Zarząd 1958

Z Historia Wisły

Grafika:Prezes.png‎
Stanisław Żmudziński
Grafika:I Wiceprezes.png‎
Józef Marecki
Grafika:Kierownik sekcji piłki nożnej.png‎
Józef Marecki
Grafika:Kierownik sekcji koszykówki.png‎
Jan Janowski
Grafika:Kierownik sekcji siatkówki.png‎
Jan Janowski
  • Dżentelmeńska umowa Cracovii, Garbarni, Wawelu i Wisły: 5
  • 2.03. Odbywa się walne zebranie sprawozdawczo-informacyjne TS Wisła.
  • TS Wisła daje 5.000 zx na budowę sztucznego lodowiska w Krakowie: 3
  • TS Wisła przeznacza 5.000 zł dla powodzian. 2
  • Z okazju jubileuszu X-lecia Gwardii Wisła Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi :2
  • Odznaczenia dla działaczy Wisły. 2
  • W ślad za Cracovia Wisła podejmuje zobowiązania zjazdowe... 5


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1958, nr 35 (12 II)

‎‎

Jutro tj. we czwartek 13 bm. w budynku przy ul. Reymonta 22 (Dom Sportu), odbędzie się o godz. 17,30 zebranie kierownictwa i aktywu sekcji piłki nożnej TS Wisła. Organizatorzy zapraszają wszystkich sympatyków sekcji piłki nożnej TS Wisła do wzięcia udziału w zebraniu, którego celem jest omówienie przygotowań do nadchodzącego sezonu


Echo Krakowa. 1958, nr 35 (13 II) [sic!]

‎‎

Walne zebranie TS Wisła

DNIA 2 marca br. w lokalu TS Wisła w Krakowie przy ul. Reymonta 22, odbędzie się walne zebranie sprawozdawczo-informacyjne członków Towarzystwa.

Obecność członków obowiązkowa.

Początek zebrania o godz. 10-tej.


Echo Krakowa. 1958, nr 42 (20 II)

‎‎

Dżentelmeńskie porozumienie kierownictw klubów sportowych Cracovii, Garbarni, Wawelu i Wisły — ZGODA — buduje, niezgoda rujnuje — to przysłowie ma szerokie zastosowanie. Po latach cichych i mniej cichych nieporozumień, zgoda zapanowała wreszcie pomiędzy czterema krakowskimi klubami. Wczoraj bowiem prezesi i przedstawiciele Cracovii, Garbarni, Wawelu i Wisły podpisali doniosły dokument noszący nazwę deklaracji. Fajka pokoju pomiędzy czterema krakowskimi klubami została wypalona w obecności „ojca sportu krakowskiego” Kadowa — przewodniczącego WKKF.

Porozumienie między wymienionymi klubami obejmuje szeroki wachlarz spraw.

Jeśli np. kolarze Wisły będą rozgrywać zawody torowe to Cracovia przyjdzie im z pomocą w wypożyczeniu toru. I vice versa — gdy jedenastka beniaminka I ligi będzie rozgrywać jakieś wielkie, atrakcyjne zawody piłkarskie, to na widowni zmieści się 50 tysięcy, ponieważ mecz odbędzie się na stadionie Wisły.

Deklaracja klubów krakowskich Cracovii, Garbarni, Wawelu i Wisły, obejmie nie tylko, sprawy wypożyczania obiektów, ale także ewentualnie sprzętu, wymianę doświadczeń w pracy wychowawczej j szkoleniowej oraz uzgadnianie terminów rozgrywanych spotkań.

W Krakowie nie będą miały miejsca wypadki, żeby w tym samym dniu, o tej samej godzinie odbywały się mecze na dwóch krańcach miasta, np. na Ludwinowie i w Bronowicach.

Do zarządu PZPN wpłynie wniosek z gorącą prośbą, aby terminarze I i II ligi przewidywały po dwa spotkania w Krakowie (jedno I ligi i jedno II ligi). W trakcie sezonu w formie próby zorganizuje się za wzorem Śląska, dwa spotkania jedno po drugim na jednym boisku. Jeśli kasjerzy zainteresowanych klubów będą z tego zadowoleni — to forma ta przyjmie się w naszym mieście na stałe.

Cały sportowy Kraków najbardziej zainteresuje chyba ten punkt szczegółowej deklaracji wymienionych klubów, w którym mowa o wzajemnej po.

mocy i ewentualnej wymianie zawodników. Prezes Cracovii — mgr J. Rejduch ma już nawet podobno listę z nazwiskami kilku piłkarzy z pozostałych klubów, których chciałby widzieć w kostiumach białoczerwonych. Także wypowiedź p. Wiśniewskiego z Garbarni i innych były utrzymane w tonie wzajemnej pomocy i współpracy. Oczywiście nie będzie to — jak niektórzy chcieliby widzieć — spółka akcyjna w której zawodnicy będą przechodzić z „rąk do rąk” (czytaj — z klubów do klubów). Ponadto kluby krakowskie zacieśnią współpracę na odcinku walki z najmniejszymi choćby przejawami pijaństwa i chuligaństwa wśród swych członków J. FRANDOFERT


Echo Krakowa. 1958, nr 52 (4 III)

‎‎
‎‎

OD KILKU już lat trwa budowa obiektu sportowego Wisła w Krakowie. Wiele gorzkich słów pod adresem budowniczych i kierownictwa klubu radło z ust kibiców brnących w dni deszczowe w kierunku boiska lub hali po kostki w błocie. Suma jaką do tej pory włożono w budowę sięga 22 milionów złotych. A do zakończenia wszystkich robót potrzeba jeszcze pokaźnej kwoty 14 milionów.

Na co jeszcze potrzeba tyle pieniędzy? Otóż cd czasu zatwierdzenia pierwotnego kosztorysu upłynęło już kilka lat. W okresie tym ceny materiałów budowlanych i robocizny wzrosły niewspółmiernie i kilkakrotne przeceny wodowały wzrost pierwotnie planowanej sumy do trzydziestu milionów. (Przykładowo ostatnia przecena kosztorysów niosła 60 tys. zł.) Jak wygląda sprawa terminu ukończenia robót? Członek Zarządu Wisły inż.

Wierzbicki powiedział, że gdyby w najbliższych dniach potrzebna suma została Wiśle przyznana to obiekt zostałby oddany do użytku z końcem marca przyszłego roku.

Istnieje w tej chwili jeden problem. Skąd wziąć fundusze potrzebne na kontynuację pracy? Jednym ze źródeł jest... obietnica przewodniczącego GKKF — Włodzimierza Reczka, wyasygnowania z funduszu dyspozycyjnego CSKKF pewnej sumy na rzecz budowy stadionu Wisły. Poza tym -klub stara się znaleźć zakłady opiekuńcze, które mogłyby pewną kwotę przeznaczyć na dokończenie budowy,.

Trzecim wreszcie źródłem są dochody klubu z imprez organizowanych przez różne instytucje w hali Wisły.

Uważamy, że PP Totalizator Sportowy powinno przyznać ze swych pokaźnych funduszów (w których duży wkład mają krakowianie) dotację na rzecz budowy stadionu Wisły.

Sprawa jest poważna. Wiślacy borykają się z dużymi trudnościami. Ażeby prace budowlane doprowadzić do końca konieczna jest pomoc społeczeństwa. Mamy nadzieję że doceniając konieczność posiadania przez Kraków reprezentacyjnego obiektu sportowego, odpowiednie czynniki wezmą tę sprawę do serca i pomogą Wiśle w jak najszybszym zakończeniu budowy, gdyż w przeciwnym wypadku na skutek niszczenia rozpoczętych a niezakończonych prac koszty budowy wzrosną jeszcze bardziej, (jf)


<< Powrót Inne Zarządy >>