Zarząd 1947

Z Historia Wisły

Grafika:Prezes.png‎
Dr Tadeusz Orzelski
Grafika:I Wiceprezes.png‎
Stefan Dyras, Tadeusz Paudyn, inż. Aleksander Britow, dyr. Czesław Delekta
Grafika:Skład zarządu.png
Oprócz prezesa i wiceprezesów klubu: Konopek, Marcinek, Stanisław Voigt, Szczęsny Kiliński, Ferdynand Rekliński, Antoni Dzierwa lub Władysław Dzierwa, Filipski, Czadowski, Józef Kossobudzki-Orłowski, mec. Mieczysław Kossek, Chlebowski, mgr Karol Nowosielski, Władysław Żak
Grafika:Sekretarz.png‎
Stanisław Voigt
Grafika:Kierownik sekcji piłki nożnej.png‎
Władysław Żak
Grafika:Kierownik sekcji lekkoatletycznej.png
Janusz Korosadowicz
Grafika:Kierownik sekcji narciarskiej Zakopane.png
Marian Woyna-Orlewicz
Grafika:Kierownik sekcji hokejowej.png
Przewięda, od listopada Stanisław Voigt
Kierownik sekcji turystycznej
Janusz Korosadowicz
Grafika:Skarbnik.png
Ferdynand Rekliński
Wybrany prezesem honorowym
Franciszek Wagner

Najważniejsze wydarzenia:

  • 10. kwietnia. Odbyła się wspólna konferencja trzech klubów sportowych krakowskich: „Cracovii", „Garbarni" i „Wisły" w/s współpracy.
  • Czerwiec. Wisła organizuje sekcję motocyklową. 3
  • 15. października. Odbywa się Walne Zebranie sekcji narciarskiej TS Wisła w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1.
  • 2. listopada. Odbywa się nadzwyczajne walne zebranie sekcji hokejowej, które dokonuje wyboru nowych władz.
  • 8. grudnia. Walne Zgromadzenie TS Wisła w sali przy ul. Skarbowej 2.
  • Franciszek Wagner honorowym członkiem TS Wisła i przebieg walnego Zgromadzenia i wybór władz klubowych. : 6
    • Przez aklamację uchwalono powołać do życia Radę Opiekuńczą o szerokim wachlarzu, składającą się z przedstawicieli władz miejskich, wojskowych, szkolnych i partii politycznych.
  • 8. grudnia. Walne Zebranie Sekcji Turystycznej wybiera nowe władze: przew. Zbigniew Korosadowicz 5
  • 8. grudnia. Prelekcję z cyklu odczytów „Sport i Krajoznawstwo", organizowanych przez Tow. Sport. „Wisła" i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, wygłosił w sali wykładowej Instytutu Geograficznego przy ul. Grodzkiej 64 prof. Ludwik Leszko.



Spis treści

Doniesienia prasowe

Red. M. Statter zwraca Wiśle nadany mu dyplom honorowy

Echo Krakowa. 1947, nr 7 (7 I) nr 298


Na Walnym Zgromadzeniu TS Wisła nadano między innymi, jubileuszowy dyplom honorowy, red. M. Statterowi przewodniczącemu Woj. Rady Sportowej w Krakowie.

Jak się dowiadujemy, red. M. Statter zwrócił Wiśle nadany mu dyplom honorowy oraz odznakę jubileuszową wraz z pismem, w którym wyjaśnia, iż wobec czynnego udziału w barwach Wisły zawodnika Bratka w sekcji hokejowej, z powodu którego zasiadł on na ławie oskarżonych — nadanego mu dyplomu przyjąć nie może.

Jak wiadomo, red. M. Statter zaatakował Bratka w prasie za jego udział jako tenisisty w barwach niemieckiego klubu, w czasie okupacji, za co tenże wniósł oskarżenie do sądu. Na rozprawie sądowej red. M. Statter został zupełnie uniewinniony.


Jak to było z wódka na lodowisku Cracovii

Echo Krakowa. 1947, nr 15 (16 I) nr 306


Jedno z pism, sportowych Krakowa, w swym polowaniu na dziennikarskie kaczki, poszczycić się może nowym sukcesem.

Napisało bowiem to pismo w ostatnim swym wydaniu, że:, „w bufecie na lodowisku Cracovii, sprzedaje się wódkę i że, nie upłynęło jeszcze 24 godzin od wielkiego wiecu sportowego, na którym z ust przedstawiciela Ministerstwa O. N. i wiceprzewodniczącego Woj. Rady WP i PW usłyszeli zebrani po raz nie wiadomo który, że nasze władze sportowe dążą wszelkimi siłami do wytępienia alkoholizmu w sporcie, a tu tymczasem na lodowisku Cracovii w przerwach meczu hokejowego Wisła—Siemianowiczanka, sprzedawano wódkę, a konsumentami była przeważnie młodzież obojga płci”.

Pismo to podaje dalej, że:

”...podaje ten fakt bez żadnych komentarzy, gdyż nie wątpi, że KS Cracovia sama wyciągnie odpowiednie konsekwencje uprzedzając w tym względzie miarodajne czynniki”.

I tak się złożyło, że nie KS Cracovia wyciągnęła odpowiednie konsekwencje, lecz konsekwencje te wyciągnęło TS Wisła, gospodarz tych zawodów! Dowiadujemy się bowiem, że na podstawie „polowania”, jakie urządziło to pismo, Cracovia zwróciła się o wyjaśnienie do sekretarza TS Wisła i kierownika sekcji hokejowej p.

St. Voigta, który wyjaśnił, że nic mu nie jest wiadome .jakoby w bufecie Cracovii sprzedawano na tych zawodach wódkę, natomiast jest mu wiadome, iż wódkę przynieśli ze sobą Ślązacy, którzy też w przerwach meczu, ją pili.

Cracovia zaś podała, że na powyższe zawody wydzierżawiła TS Wisła całe lodowisko, a więc i bufet, że organizatorzy meczu chcąc dopilnować wszystkiego sami, usunęli wszystkich z zabudowań lodowiska i sami objęli nadzór nad urządzeniem meczu, a jeśli tak, to sami organizatorzy odpowiadają za to, co się na lodowisku, w jego Szatniach, bufecie i reszcie ubikacji, — dzieje. Tak, jak organizatorzy odpowiedzialni są n. p. za zniszczenie ogrodzenia żelaznego, które na skutek naporu publiczności zostało zniszczone, a które TS Wisła zobowiązało się natychmiast naprawić, — tak też odpowiedzialni są za wszelkie inne sprawy, wynikłe w czasie meczu urządzanego przez siebie.

Poza tym, KS Cracovia ma kontrakt z dzierżawcami bufetu, w którym najwyraźniej zabronione jest sprzedawanie alkoholu, pod groźbą odebrania dzierżawy.

Naszym zdaniem, ani wielce sympatyczny i miły sekretarz TS Wisła, ani polujący na kaczki reporter, wspomnianego pisma, nie jest w stanie przeszkodzić temu, jeśli- ktoś spoza Krakowa, przyniesie ze sobą w kieszeni pół litra wyborowej i wypije go w szatni, czy też w bufecie, zwłaszcza w czasie mrozu. Polujący na kaczki reporter winien był z miejsca temu przeszkodzić i odpowiednio zareagować na miejscu, względnie powiadomić od razu organizatorów. Byłby zrobił dobry uczynek i zasłużył na uznanie władz, temu przeciwdziałających.

A tak? Strzelił — a nie nabił!



Konferencja klubów i prasy krakowskiej

Echo Krakowa. 1947, nr 101 (13 IV) nr 392


Dnia 10. IV. 1947 odbyła się pod. przewodnictwem prez. Stattera wspólna konferencja trzech klubów sportowych krakowskich: „Cracovii", „Garbarni" i „Wisły".

Delegaci tych trzech klubów doszli do zgodnej konkluzji, że współpraca ich ii porozumienie we wszystkich dziedzinach sportu może i musi jak najkorzystniej wpłynąć nie tylko na rozwój i działalność zainteresowanych klubów, ale także na rozwój sportu polskiego i korzystne rezultaty działalności wychowawczej związków sportowych.

Postanowiono przede wszystkim odbycie wspólnej konferencji z reprezentantami krakowskiej prasy sportowej celem ustalenia takiego kierunku propagandowego, który by usuwał możliwości tarć . a sprzyjał rozwojowi atmosfery przyjaznej współpracy.

Dalej postanowiono w przyszłości uzgadniać sprawy przechodzenia za wodników z klubu do klubu, sprawy zawodów z drużynami zagranicznymi, zbieżnych terminów itd.

Uczestnicy konferencji zadeklarowali równocześnie jak najściślejszą współpracę z wszystkimi pozostałymi klubami krakowskimi. Postanowiono m. in. zgodnie z wskazaniami konferencji, poświęconej zagadnieniom młodzieży, odbytej w sali konferencyjnej Rady Miejskiej, oddać do dyspozycji młodzieży robotniczej po 200 bezpłatnych wstępów na zawody klubów, uczestniczących w konferencji.

Prezes: M. Statter m. p.

Za KS „Cracovia". dyr. St. Żur m. p., mgr. St. Kułakowski m. p., por. St. Dziubanowski m. p.

Za KS „Garbarnia": dyr. A. Kuczalski m. p., sekr. Porczak m. p., dyr. H. Kach m. p., mgr. M. Sycz m. p.

Za TS „Wisła": dyr. T. Orzelski m. p., dyr. Delekta m. p., dyr. Rekliński m. p.


Węgrzy rozbili bramkę

Echo Krakowa. 1947, nr 160 (14 VI) nr 451


Tego jeszcze nie było, by w piłce wodnej można było rozbić bramkę. Ale stało się to na wczorajszym treningu fenomenalnych waterpolistów węgierskich, którzy dziś wystąpią na stadionie Miejskim o godz. 16. Bramka pękła, piłka byłą mocniejsza, a czy Zarząd Miejski, jako właściciel urządzenia zażąda odszkodowania „za ból" od TS Wisłą, organizatorów dzisiejszej imprezy pływackiej z udziałem tych znakomitych pływaków i pływaczek — zobaczymy. Życzymy sobie u nas takich waterpolistów, by rozbijali bramki, a z pewnością za każdą rozbitą znaleźliby się wspaniałomyślni fundatorzy. Pływaczki węgierskie atakują rekord świata na 200 m stylem klasycznym. Takich pływaków Kraków jeszcze nie widział, a zobaczy dziś po raz pierwszy.

KRAKÓW MELDUJE

KRAKÓW, 2.11. (Tel. wł.).

Nadzwyczajne walne zebranie sekcji hokejowej wicemistrza Polski TS Wisła wybrało w niedzielę następujący zarząd: kierownik – St. Voigt, zastępca – Bieniek, sekretarz – Dziubiński, skarbnik – mgr. Przewięda, kierownik drużyny i trener – Sokołowski. Opiekuni: wiceprezes Dyras i inż. Britow. Kierownikiem sekcji juniorów – Lachcik.

Cracovia i Wisła nie są przedsiębiorstwami handlowym

Echo Krakowa. 1947, nr 313 (14 XI) nr 604

Cracovia i Wisła nie są przedsiębiorstwami handlowymi Oba krakowskie kluby t. j. Cracovia i Wisła otrzymały ostatnio pismo z PZPN-u wyjaśniające, że nie potrzebują ubiegać się o koncesję handlową, ponieważ jako instytucje sportowe nie są przedsiębiorstwami zarobkowymi.


PZPN odrzucił równocześnie odwołanie Cracovii i Wisły od decyzji Zarządu PZPN-u, nakazującej obu klubom zapłacenie po 50 tys. zł.

grzywny za nie danie graczy na mecz przeciwko Śląskowi w dniu 25 września.

Tak więc kasa KOZPN-u wzbogaci się o 100 tys. zł.

Walne Zgromadzenie T. S. Wisła odbędzie się w poniedziałek dnia 8 grudnia

Echo Krakowa. 1947, nr 324 (25 XI) nr 615

Komunikaty Doroczne Zwyczajne.

Walne Zgromadzenie T. S. Wisła odbędzie się w poniedziałek dnia 8 grudnia 1947 -w sali teatru „Groteska przy ul. Skarbowej 2. Początek Walnego Zgromadzenia o godz. 9.30 w pierwszym terminie, w drugim terminie o godz. 10-tej bez względu na ilość obecnych członków.

Życie Sportowe. R.2, 1947, nr 46(60)

1947.11.25

Walne Zgromadzenie TS Wisła.

Doroczne Zwyczajne Walne Zgromadzenie TS Wisła, odbędzie się dnia 8 grudnia 1947 r. w sali przy ul. Skarbowej 2. Początek c godz. 9.30 w pierwszym, « godz. 10 w drugim terminie bez względu na ilość obecnych członków. Poza normalnym., ustalonym porządkiem walnych zebrań pkt. 7 przewiduje: nadanie godności honorowych


Bilans TS Wisła 1947

Przegląd Sportowy numer 99/1947 strona 2

Doroczny bilans TS Wisła

KRAKÓW, (kor. wł.) – Tradycyjnie po św. Mikołaju odbyło się w poniedziałek roczne walne zebranie TS Wisła. Frekwencja nie była wielka. Najbardziej rzeczowe sprawozdania były z sekcji hokejowej (mgr. Przywięda) i narciarsko – zakopiańskiej (mgr. Orlewicza).

Ze sprawozdania skarbnika, dyr. Reklińskiego, dowiedzieli się zebrani, że dochody Wisły w roku sprawozdawczym przyniosły 11 milionów zł., rozchody wyniosły 10 milionów, saldo 619 tys. Piłka nożna – podstawowa sekcja Wisły – przyniosła ok. 8 milionów. Wydatki ponad 3 miliony.

Największy dochód dał mecz z Polonią warszawską – 1 milion 747 tys. przy frekwencji 15.342 widzów. Mecz z Wartą był drugim kasowym i dał 1 mil. 49 tys. zł. Magistrat dostał od Wisły w roku sprawozdawczym przeszło 680 tys. zł., władze sportowe 1 mil. 800 tys. 643 zł., sędziowie piłkarscy 69 tys.

Pięknym momentem było nadanie godności prezesa honorowego działaczowi i prezesowi Wisły zakopiańskiej – płk. Wagnerowi. Po udzieleniu absolutorium ustępującemu zarządowi przyjęto listę, zgłoszoną przez Komisję – Matkę w składzie: prezes dyr. Orzelski, wiceprezesi – Tyras, inż. Brytow, dyr. Delekta, Paudyn, członkowie zarządu – Chlebowski, Czadowski, Dzierwa, Mec. Kossek, Konopek, Tyliński, Kosobudzki, Filipek, Marcinek, Nowosielski, Rekliński, Voigt i Żak.

Przez aklamację uchwalono powołać do życia Radę Opiekuńczą o szerokim wachlarzu, składającą się z przedstawicieli władz miejskich, wojskowych, szkolnych i partii politycznych.

Echo Krakowa. 1947, nr 337 (8/9 XII) nr 628

WALNE ZEBRANIE SEKCJI TURYSTYCZNEJ TS WISŁA. Doroczne Walne Zebranie Sekcji, poświęcone sprawozdaniu ostatni rok pracy, wyborowi nowego zarządu Sekcji i uchwaleniu programu na nadchodzący okres roczny, odbędzie się w poniedziałek 8 grudnia o godz. 17 w lokalu TS „Wisła" przy ul. Retoryka 1, parter. Obecność wszystkich członków konieczna.


Płk. Fr. Wagner honorowym prezesem T. S. Wisła

Życie Sportowe. R.2, 1947, nr 50(64)

Walne zebranie TS. Wisła, które odbyło się w niedzielę, wykazało dalszy rozwój Towarzystwa tak wszerz jak i wzwyż, oraz gospodarczy. Toteż bardzo słuszny był apel prezesa dr Orzelskiego o jak najsilniejszy udział w dalszych pracach nowych szeregów działaczy, by odciążyć kierowników sekcji. Najwięcej wzruszającym momentem zebrania było nadanie najwyższej godności prezesa honorowego znanemu i zasłużonemu działaczowi pułk. Fr Wagnerowi z Zakopanego oraz wręczenie mu specjalnie wykonanego dyplomu.

Wisła liczy dziś 12 sekcji o pełnej żywotności, wykazujących .rozmach oraz wyniki sportowe. Podkreślono, iż celem w dalszej pracy Klubu będzie nie tylko troska c fizyczne walory członków Tow. ale i moralne ku czemu ma zmierzać w swych wysiłkach specjalnie powołana Rada Opiekuńcza, o najszerszej bazie W skład jej mają wejść przedstawiciele władz państwowych, wojskowych, miejskich, partyjnych, szkolnych itd. O sile gospodarczej TS Wisła świadczy olbrzymi obrót ponad 11 milionów zł, (w tym przychody z imprez piłkarskich ponad 7 mil., mimo iż w ilości widzów wykazały tendencję zniżkową o 20 proc, do ub. roku). W rozchodach ciekawe są pozycje: władze sportowe 1,8 mil., miejskie 600 tys., podatki ok. 200 tys. Na inwestycje wydała Wisła ok. 1 mil. Największy obrót dał mecz z Polonią W-wa 1.7 mil.

Wybrany nowy Zarząd TS Wisła jest nast.: prezes dyr. dr T. Orzelski (po raz 11) w-prezesi: inż. Britof, dyr. Delekta, Dyras, Paudyn, członkowie: Chlebowski, Dzierwa, Flak. Kiliński, Konopek. Kosobudzki, mec. Kossek, Kozłowski. Marcinek, dyr. mgr Nowosielski. Rekliński, Szadowski, Voigt dwa m. vacat, kom. rewizyjna: Skwirzyński, Stopa, Gieras, Stefaniuk, Skotnicki


Walne Zebranie TS Wisła

Echo Krakowa. 1947, nr 338 (10 XII) nr 629

Walne Zebranie TS Wisła

W poniedziałek 8 bm. odbyło się doroczne walne zgromadzenie T. S. Wisła.

Zgromadzeniu przewodniczył dyr. Orzelski. Sprawozdania z działalności całorocznej składali poszczególni kierownicy sekcyj, przy czym kier, sekcji piłkarskiej wspomniał w swym sprawozdaniu, iż piłkarze Wisły rozegrali siedemdziesiąt kilka spotkań w roku bieżącym. Nic też dawnego, że przemęczenie zawodników musiało się odbić na rozgrywkach finałowych i przyniosło Wiśle TYLKO WICEMISTRZOSTWA POLSKI.

Burzą oklasków przyjęli zebrani sprawozdania sekcyj: hokejowej, złożonego przez mgra Przewiędę, którego sekcja reaktywowana w r. 1946, w tym samym roku zdobyła wicemistrzostwo Polski w hokeju. Tak samo nagrodzono sprawozdanie kier, sekcji względnie oddziału narciarskiego Wisły w Zakopanem, Woyny-Orlewicza.

Zdobycie mistrzostwa Polski przez Widerskiego. 10 wicemistrzostw Polski w poszczególnych konkurencjach, oraz zdobycie drużynowego pucharu w biegu narodowym, oto sukcesy sekcji lekkoatletycznej Wisły, prowadzonej przez mgła Korosadowicza. W dyskusji jaka rozwinęła się później, prezes Orzelski stwierdził z zadowoleniem KOLOSALNY ROZROST TOWARZYSTWA które posiada 10 sekcyj, oraz kilka oddziałów w terenie.

Wniosek o absolutorium uchwalono przez aklamację.

Osobnym punktem obrad W. Zgromadzenia było nadanie godności prezesa honorowego, długoletniemu działaczowi Wisły pułk. Fr. Wagnerowi z oddziału zakopiańskiego. Pułk. Wagner otrzymał od zarządu Wisy piękną artystycznie wykonaną plakietę.

WYBORY dały następujący wynik:

Prezes honorowy: pułk. Fr. Wagner, Prezes urzędujący: dyr. Orzelski Tadeusz, Wiceprezesi: Dyras, Britow, Delekta, Paudyn.

Członkowie Zarządu: Chlebowski, Czadowski, Dzierwa, Żak, Dr. Kossek, Konopek ,Filipski, Kossobudzki, Kiliński, Voigt, Rekliński, Marcinek i Nowosielski.

Z. Chr.

Naprzód: organ Polskiej Partii Socjalistycznej. 1947, nr 340 - 1947.12.13

Nowe władze TS Wisła

(P) Ostatnio odbyło się doroczne Walne Zebranie Towarzystwa Sportowego Wisła, któremu przewodniczy! wielokrotny jego prezes dr.

Orzelski. Po złożeniu sprawozdań przez poszczególnych kierowników sekcji — zebrani wyrazili im jak najwyższe uznanie, gdyż zdobycie wicemistrzostwa piłkarskiego Polski na rok bieżący, wicemistrzostwa, zorganizowanej w 1946 roku, sekcji hokejowej, piękne osiągnięcia lekkoatletów i narciarzy — świadczą najlepiej o doskonałej współpracy kierownictwa z zawodnikami.

Honorowym prezesem wybrany został długoletni działacz sportowy Fr. Wagner, któremu wręczono pamiątkę w postaci specjalnego dyplomu.

Kulminacyjnym punktem zebrania był wybór nowych władz: z prezesem honorowym pik. Fr. Wagnerem, prezesem urzędującym dr. T. Orzelskim, oraz wiceprezesami. Dyrasem, Britowem, Delektą i Paudynem na czele. Prócz tego wybrano członków zarządu i Komisji Rewizyjnej.




===Naprzód: organ Polskiej Partii Socjalistycznej. 1947, nr 343 - 1947.12.16

W sali Groteska odbyło się doroczne walne zebranie TS Wisły. Po sprawozdaniu za rządu i dyskusji nad sprawozdaniem, odczytano sprawozdania poszczególnych sekcji: Żak (piłka nożna), prof. Korosadowicz (lekkoatletyka), dyr. Biliński (boks), Worytkiewicz (piłka ręczna i pływanie), Marcinkowski (narty) i Koliński (motocyklizm).

Sprawozdanie z działalności sekcji narciarskiej TS Wisły w Zakopanem, złożył akademicki mistrz świata mgr M. Woyna Orlewicz.

Dr Orzelski odczytał uchwałę zarządu TS na mocy której, płk Wagnerowi nadano godność prezesa honorowego TS Wisły Następne sprawozdanie odczytał skarbnik, ob. Rekliński, ilustrując dotąd wykonane pra ce i przedstawił zakres pracy na przyszłość.

Prezesem został wybrany po raz jedenasty dyr. dr Orzelski, który godność tą piastuje od roku 1933- Jako wiceprezesi zostali wybrani: Dyras, inż. Britov, dyr. Delektą i Paudyn. Na członków zarządu wybrano: Chlebowskiego, Czadowskiego, Dzierwę, Flaka, dr Koseka, 'Konopka, Kozłowskiego, Kilińskiego, Kossobudzkiego, Nowosielskiego, Reklińskiego i Voigta

W wolnych wnioskach uchwalono powołać Radę Opiekuńcza, w skład której wejdą przedstawiciele władz miejskich, wojskowych, partyj politycznych i …

Odczyt „Sport i Krajoznawstwo"

Echo Krakowa. 1947, nr 348 (20 XII) nr 639


DRUGĄ PRELEKCJĘ z cyklu odczytów „Sport i Krajoznawstwo", organizowanych przez Tow. Sport. „Wisła" i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, wygłosi ceniony powszechnie znawca turystyki i narciarstwa, prof. Ludwik Leszko. Prelekcja jego p. t.: „Turystyka narciarska i narciarsko-turystyczne tereny podkrakowskie", ilustrowana obrazami świetlnymi, odbędzie się dzisiaj, tj. w piątek 19 bm. o godz. 18.30, w sali wykładowej Instytutu Geograficznego ul. Grodzkiej 64.




<< Powrót Inne Zarządy >>