Zarząd 1911

Z Historia Wisły

Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • Ważniejsze wydarzenia
    • 23 marca odbywa się Walne Zgromadzenie TS Wisła "w Kancelaryi Gal. Auto-Garage przy ul. Retoryka 5.
    • 20 maja z inicjatywy Wisły powstaje Związek Footballistów Polskich.
    • 26 lipca odbywa się Walne Zgromadzenie TS w "Domu katolickich robotników" przy ul. św. Tomasza 37. W tym samym dniu Wisła zgłasza wniosek o przyjęcie do AZF.
    • 17 sierpnia Wisła zostaje przyjęta do AZF.
    • 30 sierpnia w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym ginie prezes Wisły, Włodzimierz Ustyanowicz
    • 13-15 października - Wisła triumfuje w I Igrzyskach Polskich.
    • 12 listopada - prasa informuje, że "klub atletyczny w Krakowie, mający się zawiązać jako oddział Tow. sportowego „Wisła””, zaprasza wszystkich chcących się zapisać do tego klubu, na posiedzenie konstytuujące, które się odbędzie w niedzielę 12 bm. o godz. 7 wieczorem w lokalu „Wisły”, ul. Wolska 25, I p.”

Skład zarządu

  • Składy władz TS Wisła.
    • Od 27 sierpnia 1910 do 28 lipca 1911
Grafika:Prezes.png‎
Włodzimierz Ustyanowicz
Grafika:I_Wiceprezes.png
Dr Antoni Beaupre
Grafika:II_Wiceprezes.png
Marian Orzelski
Grafika:Sekretarz.png
Edward Muller
Grafika:Zastępca_sekretarza.png‎
Władysław Liro
Grafika:Gospodarze.png‎
Zdzisław Zgierczyński, Stanisław Rudy
Grafika:Komisja_rewizyjna.png‎
Józef Stoeger, Polek
Grafika:Komisja_regulaminowa.png‎ ‎
Józef Stoeger, Zdzisław Zgierczyński
Grafika:Propaganda.png‎
Jan Weyssenhoff
Grafika:Kierownik_I_drużyny.png
Wilhelm Cepurski
Grafika:Gospodarze_boiska.png
Zdzisław Zgierczyński, Stanisław Rudy, Ludwik Stolarski
Grafika:Gospodarze_lokalu.png
Antoni Krasiński, Wieczorkowski

Od 28 lipca 1911 do połowy 1912

Grafika:Prezes.png‎
Dr Antoni Beaupre
Grafika:I_Wiceprezes.png
Antoni Januszewski
Grafika:Sekretarz.png
Jan Nawrocki
Grafika:Skarbnik.png‎
Skostecki
Grafika:Kierownik_I_drużyny.png‎
Wilhelm Cepurski
Grafika:Komisja_rewizyjna.png‎
Dr Jamrógiewicz, Ignacy Moeser, Zdzisław Zgierczyński
Grafika:Skład_zarządu.png‎‎
Edward Muller, Dr Stanisław Strojek, Polek, Tadeusz Łopuszański, Ludwik Stolarski, Franciszek Kopriva, Stanisław Dobrzański

Relacje prasowe

Głos Narodu z 23.03.1911

Ze sportu
Głos Narodu, 23 marca 1911
Tow. Sportowe "Wisła" zaprasza swoich członków, jako też chętnych gości na doroczne Walne Zgromadzenie, które odbędzie się we czwartek dnia 23 b.m. punktualnie o godzinie 8 wieczorem w Kancelaryi Gal. Auto-Garage przy ul. Retoryka L. 5.

Sezon wiosenny rozpoczyna się dwoma matchami w najbliższą sobotę i niedzielę; w pierwszym dniu gra T.S. "Wisła I" i S.K. "Przerov I" z Przerowa. Ta ostatnia drużyna jest jedną z najlepszych na Morawach, a pobiła znaną już w Krakowie S.K. "Hanę" z Kromieryża.

Zwraca się jeszcze uwagę, że członkowie Towarzystwa nie zalegający z wkładkami - mają prawo korzystać z wolnego wstępu na wszystkie matche.



Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 69 - 1911.03.24

Nowiny, 24 marca 1911
Tow. sport. „Wisła” zaprasza swoich członków, jakoteż chętnych gości na doroczne walne zgromadzenie, które odbędzie się we czwartek, dnia 23 b. m. punktualnie o godz. 8 wieczorem w kancelaryi Gal. Auto Garage przy ul. Retoryka, 1. 5.


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 132 - 1911.06.13

Nowiny, 13 czerwca 1911
Przeprowadziwszy pewne zmiany w organizacyi wydziału, ukonstytuował się wydział „Wisły” następująco: prezes p. red. dr Beaupre, wiceprezesi pp. dyr. Januszewski (sekcya organizacyjno-prasowa), dyr. Orzelski (sekcya administracyjno-skarbowa), dr Strojek (sekcya techniczno-sportowa), sekretarz p. Jan Nawrocki, skarbnik p. Maczer, rachmistrz p. Polek.


Głos Narodu z 15.01.1911

Ze sportu. Sprawozdanie Towarzystwa sportowego Wisła w Krakowie.
Głos Narodu, 15 stycznia 1911
Jednem z pierwszych Towarzystw sportowych, uprawiających i szerzących zamiłowanie do sportu było u nas Towarzystwo sportowe Wisła, grupujące koło siebie młodzież akademicką i młodzież szkół średnich. Z rokiem bieżącym rozpoczyna Tow. sportowe Wisła szósty rok swego istnienia. Pierwszy jej zawiązek stanowi kółko sportowe uczniów 2-giej szkoły realnej, założone przez prof. Łopuszańskiego w r. 1905. Po całym szeregu wewnętrznych zmian i reorganizacyj powiększa się ono znacznie, a posiadając do roku 1907 kilka kół nowych, przystępuje w owym czasie już jako samoistny klub, do utworzonej przy Krajowym Związku turystycznym Sekcyi sportowej i pozostaje przy niej przez półtora roku. Ten krótki stosunkowo okres czasu wpływa bardzo korzystnie, zarówno na wzmocnienie wewnętrzne młodego jeszcze klubu, jak i na podniesienie poziomu sportowego jego 1-szej drużyny. Wówczas to po raz pierwszy mierzy Wisła swe siły z obcemi drużynami, a pokonywując tak silnych przeciwników jak mistrzowską drużynę Lwowa K. S. Pogoń 2:1, 1. LK. P. N Czarni 3:2 oraz swego miejscowego przeciwnika Cracovię 3:0, daje dowód swego wielkiego wyszkolenia sportowego, uzyskanego przez racyonalny training i usilną pracę.

Po rozwiązaniu się na wiosnę 1909 roku Sekcyi sportowej organizuje się T. S. Wisła jako samoistne Towarzystwo z prezesem prof. Łopuszańskim na czele, uzyskując równocześnie od Namiestnictwa zatwierdzenie swych statutów.

Nadchodząca jesień przynosi Towarzystwu mistrzostwo Galicyi i Królestwa Polskiego, oraz kilkanaście nagród zdobytych na zawodach w lekkiej atletyce w Warszawie. Pod koniec jesieni nabywa T. S. Wisła na wlasność place tennisowe przy ul. Żabiej i stawia je na wysokim poziomie wymagań sportowych.

Otrzymawszy od Krajowego Związku turystycznego subwencyę K 1500, na popieranie sportów zimowych urządza na torach tennisowych ślizgawkę i nosi się z zamiarem zbudowania toru saneczkowego. Niepomyślne jednak warunki atmosferyczne, zmuszają ją do zaniechania rozpoczętych już prac, narażając ją zarazem na wielkie straty z powodu poczynionych znacznych wkładów.

Sezon wiosenny 1910 rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już 15 marca, toteż 2 pierwsze matche odbywają się jeszcze na śniegu, przy małem udziale publiczności, przynosząc w rezultacie prócz wygranej nad S. K. Preussen z Wrocławia 7:1 i nad S. K. Preussen z Katowiec 5:0, także pokaźny deficyt. Sezon ten, więcej jest ożywionym ze wszystkich, jakie T. S. Wisła dotychczas miała, o czem najlepiej świadczy pokaźna liczba rozegranych przez nią matchów (12), oraz ilość uzyskanych bramek (31:15). W sierpniu wskutek ustąpienia prof. Łopuszańskiego przychodzi do nowego wyboru wydziału, z którego wychodzi prezesem Włodzimierz Ustyanowicz. Towarzystwo rozporządzając boiskiem pozlotowem układa doborowy sezon jesienny zdobywając pełne uznanie wszystkich.

Z okazji matchów z czeskiemi drużynami popadła jednak Wisła w konflikt z Austryiackim Związkiem footballowym, który powodując się wysoko wybujałym szowinizmem, zabronił jej grać z Czechami, nie uznającymi supremacyi Wiednia w sporcie, samowolnie narzuconej innym narodowościom. Odpowiedzią na ten niczem nieusprawiedliwiony zakaz było ze strony Wisły zgłoszenie wystąpienia z O.F.V a przystąpienie do Amateure Football Assotiation, ogólnej organizacyi europejskich amatorów, a z drugiej strony zapoczątkowanie akcyi, mającej na celu utworzenie własnego Polskiego Związku sportowego, obejmującego prócz Galicyi także dwa pozostałe zabory.

Związek ten miałby na celu utrzymanie łączności między wszystkiemi drużynami polskiemi, urządzanie dorocznych zawodów o mistrzostwo Polski, oraz łagodzenie sporów między poszczególnymi klubami.



IKC z 25.01.1911

IKC, 25 stycznia 1911
Sprawozdanie sportowego Towarzystwa Wisła. Przed kilku dniami rozesłał Wydział sportowego towarzystwa "Wisła" sprawozdanie z czynności za rok 1910. Towarzystwo to, oparte o krajowy Związek turystyczny uprawia kilka gałęzi sportu, między innemi tennis, lekką atletykę, ślizgawkę, jazdę na saneczkach i nartach, a nade wszystko piłkę nożną. Na tem ostatniem polu szczyci się Wisła bardzo poważnymi wynikami. Z 27 matchów, rozegranych w ubiegłym sezonie wygrała 12, nierozegranych pozostało 7. Bramek zdobyła 65. Straciła 49. Towarzystwo liczy 250 członków, w tem 6 ukostyumowanych drużyn.


Głos Narodu z 23.03.1911

Ze sportu.
Głos Narodu, 23 marca 1911
Tow. sportowe Wisła zaprasza swoich członków, jakoteż chętnych gości na doroczne Walne Zgromadzenie, które odbędzie się we czwartek dnia 23 b. m. punktualnie o godzinie 8 wieczorem w Kancelaryi Gal. Auto-Garage przy ul. Retoryka L. 5.

Sezon wiosenny rozpoczyna się dwoma matchami w najbliższą sobotę i niedzielę; w pierwszym dniu gra T. S. Wisła I i K. S. "Makkabi I", w drugim T. S. "Wisła I" i S. K. Przerov I" z Przerową. Ta ostatnia drużyna jest jedną z najlepszych na Morawach, a pobiła znaną już w Krakowie S. K. Hanę z Kromieryża.

Zwraca się jeszcze uwagę, że członkowie Towarzystwa nie zalegający z wkładkami - mają prawo korzystać z wolnego wstępu na wszystkie matche.




IKC z 23.03.1911

IKC, 24 marca 1911
Walne Zgromadzenie Tow. Sportowego Wisła odbędzie się dziś tj. we czwartek o godz. 8 wieczór w lokalu klubu automobilistów przy ul. Retoryka l. 5.



Nowa Reforma z 25.07.1911

Ze sportu.
Nowa Reforma, 25 lipca 1911
Nadzwyczajne walne zgromadzenie Towarzystwa sportowego Wisła odbędzie się jutro 26 b. m. w Domu katolickich robotników (ul. św. Tomasza 37). Początek o godzinie 8 wieczór. W razie braku kompletu odbędzie się drugie Zgromadzenie o godzinie 9. Wstęp tylko dla członków.



Czas z 25.07.1911

Czas, 25 lipca 1911
Towarzystwo sportowe, Wisła odbędzie nadzwyczajne walne zgromadzenie jutro, dnia 26 bm. w Domu katolickich robotników (ul. św. Tomasza 37). Początek o godzinie 8 wieczorem; w razie braku kompletu odbędzie się drugie nadzwyczajne walne zgromadzenie o godzinie 9 wieczór. Wstęp tylko dla członków.



Czas z 26.07.1911

KRONIKA. Kraków, środa, dn. 26 lipca.
Czas, 26 lipca 1911
Dziś: Kalendarzyk kościelny: Anny i Szymona. Kalendarzyk astronomiczny: Wschód słońca o godzinie 4-03, zachód o godzinie 7:30, długość dnia godzin 15-27.

Teatr miejski: „Dziewczyna z lalką“. Teatr ludowy (w Parku Krakowskim): Krowoderskie zuchy.

Walne zgromadzenie Tow. sportowego „Wisła“.



IKC z 26.07.1911

Z Wisły.
IKC, 26 lipca 1911
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie T. S. Wisła odbędzie się jutro, 20 bm. w Domu robotniczym. Początek o godz. 8 wiecz.


IKC z 09.11.1911

IKC, 9 listopada 1911
Klub Atletyczny w Krakowie, mający się założyć jako ddział Towarzystwa Sportowego Wisła", wzywa wszystkich członków, chcących się zgłosić do tego klubu, na posiedzenie kon stytuujące, które się odbędzie w lokalu Tow. Sport. "Wisła", ulica Wolska 25, w niedzielę dnia 12 b. m. o godz. 7-mej wieczorem.


Nowa Reforma z 11.11.1911

Nowa Reforma, 11 listopada 1911
Klub atletyczny w Krakowie, mający się za wiązać jako oddział Tow. sportowego Wisła", za prasza wszystkich chcących się zapisać do tego klubu, na posiedzenie konstytuujące, które się od będzie w niedzielę 12 bm. o godz. 7 wieczorem w lokala Wisły", ul. Wolska 25, I. p.



<< Powrót Inne Zarządy >>