2024.07.06 Reymanówka - rekonstrukcja koszulki piłkarzy z lat 20. XX wieku
Z Historia Wisły
Reymanówka - rekonstrukcja koszulki pierwszych zdobywców Pucharu Polski 1926 i Mistrzów Polski z lat 1927-1928. Powstała przy współpracy Stowarzyszenia Historia Wisły, Stowarzyszenia Retro Liga oraz Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków. Premiera koszulki przypadła na dzień 6.07.2024.
Spis treści |
Badania i współpraca historyczna
W ramach trwających od lipca 2023 roku kontaktów i wynikającej z nich współpracy w popularyzowaniu dziejów piłki nożnej pomiędzy Stowarzyszeniami Historia Wisły i Retro Liga, przeprowadzono obszerne badania historyczne w celu zaprojektowania modelu koszulki piłkarzy Wisły z drugiej połowy lat 20. XX wieku. Dostosowując specjalistyczną wiedzę Stowarzyszenia Historia Wisły do wykorzystywanej przez Retro Ligę instrukcji technicznej dla strojów sportowych, wydanej w 1932 roku przez Ministerstwo Spraw Wojskowych i normalizującej standardy produkcji ówczesnych strojów stworzono projekt rekonstrukcyjnego prototypu piłkarskiego trykotu pierwszych zdobywców Pucharu Polski 1926 i Mistrzów Polski z lat 1927-1928.
Współpraca zainicjowana przez kontakty Zdzisława Skupnia z przedstawicielem Retro Ligi Wojciechem Cianciarą, zaangażowała zespoły robocze po obu stronach. W ich skład weszli po stronie Stowarzyszenia Historia Wisły Jakub Zalotyński, a po stronie Retro Ligi jej prezes Piotr Marciniak oraz Robert Janowiak.
Produkcja
Fizyczne tworzenie koszulki było przedsięwzięciem długotrwałym i kilkuetapowym, a przedstawiciele Stowarzyszenia Historia Wisły pod przewodnictwem koordynującego je Zdzisława Skupnia realizując cele statutowe działali całkowicie społecznie, zarówno w fazie badań, koordynacji projektu jak i wszelkich kooperacji.
Rekonstrukcyjny prototyp
Przy okazji nieformalnej współpracy przedstawicieli obu stowarzyszeń utworzono rekonstrukcyjny prototyp koszulki z zamysłem rozwoju i dopracowania szczegółów projektu. Na bazie wcześniejszych sygnałów o planach rekonstrukcyjnych przekazywanych w rozmowach przedstawicielom partnerów przez Stowarzyszenie Historia Wisły swoje aktywne zainteresowanie prototypem i rozwojem projektu wykazało Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków.
Od momentu powstania tej pierwszej wersji koszulki, zaprezentowana ona została przez oba stowarzyszenia podczas kilku wydarzeń, w tym przykładowo:
- Podczas podpisania listu intencyjnego Historii Wisły z Retro Ligą w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
- Podczas wernisażu i finisażu wystawy sportowe pasje Wlastimila Hoffmana w obiektach TS Wisła przy Reymonta 22
Produkt ostateczny
Inicjatywa produkcyjna i zaangażowanie przedstawicieli Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków stały się motorem napędowym do rozwoju projektu. W konsultacjach na linii TS Wisła - Stowarzyszenia zadbano o wiele detali, takich jak sposób wyszywania, styl kołnierza, sposób zszycia mankietów, metka z epoki, czy stosowne troczki przy dekolcie. Wyprodukowane w ten sposób koszulki mogły trafić do sprzedaży.
Reymanówka specyfikacja
Idea
Możliwie wierna rekonstrukcja strojów, w których Wiślacy zdobyli Puchar Polski w 1926 roku oraz Mistrzostwo Polski w latach 1927 i 1928.
Nazwa - Reymanówka
Nazwa Nawiązuje do słynnej wiślackiej rodziny, której historię Stowarzyszenie Historia Wisły przedstawiło w dwuczęściowej kinowej ekranizacji "Reymanowie - Wiślaccy Hektorzy"
Dla większości Wiślaków w sposób jednoznaczny nazwa kojarzona jest z symbolem i największą legendą Wisły Henrykiem Reymanem, a sam trykot nawiązuje do czasów gdy prowadził on drużynę po pierwszy Puchar Polski i pierwsze mistrzostwa.
Materiał i detale
Krój bawełnianej koszulki, jej kolor oraz większość detali odpowiadają faktycznym koszulkom Wisły udokumentowanym na historycznych fotografiach oraz na obrazach Wlastimila Hofmana. Zastosowany materiał jest możliwie wierny obowiązującym standardom lat 20. i 30. XX wieku.
- Krój - luźny, opływowy, bez zwężeń. Koszulka układająca się swobodnie, bez przylegania do ciała.
- Metka - Na karku wszyta jest dwustronna żakardowa metka z napisem „Dom Sportowy Stadion Kraków, Grodzka 26” na froncie i „Dostawca TS Wisła” na odwrocie. Nie wiadomo, kto dokładnie szył koszulki dla Wisły w latach 1926-28 - informacja taka nie zachowała się ani w prasie, ani w klubowych dokumentach. Firma Dom Sportowy Stadion reklamowała się jednak w broszurze jubileuszowej Wisły w 1931 roku i z dumą informowała, że jest dostawcą Towarzystwa Sportowego. Stadion oferował szeroki asortyment sportowy, a metka wzorowana jest właśnie na reklamie z broszury jubileuszowej.
- Kołnierzyk - Białe kołnierzyki z szerokimi wyłogami dodawały Wiślakom szyku. Dystyngowany fason kołnierzyka przyciągał uwagę elegancją kroju. Niektórzy zawodnicy zawijali wyłogi do środka koszulki, preferując kołnierzyk bliżej przylegający do szyi. W obu tych wersjach koszulki będą się świetnie prezentować.
- Troczki - Przy dekolcie znajdują się troczki przeplatane przez trzy pary oczek. To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów trykotów pierwszych zdobywców Pucharu Polski. Piłkarze Wisły mieli różne preferencje: niektórzy mocno ściągali kołnierz i ściśle wiązali troczki, inni z kolei woleli je całkowicie poluzować. Niekiedy oczka posiadały metalową obwódkę, analiza historycznych zdjęć pokazuje jednak, że w Wiśle stosowano jedynie obszycie oczek i właśnie takie wykonanie zastosowaliśmy.
- Gwiazda - Biała Gwiazda na koszulkach wycięta jest z sukna, a jej wykonanie nawiązuje do tradycji ręcznego wyszywania. Lekko postrzępione brzegi i drobne różnice w umiejscowieniu Gwiazdy sprawiają, że każdy egzemplarz koszulki jest unikatowy.
- Mankiety - Mankiety przedwojennych koszulek nie posiadały ściągaczy. Ówczesne technologie produkcji odzwierciedlone są poprzez podwójne zszycie tkaniny na końcu rękawów.
- Brak numerów na plecach - Zgodnie z historycznymi realiami w rekonstrukcji zastosowano gładkie plecy, z uwagi na fakt, że w latach 20. XX wieku w Polsce nie stosowano takiej numeracji koszulek.
Kampania promocyjna
Kampanię promocyjną przygotowało Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków we współpracy ze Stowarzyszeniem Historia Wisły. W przygotowanym filmie promocyjnym oraz przeprowadzonej dedykowanej produktowi sesji zdjęciowej wykorzystano szereg odwołań do historii Krakowa oraz Sekcji piłkarskiej TS Wisła Kraków.
Materiał filmowy kręcony był w stylizowanej restauracji staropolskiej "U Babci Maliny", na ul. Grodzkiej, przy ul. Jabłonowskich (gdzie mieszkała rodzina Reymanów) oraz na Oleandrach. Natomiast sesja zdjęciowa odbyła się w sali konferencyjnej klubu, gdzie pozostał po wystawie Sportowe pasje Wlastimila Hofmana obraz piłkarskiej drużyny Wisły z lat 20. Przy okazji sesji zdjęciowej wykorzystano m.in. Puchar dla Wisły Kraków za Mistrzostwo Polski z 1928 roku. Twarzą kampanii reklamowej został przedstawiciel Stowarzyszenia Historia Wisły Jakub Zalotyński, obok którego w filmie wystąpił przedstawiciel Rady Seniorów TS Wisła Jan Ryba