XXVIII Memoriał W.Tumidajewicz i J. Moszczaka 2008/2009 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 19:06, 3 maj 2014; Dorotja (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga II liga Turniej o srebrną siatkę XXVIII Memoriał W.Tumidajewicz i J. Moszczaka
Wojewódzka liga juniorek Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Mecze towarzyskie Mistrzostwa Polski Kadetek
Kadra Statystyki Spis Sezonów

Spis treści

Zapraszamy na Memoriał

30 kwietnia - Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków oraz zarząd Klubu Uczelnianego AZS AGH w Krakowie zapraszają drużyny siatkarek do udziału w XXVIII Memoriale Józefa Moszczaka i Wandy Tumidajewicz o Puchar Rektora AGH, prof. dr hab. inż. Antoniego Tajdusia, który zostanie rozegrany w dniach 19-21.06.2009 r.

Turniej cieszy się wieloletnią tradycją, służy upamiętnieniu ludzi, którzy oddali duże zasługi w rozwój wiślackiej i krakowskiej siatkówki. Memoriał ma również na celu popularyzację siatkówki i promocję Akademii Górniczo-Hutniczej, jako uczelni sprzyjającej studentom uprawiającym sport. W turnieju uczestniczyć będą zawodniczki urodzone w roku 1993 i młodsze. Zakwalifikowane zespoły (decyduje kolejność zgłoszeń) otrzymają zawiadomienia wraz z programem turnieju.

Wspominki na wesoło

6 czerwca 2009

Już w najbliższy piątek, 19 czerwca, rozpocznie się tradycyjny wiślacki turniej siatkarski, XXVIII Memoriał Józefa Moszczaka i Wandy Tumidajewicz o Puchar Rektora AGH prof. dr hab. inż. Antoniego Tajdusia. W tym roku w trzydniowych zmaganiach weźmie udział dwanaście drużyn, złożonych z zawodniczek z rocznika 1993 i młodszych.

Turniej od dawna służy upamiętnieniu Józefa Moszczaka i Wandy Tumidajewicz, trenerów bardzo zasłużonych dla wiślackiej i krakowskiej siatkówki. Józef Moszczak był wszak związany – jako zawodnik i trener – również z tutejszym Wawelem. Z kolei Wanda Tumidajewicz to reprezentantka Białej Gwiazdy, a później wychowawczyni wielu pokoleń swoich następczyń. Wszystkie siatkarki, które wyrosły w tym klubie w latach 70. i 80., a nierzadko robiły kariery na skalę międzynarodową, przeszły przez jej szkołę techniki. Memoriał nie jest jednak tylko projekcją smutno-nostalgicznych wspominków, ale przede wszystkim - masowym festiwalem siatkówki i młodości. Przez trzy dni, na czterech boiskach jednocześnie, będzie rywalizowała ze sobą rzesza nastoletnich zawodniczek, ciesząc się grą.

W nadchodzącym turnieju weźmie udział dwanaście zespołów, które będą rywalizować systemem „każdy z każdym”, we wszystkich spotkaniach zostaną rozegrane dwa sety. Boiska zostaną rozlokowane w Nowej Hali TS Wisła, przy ul. Reymonta 22.

Turniej objął patronatem Jego Magnificencja Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś. Krakowska uczelnia od kilku lat owocnie współpracuje z sekcją siatkówki Wisły; jest przyjazna dla studentów-sportowców i stara się promować sport w każdym wymiarze (wyczynowym i rekreacyjnym). Patroni medialni: TVP Oddział Kraków, Radio Kraków Małopolska, Dziennik Polski. Sponsorzy: Urząd Miasta Krakowa, ENION Energia, Nestle Waters Polska S.A., Zamkor, AZS AGH, Farmona.

W TURNIEJU WYSTAPIĄ:
1. UKS Culmen Chełmno
2. BKS Stal Bielsko Biała
3. UKS Dziewiątka Łódź
4. MUKS Joker Świecie
5. LKS Orzeł Witkowice
6. UKS „Pogoń” Proszowice
7. MKS Wieliczka
8. UKS Lis Tuliszków/MKS MOS Turek
9. Reprezentacja Małopolski na TNO
10. LKS Orzeł Kozy
11. Jedynka Tarnów
12. TS Wisła Kraków

PROGRAM MEMORIAŁU
Piątek, 19.6 – początek godz. 16:
Boisko I: 1-2, 9-10, 5-7, 1-4, 9-12
Boisko II: 3-4, 11-12, 6-8, 2-3, 10-11
Boisko III: 5-6, 1-3, 9-11, 5-8, 1-5
Boisko IV: 7-8, 2-4, 10-12, 6-7, 2-6

Sobota, 20.6 – początek godz. 10:
Boisko I: 7-8, 1-6, 1-10, 5-9, 1-7, 1-12
Boisko II: 8-10, 2-5, 2-9, 6-10, 2-8, 2-11
Boisko III: 3-11, 3-7, 3-12, 7-11, 3-5, 3-10
Boisko IV: 4-12, 4-8, 4-11, 8-12, 4-6, 4-9

Niedziela, 21.6 – początek godz. 10:
Boisko I: 5-10, 1-8, 1-11, 5-11, 3-8, 9-1
Boisko II: 6-9, 2-7, 2-12, 6-12, 4-7
Boisko III: 7-12, 3-6, 3-9, 7-10, 5-12
Boisko IV: 8-11, 4-5, 4-10, 8-9, 6-11

Kolejne mecze na każdym boisku będą rozpoczynały się tuż po zakończeniu poprzedniego i krótkiej rozgrzewce.

http://tswisla.pl

Memoriał po raz 28

21 czerwca - Tam gdzie materialne wartości schodzą na dalszy plan, a najważniejsza jest siatkarska pasja, ambicja i radość – zabawa zwykle bywa udana. Tak stało się na XXVIII Memoriale Józefa Moszczaka i Wandy Tumidajewicz o Puchar Rektora AGH prof. dr hab. inż. Antoniego Tajdusia. Ostatnia edycja tradycyjnego wiślackiego turnieju przyniosła też dużą dawkę zaciętej walki, emocji oraz niezłego, sportowego poziomu.

W imprezie wzięły udział zawodniczki z rocznika 1993 i młodsze. – To turniej dla uczczenia pamięci zasłużonych dla naszego klubu trenerów i działaczy – mówił do nich na zakończenie trzydniowych zmagań prezes Towarzystwa Sportowego Wisła, Ludwik Miętta-Mikołajewicz. – Nie mniej jednak ważny jest wasz sportowy rozwój. Jedenaście spotkań (drużyny rywalizowały systemem „każdy z każdym”) z prezentującymi różnorodne style i cechy przeciwnikami na pewno dało rzeszy uczestniczek Memoriału materiał, a jednocześnie impuls do dalszego progresu. Pokazało również, że niektóre z nich mogą cieszyć się już nie tylko samą grą w siatkówkę, ale i sporymi umiejętnościami.

Choćby rozgrywająca Jokera Świecie, Katarzyna Wenerska, która została uznana MVP turnieju. Od piątku do niedzieli można było zachwycać się wprawą, z jaką poruszała się w trójkącie: żywiołowość (większość piłek wystawiała w pełnym wyskoku) – finezja (rozwiązaniem zbyt ryzykownym nie wydawały się jej ani wielometrowe przerzuty za plecy – do ataku z pierwszej strefy, ani „przesunięte” krótkie na szerokość jednej trzeciej siatki) – wszechstronność (nie zaniedbywała bloku, obrony i serwisu). Trudno stwierdzić, czy z większą pogardą traktowała klepki parkietu, rzucając się w obronie, najlepsza libero Memoriału, Aleksandra Jafra z MKS Turek, czy wszystkie zawodniczki Pogoni Proszowice, które na dodatek starały się zbijać z każdej pozycji. Na podziw zasłużyła niezmiernie wyrównana drużyna triumfatorek imprezy, MKS MOS Wieliczka, twarda i nieustępliwa w ataku, bloku i zagrywce. Ambicja, zaciętość, zapamiętanie w walce to zresztą atrybuty wszystkich zawodniczek, które wystąpiły na czterech boiskach Nowej Hali Wisły. I każdy obserwator mógł się przekonać, że siatkówka wpaja te cechy bardzo szybko, bo w dużej ilości i dobrym gatunku prezentowały je również, złożone z czternastolatek, Dziewiątka Łódź oraz obie ekipy kadry Małopolski na turniej nadziei olimpijskich.

Dosyć udanie wypadł w tym gronie zespół Białej Gwiazdy. Wprawdzie lokata – szósta – nie jest zbyt okazała, ale przy odrobinie większej stabilizacji formy wiślaczki mogły uniknąć straty kilku setów (mecze liczyły po dwie partie, za każdą przyznawano jedno „oczko”) i zająć miejsce na podium. Inaczej mogła się zakończyć m.in. druga odsłona konfrontacji z MKS MOS Turek, w którym decydujący punkt rywalki zdobyły po ewidentnym błędzie sędziowskim. Każda z krakowianek miała lepsze i gorsze momenty, najrówniej grały: precyzyjna i bezwzględna w nękaniu przeciwniczek taktycznym serwisem Patrycja Silczuk, bardzo skoczna i ruchliwa niczym „żywe srebro” - Aleksandra Chmiel oraz zachowująca się podobnie - tyle że „w parterze” – libero Monika Haffner. Ta ostatnia otrzymała w nagrodę dużego, pluszowego misia z serduszkiem na szyi. Fundatorką była Krystyna Moszczakowa; żona Józefa oraz mama – także już nieżyjącego - Piotra, który niegdyś był pomysłodawcą Memoriału, jego współorganizatorem i wieloletnim kierownikiem drużyny siatkarek Wisły. Pani Krystyna jak co roku towarzyszyła młodym siatkarkom podczas turnieju, obserwując ich wysiłki z niezmienną sympatią i wyrozumiałym, macierzyńskim uśmiechem. PF


KOLEJNOŚĆ XXVIII MEMORIAŁU:

1. MKS MOS Wieliczka 18 pkt. (1,33)*
2. Joker Świecie 18 (1,21)*
3. Pogoń Proszowice 15 (1,21)*
4. SMS Edu Sport Bielsko-Biała 15 (1,19)*
5. Kadra Małopolski I 13 (1,16)*
6. Wisła Kraków 13 (1,07)*
7. Dziewiątka Łódź 12
8. MKS MOS Turek 8
9. Jedynka Tarnów 7 (0,90)*
10. Culmen Chełmno 7 (0,809)*
11. Orzeł Kozy 6
12. Kadra Małopolski II 0

O kolejności decydował stosunek małych punktów*

NAGRODY INDYWIDUALNE


MVP turnieju: Katarzyna Wenerska (Joker)
Najlepsza libero: Aleksandra Jafra (Turek)
Najlepsza atakująca: Monika Kutyła (Culmen)
Najlepsza blokująca: Anna Gudowska (Pogoń)
Najlepsza rozgrywająca: Karina Dobrowolska (Wieliczka)
Najlepsza zagrywająca: Patrycja Silczuk (Wisła)
Nagroda specjalna p. Krystyny Moszczakowej dla zawodniczki Wisły: Monika Haffner
Najmłodsza zawodniczka: Dominika Bilicka (rocznik 1998, Dziewiątka Łódź)
Najspokojniejszy trener: Grzegorz Stareńczak (Wieliczka)
Najsympatyczniejszy sędzia: Piotr Kasprzyk

WYRÓŻNIENIA W POSZCZEGÓLNYCH ZESPOŁACH


Wieliczka: Katarzyna Świeży
Joker: Marta Starszak
Pogoń: Jagoda Szkodny
SMS Edu-Sport: Weronika Więzik
Kadra Małopolski I: Anna Zuch
Wisła: Aleksandra Chmiel
Dziewiątka: Daria Bilicka
Turek: Marta Grzelak
Jedynka: Wioleta Sysło
Culmen: Monika Piłat
Orzeł: Dorota Kubiczek
Kadra Małopolski II: Aneta Grela

SKŁAD WISŁY: Aleksandra Chmiel, Monika Haffner, Żaneta Jewuła, Weronika Malska, Zuzanna Olbińska, Katarzyna Parvi, Katarzyna Rerak, Julia Sapalska, Patrycja Silczuk, Agnieszka Tęcza, Karolina Wróbel. Trener: Ewa Musiał. W Kadrze Małopolski II wystąpiły ponadto dwie wiślaczki: Aneta Grela i Aleksandra Nowak.


Źródło: siatkowka.tswisla.pl

W przygotowaniu materiałów siatkarskich pomaga serwis: sportkrakowski.pl

Zobacz również:

Wanda Starzyk-Tumidajewicz
Józef Moszczak