Zarząd 1989/1990

Z Historia Wisły

Do 12 lutego 1990 roku.

Grafika:Prezes.png‎
Jerzy Gruba

Od 12 lutego 1990 roku.

Grafika:Prezes.png‎
Andrzej Czopek

Spis treści

Zarząd sekcji bokserskiej

Zarząd sekcji judo 1990

Gospodarz sekcji

Inspektor sekcji

Lekarz sekcji

Masażysta

Zarząd sekcji piłki nożnej

  • Za: Sprawozdanie z działalności Wisły w 1990 roku.

Utrzymanie sekcji w 1990: 1.564.032 (w tym stypendia 71.100) I zespół; 51.501 zespoły młodzieżowe. Dochody własne: 268.704.

Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1989, nr 285 (7 XII) nr 12690

Zarząd GTS „Wisła” informuje. że Sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Delegatów odbędzie się 11 bm. (poniedziałek) o godz. 16.30 w Domu Sportu Towarzystwa w Krakowie przy ul. Reymonta 22 — sala kawiarni klubowe). Zarząd zaprasza członków i sympatyków do wzięcia udziału w powyższym zgromadzeniu.

Echo Krakowa. 1989, nr 241 (12 XII) nr 13050

Piłkarze Wisły zawodowcami? Niewesołe perspektywy

PROBLEMATYKA piłkarska zdominowała wczorajsze walne, sprawozdawcze zebranie krakowskiej Wisły.

Kierownik sekcji, Andrzej Więckowski, poinformował o rezygnacji Bogusława Hajdasa z funkcji trenera pierwszoligowego zespołu. Podał, że zadecydowały o tym względy rodzinne.

Miejsce Hajdasa zajmie Adam Musiał, któremu pomagać będzie Kazimierz Kmiecik.

Sporo uwagi poświęcono też sprawie utworzenia spółki akcyjnej „TS Wisła”, mającej na celu przekształcenie występującej w ekstraklasie drużyny futbolistów w ekipę zawodową, w pełnym tego słowa znaczeniu. Niektórzy działacze optymiści liczą nawet na udział w tym przedsięwzięciu kapitału zagranicznego. Z tym eksperymentem związana jest również próba powołania fundacji rozbudowy i modernizacji stadionu.

Ale generalnie rzecz biorąc Wisła znajduje się w trudnej sytuacji. Przewidywane poważne cięcia w budżecie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłyną zapewne negatywnie na kondycję finansową klubu wspieranego przez WUSW i Gwardyjski Pion Sportowy. Jeśli kierownictwu „Białej gwiazdy” nie uda się znaleźć sponsorów, rozwinąć działalności gospodarczej, mogą być kłopoty zarówno z utrzymaniem obiektów przy ul. Reymonta, jak i z prowadzeniem pracy szkoleniowej.

W podjętej uchwale wskazano więc na pilną potrzebę opracowania w ciągu najbliższych 3 miesięcy modelu finansowania klubu. Na razie. Wisła ma udziały w spółce „Dyskam”, prowadzi zakład produkcji pomocniczej.

Wkrótce — jak zapewnił nowo powołany wiceprezes ds. działalności gospodarczej, Franciszek Kołodziej — zostanie oddany do użytku płatny duży plac targowy w Toniach, klub będzie też pośredniczył w wyrabianiu paszportów.

Nie można, niestety, wykluczyć, że wskutek niedostatecznej ilości pieniędzy, zostaną zlikwidowane niektóre sekcje. „Czarne chmury” zawisły ostatnio nad zdegradowanymi z II ligi bokserami.

Niepewny jest wciąż los pływaków. Niemal wyłącznie na własne siły zdani są judocy, którzy dla podreperowania świecącej pustkami kasy postanowili pobierać opłaty za treningi najmłodszych adeptów. Reasumując — trzeba to wyraźnie podkreślić — nawet pełni inicjatywy działacze, ale pozbawieni dotacji, na co się zanosi. bez nowych źródeł pomocy, nie udźwigną ciężaru utrzymania klubu przy życiu. Nikt jednak nie dopuszcza myśli, aby Wisła miała zniknąć ze sportowej mapy Polski. (js)


Gazeta Krakowska. 1989, nr 288 (11 XII) nr 12693

Na razie tylko w piłce nożnej

Powrót do nazwy TS

Hajdas zrezygnował

Wczoraj odbyło się zebranie sprawozdawcze Gwardyjskiego towarzystwa Sportowego Wisła, w trakcie którego dokonano podsumowania 2-letniego okresu działalności klubu. W zastępstwie chorego prezesa gen. Jerzego Gruby sprawozdanie złożył wiceprezes Andrzej Czopek.

Najwięcej zainteresowania wzbudziła informacja o tym.

że powołana ma być do życia Spółka Akcyjna TS Wisła z udziałem kapitału zagranicznego. która przejęłaby pierwszą drużynę piłki nożnej prowadząc ją na zasadach zawodowych. Kłopoty finansowe spowodowały nie tylko w Wisie, że każdy szuka pieniędzy na wszelkie możliwe sposoby i ważne jest, aby te poszukiwania rozpocząć jak najszybciej, bo tylko wówczas możliwe jest znalezienie bogatych sponsorów. Jak oświadczył kierownik sekcji piłki nożnej Andrzej Więckowski, model spółki ma być opracowany do końca stycznia. niestety, nie chciał on jeszcze ujawniać szczegółów, które zainteresowałyby kibiców. Poinformował natomiast, że ze względów rodzinnych trener Bogusław Hajdas zrezygnował z funkcji opiekuna pierwszego zespołu. W jego miejsce powołany został Adam Musiał, któremu pomagał będzie Kazimierz Kmiecik. Po urlopie powrócił do klubu Aleksander Brożyniak będzie on koordynatorem grup, młodzieżowych.

Zaczęliśmy od piłki, bo tez wzbudza ona najwięcej emocji wśród kibiców. Problemy klubu są jednak znacznie większe niż wynikałoby to tylko z potrzeb piłkarzy. Pieniędzy brakuje zarówno na działalność sportową, jak i na utrzymanie obiektów. Resort spraw wewnętrznych może być pozbawiony możliwości wspomagania klubu. Pieniędzy brak na remont stadionu, a także choćby na wyjazd judoków na mistrzowskie zawody. Niestety, pieniędzy będzie brakować jeszcze bardziej i wszyscy działający w sporcie powinni sobie uświadomić. że do Ich poszukiwania zobligowany jest nie tylko sam klub ale również ci. którzy w tym klubie się znajdują powinni szukać źródeł finasowania, a nie ograniczać się tylko- do wyciągania ręki.

Osobny problem, który został poruszony i wywołał ożywioną dyskusję to sprawa moralności w sporcie. Jak słusznie zauważył jeden z zabierających głos, złodziej nie ma prawa być milicjantem, a nijak wychowawcą i trenerem.

Młodzi ludzie nie mogą podlegać w klubie procesowi degeneracji, a wprost przeciwnie, powinno się w nich kształtować wzorce pozytywne. Jeżeli o tym zapomnimy, to brak moralności bardziej zniszczy sport niż brak pieniędzy. Sekcja piłki nożne:, która chcąc nie chcąc musi współistnieć ze swoimi pseudokibicami zwróciła się z apelem do władz miasta o upowszechnianie inicjatywy zmierzającej do wychowania publiczności sportowej, gdyż metoda pałki problem chuligaństwa nie zostanie rozwiązany.

(JK)


<< Powrót Inne Zarządy >>