Zarząd 1910

Z Historia Wisły

Od 3 marca 1910 do 26 sierpnia 1910

Grafika:Prezes.png‎
Tadeusz Łopuszański
Grafika:Zastepca_prezesa.png
Antoni Januszewski
Grafika:Sekretarz.png
Wincenty Jała
Grafika:Skarbnik.png
Walery Górski
Grafika:Skład_zarządu.png
Jan Weyssenhoff, Stroka, Józef Stoeger, Pokój, Jan Dembiński, Antoni Krasiński, Wilhelm Cepurski, Sosnowski, Włodzimierz Ustyanowicz, Kopta, Wilkosz, Polaczek
Grafika:Komisja_rewizyjna.png‎
Jan Weyssenhoff
Grafika:Gospodarze.png‎
Zdzisław Zgierczyński, Stanisław Rudy

Od 27 sierpnia 1910 do 28 lipca 1911

Grafika:Prezes.png‎
Włodzimierz Ustyanowicz
Grafika:I_Wiceprezes.png
Dr Antoni Beaupre
Grafika:II_Wiceprezes.png
Marian Orzelski
Grafika:Sekretarz.png
Edward Muller
Grafika:Zastępca_sekretarza.png‎
Władysław Liro
Grafika:Gospodarze.png‎
Zdzisław Zgierczyński, Stanisław Rudy
Grafika:Komisja_rewizyjna.png‎
Józef Stoeger, Polek
Grafika:Komisja_regulaminowa.png‎ ‎
Józef Stoeger, Zdzisław Zgierczyński
Grafika:Propaganda.png‎
Jan Weyssenhoff
Grafika:Kierownik_I_drużyny.png
Wilhelm Cepurski
Grafika:Gospodarze_boiska.png
Zdzisław Zgierczyński, Stanisław Rudy, Ludwik Stolarski
Grafika:Gospodarze_lokalu.png
Antoni Krasiński, Wieczorkowski
  • Najważniejsze wydarzenia.
    • 7 lutego CK Namiestnictwo we Lwowie zatwierdziło statut Statut Towarzystwa Sportowego Wisła.
    • 2 marca odbyło się I walne zebrania członkowskie TS Wisła. Pierwszym prezesem został wybrany Tadeusz Łopuszański.
  • Informacje prasowe dotyczące działalności organizacyjnej i sportowej TS Wisła:
    • "Ruch", Nr 3 (93), 11 lutego 1910, str.35: "Klub nożnej "Wisła" w Krakowie stanowi pod przew. insp. Łopuszańskiego sekcyę osobną krajowego związku turystycznego. Klub ten - obok uprawiania nożnej - posiada oddział szermierczy, złożony z kilkudziesięciu członków pod kierunkiem p.Winklera, nadto tor łyżwiarski i saneczkowy. Ślizgawka "Wisły", zajmująca ok. 6000 m.2, jest największą w Krakowie".
    • 1 kwietnia TS Wisła oddaje do użytku publicznego 9 kortów tenisowych mieszczących się u wylotu ul. Czystej.
    • "Gazeta Poniedziałkowa" z 25 kwietnia: „Oprócz „Cracovii” istnieje jeszcze T.S. „Wisła”. Klub ten jest od Cracovii młodszy i słabszy, czego dowodzą matche, rozegrane między obcymi klubami. „Cracovia” pobiła „Ostrawsky Team” 10:0, W”W 1:0. „Bielitz-Bialaer F.C.” „Cracovia” 8:0, „Wisła” przegrała 3:2. Powszechne przeto zainteresowanie budzi match „Cracovii” z „Wisłą”, który projektowany jest na 22 albo 26 maja. „Wisła” rozporządza także boiskami tennisowemi, ale utrudnia używanie ich szukającym rozrywki przez zbyt wygórowane ceny. W „Wiśle” prócz młodzieży uniwersyteckiej i gimnazjalnej, grupuje się także młodzież rzemieślnicza... Członków i uczestników liczy „Cracovia” 400, a „Wisła” 125”.
    • Ruch" Nr 8, 26 kwietnia 1910: "Koło sportowe "Wisła" w Krakowie na dopełnionych na początku z.m. wyborach powołało na prezesa inspektora szk. Łopuszańskiego, w skład zaś wydziału weszli pp J.Januszewski, Dębiński, Stoeger, Jała i Górski".
    • 21 maja miało się odbyć Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie TS Wisła celem wyboru II wiceprezesa klubu i zmiany w tym celu statutu klubowego - donosi prasa.
    • Czerwiec. Wisła ma zorganizować "na własnych placach tenisowych przy ul. Żabiej „Turniej tenisowy" o mistrzostwo Galicyi" - o czym donosi prasa.
  • 12 sierpnia w lokalu KZT odbyło się Walne Zgromadzenie TS Wisła, które dokonało wyboru nowych władz. Prezesem został Włodzimierz Ustyanowicz. Zgromadzenie uchwaliło poprosił Zygmunta Wyrobka o objęcie funkcji kuratora.
  • 21 września TS Wisła przenosi swój lokal klubowy pod adres: ul. Wolska I. 19.
  • Ze Sprawozdania TS Wisła za 1910 rok:
    • Towarzystwo to oparte o krajowy związek turystyczny uprawia kilka gałęzi sportu, między innemi tenis, lekką atletykę, ślizgawkę, jazdę na saneczkach i nartach, a nade wszystko piłkę nożna.
Dokument zatwierdzający statut Wisły
Dokument zatwierdzający statut Wisły
Dokument zatwierdzający statut Wisły
Dokument zatwierdzający statut Wisły


Spis treści

Ruch z 11.02.1910=

Ruch, 11 lutego 1910
Klub nożnej „Wisła" w Krakowie stanowi pod przew. insp. Łopuszańskiego sekcyę osobną krajowego związku turystycznego. Klub ten - obok uprawiania nożnej - posiada oddział szermierczy, złożony z kilkudziesięciu członków pod kierunkiem p. Winklera, nadto tor łyżwiarski i saneczkowy. Ślizgawka „Wisły", zajmująca ok. 6000 m.2, jest największą w Krakowie.



Nowa Reforma z 28.02.1910

Nowa Reforma, 28 lutego 1910
Towarzystwo sportowe Wisła przy krajowym Związku turystycznym, odbędzie we środę, 2 marca walne zgromadzenie o godzinie 7-ej wieczorem w krajowym Związku turystycznym. Rynek, Pałac Spiski, I p.


Nowa Reforma z 02.03.1910

Nowa Reforma, 2 marca 1910
Walne zgromadzenie: Tow. Ogrodniczego o godz. 6 wiecz. w sali chemicznej Uniw. Jagiell.; Tow. Wisła o godz. 7 wiecz. w sali Związku turyst. w pałacu Spiskim.


Czas z 01.03.1910

Ze sportów.
Czas, 1 marca 1910
Tow. sportowe Wisła, odbędzie w środę dnia 2 b. n. walne zgromadzenie o godz. 7 wieczór w kraj. Związku turystycznym. (Rynek, Pałac Spiski I. p.)



Czas z 02.03.1910

Czas, 2 marca 1910
Walne zgromadzenie Towarzystwa sportowego „Wisła" o godz. 7 wieczór w pałacu Spiskim.



Nowa Reforma z 05.03.1910

Z kroniki sportowej.
Nowa Reforma, 5 marca 1910
Na wczorajszem walnem zgromadzeniu Kółka sportowego Wisła wybrano nowy zarząd, w skład którego weszli pp: Insp. szkolny Łopuszański, jako przewodniczący, Januszewski, Dembiński, Stoeger, Jała i Górski, jako członkowie wydziału. Ponadto załatwiono na posiedzeniu kilka spraw administracyjnych.



Ruch z 26.04.1910

Ruch, 26 kwietnia 1910
Kółko sportowe Wisła w Krakowie na dopełnionych na początku z. m. wyborach powołało na prezesa inspektora szk. Łopuszańskiego, w skład zaś wydziału weszli pp. J. Januszewski, Dębiński, Stoeger, Jała i Górski.



Głos Narodu z 09.04.1910

Boiska tennisowe.
Głos Narodu, 9 kwietnia 1910
Towarzystwo sportowe „Wisła" przy krajowym Związka turystycznym oddało z dniem 1 kwietnia dziewięć kortów tennisowych do użytku publicznego. Korty te znajdują się u wylotu al. Czystej, vis-a-vis gołębnika wojskowego. Ceny przystępne. Członkiwie Wisły oraz członkowie krajowego Związka turystycznego mają znaczne ulgi.



Czas z 14.05.1910

Wisła
Czas, 14 maja 1910
We wtorek d. 17 b. m. o g. 6 i pół odbędzie się w salach krajowego Związku turystycznego nadzwyczajne walne zgromadzenie członków Tow. sportowego Wisła. Przedmiotem obrad będzie wybór I wiceprezesa i zmiana odnośnego paragrafu statutu. Wpisy oraz udzielanie informacyj co do turnieju tennisowego odbywają się codziennie od g. 5-7 rano na placach tennisowych oraz od 7-8 wieczór w kraj. Związku turystycznym.



Głos Narodu z 51.05.1910

T. S Wisła.
Głos Narodu, 21 maja 1910
W Poniedziałek dnia 23 bm. o godz. 7:30 odbędzie się w salach Kraj. Zw. Turystycznego nadzwyczajne Walne zgromadzenie członków Tow. Sport. „Wisła". Przedmiotem obrad będzie: wybór II wiceprezesa i zmiana odnośnego paragrafu statutu.



Głos Narodu z 21.05.1910

Turniej tennisowy.
Głos Narodu, 21 maja 1910
Tow. sportowe „Wisła" urządza w czerwcu br. na własnych placach tennisowych przy ul. Żabiej „Turniej tennisowy" o mistrzostwo Galicyi. Turniej ten rozpocznie się dnia 5 czerwca. Dla biorących udział w turnieju będą wydawane specyalne legitymacye uprawniające do korzystania w celach trainingu ze zniżek przysługujących członkom Towarzystwa. Wpisy uskutecznia oraz bliższych wiadomości udziela się codziennie w godzinach od 5-7 po południu na miejscu, oraz od 7-8 wieczór w Krajowym Związka Turystycznym, Rynek Pałac Spiski.


Nowa Reforma z 05.08.1910

Nowa Reforma, 5 sierpnia 1910
Walne zgromadzenie Towarz. sportowego Wisła o g. 4.30 popoł. w lokalu kraj. związku turystycznego.


Nowa Reforma z 16.08.1910

Nowa Reforma, 16 sierpnia 1910
Tow. sportowe „Wisła" odbyło w piątek dnia 12 b. m. w lokalu kraj. Zw. Turystycznego nadzwyczajne walne zgromadzenie celem dokonania wyboru wydziału nowego na miejsce ustępującego. W zastępstwie prezesa p. Łopuszańskiego przewodniczył sekretarz p. J. Stoeger. W skład nowego wydziału weszli pp. Włodz. Ustyanowicz, Stoeger, Zgierczyński, Dembiński, Müller Edward i Cepurski. Na wniosek jednego z członków postanowiono jednomyślnie poprosić p. prof. Wyrobka, kierownika zabaw ruchowych w parku dr Jordana, by zechciał objąć godność kuratora Towarzystwa. W skład komisyi szkontrującej weszli pp. Orzelski, Pollek i Rogalski.

Nowy wydział przystąpi niezwłocznie do intenzywnej pracy nad dalszym rozwojem tego Towarzystwa.



Nowa Reforma z 06.09.1910

Nowa Reforma, 6 września 1910
Tow. sportowe Wisła zawiadamia swoich członków, że w godzinach dyżurowych wydawane będą nowe legitymacye na miejsce starych, które tracą swą ważność z dniem 7 b. m. Nowe legitymacye prócz zniżek na zawody upoważniają członków do bezpłatnego wejścia na boisko w czasie odbywania się ćwiczeń. Godziny dyżurowe codziennie od 7 do 8 wieczorem w lokalu Kraj. Związku turystycznego.


Gazeta Powszechna z 06.09.1910

Gazeta Powszechna, 6 września 1910
Tow. sport. Wisła zawiadamia swoich członków, że w godzinach dyżurowych wydawane będą nowe legitymacje na miejsce starych, które tracą swą ważność z dniem 7 września. Nowe legitymacje prócz zniżek na matche upoważniają członków do bezpłatnego wejścia na boisko w czasie odbywania się trainingów. Godziny dyżurowe codziennie od 7 do 8 wieczór w lokalu krajowego Związka Turystycznego.



Nowa Reforma z 21.09.1910

Nowa Reforma, 21 września 1910
Tow. sportowe Wisła zawiadamia swoich członków, że z dniem 21 b. m. przenosi swój lokal na ul. Wolską 1. 19. Wpisy i wkładki członków przyjmuje się tamże codziennie w godzinach dyżurowych od 7 do 8 wieczór.



Nowa Reforma z 29.10.1910

Towarzystwo Sportowe "WISŁA"
Nowa Reforma, 29 października 1910
wobec fałszywych pogłosek, krążących między krakowskiemi kołami sportowemi - jak wobec zarzutów, czynionych jej stale od jakiegoś czasu przez część prasy krakowskiej, chwytając się samoobrony, donosi, co następuje:

Wbrew utartym pogłoskom, jakoby nasze Towarzystwo sportowe Wisła sprowadzało do Krakowa drużyny drugorzędne lub rezerwy drużyn pierwszorzędnych, a przez przesadną reklamę wprowadzało tylko w błąd opinię publiczną zmuszeni jesteśmy stwierdzić kategorycznie, że sprowadzony przez nas ostatnim razem A. a. F. K. "Union" nie był ani rezerwą, ani tem bardziej żadną dalszą drużyną tego klubu. Wystawiona na widok publiczny fotografia, podpisy własnoręczne członków grających, sprawdzające ich przynależność do pierwszej drużyny, matche rozegrane na boisku krakowskiem i wreszcie sprawozdania z pism sportowych potwierdzają w zupełności prawdziwość słów naszych i słuszność reklamy. Umiejętność i sprawność w grze, jak też ostatnie wyniki naszej drużyny zostawiamy dowolnej a bezstronnej ocenie, wyrobionej już pod tym względem publiczności krakowskiej broniąc się tylko stanowczo przeciw oszczerczym pogłoskom i tendencyjnym sprawozdaniom, mającym na celu tak materyalne, jak i moralne zachwianie naszego Tow. sportowego Wisła, protestujemy zarazem przeciw zabagnianiu idei sportowej aż nazbyt widocznemi wpływami postronnemi. 7933


Za Tow. sport Wisła

Müller Edward - sekretarz. Włodz. Ustyanowicz prezes.




IKC z 24.01.1911

Sprawozdanie sportowego Towarzystwa Wisła
IKC, 24 stycznia 1911
Przed kilku dniami rozesłał Wydział sportowego towarzystwa Wisła sprawozdanie z czynności za rok 1910. Towarzystwo to, oparte o krajowy Związek turystyczny uprawia kilka gałęzi sportu, między innemi tennis, lekką atletykę, ślizgawkę, jazdę na saneczkach i nartach, a nadewszystko piłkę nożną. Na tem ostatniem polu szczyci się Wisła bardzo poważnymi wynikami. Z 27 matchów, rozegranych w ubiegłym sezonie wygrała 12, nierozegranych pozostało 7. Bramek zdobyła 65, straciła 49. Towarzystwo liczy 250 członków, w tem 6 ukostyumowanych drużyn.


Nowa Reforma z 25.01.1911

Nowa Reforma, 25 stycznia 1911
Wisła, tow. sportowe w Krakowie, wydało sprawozdanie z czynności za rok 1910. Towarzystwo to, oparte o krajowy Związek turystyczny, uprawia kilka gałęzi sportu, między innemi tennis, lekką atletykę, ślizgawkę, jazdę na saneczkach i nartach, a nadewszystko piłkę nożną. Na tem polu szczyci się Wisła bardzo poważnemi wynikami. Z 27 matchów rozgranych w ubiegłym sezonie wygrała 12, nierozegranych pozostało 7. Bramek zdobyła 65, straciła 49. Towarzystwo liczy 250 członków, w tem 6 ukostyumowanych drużyn.


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 49 - 1910.03.01

Nowiny, 1 marca 1910
Towarzystwo sportowe „Wisła” przy krajowym Związku Turystycznym odbędzie we środę 2 marca walne zgromadzenie o godz. 7-ej wieczór w lokalu Związku Rynek, Pałac Spiski, I p.



Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 53 - 1910.03.05

Nowiny, 5 marca 1910
Kółko sportowo „Wisła” odbyło onegdaj w „Związku turystycznym” walne zebranie w sprawie wyboru nowego zarządu. Po ustąpieniu dawnego wydziału, któremu udzielono absolutoryum i podziękowano za wydatną działalność, wybrano nowy zarząd, w skład którego weszli: Inspektor szkol , p. Łopuszański (przew.), prof. p. Januszewski, p. Dembiński, p. Stoeger, słuch, praw, p. Jała, słuch. praw i p. Górski, słuch, praw. W najbliższych dniach nastąpi ukonstytuowanie się wydziału.



Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 111 - 1910.05.15

„Wisła” Tow. sport.
Nowiny, 15 maja 1910
Dnia 17 bm. o g. wpół do 7-mej odbędzie się w salach kraj. Zw. turystycznego nadzwyczajne walne zgromadzenie członków Towarz. sport. „Wisła”. Przedmiotem obrad będzie: wybór II. wiceprezesa i zmiana odnośnego paragrafu statutu.


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 188 - 1910.08.18

Nowiny, 18 sierpnia 1910
Tow. sportowe „Wisła” odbyło w piątek 12-go b. m. w lokalu Kraj. Zw. turystycznego nadzw. walne zgromadzenie celem dokonania wyboru wydziału nowego na miejsce ustępującego. W zastępstwie prezesa p. Łopuszańskiego przewodniczył sekr. p. J. Stoeger. W skład nowego wydziału weszli pp.: Wł. Ustyanowicz, Stoeger, Zgierczyński, Dembiński, Muller E. i Cepurski. Na wniosek jednego z członków postanowiono jednomyślnie poprosić p. prof. Wyrobka, kierownika zabaw ruchowych w Parku dra Jordana, by zechciał objąć godność kuratora. W skład komisyi szkontrującej weszli pp.: Orzelski, Pollak i Rogalski.



Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.8, 1910, nr 218 - 1910.09.22

Nowiny, 22 września 1910
Tow. Sport. „Wisła” przenosi dn. 21 bm. swój lokal na ul. Wolską I. 19. Wpisy i wkładki członkowskie przyjmuje się tamże codziennie od g. 7—8 wieczorem



<< Powrót Inne Zarządy >>