Zygmunt Bieżeński

Z Historia Wisły

Zygmunt Bieżeński.
Zygmunt Bieżeński.

Zygmunt Jan Bieżeński ( ur. 14 marca 1886 w Ostalcu na rzeszowszczyźnie, zm. 3 lutego 1936 w Krakowie) - prawnik, studia na UJ, wcześniej studia na AH; przedsiębiorca, bankowiec. „Dyrektorował bankom, ale też krakowskim fabrykom. W młodości członek TS Wisła, któremu pozostał wierny na zawsze” W latach 1926-32 prezes TS Wisła. Wcześniej wiceprezes Komitetu Olimpijskiego, a od 20.01.1924 do 31.01.1926 prezes KOZPN. Wśród założycieli polskiej Ligi Piłki Nożnej. Działacz PZPN, Polskiego Związku Narciarskiego „i innych organizacji sportowych. Zmarł w trakcie przygotowań do 30-lecia Wisły.

Za: 85 lat MZPN w Krakowie 1919-2004, Katowice 2005

Spis treści

Źródła prasowe

Prezes Bieżeński o rozwoju TS Wisła 1931

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”. 1924

1924, nr 77 (18 III)

DYREKTOR BIEŹEŃSKI, obecny prezes Krakowskiego Zw. Piłki Nożnej okazuje się jednym z najcenniejszych ludzi w okręgu. Niezwykle szybkie ujmowanie spraw, najwyższa bezstronność w kwestyach sportowych i poświęcanie się pracom związku, to główne cechy nowego prezesa. Zasługą dyr. Bieżeńskiego jest, że 40% podatek od imprez sportowych będzie na poniedziałkowej sesyi Rady miejskiej zniżony do 10 %. Dyr. Bieżeńskiemu udało się w szczegółowych konferencyach przekonać naszych ojców miasta o konieczności zniżenia tego podatku.

Galeria

Nekrologi

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1936, nr 36 (5 II)

Ś. p. Zygmunt Bieżeński.

Z grona działaczy na niwie wychowania fizycznego ubył człowiek, którego nazwisko przez długi czas było związane z niejedną z naszych organizacyj sportowych. Towarzystwo Sportowe „Wisła” w pierwszym rzędzie, następnie Polski Związek Narciarski, Zw. Strzelecki, Krakowski Klub Autotomobilowy, Liga Polskiego Związku Piłki Nożnej, Krakowski Związek Okręgowy Piłki Nożnej — oto w krótkości wziąwszy (nie licząc wielu innych) ważniejsze instytucje, na których terenie zmarły w dniu wczorajszym w Krakowie ś. p. Zygmunt Bieżeński owocnie pracował i położył około ich rozwoju wielkie zasługi.

W naszem życiu sportowem odgrywał doniosłą rolę, piastując godność rzeczywiste go, a następnie honorowego prezesa Towarzystwa Sportowego „Wisła” w Krakowie. Należał do założycieli Ligi PZPN-u, która go też obdarzyła godnością zasłużonego członka.Pracował przez kilka lat, jako prezes Krakowskiego związku Okr. Piłki Nożnej, oraz w zarządach Polskiego Związku Narciarskiego oraz wielu licznych związków i klubów sportowych, pozostawiając po sobie ogólny żal w szerokich kołach społeczeństwa.

Cześć jego Pamięci.

Requiescat in pace

Grób Zygmunta Bieżeńskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.