Towarzystwa, a także przedstawiciele Wisły Kraków SA, wśród których byli m.in. trenerzy Kulawik i Kmiecik, Radosław Sobolewski i Prezes Jacek Bednarz.

Czytanie z Dziejów Apostolskich przeczytał Patryk Małecki, modlitwę wiernych chłopcy z Wiślackiej Szkółki Piłkarskiej.

Niewątpliwie wyjątkowy wydźwięk miała Ewangelia i kazanie, wygłoszone przez księdza Andrzeja Jelenia … z gniazda.Po mszy wraz z Wiślackimi Patriotami udaliśmy się ponownie pod pomnik Henryka Reymana, gdzie kibice odśpiewali Wiślacki hymn, skandowali patriotyczne hasła, zapalili znicze.Ten dzień obfitował w wiele pięknych i wzruszających momentów. Miejmy nadzieję, że wspomnienie o tej niewątpliwie wybitnej postaci będzie żywe w pamięci kibiców i sportowców każdego dnia.


Źródło:http://www.tswisla.pl/

2013.10.27 Zaduszki w Newark

  • Dzień zaduszny w Newark (2013.10.27) - relacja LGFCE:

Tak jak co roku tak i w tym Lechiści z LGFCE wybrali się do Newark gdzie 27 Października odbyły się uroczystości zaduszne na cmentarzu wojennym.

W tym roku uroczystości zgromadziły dużą liczbę uczestników. Największą z nich byli kibice. Chwilę przed 15 uroczystości rozpoczął krótki przemarsz spod głównej bramy cmentarza aż pod pomnik oraz groby polskich żołnierzy. Okoliczny płot zdobią flagi (LGFCE Patriots, LGFT Tczew, Unia Tarnów – Emigranci, Wisła EmigranTS, Śląsk Wrocław- Emigranci UK, Bałtyk Gdynia, Resovia Polska) oraz transparent dla zasłużonego kibica gdańskiej Lechii – Ś.P. Dufo. Tego dnia gdańska Lechię reprezentowało piętnastu kibiców zrzeszonych w LGFCE (Lechia Gdańsk Fan Club England). Poza kibicami Lechii byli również kibice zaprzyjaźnionych klubów – Wisły Kraków oraz Śląska Wrocław. Widoczni byli również kibice Polonii Przemyśl, Unii Tarnów, Miedzi Legnica, Bałtyku Gdynia, Unii Nowa Sarzyna, Resovii Rzeszów, Arki Gdynia, ROW Rybnik (żużel), Górnika Wałbrzych, GKSu Tychy, Legii Warszawa, Gwardii Koszalin.

Po wygłoszonych przemówieniach następuje odśpiewanie pieśni "Boże coś Polskę" poprzedzone melodią trąbki oraz dwiema minutami ciszy. Następnie pod pomnikiem zostają złożone wieńce, kwiaty oraz podpalone znicze. Godne wspomnienia jest to że po uroczystościach Pan prowadzący uroczystości kieruje podziękowania w stronę środowiska kibicowskiego za tak liczne przybycie i pamięć o Polskich Bohaterach. Warte wspomnienia jest również to że przekazaliśmy szalik Lechii jednej z kombatantek oraz złożyliśmy słowną deklarację, że pamiętamy i będziemy pamiętać oraz, że co roku będziemy się pojawiać by uczcić pamięć Polskich Bohaterów.


Źródło:http://www.lechia.net/index.php


VII Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę (2015.01.10):

Po raz siódmy Kibice z całej Polski pielgrzymowali do tronu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę. Tematem tegorocznej Pielgrzymki były „Ziemie Odzyskane 1945-2015”.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12 mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. W trakcie mszy św. ochrzczona została najmłodsza uczestniczka Pielgrzymki Kalinka licząca zaledwie rok, a w kibicowskim pielgrzymowaniu biorąca już udział (wraz ze swoimi Rodzicami – Kibicami Śląska Wrocław) po raz drugi. Homilię mocno i celnie odzwierciedlającą obecną sytuację w Ojczyźnie wygłosił organizator Pielgrzymki ks. Jarosław Wąsowicz. Warto zapoznać się z jej treścią tym bardziej, iż ks. Jarek bardzo często w swoim tekście odwoływał się do faktów historycznych, które znać powinien każdy Polski Patriota.Na zakończenie mszy św. odbyła się niezwykle podniosła uroczystość. Kombatanci z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych przekazali uczestnikom Pielgrzymki Testament Polski Walczącej z intencją kontynuowania patriotycznej sztafety pokoleń. Wśród Kombatantów, którzy byli Gośćmi Honorowymi kibicowskiej Pielgrzymki był także pielgrzymujący wraz z Wiślackimi Patriotami - por. Wacław Szacoń. Dla Pana Porucznika tą drogą jeszcze raz wielkie wyrazy szacunku i podziękowania za wytrwałość i poświecenie dzięki któremu mieliśmy zaszczyt i przyjemność pielgrzymowania w Pana towarzystwie.Przenieśliśmy się następnie do sali o. Kordeckiego aby wysłuchać wykładu red. Tadeusza Płużańskiego poświęconego Żołnierzom Niezłomnym. W części wykładu autor wspominał także o Ich oprawcach, komunistycznych zbirach, którzy w większości nie ponieśli żadnej kary za swoje zbrodnie. Wręcz przeciwnie do dnia dzisiejszego, żyjący opływają w dostatki, a szczątki zmarłych chowane są z (nie należnymi) honorami i spoczywają w Alejach Zasłużonych na polskich cmentarzach. Równocześnie, wciąż miejsca spoczynku wielu Żołnierzy Niezłomnych pozostają nieznane, zaś prace nad ich odnalezieniem, identyfikacją i godnym pochówkiem są nadal hamowane. Potomkowie (genetyczni i mentalni) komunistycznych bestii ustawieni przez swoich rodziców i dziadków próbują blokować i zakłamywać prawdę historyczną, jak choćby w ostatnim „hicie” polskiej kinematografii, w którym pierwowzorem jednej z „bohaterek” stała się stalinowska prokurator Helena Wolińska wyjątkowo zwyrodniała i zdegenerowana kanalia. Po wykładzie, jak co roku na murach jasnogórskiego klasztoru Kibice zaprezentowali patriotyczne symbole swoich Klubów. Następnie na murach został rozwieszony olbrzymi transparent z hasłem „Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy” nawiązującym do tematu Pielgrzymki, czyli powrotu ziem piastowskich do Macierzy. Całość oprawy ubarwiło racowisko. Na zakończenie odbył się koncert zespołu Forteca, poświęcony pamięci rtm. Witolda Pileckiego.

Wśród zebranych ok. 5 tys. kibiców z przeróżnych kibicowskich ekip, jak co roku nie zabrakło kibiców Wisły. Umocnieni modlitwą i naładowani dawką pozytywnych wrażeń dziękujemy organizatorom, zarazem mamy nadzieję pielgrzymować także za rok i spotkać się na Jasnej Górze w jeszcze większym Wiślackim gronie, wszak przecież:

GWIAZDA BIAŁA ORZEŁ BIAŁY TO SĄ NASZE IDEAŁY


Źródło:http://skwk.pl/


VIII Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę (2016.01.09):

Ponad 5 tysięcy kibiców z całej Polski a także KS Polonii Wilno i FK Lidy oraz delegacja z Węgier uczestniczyły w VIII Pielgrzymce Kibiców Na Jasnej Górze nie zabrakło również przedstawicieli Wiślackich Patriotów oraz naprawdę wielu kibiców naszej drużyny przybyłych w mniej bądż bardziej licznych grupach oraz co bardzo cieszy rodzinnie. Tematem przewodnim tegorocznej pielgrzymki było 1050 lecie Chrztu Polski oraz 60 rocznica Poznańskiego Czerwca'56. Dokładnie o godzinie 12.00 w szczelnie wypełnionym sanktuarium przed cudownym obrazem Matki Bożej rozpoczęło się nabożeństwo koncelebrowane przez ks. Leszka Zioło a homilie wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz. Bardzo ważnym wydarzeniem było odczytanie petycji środowisk kibicowskich skierowanych do polskiego rządu. Oto 14 postulatów skierowane do rządu Pani Beaty Szydło w których kibice domagają się:

–ponownego rozpoczęcie śledztwa w sprawie zbadania okoliczności śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki (jest patronem pielgrzymek kibiców). Chcą, aby poprowadził je prok. Andrzej Witkowski,

- gruntownego zlustrowania wszystkich środowisk opiniotwórczych i kulturalnych w Polsce,

- jak najszybszego upublicznienia zbiorów zastrzeżonych IPN,

- dofinansowania mediów narodowych "w celu promowania naszej Ojczyzny za granicą i w kraju",

- osłabienia, a następnie wycofania z Polski niemieckich koncernów medialnych, "które prowadziły i nadal prowadzą politykę antypolską",

- wystąpienia do władz Unii Europejskiej o wsparcie polskich działań mających na celu sprowadzenie do Ojczyzny naszych rodaków z terenów byłego ZSRR,

- doprowadzenie do uznania na arenie międzynarodowej mordów dokonanych na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu, Podolu i w Galicji Wschodniej za ludobójstwo,

- podjęcie działań na rzecz zagrożonych przez fanatyków środowisk chrześcijańskich na świecie,

- stworzenie instytucji walczącej z przejawami antypolonizmu w świecie poprzez wyciąganie konsekwencji prawnych "wobec wszystkich winnych tego podłego zjawiska",

- surowych konsekwencji dla osób, które dopuściły się wynaturzeń podczas prywatyzacji polskiego majątku narodowego "wypracowanego wcześniej przez wiele pokoleń Polaków",

- ustalenie listy polskich przedsiębiorstw i polskich dóbr narodowych strategicznych dla gospodarki "celem ich szczególnej ochrony, aby nie dopuścić ich wyprzedaży w ręce obcego kapitału",

- stworzenie warunków do ponownego budowania dobrej marki, rozwijania w świecie polskiego przemysłu, transportu, łączności, rolnictwa, sadownictwa, przetwórstwa, "które przyczynią się do rozwoju polskiej gospodarki",

- prowadzenia aktywnej polskiej polityki historycznej "sławiącej naszą ojczyznę w oparciu o polskich bohaterów", wspierania kultury przez działania patriotyczne,

- ustanowienia przywilejów i ochrony dla polskich bohaterów narodowych, bojowników o wolną Polskę z czasów II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu, w szczególności "żołnierzy wyklętych",

- przywrócenie w szkołach zwiększonej ilości lekcji historii oraz listy lektur opartych "na polskich dziełach patriotycznych"

Po mszy świętej odbyło się arcyciekawe spotkanie z dziennikarzem śledczym, Panem Wojciechem Sumlińskim którego tematem przewodnim była historia morderstwa błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, w sprawie którego wszczęcia ponownego śledztwa domagają się w jednym z postulatów kibice. Następnym punktem pielgrzymki był koncert Pawła Piekarczyka o „ Żołnierzach Wyklętych”. Ok. godz. 17:00 nastąpił długo wyczekiwany moment przez większość z pielgrzymów czyli prezentacja oprawy przygotowanej przez fanów poznańskiego Lecha, zaprezentowanej w blasku setek rac odpalonych przez kibiców zgromadzonych na błoniach jasnogórskich oraz murach obronnych po obydwu stronach ołtarza. W czasie odpalania pirotechniki zgromadzony tłum odśpiewał min. Hymn Polski. Po zakończonej prezentacji większość kibiców pielgrzymów ruszyła w drogę powrotną do domu a dla 200 wybrańców odbył się przedpremierowy pokaz filmu „ Historia Roja” Jerzego Zalewskiego. Dziękujemy wszystkim kibicom Białej Gwiazdy za udział w pielgrzymce i godne reprezentowanie barw klubowych.

Do zobaczenia za rok na IX Pielgrzymce!


Źródło:http://skwk.pl/