Zapasy kwalifikacyjne o I klasę

Z Historia Wisły

Spis treści

Opis

Zapasy kwalifikacyjne o I klasę – były turniejem rozpisanym przez ZPPN w 1912 roku. Zawody zorganizowane zostały dla zespołów II klasy. Wzięły w nim udział: Czarni Lwów, Pogoń Lwów, RKS Kraków, AZS Kraków i oczywiście Wisła. "Warunkowo" miała uczestniczyć jeszcze Lechia Lwów, jednak ostatecznie nie znalazła się w gronie turniejowych drużyn. Na czym polegał owy "warunek" - również nie wiadomo. Rozgrywki te zorganizowano w ścisłym porozumieniu z AZF, co dawało gwarancję przyznania zwycięskim drużynom klasy I. Zaznaczyć bowiem należy, że przyznanie tej klasy leżało tylko w gestii austriackiego Verbandu [1]. Logicznym wydaje się przypuszczenie, że zawody te miały stworzyć podstawę do zorganizowania w przyszłości rozgrywek drużyn pierwszoklasowych.

Zasady kwalifikacji były proste. Pisał o nich "Czas", jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek: "Każdy z konkurentów zobowiązany jest rozegrać do 20 czerwca zawody z każdym współzawodnikiem. Termin wybrany dowolnie, ma być podany przez obu konkurentów do wiadomości i zatwierdzenia Związku najmniej na tydzień przedtem z podaniem składu drużyny, do którego można dołączyć dwóch rezerwowych. Wszyscy gracze muszą być zgłoszeni w przepisany sposób Austr. Zw. Footballowego. Nie wolno wstawiać do drużyny gracza, który brał udział w grze konkurencyjnej w innym klubie. Równocześnie mają obaj konkurenci wymienić sędziego, którego zatwierdza wydział związku. Wyniki zestawia się na podstawie uzyskania liczby punktów. Wygrana dwa, nierozegrana jeden, przegrana liczy się 0. Po ukończeniu w razie gdy trzeci i czwarty konkurent otrzymają równą liczbę punktów, wydział Związku zarządza rozgrywkę, mianując od siebie sędziego". Ponadto, trzy pierwsze drużyny miały uzyskać status drużyn I klasowych [2].

tumb

Turniej rozpoczął się 21 kwietnia 1912 roku, meczem krakowskiego AZS z Pogonią. Spotkanie zakończyło się remisem 3:3.

Wisła rozegrała w zawodach trzy spotkania. 5 maja pokonała w Krakowie Pogoń Lwów 1:0. Jedenaście dni później zwyciężyła drużynę RKS Kraków 4:1. RKS Kraków był zespołem zdecydowanie najsłabszym ze wszystkich, biorących udział w zawodach. Przegrał wysoko wszystkie swoje mecze (AZS KrakówRKS Kraków 6:0, RKS KrakówPogoń Lwów 1:4, Wisła Kraków - RKS Kraków 4:1), tracąc przy tym czternaście goli, przy tylko dwóch strzelonych.

Jedyna porażka Wiśle przydarzyła się we Lwowie (1:2 z Czarnymi) [3]. Według prowizorycznie utworzonej tabeli rozgrywek Wisła znajdowała się na pierwszym miejscu z dorobkiem 4 punktów po trzech spotkaniach.

ZPPN wyznaczył klubom termin na rozegranie wszystkich spotkań do 20 czerwca 1912. Terminu tego nie udało się dotrzymać, bo o ile Wiśle pozostał jeden nierozegrany mecz (z AZS), o tyle Czarni Lwów byli wyraźnie w tyle i mieli na swoim koncie tylko jedno spotkanie. Wiosenny sezon piłkarski tradycyjnie kończył się wraz z rozpoczęciem wakacji. Na początku lipca Wisła rozegrała jeszcze towarzyskie zawody w Sopocie i co ciekawe, niemiecka prasa reklamowała Białą Gwiazdę jako klub "należący do austriackiej pierwszej klasy". Nie wiadomo, czy był to efekt przesadnego marketingu, czy też w samym Krakowie faktycznie panowało przekonanie, że Wisła uzyska I klasę na podstawie dotychczasowych rozgrywek i stanu tabeli na dzień 20 czerwca. Po przerwie wakacyjnej już 1 września 1912 ZPPN podjął jednak decyzję o przerwaniu Zapasów i anulowaniu dotychczasowych wyników. Dotychczasowe gry kwalifikacyjne o I klasę uznaje się za nieważne z powodu niedopełnienia przez kluby przepisanych warunków - czytamy w komunikacie ZPPN, przy czym "przepisane warunki" to zapewne wspomniany termin 20 czerwca. Ten sam komunikat ogłaszał, że Zapasy Kwalifikacyjne zostaną ponownie przeprowadzone w 1913 roku. Tak się jednak nie stało i na początku 1913 roku kilka najsilniejszych galicyjskich klubów - w tym Wisłę - decyzją wiedeńskiego Verbandu dołączono do Klasy I. Dzięki temu w 1913 roku rozegrano już Mistrzostwa Galicji zamiast ponownych kwalifikacji.

Zapasy kwalifikacyjne w 1912 roku były pierwszymi rozgrywkami zorganizowanymi przez ZPPN i z ich przebiegu wyraźnie widać, że działaczom brakowało doświadczenia przy takich przedsięwzięciach. ZPPN najważniejsze obowiązki - ustalenie terminów i nawet wyznaczenie sędziego - scedował na kluby. Sam miał być jedynie notyfikowany o podjętych decyzjach i dodatkowo wyznaczał... anonimowego obserwatora, którzy oglądał mecz wśród publiczności. Sankcją mobilizującą kluby do realizacji ustalonych reguł było wykluczenie drużyny, która nie rozegra wszystkich spotkań. Tak się jednak stało, że żaden klub nie zdążył przeprowadzić wszystkich spotkań i w efekcie ZPPN anulował rozgrywki, co chluby galicyjskiemu piłkarstwu nie przyniosło. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że ZPPN bardziej niż na przeprowadzaniu rozgrywek koncentrował się na karaniu swoich członków, komunikaty ZPPN pełne są bowiem informacji o dyskwalifikacji zawodników i karach pieniężnych dla klubów.

Znane wyniki i tabela

Tabela w momencie przerwania zawodów
msc drużyna m pkt zw r p br
1. Wisła Kraków 3 4 2 0 1 6-3
2. AZS Kraków 2 3 1 1 0 9-3
3. Pogoń Lwów 3 3 1 1 1 7-5
4. Czarni Lwów 1 2 1 0 0 2-1
5. RKS Kraków 3 0 0 0 3 2-14

Uwagi:

  • Tabela sporządzona na podstawie znanych wyników meczów. Nie uwzględniono w niej spotkania Czarni Lwów - AZS Kraków (6:1), które odbyło się po przerwaniu zawodów.
  • Znany jest strzelec tylko jednej bramki w pierwszym meczu. Był nim Tadeusz Przystawski.

Ciekawostki

  • Zapasy kwalifikacyjne o I klasę – były to pierwsze, oficjalne zawody z udziałem polskich drużyn zorganizowane przez ZPPN.

Zobacz też

Przypisy