Zdzisław Styczeń

Z Historia Wisły

Zdzisław Witold Styczeń
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 16.09.1894, Przemyśl
zmarł 20.12.1978, Kraków
miejsce pochówku Cmentarz Salwatorski, kwatera SC3, rząd 1, grób 15.
wzost/waga 168/72
pozycja prawy pomocnik
reprezentacja Raprezentacja Polski
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1909-1913 RKS Kraków
1913-1924 Cracovia
1924-1926 Wisła Kraków
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.


Zdzisław Styczeń - ur. 16.09.1894 w Przemyślu, zm. 20.12.1978 w Krakowie, piłkarz Wisły, pomocnik (choć niejednokrotnie grywał też na innych pozycjach), Reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku.

Zdzisław Witold Styczeń urodził się 16 września 1894 roku w Przemyślu. Nie wiadomo kiedy dokładnie i w jakich okolicznościach przeprowadził się do Krakowa, jednak od 1909 roku pojawia się w składzie Robotniczego Klubu Sportowego i z podwawelskim grodem pozostaje związany do końca życia.

W RKS grał między innymi z Józefem Kałużą i Michałem Szubertem. Od 1913 roku przez przeszło 10 lat występuje w barwach Cracovii, z którą sięga po mistrzostwo Polski w 1921 roku (historyczne, pierwsze rozgrywki o ten tytuł). Mimo tak długiego stażu Styczeń rozstaje się w 1924 roku z Pasami w burzliwych okolicznościach. Zgodnie z doniesieniami prasowymi, planował przenosiny za pracą do Rzeszowa i starał się o przejście do tamtejszej Resovii. Cracovia nie zgadzała się jednak na udzielenie mu zwolnienia, co zgodnie z ówczesnymi przepisami oznaczało okres przymusowej karencji. Pikanterii sprawie dodawał fakt, że Styczeń był wówczas bardzo mocnym kandydatem do Reprezentacji Polski, szykującej się na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Karencja, równoznaczna z piłkarską tymczasową banicją, odbierana być mogła jako swoista zemsta poprzedniego klubu na zawodniku. Szczęśliwie dla Stycznia te regulaminowe przepychanki nie odebrały mu powołania na Igrzyska. W nieznanych bliżej okolicznościach Styczeń zrezygnował z akcesji do Resovii i pozostał pod Wawelem. O powrocie do Cracovii nie mogło być mowy i z końcem marca 1924 roku w prasie pojawiły się informacje o jego zgłoszeniu do Wisły. Cały czas jednak obowiązywało wykluczenie. W kolejnych tygodniach pojawiały się sprzeczne doniesienia - Styczeń miał odwoływać się do PZPN a centrala piłkarska ponoć nawet pozytywnie rozpatrzyła jego wniosek, umożliwiając mu grę już w kwietniu. Ostatecznie jednak Styczeń debiutował w Wiśle po 6 miesiącach od ostatniego występu w Cracovii, a więc po wypełnieniu karencji. Czy Styczeń stanowił poważne wzmocnienie Wisły? Na pewno był zawodnikiem bardzo doświadczonym, jednak skromne doniesienia prasowe nie pozwalają precyzyjniej ocenić jego roli w drużynie Białej Gwiazdy.

Zdzisław Styczeń zapisał bardzo ładną kartę w historii Reprezentacji Polski. Co prawda zaliczył jedynie 5 występów, ale w tej liczbie znajdują się pierwszy mecz reprezentacji (w 1921 roku, z Węgrami) i pierwszy występ na Igrzyskach Olimpijskich (w 1924 roku, również z Węgrami).

Zdzisław Styczeń
Zdzisław Styczeń

Spis treści

Historia występów w barwach Wisły Kraków

  • Statystyki rozgrywek A-klasy z lat dwudziestych zamieszczamy osobno. Nie są one uwzględniane w ogólnych zestawieniach, gdyż nie udało nam się skompletować wszystkich składów meczowych Wisły w tych rozgrywkach (zobacz listę spotkań z brakującym składem).
Roz. Data Miejsce Przeciwnik Wyn. Zm. B K
A 1926.03.21 Dom Cracovia 1-2      
A 1926.04.11 Wyjazd Jutrzenka Kraków 2-1      

Galeria reprezentacyjna

Galeria

Mecze w Reprezentacji Polski

Zdzisław Styczeń wystąpił w pięciu spotkaniach Reprezentacji Polski, w trzech pierwszych jako piłkarz Cracovii, w dwóch ostatnich już jako Wiślak. Grał w historycznym, pierwszym meczu Polski: z Węgrami w 1921 roku, brał też udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924.

Pogrubiono występy Stycznia jako Wiślaka.

Komentarze prasowe po występach w reprezentacji:

  • 1924.05.26 Węgry - Polska 5:0
    • W 24 min. Hirtzer mijając naszą pomoc i obronę usiłuje piłkę wprowadzić do naszej siatki, w czem dopomaga mu Styczeń, kopiąc piłkę z odległości kilku kroków do bramki własnej w zamiarze podania Wiśniewskiemu. Ten jednak nie zdołał piłki chwycić i Węgrzy, uzyskują czwartą bramkę dla siebie.
    • Najlepszymi na boisku z naszych byli Styczeń w pomocy i Wacek na skrzydle.
    • W drużynie polskiej wyróżnia się przedewszystkiem dobra gra pomocy, szczególnie Stycznia, który był przez cały czas bardzo dobry.
    • Wogóle, prawa strona ataku od Kałuży począwszy, trzyma się doskonale, popierana wydatnie przez Stycznia, który ma wybrany rzeczywiście dzień.
    • Z naszej drużyny najlepsi byli Kuchar oraz Styczeń, który wydał na tym meczu olbrzymi zapas sił i wyjaśnił — zwłaszcza przed pauzą — szereg krytycznych sytuacyj.
  • 1924.06.10 Polska - USA 2:3
    • W naszym teamie najlepiej grali Kuchar i Adamek. Czulak niezły, Styczeń dobry, po przerwie słabszy.
    • Czulak dobry, choć zbytnio nerwowy. W pomocy Styczeń dobry.

Olimpiada 1924

Zdzisław Styczeń jest w gronie pierwszych polskich olimpijczyków - reprezentował nasz kraj na Igrzyskach w Paryżu w 1924 roku. Występ Polski trudno jednak zaliczyć do udanych: reprezentacja odpadła z turnieju po porażce 0:5 z silnymi Węgrami. Styczeń grał wtedy pełne 90 minut.

Doniesienia prasowe

Requiescat in pace

Grób Zdzisława Stycznia na Cmentarzu Salwatorskim (14.11.2014)