XXX Turniej im. Adama Grabki

Z Historia Wisły

Spis treści

Przed Turniejem

26-27 sierpnia 2017. Przed nami jubileuszowa „Grabka”

24 Sierpień 2017

Przed nami turniej, który ma za sobą trzydziestoletnią historię i jest organizowany od początków Szkółki Piłkarskiej TS Wisła Kraków. Jednym z jego celów jest upamiętnienie zasłużonego dla Wisły trenera, Adama Grabki. 30. edycja turnieju jego imienia odbędzie się w najbliższy weekend, 26-27 sierpnia 2017.

Do Krakowa zjadą drużyny z całej Polski oraz zagranicy. Swoje umiejętności zaprezentują: Pogoń Szczecin, Jagiellonia Białystok, Ruch Chorzów, Raków Częstochowa, Escola Varsovia, Varsovia Warszawa, Garbarnia Kraków oraz zagraniczne: Karpaty Lwów (Ukraina), BATE Borysów (Białoruś), Tatran Presov (Słowacja) i MFK Vitkovice (Czechy). Turniej podzielony jest na dwie fazy: grupową oraz pucharową. W sobotę, rozlosowane do dwóch grup, drużyny rywalizować ze sobą będą na boisku treningowym, a w niedzielę na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana odbędą się mecze finałowe w grupach: złotej (o miejsca 1-4), srebrnej (5-8) i brązowej (9-12).

Adam Grabka to osoba niezwykle zasłużona dla wiślackiej piłki nożnej, która zapisała się w historii „Białej Gwiazdy” złotymi zgłoskami. To właśnie pod jego opieką pierwsze kroki w karierze sportowej stawiali tak znani piłkarze jak: Antoni i Henryk Szymanowscy, Janusz Adamczyk, Jan Jałocha, Adam Nawałka, Leszek Lipka, Piotr Skrobowski czy Jerzy Kowalik. Od 1961 roku zajmował się szkoleniem adeptów, których później przekazywał trenerom trampkarzy. – Ja tym żyję. To trudno wyrazić, jak ogromną radość daje mi wiadomość, że któryś z moich wychowanków awansował do pierwszej drużyny i reprezentacji – mówił w 1977 roku. Zmarł trzy lata później. Właśnie aby upamiętnić wielki wkład Adama Grabki w kształtowanie wiślackiej młodzieży, rokrocznie organizowany jest turniej jego imienia.

We wcześniejszych latach Turniej im. Adama Grabki odbywał się zimą na parkiecie Nowej Hali Wisły. Po zmianach w strukturach oraz przekształceniu Szkółki Piłkarskiej w Akademię, dwie ostatnie edycje rozegrane zostały w czerwcu na trawiastych boiskach. Tak było w 2015 i 2016 roku. W tym roku Turniej w pierwotnym terminie nie odbył się z uwagi na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 21. W ich trakcie reprezentacja Włoch trenowała na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, co uniemożliwiało rozegranie tam finałów. Tym razem jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zawody odbyły się w miejscu, gdzie na co dzień rywalizują piłkarze Białej Gwiazdy.

Źródło: akademiawisly.pl

Trener Jania przed Grabką: „To jest kolejny etap przygotowań do tego by zostać piłkarzem”

25/08/2017

Michał Jania.
Michał Jania.

Jeżeli ktoś wątpi, jak wielkim przeżyciem jest Turniej im. Adama Grabki, najlepszym sposobem na przekonanie się będzie przybycie w sobotę bądź niedzielę na Reymonta 22. Krótkiej wypowiedzi przed rozgrywkami udzielił trener Wisły 2005, Michał Jania. Jego drużyna ostatni tydzień spędziła na obozie w Przeworsku.

Wisła trafiła do grupy B, w której zagra z Karpatami Lwów, Pogonią Szczecin, Varsovią Warszawa, Rakowem Częstochowa i Tatranem Presov. Pierwszy mecz Białej Gwiazdy o 12:00 na Boisku Treningowym Akademii.

Jak się pracowało z grupą na obozie, która wiedziała, że po powrocie czeka ją duży turniej na swoim stadionie. Było inaczej?

– Było normalnie jak na każdym obozie, który prowadziłem jako trener. W trakcie obozu nie poruszałem tego tematu, czasem przypominałem, że mają być gotowi już na sobotę żeby przyspieszyć czas przyswojenia jakiegoś elementu. Na pewno wzbudza to u chłopaków duże emocje. Występu na murawie Stadionu Wisły nie mogą się doczekać.

Patrząc na drużyny. Jak oceniasz poziom turnieju?

– Obsada wymagająca, aczkolwiek tylko w takich turniejach Wisła powinna grać, żeby się sprawdzić.

Rok temu chłopaki starsi mówili, że wypada zająć wysokie miejsce. Wiadomo, jak jest z piłką młodzieżową i grą na wynik. Jak do tego podchodzicie?

– Chcemy grać dobrze w każdym meczu. Taki mamy cel.

Jak wyglądała praca na obozie?

– Trenowaliśmy dwa razy w dniu na boisku, za wyjątkiem przyjazdu i wyjazdu, razem z asystentem Krzyśkiem Siłką wykonaliśmy też dużą pracą, analizując ich poczynania grze i pokazując na bieżąco wideo. Zagraliśmy sparing z AP Stalowa Wola. Wygrana 4:0, ale rywal wymagający, fizyczny. Końcówka obozu to już praca nad motoryką z trenerem Kazimierzem Piechnikiem.

Pracujesz z rocznikiem dość krótko. Nie jest to dla ciebie problem?

– Żaden, ponieważ znałem tych chłopaków wcześniej, obserwując ich z boku. Teraz poznaję ich jeszcze lepiej jako zawodników oraz ich osobowości. Kilka wniosków już mam. Nie skupialiśmy się na obozie, żeby przygotować się dobrze do turnieju, ale żeby w przyszłości zostali lepszymi piłkarzami. Nie ma usprawiedliwiania, że jesteśmy po obozie, że mamy trudnych przeciwników w grupie. To jest kolejny etap przygotowań do tego by zostać piłkarzem.

Fakt gry na Stadionie to też taki etap bycia piłkarzem. Nie każdy ma taką przyjemność.

– Na jednej z pierwszych treningów powiedziałem chłopakom, że gra w piłkę nie zawsze jest przyjemna i żeby się przyzwyczajali, ale są też te lepsze momenty. A takim na pewno jest debiut na stadionie. Zachęcam kibiców Białej Gwiazdy, myślę, że niedzielne popołudnie można fajnie spędzić oglądając młodych wiślaków biegających po murawie Stadionu.

PT

Źródło: akademiawisly.pl

Relacje z Turnieju

Trwa pierwszy dzień 30. Turnieju im. Adama Grabki #LIVE

Rozpoczęliśmy zmagania 30. Turnieju im. Adama Grabki. Siedzimy, oglądamy i podziwiamy drużyny, które przyjechały do Krakowa. Poniżej na bieżąco prezentujemy wyniki spotkań.

SOBOTA WYNIKI (GRUPA A):
Jagiellonia Białystok – FC Vitkovice 3:1
BATE Borysów – Escola Varsovia 0:0
Jagiellonia Białystok – BATE Borysów 3:0
Ruch Chorzów – Garbarnia Kraków 0:2
Escola Varsovia – Ruch Chorzów 5:0
FC Vitkovice – Garbarnia Kraków 1:1
FC Vitkovice – Escola Varsovia 0:2
Jagiellonia Białystok – Garbarnia Kraków 2:0
BATE Borysów – Ruch Chorzów 1:0
FC Vitkovice – BATE Borysów 1:4
Jagiellonia Białystok – Ruch Chorzów 3:0
Garbarnia Kraków – Escola Varsovia 1:3

TABELA:
1. Jagiellonia Białystok 12
2. Escola Varsovia 10
3. BATE Borysów 7
4. Garbarnia 4
5. MFK Vitkovice 1
6. Ruch Chorzów 0

SOBOTA WYNIKI (GRUPA B):
Wisła Kraków – Karpaty Lwów 0:0
Raków Częstochowa – Tatran Presov 0:0
Varsovia Warszawa – Pogoń Szczecin 0:3
Wisła Kraków – Pogoń Szczecin 1:1
Karpaty Lwów – Tatran Presov 2:1
Wisła Kraków – Varsovia Warszawa 1:1
Raków Częstochowa – Karpaty Lwów 1:0
Pogoń Szczecin – Tatran Presov 2:1
Raków Częstochowa – Wisła Kraków 1:0
Varsovia Warszawa – Tatran Presov 1:2
Karpaty Lwów – Pogoń Szczecin 0:1
Varsovia Warszawa – Raków Częstochowa 2:2

TABELA:
1. Pogoń Szczecin 10
2. Raków Częstochowa 8
3. Tatran Presov 4
4. Karpaty Lwów 4
5. Wisła Kraków 3
6. Varsovia Warszawa 2

Źródło: akademiawisly.pl

Pierwszy dzień dla Pogoni i Jagiellonii

Zaczęło się od deszczu, ale skończyliśmy przy słonecznej pogodzie, która towarzyszyła piłkarskim zmaganiom w 30. Turnieju im. Adama Grabki. Po pierwszym dniu wiemy już w 75% kto jutro na Stadionie im. Henryka Reymana zagra o największe trofeum. Niestety nie będzie to Wisła.

Podopiecznym trenera Michała Jani zabrakło przede wszystkim skuteczności. W meczach przeciwko Karpatom Lwów i Varsovii Warszawa przewaga należała do Białej Gwiazdy, ale mecze kończyły się remisami. Podobnie, patrząc z perspektywy wyniku, było w starciu z Pogonią Szczecin. Gra była już bardziej wyrównana. Warto podkreślić, że drużyna z zachodniopomorskiego straciła punkty tylko z gospodarzami. Na nic się to jednak Wiśle zdało, która przegrywając mecz z Rakowem Częstochowa, jutro będzie musiała powalczyć o miejsce trzecie z Karpatami Lwów i Tatranem Presov.

W porannej grupie świetnie spisała się Jagiellonia Białystok – goście ze wschodu Polski wygrali cztery mecze, a jutro mają mecz z Escolą Varsovia. Zawodnicy ze stolicy zdobyli dwa punkty mniej i teoretycznie jeszcze muszą zerkać na BATE Borysów, które jutro zagra z Garbarnią Kraków.

Harmonogram niedzielnych meczów:

9:00 Jagiellonia Białystok – Escola Varsovia / FC Viktovice – Ruch Chorzów

9:30 BATE Borysów – Garbarnia Kraków / Raków Częstochowa – Pogoń Szczecin

10:00 Tatran Presov – Wisła Kraków / Karpaty Lwów – Varsovia Warszawa

11:00 – 14:30 mecze pucharowe

14:30 FINAŁ

Wszystkie spotkania na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Wejście od strony parkingu VIP.

Źródło: akademiawisly.pl

Grabka: Pogoń Szczecin najlepsza!

Finały na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana wyłoniły triumfatora 30. Turnieju im. Adama Grabki. Najlepsza okazała się Pogoń Szczecin, która w ostatnim meczu pokonała Jagiellonię Białystok 2:0. Trzecie miejsce przypadło – po raz drugi z rzędu w TOP4 – Rakowowi Częstochowa. Wisła 2005 zajęła 9. miejsce.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Sobota wyklarowała nam niemal wszystkie drużyny, które na Stadionie miały rywalizować o główny puchar. Pierwsze spotkania drugiego dnia dorzuciły do grona Jagiellonii, Pogoni i Rakowa jeszcze Escolę Varsovia. Te drużyny zmierzyły się w półfinałach, ale najpierw byliśmy świadkami meczów o niższe miejsca. Wśród nich była Wisła Kraków, która ostatecznie zajęła 9. miejsce. Wiślacy mogą żałować braku skuteczności pierwszego dnia. Na Stadionie wygrali dwa spotkania i jedno zremisowali, ale wcześniej jedyna porażka w turnieju, z Rakowem, zadecydowała o tym, że zamiast gry o puchar, musieli grać o 9. miejsce – skutecznie, bo ograli najpierw Ruch Chorzów, a później Varsovię Warszawa.

Emocje nie brakowało w grupie srebrnej, w której znalazły się trzy zagraniczne ekipy: BATE Borysów, Karpaty Lwów, Tatran Presov oraz Garbarnia Kraków. Najlepsi byli Ukraińcy, przed Białorusinami i Słowakami. Brązowi zajęli ostatecznie 8. miejsce.

Jednak najwięcej działo się w TOP4. Już pierwszy półfinał – pomiędzy Pogonią Szczecin, a Escolą Varsovia kończył się w rzutach karnych. Długo to zawodnicy ze stolicy byli w finale, ale skuteczna interwencja bramkarza Pogoni oraz pudło zawodnika Escoli spowodowało, że to szczecinianie awansowali. Spotkali się tam z Jagiellonią, która odprawiła z kwitkiem Raków Częstochowa. Goście ze Świętej Góry poprawili wynik sprzed roku – zajęli trzecie miejsce po wygranej 2:1 z Escolą. Ozdobą tego meczu było trafienie Escoli na 1:1, ale ostateczny głos należał do obecnego pracodawcy trenera Wojciecha Makowskiego.

Po tym meczu byliśmy świadkami małej uroczystości – firma Sayart uhonorowała wychowanka Białej Gwiazdy Mateusza Zająca, który latem tego roku definitywnie odszedł z Wisły. Okazałą ramkę z wybranymi zdjęciami bramkarza wręczyli Artur Wróblewski – szef firmy oraz dwaj zawodnicy z rocznika 2010 – Mateja oraz Mateusz.

I finał! Który podobnie jak mecz o 3. miejsce toczył się już na całej długości murawy Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. Dodatkowo nagrywany był przez firmę CFsport. Ale najważniejsze były wydarzenia boiskowe, a tam bardzo szybko, za sprawą Dawida Kroczka, prowadzenie objęła Pogoń. I już go nie wypuściła, dodatkowo podwyższając na 2:0. Obiektywnie przyznać trzeba, że była to najlepsza drużyna tegorocznego turnieju, zasłużenie wygrywając.

Pogoń okazała się też najlepsza w kategoriach indywidualnych. Nagrody: zawodnika turnieju oraz król strzelców trafiły właśnie do tej drużyny. Pierwszym okazał się Kuba Litwiński, a drugim Dawid Kroczek (6 goli w 7 meczach). Zagwozdkę organizatorzy mieli przy wyborze bramkarzy, ostatecznie została ona przyznana… dwóm zawodnikom… z tego samego klubu. Kuba Rajczykowski i Franciszek Suchecki skutecznie bronili dostępu do bramki Rakowa, sprawiając, że 30. Turniej im. Adama Grabki skończy się dopiero, gdy druga statuetka dla bramkarza, specjalnie dorabiana z tej okazji, trafi do Częstochowy.

Mieliśmy też przygotowaną nagrodę specjalną – trafiła ona w ręce Filipa Przybyłko z rocznika 2008, który przez dwa dni, nieustannie, nakręcał doping na trybunach Boiska Treningowego oraz Stadionu.

Nagrody dla uczestników wręczali: Jakub Bartosz, Mateusz Zając, Maciej Musiał oraz Paweł Grabka z synem Piotrem – wnuczkiem Adama Grabki.

Następny turniej, tym razem dla rocznika 2006, już niedługo! 8-10 czerwca 2018 r.

Klasyfikacja końcowa:
1. POGOŃ SZCZECIN
2. Jagiellonia Białystok
3. Raków Częstochowa
4. Escola Varsovia
5. Karpaty Lwów
6. BATE Borysów
7. Tatran Presov
8. Garbarnia Kraków
9. Wisła Kraków
10. Varsovia Warszawa
11. MFK Vitkovice
12. Ruch Chorzów

Źródło: akademiawisly.pl