Zarząd 1935

Z Historia Wisły

Od 9 grudnia 1934 roku

Grafika:Prezes.png‎
Dr Tadeusz Orzelski
Grafika:I Wiceprezes.png‎
płk Franciszek Wagner, Kazimierz Wachowicz, Kazimierz Billewicz, mjr Roman Warth
Grafika:Skład zarządu.png
kpt. Franciszek Janowski, kpt. Roman Bober, Ferdynand Rekliński, Szczęsny Kiliński, Bronisław Kaleta, Bronisław Borzęcki, inż. Teodor Łasiński, Stanisław Żychoń, Michał Pankiewicz
Grafika:Sekretarz.png‎
Bronisław Kaleta
Grafika:Zastępca sekretarza.png‎
Michał Pankiewicz
Grafika:Skarbnik.png‎
Bronisław Borzęcki
Grafika:Zastępca skarbnika.png‎
Szczęsny Kiliński
Grafika:Komisja_administracyjna.png
mjr Kazimierz Wachowicz, Bronisław Kaleta, Władysław Zacharjas
Grafika:Komisja dyscyplinarna.png
Kazimierz Billewicz, kpt. Franciszek Janowski, kpt. Roman Bober
Grafika:Propaganda.png
mjr Roman Warth, inż. Teodor Łasiński, Ferdynand Rekliński
Grafika:Kierownik sekcji piłki nożnej.png
Czesław Delekta
Grafika:Kierownik_sekcji_gier_sportowych.png
Dr Adam Obrubański
Grafika:Kierownik_sekcji_bokserskiej.png
Stanisław Żychoń
Grafika:Kierownik_sekcji_ciężkoatletycznej.png
Janusz Korosadowicz
Grafika:Kierownik_sekcji_narciarskiej_na_Podhalu.png‎
płk Franciszek Wagner
Grafika:Kierownik_sekcji_tenisa stołowego.png‎
Władysław Żak
Grafika:Komisja rewizyjna.png
inż. Teodor Łasiński, Marian Kopeć, Dr Jan Reyman

Spis treści

Relacje prasowe

Raz, Dwa, Trzy: Ilustrowany Kuryer Sportowy. 1935, nr 23

NIEMIŁE ROZDRAŻNIENIE. Na ostatniem posiedzeniu Zarządu Krakowskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej członek tegoż ii zarazem kierownik sekcji piłki nożnej Tow. Sport. „Wisła", p. Czesław Delekta złożył oświadczenie w związku z uchwałami KZOPN-u, powziętemi na posiedzeniu w dn. 24 maja Ponieważ uchwały te godziły w Tow. Sport „Wisła" i K. S. ”Sparta", a opierały się na fałszywych doniesieniach i mylnech przesłankach, jakoby wymienione kluby nie przestrzegały przepisów o żałobie narodowej po zgonie Wodza Narodu śp. Marszalka Józefa Piłsudskiego, przeto delegat „Wisły" wykazał, iż klub jego był w zupełnym porządku (co stwierdziły też wszystkie władze) i opuścił posiedzenie KZOPN. wstrzymując się od dalszej współpracy ze Związkiem aż do otrzymania przez Towarzystwo Sportowe „Wisła" pełnej satysfakcji.

Walne zgromadzenie Tow. Sport. „Wisła

Raz, Dwa, Trzy: Ilustrowany Kuryer Sportowy. 1935, nr 50

Walne zgromadzenie Tow. Sport. „Wisła

9 grudnia.

W Krakowie rozpocznie się sezon dorocznych zebrań klubów. Jako pierwsze odbyło się walne zebranie Tow. Sport. „Wisła", które przeszło w zupełnym spokoju i po rzeczowej dyskusji uchwaliło przyjąć sprawozdanie ustępującego zarządu oraz wyrazić pełne podziękowanie za całoroczną pracę. Następnie przystąpiono do wyborów nowych władz, które dały nast. wyniki: zarząd — prezes dyr. dr Tadeusz Orzelski, wiceprezesi: pułk. Wagner, nacz. Bilewicz, inż. Wachowicz, mjr. Wart, członkowie profesor dr Jan Weyssenhoff, mjr. dr Bartoszyński, mjr. Janowski, kpt. Zdziechowicz, Ławnik Roman, kpt, Bober, sekr. Kaleta, kpt. Wilczyński, skarbnicy Borzęcki i Kiliński. Rada seniorów: w skład jej wchodzą obecny prezes i b. prezesi towarzystwa oraz dyr. Kazimierz Dobija, Wlastimil Hoffmann, dyr. St. Kochanowski i dr Kazimierz Załuski.

Komisja rewizyjna: dr Jan Reyman, M. Kopeć, M. Potocki, zast. L. Kaliciński i R. Skotnicki. Po wyborach zarządu walne zebranie zastanawiało się głęboko nad sprawą upadku sportu pił­ karskiego w Polsce i uchwaliło zwrócić się do odpowiednich czynników z nast. rezolucjami: a) o zniesienie zakazu należenia młodzieży szkolnej do klubów, jako pedagogicznie nieuzasadnionego, jako pozbawiającego drużyny piłkarskie elementu inteligencji i tem samem wypływającego ujemnie na ich postawę, co w konsekwencji doprowadza do coraz gorszych wyników; b) o zrewidowanie względnie zaniechanie ze strony PZPN-u zamierzonego szkolenia przez trenerów PZPN-u drużyny państwowej i drużyn okręg. te ciągu całego roku poza ramami macierzystych klubów i rozgrywania możliwie największej ilości zawodów tych drużyn między sobą i z zespołami zagranicznemi. Taki system szkolenia wpłynąłby niezwykle ujemnie na rozwój klubów, uniemożliwiając im szkolenie własnych wartościowych zespołów; c) o zaniechanie wysiania ekspedycji piłkarskiej na Olimpjadę berlińska., gdyż koszty ekspedycji są niewspółmierne w stosunku do możliwych sukcesów i propagandy sportu polskiego na forum międzynarodowem; d) o wzięcie pod uwagę przy budowie przyszłego stadjonu miejskiego w Krakowie urządzenia odpowiedniej krytej hali dla boksu, który obecnie nie może się rozwijać w Krakowie, gdyż musi szukać schronienia w drogo opłacanych lokalach.


Echa niedoszłego wyjazdu

Raz, Dwa, Trzy: Ilustrowany Kuryer Sportowy. 1935, nr 52

Echa niedoszłego wyjazdu

Na tle projektowanego ostatnio wyjazdu reprezentacji Krakowa na mecze w Grecji, a następnie Jugosławji, wywiązała się na łamach pism obszerna dyskusja, w której poruszano głównie sprawę rzekomej odmowy graczy ze strony krakowskiej „Wisły” Towarzystwo to, wychodząc ze stanowiska przepisów statutu PZPN.-u, w myśl których kluby ligowe obowiązane są dostarczać swych zawodników związkom okręgowym tylko w pewnych określonych terminach (a któremi nie było objęte tournee po Grecji, względnie Jugosławji), pragnęło partycypować w ewent. dochodzie z tego wyjazdu, opierając -się w tym wypadku na propozycji, uczynionej zresztą na samym początku przez reprezentanta KZOPN-n, który podjął z „Wisłą" w tej sprawie pertraktacje.

Wyjazd do Grecji, a następnie Jugosławji, spalił — jak już donosiliśmy — na panewce. Pozostały zato odgłosy tej dyskusji, prowadzonej niejednokrotnie bez cienia objekływności. M. in. ukazał się w tej sprawie w „Expresie Ilustrowanym" Nr. 352 z dn. 19 grudnia 1915 r. artykuł p. t. „Posłuchajmy, co mówi zarząd KOZPN. w sprawie udziału zawodników Wisły w niedoszłem tournee po Grecji i Jugosławji.

W związku z tem otrzymaliśmy od Towarzystwa Sportowego „Wisła” -nast. pismo:

„W związku -z artykułem p. t. „Posłuchajmy, co mówi zarząd KOZPN. w sprawie udziału zawodników Wisły w niedoszłem tournee po Grecji i Jugosławji", który ukazał się w , Expressie Ilustrowanym" Nr. 352 z dn. 19 grudnia br. prosimy uprzejmie o zamieszczenie nast. wyjaśnienia:

Stwierdzamy, iż artykuł ten, rojący się od steku kłamstw, nie wyszedł od zarządu KOZPN., jak 'to stwierdził sani prezes tegoż Związku, p. gen. Bernard Mond. Natomiast autorem artykułu tego, mającego nieprzyzwoitą tendencję szkodzenia naszemu Towarzystwu, jest —- jak się okazało — p. Maksymilian Statter. Fakt ten przeto piętnujemy, jako podszywanie się pod cudze imię i działanie niegodne sportowca, mające na celu zepsucie dobrych stosunków, panujących między naszem Towarzystwem a Krakowskim Związkiem Okręgowym Piłki Nożnej. Z pozdrowieniem sportowem. — Następują -podpisy: prezes dr. Tadeusz Orzelski m. p„ sekretarz Bronisław Kaleta m. p.

<< Powrót Inne Zarządy >>