Zbigniew Bielak

Z Historia Wisły

Zmarł por. Zbigniew Bielak - żołnierz AK i kibic Białej Gwiazdy

We wtorek w wieku 93 lat zmarł por. Zbigniew Bielak - żołnierz Armii Krajowej, członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu podkarpackiego oraz propagator wiedzy na temat działalności niepodległościowej. Od lat był wiernym kibicem Wisły Kraków i wspierał drużynę, oglądając każde jej spotkanie.


16.08.2019r.

Redakcja


Por. Zbigniew Bielak urodził się w 1926 roku. W czasie II wojny światowej, od lipca 1942 roku do stycznia 1945 roku, służył w Armii Krajowej pod pseudonimem „Sław”, pełniąc funkcję łącznika. Uczestniczył w akcjach na niemieckie samochody wojskowe, zdobywał broń, amunicję oraz odzież wojskową, a także zajmował się kolportażem prasy konspiracyjnej. W lipcu 1944 roku brał udział w akcji "Burza" w podokręgu AK Rzeszów i uczestniczył m.in. w potyczkach z niemieckimi oddziałami.

Jeszcze w trakcie wojny był poszukiwany przez NKWD. Po wojennej zawierusze ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Leśnym, a od 1991 roku por. Bielak był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu podkarpackiego. Z ogromnym zaangażowaniem rozpowszechniał wiedzę na temat działalności niepodległościowej pracując w Komisji Historycznej -Upamiętniania Historii AK.

Od wielu lat por. Bielak wiernie wspierał Białą Gwiazdę. Z powodu odległości nie mógł uczestniczyć w meczach Wisły Kraków na stadionie, kibicował jednak zespołowi, oglądając transmisje spotkań i wyczekując relacji bliskich, którzy mieli okazję oglądać je z perspektywy trybun.

Dziękujemy za walkę o wolną Polskę.

Spoczywaj w pokoju.

Źródło: wisla.krakow.pl