XXIX Turniej im. Adama Grabki

Z Historia Wisły

XXIX Turniej im. Adama Grabki.
XXIX Turniej im. Adama Grabki.
XXIX Turniej im. Adama Grabki.
XXIX Turniej im. Adama Grabki.

Spis treści

PRZED TURNIEJEM

Turniej o Puchar Adama Grabki w ostatni weekend czerwca!

15.06.2016

Koniec szkoły nie oznacza końca emocji! Przy ul. Reymonta 22, w dniach 25-26 czerwca, na obiektach treningowych Akademii, rozegrany zostanie 29. Turniej o Puchar Adama Grabki. Jak co roku nie zabraknie świetnych drużyn!

Tradycyjnie popularna Grabka zgromadzi czołowe polskie drużyny w kategorii wiekowej do lat 12. Do Krakowa przyjadą: Zagłębie Lubin, Korona Kielce, Beniaminek Krosno, Dunajec Nowy Sącz, FC Wrocław Academy, Jagiellonia Białystok, Wigry Suwałki, Akademia Piłkarska 21 Kraków, AKS SMS Łódź i Raków Częstochowa.

– Każda osoba, która zna się piłce kojarzy ten turniej. Ja pamiętam jeszcze 1997 rok kiedy w hali grała Austria Wiedeń, także my chętnie tutaj przyjedziemy – mówi Grzegorz Raus, koordynator akademii Beniaminka Krosno. Oprócz drużyn polskich nie zabraknie również ekip zagranicznych. Będą nimi chorwacka NK Lokomotiva Zagreb, ukraińskie Karpaty Lwów i Metalist Charków, słowacki MFK Rużomberok oraz białoruskie BATE Borysów.

W turnieju wystąpią drużyny z rocznika 2004, a finały rozegrane zostaną na Stadionie im. Henryka Reymana. Trenerem Wisły 2004 jest Michał Jania, który rywalizował w Grabce w roku 2002. Wystąpił wtedy w jednej drużynie z trenerami w Akademii, Jakubem Bubettym i Patrykiem Jałochą.

Po raz drugi w historii turniej rozegrany zostanie na trawie. Wcześniej swoją sławę zdobył dzięki rozgrywkom halowym.

Po raz pierwszy o Puchar Adama Grabki rywalizowano w 1985 roku. Wówczas w rozgrywkach udział wzięło sześć drużyn, a jedna była z zagranicy – Union Landhaus Wiedeń. Od tamtej pory w rozgrywkach występowały takie drużyny jak: Espanyol Barcelona, Tirol Innsbruck, Spartak Moskwa, Bayer 04 Leverkusen, Ferencvaros Budapeszt, Borussia Dortmund, Leeds United, czy trzykrotny triumfator rozgrywek Sparta Praga. Nie brakowało też czołowych ekip z Polski – Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk czy Jagiellonia Białystok regularnie przyjeżdżają do Krakowa by mierzyć się w tym prestiżowym turnieju.

Wisła Kraków zwyciężała w turnieju ośmiokrotnie, a w ostatniej edycji zajęła 5. miejsce.

Adam Grabka to osoba niezwykle zasłużona dla wiślackiej piłki nożnej, która zapisała się w historii „Białej Gwiazdy” złotymi zgłoskami. To właśnie pod jego opieką pierwsze kroki w karierze sportowej stawiali tak znani piłkarze jak: Antoni i Henryk Szymanowscy, Janusz Adamczyk, Jan Jałocha, Adam Nawałka, Leszek Lipka, Piotr Skrobowski czy Jerzy Kowalik. Od 1961 roku zajmował się szkoleniem adeptów, których później przekazywał trenerom trampkarzy. – Ja tym żyję. To trudno wyrazić, jak ogromną radość daje mi wiadomość, że któryś z moich wychowanków awansował do pierwszej drużyny i reprezentacji – mówił w 1977 roku. Zmarł trzy lata później. Właśnie aby upamiętnić wielki wkład Adama Grabki w kształtowanie wiślackiej młodzieży, rokrocznie organizowany jest turniej jego imienia.

Źródło: akademiawisly.pl

Konferencja prasowa przed 29. Turniejem o Puchar Adama Grabki

22/06/2016

Akademia Piłkarska Wisła Kraków zaprasza na konferencję prasową przed 29. Turniejem o Puchar im. Adama Grabki U12, która odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 12:00. Konferencja będzie miała miejsce w Pawilonie Medialnym Białej Gwiazdy przy ul. Reymonta 20 w Krakowie i stawią się na niej trener Michał Jania oraz zawodnicy Michał Opalski, Dominik Sambor, Bartłomiej Wolak i Robert Zaborowski.

Michał Opalski to wychowanek Wisły, w której jest od 2012 roku. Jest ofensywnym pomocnikiem, przez znaczącą część sezonu występował w starszym roczniku. Tegoroczny występ w Grabce nie będzie dla niego pierwszym, ponieważ rok temu zagrał z kolegami o rok starszymi. Strzelił nawet zwycięską bramkę w meczu ze Slovanem Bratysława. Runda wiosenna dla Opalskiego zaczęła się pechowo od złamania ręki. W poprzednim sezonie został wybrany Piłkarzem Maja Akademii. Dominik Sambor trafił do Wisły w tym sezonie. Wcześniej występował w Orbicie Bukowno. Od samego początku pobytu w klubie należy do wyróżniających się zawodników. Z kolei Bartłomiej Wolak podobnie jak Opalski to wychowanek Wisły. Wcześniej jednak w Grabce nie wystąpił. Robert Zaborowski to napastnik, który trafił do Wisły w poprzednim roku. Podobnie jak Opalski rok temu wystąpił na Grabce. Rok temu wystąpiły w turnieju wystąpiły dwie drużyny Wisły – pierwsza zajęła szóste miejsce, a druga szesnaste.

Trenerem Wisły Kraków 2004 jest Michał Jania. Były piłkarz młodzieżowych grup Białej Gwiazdy, który wystąpił również w kadrze narodowej. W marcu ubiegłego roku udzielił naszej stronie obszernego wywiadu opowiadając o swojej przygodzie z piłką w Wiśle. Rozmowę można przeczytać TUTAJ. W 2002 roku również dostąpił zaszczytu występu w turnieju imienia legendarnego wiślackiego trenera.

Grabka po raz drugi w historii rozegrana zostanie na trawie. Wcześniej swoją sławę zdobyła dzięki rozgrywkom halowym. Po raz pierwszy o Puchar im. Adama Grabki rywalizowano w 1985 roku. Wówczas w rozgrywkach udział wzięło sześć drużyn, a jedna była z zagranicy – Union Landhaus Wiedeń. Od tamtej pory w rozgrywkach występowały takie drużyny jak: Espanyol Barcelona, Tirol Innsbruck, Spartak Moskwa, Bayer 04 Leverkusen, Ferencvaros Budapeszt, Borussia Dortmund, Leeds United, czy trzykrotny triumfator rozgrywek Sparta Praga. Nie brakowało też czołowych ekip z Polski – Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk czy Jagiellonia Białystok regularnie przyjeżdżają do Krakowa by mierzyć się w tym prestiżowym turnieju. Wisła Kraków zwyciężała w turnieju ośmiokrotnie, a w ostatniej edycji zajęła 6. miejsce.

Źródło: akademiawisly.pl

Wiślacy opowiadają o Adamie Grabce i turnieju jego imienia

Już jutro rozpoczyna się 29. edycja jednego z największych i najstarszych turniejów młodzieżowych w Polsce. W Krakowie zmierzy się szesnaście drużyn z Polski i zagranicy. „Grabka” co roku gromadziła nazwiska, które po latach stały się głośne. Zapytaliśmy się Tomasza Musiała, Alana Urygi i Pawła Stolarskiego, jak wspominają ten turniej, a Antoniego Szymanowskiego o samego trenera Grabkę.

Tomasz Musiał, król strzelców Grabki z 1992 roku: – Nie ma niczego piękniejszego. Pamiętam nasze mecze na głównym stadionie, gdzie występowaliśmy dwie-trzy godziny przed pierwszą drużyną, w latach dziewięćdziesiątych. Pod koniec zawsze robiliśmy rundę honorową wokół stadionu, kibice już wtedy gromadzili się na trybunach. Przeżycie dla nas niesamowite. I jest to z pewnością pamiątka na całe życie.

Alan Uryga, król strzelców Grabki z 2004 roku: – Zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to wielkie wydarzenie. „Grabka” to największy turniej jaki organizuje Wisła. Byliśmy gospodarzami, więc ciążyły nad nami pewne wymagania, ale każdy z nas w napięciu czekał na tę rywalizację. Wiedzieliśmy, że będzie to wielka sprawa i byliśmy przepełnieni pozytywnymi emocjami. Im bliżej turnieju, tym emocje większe.

Antoni Szymanowski, wychowanek Adama Grabki, wielokrotny reprezentant reprezentacji Polski: – Na treningach zawsze była fajna atmosfera, zdrowa rywalizacja, a trener Grabka czuwał, żebyśmy nie poroznosili się na boisku. Jak tamte czasy wspominam, to było dużo zaciekłości z naszej strony w stosunku do siebie. Ale, podkreślam, tylko i wyłącznie na boisku, bo poza nim byliśmy kolegami. Stanowiliśmy wzór dla innych, nie było żadnych antagonizmów międzyklubowych, absolutnie nas nigdy nie wychowywało w nienawiści do konkurencji. Dawano nam wyraźne wskazówki, żeby rywalizować, tylko i wyłącznie, na boisku, a poza nim przynależność klubowa nie powinna mieć żadnego znaczenia. Nie robiliśmy żadnego muru, nas tak w Wiśle wychowano. I na to trener Grabka zwracał szczególną uwagę. To było bardzo istotne.

Paweł Stolarski, dwukrotny uczestnik turnieju: w 2007 i 2008 roku: – Wydaje mi się, że dla dzieci będzie to jeszcze większe przeżycie. Grać na stadionie Wisły nie jest dane każdemu. Po drugie turniej dzięki temu będzie jeszcze ciekawszy. Pod tym względem jak najbardziej uważam to za spory plus. Ja osobiście bardzo lubiłem grać w hali, to był fajny klimat pomimo tego, że hala ma swoje lata. Zawsze przychodziło sporo ludzi, wywieszali różne oprawy. Jak się było młodszym to było duże przeżycie, pierwsza gra przed taką publicznością. Jak teraz sobie o tym myślę, to chciałbym zagrać w tym turnieju jeszcze raz.

Źródło: akademiawisly.pl

Relacje i wyniki

Pierwsze rozstrzygnięcia za nami. Przenosimy się na Stadion!

25/06/16

Pierwszy dzień 29. Turnieju o Puchar Adama Grabki był pełnym emocji. Najpierw przez sześć godzin na boisku rywalizowało szesnaście świetnych drużyn, a później uczestnicy turnieju obejrzeli dramatyczny, ale ze szczęśliwym zakończeniem, mecz reprezentacji Polski. Jutro decydujące mecze na Stadionie im. Henryka Reymana!

Już pierwsze mecze zwiastowały, że będzie to wyrównany turniej. W grupie A Wisła nie bez trudu pokonała Juventus Soccer Schools 2:)0 a Wigry Suwałki uporały się z FC Wrocław Academy 4:1. Oba mecze stały na wysokim poziomie. Chwilę później na murawę wyszła grupa B i tam można żałować, że tylko dwie drużyny staną przed szansą gry o główne trofeum. Zarówno Jagiellonia Białystok jak i Sparta Zabrze były nieznacznie słabsze od Zagłębia Lubin i BATE Borysów. Grupę – punktowo – zdominowali Białorusini, którzy z kompletem punktów zajęli pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z Lubina, pokonując w decydującym meczu Jagiellonię. O poziomie rywalizacji w tej grupie świadczy fakt, że prawie większość wyników była na styk. Bardzo dobrze zaprezentowała się też Biała Gwiazda. Po zwycięstwie z filią słynnego włoskiego klubu podopieczni trenera Michała Jani ograli wrocławian 4:2, choć na pięć minut przed końcem przegrywali 1:2. W ostatnim meczu grupowym Wisła ograła Wigry 2:0. Goście z Suwałk podobnie jak Juventus i FC Wrocław zgromadzili trzy punkty i o tym, która z drużyn zajmie drugie miejsce zadecydowała mała tabela. W tej wrocławianie, dzięki wysokiemu ostatniemu zwycięstwo, zajęli drugie miejsce. W tej grupie też mieliśmy, do tej pory, najlepszych strzelców. Po cztery trafienia zanotowali Kacper Filo z Wisły i Jakub Antczak z FC Wrocław Academy.

Popołudniowa grupa zaczęła się od przygody Beniaminka Krosno. Nasi goście z Podkarpacia tuż po wjechaniu do Krakowa… złapali gumę. Podróż na ul. Reymonta 22 dokończyli komunikacją miejską! – Wyboista ta droga po Puchar Adama Grabki – napisało twitterowo konto Szkółki. Jak się później okazało ta droga będzie jeszcze trwała. Krośnianie zajęli drugie miejsce, tuż za Akademią Piłkarską 21, a ozdobą ich meczów było trafienie Antoniego Kozubala z krakowską Akademią. Dwunastolatek świetnie ograł kilku zawodników i strzałem z dystansu nie dał szans bramkarzowi rywala na skuteczną interwencję. Obie te drużyny zagrają jutro w finałach, choć spory niedosyt mogą czuć Karpaty Lwów – zdobyli cztery punkty i detale zadecydowały o tym, że to właśnie Beniaminek a nie Ukraińcy znaleźli się w Lidze Mistrzów. Dzielnie choć bezpunktowo walczył MKS Varsovia Warszawa, klub, którego wychowankiem jest Robert Lewandowski. Grupę D zdominowały dwa kluby: Raków Częstochowa i Dunajec Nowy Sącz. Obie drużyny pewnie ograły MFK Rużemberok oraz Jadwigę Inter Campus, a mecz pomiędzy tymi drużynami został przesądzony przez Mikołaja Nowaka, strzelca trzech, czyli wszystkich, goli Rakowa tego dnia.

Po wyczerpującej rywalizacji uczestnicy turnieju udali się do Sali Konferencyjnej TS Wisła Kraków, gdzie obejrzeli kolejny już świetny występ polskiej reprezentacji podczas EURO we Francji. Oby jutro było tyle samo radości!

A już jutro podsumowanie tych emocji! Najpierw Liga Europy na boisku treningowym Akademii, a od 11:30 Liga Mistrzów na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Zapraszamy!

Wyniki:
Wisła Kraków – Juventus Soccer School 2:0
Wigry Suwałki – FC Wrocław Academy 4:1
Wisła Kraków – FC Wrocław Academy 4:2
Juventus Soccer School – Wigry Suwałki 2:1
Wisła – Wigry Suwałki 2:0
FC Wrocław Academy – Juventus Soccer Schools 5:0

Zagłębie Lubin – Sparta Zabrze 1:0
BATE Borysow – Jagiellonia Białystok 1:0
Zagłębie Lubin – BATE Borysow 0:2
Jagiellonia Białystok – Sparta Zabrze 0:0
Sparta Zabrze – BATE Borysów 1:3
Jagiellonia – Zagłębie 0:1

MFK Ružomberok – Dunajec Nowy Sącz 1:3
Raków Częstochowa – Jadwiga Kraków 1:0
Dunajec Nowy Sącz – Jadwiga Kraków 2:0
Raków Częstochowa – MFK Ružomberok 1:0
Raków Częstochowa – Dunajec Nowy Sącz 1:0
MFK Ružomberok – Jadwiga Kraków 0:2

Beniaminek Krosno – Karpaty Lwów 0:0
Varsovia Warszawa – Akademia Piłkarska 21 0:3
Akademia Piłkarska 21 – Karpaty Lwów 1:0
Beniaminek – Varsovia 2:1
Karpaty Lwów – Varsovia 3:2
Akademia Piłkarska 21 – Beniaminek 1:1

Pary ćwierćfinałowe Ligi Europy:
8:30 Wigry Suwałki – MFK Ružomberok
8:30 Jagiellonia Białystok – MKS Varsovia Warszawa
9:00 Juventus Soccer School – Jadwiga Inter Campus
9:00 Sparta Zabrze – Karpaty Lwów

Pary ćwierćfinałowe Ligi Mistrzów:
12:00 Wisła Kraków – Dunajec Nowy Sącz
12:00 BATE Borysów – Beniaminek Krosno
12:30 FC Wrocław Academy – Raków Częstochowa
12:30 Zagłębie Lubin – Akademia Piłkarska 21

Źródło: akademiawisly.pl

Zagłębie Lubin z końcowym triumfem! Wisła szósta

Kończyć sezon przy hicie formacji Europe The Final Countdown na Stadionie mogącym pomieścić to musi być szczególne przeżycie. W takich okolicznościach puchar odbierali zawodnicy Zagłębia Lubin, którzy zostali zwycięzcami 29. Turnieju im. Adama Grabki. Wisła zakończyła turniej na szóstym miejscu.

Zanim jednak przeszliśmy na Stadion emocjonowaliśmy się fazą pucharową Ligi Europy. Tam najlepsza okazała się Jagiellonia Białystok, która w drodze po końcowy triumf pokonała Varsovię Warszawa, MFK Rużemberok i Spartę Zabrza. Z dobrej strony w drugim dniu turnieju pokazali się zawodnicy z Warszawy i po zwycięstwach w dwóch kolejnych meczach zajęli piąte miejsce, pokonując w ostatnim meczu Karpaty Lwów. Największymi pechowcami okazali się zawodnicy Wigier Suwałki. W sobotę zabrakło im jednej bramki by awansować do Ligi Mistrzów, a w niedzielę marnowali rzuty karne na potęgę i ostatecznie zajęli przedostatnie siódme miejsce. Dali się jednak poznać jako sympatyczni ludzie i mamy nadzieję, że ta drużyna będzie częściej naszym gościem. Królem niedzieli z pewnością była Jagiellonia. Po słabszych meczach grupowych w fazie pucharowej białostoczanie pokazali pełnię swoich możliwości idąc jak burza i kończąc z pucharem za Ligę Europy.

Największe emocje jednak jeszcze były przed nami. Wyjście na murawę Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana dostarczyło młodym zawodnikom dużo wrażeń i niezapomnianych przeżyć. O 12:30 zaczęły się pierwsze ćwierćfinały: Wisła – Dunajec Nowy Sącz i BATE Borysów – Beniaminek Krosno. Jednak zanim poznaliśmy rozstrzygnięcia zawody musiały zostać przerwane. Potężna ulewa oraz burza spowodowały, że drużyny musiały zejść do szatni na przeczekanie. Po kwadransie rozpogodziło się i nic nie stanęło na przeszkodzie by młodzi piłkarze wrócili do gry. Długo w meczu Wisły mieliśmy bezbramkowy remis, choć Biała Gwiazda znacząco przeważała. Chwilę przed końcem dwie indywidualne akcje przeprowadził późniejszy MVP turnieju – Kacper Chełmecki i nowosączanie wygrali 2:0. W drugim meczu o awansie zadecydowały rzuty karne, które lepiej wykonywali Białorusini. Karne były częstym elementem tego turnieju. W takich samych okolicznościach do półfinału awansowało Zagłębie Lubin. Z kolei pewne zwycięstwo, nad FC Wrocław Academy, odniósł Raków Częstochowa. Wiśle pozostało grać o 5. miejsce. Pierwszym przeciwnikiem był Beniaminek i to spotkanie również zakończyło się rzutami karnymi. Bartłomiej Wolak oraz Bartosz Kutrzeba pewnie strzelali, Szymon Kucharski bronił i Wisła wygrała 2:0. W meczu o 5. miejsce lepsza jednak okazała się Akademia Piłkarska 21. Tym samym rocznik 2004 Grabkę zakończył identycznie jak Wisła rok temu – szóstym miejscem.

Oglądając mecze grupowe dało się zauważyć dobrą grę BATE i Zagłębia. Nic więc dziwnego, że oba zespoły spotkały się ze sobą po raz drugi, tym razem już w finale. Mecz stał na wysokim poziomie, był wyrównany, a z dobrej strony pokazywali się bramkarze obu ekip i o końcowym wyniku przesądziły rzuty karne. Obie drużyny wykonywały je po raz drugi tego dnia, ale tym razem tylko jedna z nich mogła się na końcu cieszyć. Lepsi w tym elemencie okazali się lubinianie. Częsty gość Grabki w końcu wygrał! W meczu o 3. miejsce Dunajec potwierdził dobrą postawę z obu dni i pokonał Raków.

Po boiskowych emocjach przyszedł czas na ceremonię zakończenia. Wszystkim uczestnikom turnieju podziękowania założył prezes TS Wisła Kraków Piotr Dunin-Suligostowski, życząc klubom i trenerom powrotu w to miejsce za rok, a zawodnikom występów na takim stadionie w przyszłości. Nagrody indywidualne wraz z prezesem klubu wręczali piłkarze Białej Gwiazdy Krzysztof Drzazga i Rafał Pietrzak, szefowie Partnera Akademii, KURO Detailing, Michał Mazurek i Piotr Kuciel oraz Rafał Wisłocki i Adrian Filipek. Najlepszym bramkarzem wybrany został Szymon Weirauch z Zagłębia Lubin, a piłkarzem Kacper Chełmecki. Królem strzelców został Jakub Niedbała, autor ośmiu trafień, z Akademii Piłkarskiej 21. Nagroda specjalna trafiła w ręce zawodnika BATE Borysów, Mikity Aleksiejenki, fenomenalnego zawodnika, z rocznika młodszego, który swoją grą zachwycał wszystkich obserwatorów tych wydarzeń. Kto wie, może za kilka lat pójdzie on drogą Ante Coricia? Najlepszego zawodnika 22. Turnieju im. Adama Grabki. To były wyczerpujące dwa dni świetnej rywalizacji. Dziękujemy wszystkim drużynom za przybycie i grę! Widzimy się za rok!

Klasyfikacja generalna:
1. Zagłębie Lubin
2. BATE Borysów
3. Dunajec Nowy Sącz
4. Raków Częstochowa
5. Akademia Piłkarska 21
6. WISŁA KRAKÓW
7. Beniaminek Krosno
8. FC Wrocław Academy
9. Jagiellonia Białystok – zwycięzca Liga Europy
10. Sparta Zabrze
11. PKS Jadwiga Inter Campus Kraków
12. MFK Rużemberok
13. Varsovia Warszawa
14. Karpaty Lwów
15. Wigry Suwałki
16. Juventus Soccer Schools

Źródło: akademiawisly.pl